Как се справяте със тръшкането на 2,3-годишните?????

  • 6 547
  • 57
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 640
  Close Извинявайте, но постоянно се казва "това е период", "детски пубертет". И готово, няма какво повече да правя. Чакам "да мине".

Хубаво, категоризирайте си децата, но не се извинявайте с това.  Винаги има начин за правилно излизане от ситуацията. С добро както за детето, така и за родителите. Съмнявате ли се в това, значи се предавате и се примирявате с "периода".

Ето нашите ситуации и изводите от тях (Кирил, 2г. и 3 мес.).

Изводи. Смятам, както някой каза по-горе, че децата започват да пищят и да се тръшкат, защото се фрустрират (очакват едно, а се случва друго) и/или защото им е скучно. Изхождайки от тази позиция:

1. Превенция. Започнах да предусещам моментите на недоволство. И предварително разказвам какво ще се случи. Правя го почти постоянно. Когато му разкопчавам/закопчавам нещо, когато му взимам чинията, за да я измия, когато ще излизаме с/без кола/колело... И още много такива. Това са все рискови ситуации, в които се е случвало да реве "без причина" или защото е объркан, според мен.

2. Успех. Ако започне да реве ей така, понякога успявам да го успокоя. Успявам най-често с влизане в роля. Правя се на Багира и му казвам "Маугли, разкажи ми какво става..." и т.н. Винаги работи, защото той не се сърди на Багира, сърди се на Мая, но нея "я няма"  Grinning
Справям се понякога и с разсейване. Разсейването е според ситуацията, но винаги залагам на най-стабилната тема. Ако наблизо има мотор, багер и подобни, става лесно. Пробвам също с играчките, които винаги нося в чантата си. Чат-пат пробвам с гушкане, но в такива моменти хич не му е до ласки  Mr. Green

3. Неуспех. Не успявам да го успокоя, когато не се концентрирам и не успея да измисля как да постъпя. Когато съм уморена и изнервена. Усещам, че мога да постъпя правилно, но седя и тъпея. После съжалявам.
До въргаляне по земята не сме стигали. Ходили сме по улиците, докато той реве. Грешката е изцяло моя, защото ме е домързяло да измисля тактика за излизане от ситуацията.
  Mного точно казано,Мая!
 Е,и аз понякога търпя неуспех,защото съм нямала сили да се потрудя и с тактика и дипломатичност да избегна гневните изблици на детето.Забелязвам,че при игнориране/когато си мълча и си обръщам главата ,за да не я виждам/тя се обижда,реве още по-силно и аз се чувствам виновна за липсата на умения,такт,разбиране ,с които трябва да изляза от ситуацията.Децата очакват от нас подкрепа и съпричастност,имат нужда да ни се доверят,затова трябва да намерим сили да общуваме правилно с тях.
ПП:На 2г.и 8 мес.-досега е нямало тръшкане и въргаляне по земята,слава Богу.Ревове,капризи-много.

# 46
  • Мнения: 24 467
Аз просто тенденциозно не обръщах внимание на това. "Тръшкането" ставаше основно вечер, когато се връщахме от работа с тати. Когато сина ми беше на 2,5 години си купихме ново жилище. Точно тогава и тръгна и ДГ /не на ясла, на ДГ, тъй като яслата не му понесе/. Проблеми имахме вечер, когато сядахме да се храним. Вероятно хлапето беше и поизморено от деня и така отреагираше. Дърпаше ме за ръцете и искаше да яде сандвичи. Аз и баща му продължавахме кротко да си вечеряме и му казвахме винаги, че ако е гладен следва да седне и да се храни заедно с нас на масата. Две вечери се тръшка така и на третата приседна, след това взе да вечеря като нормален човек.
Та общо тръшкането го изживяхме за около 2-3 месеца.
В магазин никога не е правил такива номера. Просто когато в къщи се каже, че нещо няма да се прави или, че ще се направи не се отстъпва и ние, като родители, сме били винаги на едно мнение пред детето /дори и да сме били на различни становища по определен въпрос сме си говорили на четири очи за това/.
Сега чакаме № 2 да видим с него как ще се справяме, че е още на 1 година и гледа като теле, не е навлязъл в периода.

# 47
  • Мнения: 4 621
Ох, ако знаеш само как те разбирам  ooooh!
И аз ooooh!

# 48
  • Мнения: 1 446
Аз ли ами 1100 начина?По някой път се превръщам в маймуна.
Сега в момента приключва втората криза. Забелязах , че много благотворна влияние има като му показвам деца с такова поведение на обществени места. Помни почти всички ситуации и говорим по тях. Много често вечер си говорим , той седнал в мен за изминалия ден и му казвам какво ме е ядосало от белите , които е направил. Накрая завършваме с целувки и прегръдки.

# 49
  • Мнения: 2 757
Аз просто тенденциозно не обръщах внимание на това. "Тръшкането" ставаше основно вечер, когато се връщахме от работа с тати. Когато сина ми беше на 2,5 години си купихме ново жилище. Точно тогава и тръгна и ДГ /не на ясла, на ДГ, тъй като яслата не му понесе/. Проблеми имахме вечер, когато сядахме да се храним. Вероятно хлапето беше и поизморено от деня и така отреагираше. Дърпаше ме за ръцете и искаше да яде сандвичи. Аз и баща му продължавахме кротко да си вечеряме и му казвахме винаги, че ако е гладен следва да седне и да се храни заедно с нас на масата. Две вечери се тръшка така и на третата приседна, след това взе да вечеря като нормален човек.
Та общо тръшкането го изживяхме за около 2-3 месеца.
В магазин никога не е правил такива номера. Просто когато в къщи се каже, че нещо няма да се прави или, че ще се направи не се отстъпва и ние, като родители, сме били винаги на едно мнение пред детето /дори и да сме били на различни становища по определен въпрос сме си говорили на четири очи за това/.
Сега чакаме № 2 да видим с него как ще се справяме, че е още на 1 година и гледа като теле, не е навлязъл в периода.

Щом на 1 годинка гледа като теле едва ли ще ви създава проблеми. Моят син никога не е гледал като теле, все е бил активен с претенции и характер - от как се е родил до ден днешен. От 10 месечен седи с нас на масата като вечеряме и никога не яде квото му се даде. Обикновено седи на празна маса след като се окаже, че само иска да си играе с храната и да маца, а не да я консумира. Разтребва се пред него и край - седи вързан на стола си докато се нахраним, защото ако не е вързан и сек няма да се заседи, или се катери по масата или слиза и си заминава и нищо не го интересува. Вече повече от година - това е положението. Това, което ние казваме няма никакво значение. Аз в момента не мога да го нося и вървя след него нон стоп да го махам от забранените места, а думи определено са без ефект. Баща му обаче е много твърд и след много приказки и действия се стига до плясък през ръцете. Следва рев, и после - същото се повтаря. Година вече не можем да го отучим да играе с вратите, да ги люска и да ги троши. И да го пребием от бой ефекта ще е същия ми се струва. Е това е дете с характер. А твоите се водят явно по правила и това ги прави лесни деца

# 50
  • Мнения: 2 757
Ами то това не е тръшкане неговото, щом си ходи.
Аааааа, неееее. Написала съм, че аз ходя. Той по-скоро се влачи след мен. Понякога като запъне крачетата и не мога да го помръдна. До лягане по земята обаче не се е стигало.

Да де, щом не ляга на земята и не крещи истерично за мен това не е тръшкане.

# 51
  • Мнения: 24 467
Щом на 1 годинка гледа като теле едва ли ще ви създава проблеми. ...

Абе от твоите уста- в божиите уши, както се казва.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 1 790
Да де, щом не ляга на земята и не крещи истерично за мен това не е тръшкане.

Съвсем ме караш да се замисля. По земята, че не е лягал, не е. Обаче откъм звук как го докарва  ooooh! Много е гласовито това дете, целия квартал го чува. Аз това си го броя за тръшкане, все пак.  Thinking

# 53
  • Мнения: 187
ужас моми4ета,моя е само на 16 месеца и ве4е удря и хапе и се тръшка.....

# 54
  • Мнения: 3 334
Ние сми на вашата възраст и направо не ми се ходи понякога на разходки с нея.Странното е,че в къщи е изключително послушна,а на разходки ми къса нервите #Cussing out,не дава други деца да се качват на люлките,реве.....................по скоро пищи и хората се обръщат с цел дали не си пребивам детето......................с една дума решение на проблема не съм намерила,опитвам се да бъда изключително спокойна и уравновесена.

# 55
  • Мнения: 2 722
   Винаги има начин за правилно излизане от ситуацията. С добро както за детето, така и за родителите. Съмнявате ли се в това, значи се предавате и се примирявате с "периода".
 Не успявам да го успокоя, когато не се концентрирам и не успея да измисля как да постъпя. Когато съм уморена и изнервена. Усещам, че мога да постъпя правилно, но седя и тъпея. После съжалявам.
Грешката е изцяло моя, защото ме е домързяло да измисля тактика за излизане от ситуацията.

Така сме и ние. За себе си имам оправдание че и клоуните в цирка имат раво на почивка между номерата.
Истински се надявам че след три годинки ще има затишие. Трябва ми само малко за да измисля нови номера Simple Smile

# 56
  • София
  • Мнения: 7 097
Ние сми на вашата възраст и направо не ми се ходи понякога на разходки с нея.Странното е,че в къщи е изключително послушна,а на разходки ми къса нервите #Cussing out,не дава други деца да се качват на люлките,реве.....................по скоро пищи и хората се обръщат с цел дали не си пребивам детето......................

Все едно описваш моята хубостница  Wink
В къщи, особено като сме двете сами се разбираме толкова добре... hug
Навън е "дежурна" на люлката - не иска да се люшка, но изяви ли някое друго дете желание да го направи, настава една драма... smile3514
Сега положението е по-поносимо, но миналото лято, след всяка наша разходка изпадах в нервна криза...

# 57
  • Мнения: 6 315
Йоан все още се тръшка, предимно навън (разбира се). Пробвам да го успокоя по различни начини в зависимост от причината за тръшкането. Обикновено се пробвам да го разсея с нещо, говоря много, влизам в някаква роля. Ако не подейства, тогава го игнорирам и го оставям да се накрещи и нареве. Миналата година така разни непознати го съжаляваха по улицата. Той плаче и крещи да го нося, а аз обяснявам, че не мога и клякам/сядам по-настрани, паля цигара и чакам.

При сина ми боят не би действал, защото за него боят е игра (бой с възглавници, бой по дупето на майтап и гоненица и пр.), а и аз след няколко пошляпвания по д-то се чувствам зле. Това, което го плаши, е да го карам да ме гледа в очите и да му говоря с леден глас. Заради такова нещо е плакал с крокодилски сълзи  Rolling Eyes.

Общи условия

Активация на акаунт