Някой знае ли нещо за автоимунния тиреоидит на Хашимото

  • 133 316
  • 467
  •   1
Отговори
# 450
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 859
кафе, намери си добър ендокринолог и прочети малко из интернет - в тази и другата тема момичетата са дали доста линкове. и мненията, изказани по темите прочети. няма да ти е излишно. или може би това е поредният безполезен за теб отговор Tired

# 451
такааааа, усилено от миналата година чета този форум, пък и още неща из нета, щото МАТ-а ми беше /март 2007/-121, а TSH-4.2..., А и искам бебче/ на 31 г.чета и се чудя кво да правя...тъ до преди 2-3 дни вече МАТ-420.7, а TSH-10.23/вс. друго в норма/ бях с диагноза тероид на Хашимото, вече ме водят като "други уточнени видове хипотиреоидизъм"....- бебе-няма....симптомите и настроението..ясно ви е на всички/ аз по-редовните във форума сякаш вече ги познавам от воайорството...хахаа/ и имам терапия л-тироксин 25мг и цефазел..явно друг начин няма/хомеопатия, диети/, каква е причината /наследственост, инфекции, хранене, чернобил../-не се знае, а и вече е факт.....ама едно не ми е ясно аз съм на 31 г. съвестен данъкоплатец, здр. вноска и пр. , явно и проблемът не е единичен и явно е свързан с репрудоктирането на застаряващата ни нация, ама нищо-здр.каса  покрива 2 п. годишно TSH и толкоз. явно безхаберие...това едно, другото са ендокринолозите, които в голямата си част са приключили образованието си с полагането на държ.си изпит и просто не са в състояние да ти отговорят, пък и 5-те мин бързо свършват и с удоволствие ти сочат вратата..
някак тази вечер ми е криво и искам просто да си кажа колко съм разочарована и обезверена...ще съм дебела, плешива, раздразнителна и сама...може ли малко повече инфо за д-р Конова в Плевен.-как процедира, телефон, адрес и ...цена

# 452
  • Мнения: 3
Преди 2 години случайно ми откриха Хашимото при консулт при ендокринолог за ПКЯ. От септември 2007 година правим опити за бебе, но нямам овулация, стимулираха ме 3 месеца с клостилбегит, образувам фоликули, пукат ми ги, но не забременявам. Насочиха ме към доц. Конова в Плевен. Направиха ми куп изследвания, включително и имунологични и на всички антитела. всичко е в норма освен MАТ, което си го знаех. Предполагат че те пречат и при консулт с д-р Тодорова ми изписа 3 месечно лечение с Лимфомиозот по схема. искам да попитам някой дали е имал подобен случай и дали тези антитела наистина пречат за забременяване.

Последна редакция: вт, 08 юли 2008, 12:10 от denitto

# 453
  • Мнения: 365
denitto,
има друга тема, ако искаш, питай там: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=277135.560

А може и в друга, ако не си писала там...: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=288624.0
  bouquet

# 454
Zdraveite,
Ot snoshti 4eta vashite terzania otnosno tazi pusta zhlesa. Ot snoshti ve4e i az sam ot vashia otbor - kato na4alo zapo4vam da pia cefasel po 2 tabletki dnevno. S interes pro4etoh po4ti vsi4ki mnenia. Po-interesnoto za men oba4e e dali i vie imate kato moite use6ania. Pri uslovie, 4e sam principno mnogo energi4na i prosperirashta v rabotata si naposledak se sblaskvam s neo4akvan obrat - lipsa na motivazia za rabota, neuverenost, 4e ste se spravia, izkliu4itelna nervnost i za nai-obiknoveni neshta ot ejednevieto i obshtuvaneto, lipsa na jelanie za kakvoto i da bilo - rabota, semeistvo, dete (imam edna maimunka na po4ti 5 godinki), maj. Tolkova mi e bezrazli4no vsi4ko, 4e za moite 33 godini e u4udvashto za vsi4ki okolo men. 4udia se vazmojno li e tova da se dalji na tazi zhleza ili ve4e naistina ot naprejenie i otgovornosti sam si raztropla nervite dotolkova, 4e....Na vsi4koto otgore se potia mnogo - race, kraka, mishnici. No poslednoto e druga tema.
Uspeh na si4ki v le4enieto.

# 455
  • Мнения: 13 812

silvet, всичко е тази тема, за съжаление!
Не се притеснявай, нещата постепенно ще си дойдат на мястото Peace

Има нова тема  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=317570.0

# 456
Аз също нищо не знам за това заболяване. Съвсем отскоро пия Еотирокс -по 1 табл.от 50 мг. Искам да питам как ви се отразява. При мен изпотяването се засили още повече.

# 457
# 458
  • Мнения: 1
Благодаря ти!Днес си го платих , явно мойто доки е решило да спести на касата малко разходи...

# 459
от м.август 2009 съм с Хашимото. Повода да се установи беше бъбречна криза, при която "камъчето", което беше 6-7см,  заседна в пикочопровода, остана там 2 месеца, въпреки лечението, наложи се литотрипсия /разбиване/, не се чувствах добре, отпаднала, имах косопад- алопеция ареата, хипотермия /телесна температура около 36гр./ болка по ставите, пристъпи на световъртеж. При поредно изследване на кр. картина и биохимия, реших да си направя изследване на хормони на щитовидната жлеза - ТСХ и Т4, стойностите показаха намалена ф-ия на щитовидната жлеза. От същото време провеждам лечение с L-тироксин, опитах с 25 мкгр, беше недостатъчно, следваните 2 мес. х 50мкгр. дневно, след което намалих през ден х 25 и 50, също беше недостатъчно. Сега приемам х 1тб. от 50, чувствам се сравнително добре. Консултирах се с проф. Лозанов-пълно разочарование, д-р Орбецова и още няколко ендокринолози- проблема е дали да се оперирам, т.к. ехографски, който я погледне казва, че имам много лоша жлеза, каквото и да значи това. Значи по изследвания, сцинтиграфия и преглед, диагнозата е Хашимото и лечението е ясно, но когато по мое настояване и срещу заплащане разбира се ме прегледат, изведнъж нещата се усложняват и се оказва че трябва да се оперирам. МИСЛЯ ЧЕ ТРЯБВА ПРОФИЛАКТИЧНО ДА СЕ ВЪВЕДЕ СКРИНИНГ ЗА ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ЩИТОВИДНАТА ЖЛЕЗА, те започват постепенно и понякога са необходими години да се постави диагнозата и започне лечение

# 460
от м.август 2008 съм с Хашимото. Повода да се установи беше бъбречна криза, при която "камъчето", което беше 6-7см,  заседна в пикочопровода, остана там 2 месеца, въпреки лечението, наложи се литотрипсия /разбиване/, не се чувствах добре, отпаднала, имах косопад- алопеция ареата, хипотермия /телесна температура около 36гр./ болка по ставите, пристъпи на световъртеж. При поредно изследване на кр. картина и биохимия, реших да си направя изследване на хормони на щитовидната жлеза - ТСХ и Т4, стойностите показаха намалена ф-ия на щитовидната жлеза. От същото време провеждам лечение с L-тироксин, опитах с 25 мкгр, беше недостатъчно, следваните 2 мес. х 50мкгр. дневно, след което намалих през ден х 25 и 50, също беше недостатъчно. Сега приемам х 1тб. от 50, чувствам се сравнително добре. Консултирах се с проф. Лозанов-пълно разочарование, д-р Орбецова и още няколко ендокринолози- проблема е дали да се оперирам, т.к. ехографски, който я погледне казва, че имам много лоша жлеза, каквото и да значи това. Значи по изследвания, сцинтиграфия и преглед, диагнозата е Хашимото и лечението е ясно, но когато по мое настояване и срещу заплащане разбира се ме прегледат, изведнъж нещата се усложняват и се оказва че трябва да се оперирам. МИСЛЯ ЧЕ ТРЯБВА ПРОФИЛАКТИЧНО ДА СЕ ВЪВЕДЕ СКРИНИНГ ЗА ЗАБОЛЯВАНИЯ НА ЩИТОВИДНАТА ЖЛЕЗА, те започват постепенно и понякога са необходими години да се постави диагнозата и започне лечение

# 461
  • Мнения: 220
Здравейте момичета, досега не съм писала в тази тема!!! Ами моята история е следната: Аз съм с Хашимото  Rolling Eyes  Хормони в нормата, антитела ТАТ и МАТ - високи и така.... разбрах в последствие, /въпреки че лекарите ми дават кураж, че мога да забременея/ не било толкова лесно и безпроблемно износването на плода до края.  Онзи ден ходих до гинеколожката за рутинен преглед, и като й казах, че са ми открили Хашито, тя сведе глава, но после ме погледна и каза да направя имунологични изследвания и можело да се наложи вливания да ми направят, и така да се стигне до една успешна бременност   Аз обаче съм много отчаяна, въртя се в един омагьосн кръг от една година насам, когато направих спонтанен аборт в 5 седмица. Тогава се оказа, че в следствие на изпит антибиотик заради грип в матката ми се беше развила инфекция Микопламза и така загубих плода. След това инфекция, след инфекция и тъкмо оправих инфекциите и малко светлина в тунела, хоп и при рутинен преглед съвсем случайно ми казаха че имам автоимунно заболяване Хашимото, направо съм откачила, от няколко месеца не спя, не ям, слабея, притеснявам е постоянно, все едно съм омагьосана  #Crazy От известно време и косата започна да ми пада много  Cry На 10 март имам час при Д-р Тодорова, разбрах, че била доста добра ендокриноложка и ще видим, явно ще има ходене по мъките  ooooh!
 

# 462
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Това е най-старата тема, има вече пета чест на тази тема http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=370998.new#new

# 463
  • Мнения: 32
valinaia,aз съм оперирана преди четири месеца.Повече за това ,което те интересува-иди на тема;-операция на щитовидна жлеза-;

# 464
Двеста милиона човека на нашата планета страдат от заболявания на щитовидната жлеза
12 май 2009, 16:51
Консултации
изпрати на приятел
Разпечатай
Древногръцките лекари са асоциирали щитовидната жлеза със щит, защото тя прикрива отпред гърлото, гръкляна и хранопровода. И по този начин защитава органите на два основни човешки процеса - постъпването на храна и въздух. По форма тя прилича на пеперуда, но по своята същност и функции се определя като диригент, ръководещ целия организъм.
Щитовидната жлеза е малък, но много важен орган от ендокринната система. Тя контролира органите и системите по специален начин - отделя в кръвта специфични биологически активни вещества - същите тези хормони.

Точно те обезпечават обмяната на веществата, увеличават или намаляват топлообмена, засилват окислителните процеси, спомагат за отделянето на водата и калия от организма, влияят на процесите на растежа и развитието. Хормоните участват в регулирането метаболизма на мазнините, белтъчините и глюкозата.

Нарушената функция на щитовидната жлеза влече след себе си промяна теглото на тялото, обема на мускулите, нивото на холестерола и т.н.

Сърдечната, нервната и костната система на човека, тяхното състояние и функции са непосредствено свързани с работата на щитовидната жлеза. И най-вече с това, доколко активно тя синтезира хормоните Т3 (трийодтиронин) и Т4 (тироксин).

От дейността на щитовидната жлеза зависи обезпечаването на организма с енергия. Ако тя изработва повече от необходимото хормони, обмяната на веществата се ускорява, ако изработва недостатъчно хормони - тогава тя се забавя.


ОСНОВНА РОЛЯ ЗА НОРМАЛНАТА РАБОТА НА ТОЗИ ОРГАН ИГРАЕ МИКРОЕЛЕМЕНТЪТ ЙОД

Основна роля в синтеза на хормоните има наличието на йод в организма. Ако постъпва в малки количества, дейността на жлезата се нарушава. А той постъпва в организма с водата, въздуха, растителната и животинската храна. По света има много райони, където йодът в почвата не достига. В такъв случай съответно трябва да се запълва този недостиг. В много страни се добавя йод в различните продукти, преди всичко в солта. Слага се дори в храната на кравите, за да може млякото да се обогати с този микроелемент. И, разбира се, човек трябва да наблегне на продукти, които поначало са богати на йод. На човешкия организъм е необходимо малко количество йод на ден - не повече от 200 мкг. Но той трябва да постъпва редовно. Там, където има значителен недостиг, се забелязва ръст на хората, страдащи от слабоумие. Морските крайбрежия са богати на този елемент, там и въздухът е наситен с йод. А японците традиционно включват в менюто си не само риба и морски продукти, но също и водорасли, и соя. В тази страна нормалната доза йод е по-висока, отколкото при нас европейците.


МНОГО ТРУДНО МОЖЕ ДА СЕ НАТРУПА ИЗЛИШЪК ОТ ЙОД, НО АКО СЕ СЛУЧИ, ТОВА ЩЕ НАВРЕДИ

Нанесете на вътрешната част на китката йодна “мрежичка” и проследете кога ще изчезне тя. Ако това се случи след два-три часа, значи имате достатъчно йод в организма. А знаете ли, че дефицитът на йод може да се запълни и ако той се нанася върху кожата, особено пък ако постъпва директно в кръвта - това става при обработване на ранички.

Но трябва да отбележим и нещо друго важно. Не само недостигът, излишъкът на йод също може да предизвика нарушаване функциите на щитовидната жлеза. И въпреки това, съвременната хранителна промишленост продължава да изкарва на пазара йодирани продукти. А те могат да навредят на здравето на хората, особено на тези, които страдат от бъбречни болести. Излишъкът на йод се изкарва чрез бъбреците и може да ги раздразни. Но по този повод мненията на учените се разделят. Според някои специалисти, йодът може да нанесе вреда, само ако постъпва повече от 500 мкг на ден. Но такова количество трудно може да се набере, дори и чрез йодирани продукти.


НАЙ-ГОЛЕМИЯТ ВРАГ НА ЩИТОВИДНАТА ЖЛЕЗА СА РАДИОАКТИВНИТЕ ВЕЩЕСТВА

Щитовидната жлеза най-много страда, когато в организма попаднат радиоактивни вещества. При условия на радиоактивност, която, дай Боже, да не се случва в големи мащаби, щитовидната жлеза взема нужният й микроелемент от атмосферата. Това са така наречените ендемични райони. И ако жителите в тези райони биха употребявали йодирана сол, те биха пострадали по-малко. Тогава същата тази важна жлеза не би поемала с такава “алчност” йод-131 от атмосферата (т.е. радиоактивен). Затова впоследствие в такива райони се забелязва силен ръст на рак на щитовидната жлеза. Особено страдат децата, защото обемът на този орган при тях е много по-малък и те са по-уязвими.

Функцията на щитовидната жлеза може да се наруши и при прием на някои лекарства - това са най-вече препаратите, съдържащи естрогени и глюкокортикоиди. Някои препарати за сърдечни болести също рязко увеличават съдържанието на йод в кръвта. Затова хората, страдащи от заболявания на щитовидната жлеза винаги трябва да се консултират със специалист, когато се налага да приемат и лекарства за сърдечни заболявания. Понякога може да се наложи изцяло да се откажат от тях.

ВНИМАНИЕ!
Най-ефективна защита от радиация е приемът на стабилен йод и то ако се приеме 6 часа по-рано. Но ако вече се е случило заразяване, пак има полза от такава терапия - например в следващите 36 часа. Обаче с всеки един час ефективността от тези мерки се понижава.


СЛАБОСТ, РАЗДРАЗНЕНИЕ, СЪРЦЕБИЕНЕ, БЕЗСЪНИЕ, ТОВА СА ОСНОВНИТЕ СИМПТОМИ

Нарушенията и болестите на щитовидната жлеза по принцип се откриват случайно. Например бръсне се сутрин мъжът и изведнъж забелязва, че му е подпухнала шията.

На жената пък с труд й се удава да закопчее блузката си. Това не трябва да ви плаши, просто трябва да ви накара да се прегледате при специалист. Особено пък ако в последно време се усещате по-слаб, че страдате от безсъние, или пък се дразните от дреболии. Другите симптоми са покачване, или точно обратното - понижаване на теглото, нарушен сърдечен ритъм също. Освен това често ви тресе, или точно обратното - горещо ви е. И не на последно място - ако гласът ви започне да става по-хриплив.

Това са общо взето симптомите за нарушена функция на щитовидната жлеза - независимо понижена, или повишена. С една дума - това са симптомите или на хипертиреоза, или на хипотиреоза. Подобни симптоми трябва да ви насочат не към кардиолог или невролог, а точно към ендокринолог.

Двеста милиона човека на нашата планета страдат от болести на щитовидната жлеза и много от тях не подозират за това. Повечето са жени. А преобладаващата част от тези заболявания, ако не се оставят на самотек, се поддават на лечение. Затова при най-малките подозрения, е по-добре да се изследвате.


ОТСЛАБНАЛАТА ФУНКЦИЯ НА ЖЛЕЗАТА ПОГРЕШНО СЕ ПРИЕМА ЗА БОЛЕСТТА НА АЛЦХАЙМЕР

Добрият ендокринолог може чрез опипване на добие представа за състоянието на жлезата. Но се налагат и допълнителни кръвни изследвания за нивото на хормоните. Ако специалистът напипа възли, се назначава ултразвуково изследване, в някои случаи пък се налага пункция. С помощта на шприц се изтеглят клетки от жлезата и се подлагат на хистологично изследване.

А сега на вашия въпрос. Да, както и другите органи, така и щитовидната жлеза старее с възрастта. Ето в какво се изразява този процес. В жлезата се появяват възелчета, а практически всички, навършили 90 години, получават възли. Съответно почти наполовина се понижава и синтезът на хормоните.

Понякога заради старческа хипофункция на щитовидната жлеза, човек става апатичен, вял, със забавени реакции, с неловки движения. На хората около него им се струва, че на този човек необратимо са се понижили умствените способности. Други дори се съмняват да наличие на болестта Алхаймър.

А в крайна сметка, често излиза, че виновна за всички тези нарушения е именно отслабналата функция на щитовидната жлеза. И след провеждане на необходимото лечение и корекции в храненето, човекът сякаш се преобразява. Той реагира на събитията около себе си, с удоволствие чете, започва все повече да се разхожда. Въобще у него се пробужда интересът към живота. Е, виждате, че ненапразно щитовидната жлеза се нарича диригент на нашия организъм.


ДВА ПРОТИВОПОЛОЖНИ СИМПТОМА ОТРАЗЯВАТ СЪСТОЯНИЕТО НА ТОЗИ ОРГАН

Сърцето при хипертиреоза страда от тахикардия, т.е.


учестен ритъм, а при хипотиреоза - от брадикардия, т.е. забавен ритъм. При хипертиреоза мускулите се отпускат, а при хипотиреоза получават спазми. Човек става хипер емоционален при хипертиреоза и апатичен при хипотиреоза.
Болните с хипертиреоза страдат от диария, а при хипотиреоза - съответно от запек.
Страдащите от хипертиреоза се изпотяват обилно, а тези с хипотиреоза винаги изпитват мръзнене.
Както виждате два противоположни набора от симптоми.


ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ...

Достатъчно е човек да изяжда по 25 г морски водорасли (суха маса) веднъж в седмицата и така ще удовлетвори потребността на организма си от йод.

Някои видове зеле (белокочанно и броколи), до известна степен потискат усвояването на йода.

Йодът бързо се изпарява. Затова трябва да държите йодираната сол в плътно затворен съд, за да я запазите качествена.


СТРЕСЪТ ПРЕДИЗВИКВА ХОРМОНАЛНИ НАРУШЕНИЯ

Стресовете и пушенето не само влияят на функциите на щитовидната жлеза. Те са много опасни за нея. Силният стрес може да предизвика хормонални нарушения в организма, като в това число промени и секрецията на хормоните на щитовидната жлеза. Ако стресът се задълбочи, отслабва имунитетът. Само това е напълно достатъчно да се провокира хронично заболяване на жлезата. Що се отнася до тютюна, той определено оказва токсично действие. Цигареният дим съдържа така наречените тиоцианати, които блокират нормалната функция на щитовидната жлеза. А изследователите смятат, че те са способни дори да разрушат някои нейни клетки. При хора с генетична предразположеност към заболявания на тази жлеза, пушенето може да провокира много негативни последствия. А рискът се засилва и при недостиг на йод.

ВНИМАНИЕ!
През 2002 година се провело изследване, в което взели участие 132 двойки близнаци - единият от близнаците бил пушач, другият - не. Резултатите показали, че пушенето увеличава три пъти риска от развитие на болести на щитовидната жлеза.


ПРИЕМАЙТЕ ВИТАМИНИ

Витамин В12

Той е необходим за растежа на клетките и нормалното формиране на кръвните клетки. Препоръчителната доза е 2-3 мг дневно.
Витамин В12 се съдържа в месото, рибата, млякото, яйцата, ядките, бобовите култури. Недостигът на В12 води до анемия и нарушения в работата на нервната система. В резултат на това може да се наблюдава дори частична загуба на съзнанието или изтръпване на ръцете и краката. Витамините са основни хранителни вещества - наред с белтъците, мазнините, въглехидратите и минералните соли. Те са регулатори на обменните процеси, като основното им действие е каталитично. Необходими са за нормалното протичане на всички реакции в организма, за усвояването на хранителните вещества, за растежа и възстановяването на клетките и тъканите. Редовният им внос повишава имунитета и устойчивостта на организма към неблагоприятните фактори на околната среда, подпомага кръвотворенето и функциите на черния дроб и жлезите с вътрешна секреция. Витамините са необходими и за нормално използуване на белтъците, мазнините, въглехидратите и минералните соли.


Нетрадиционната медицина:
СЪЩЕСТВУВАТ МНОГО ЛЕЧЕБНИ РАСТЕНИЯ КАТО ДОПЪЛНИТЕЛНО ЛЕЧЕНИЕ НА ХИПЕРТИРЕОЗАТА

При хипертиреозата на фитотерапията се пада спомагателна роля. Полезни са растенията с успокояващо действие и такива, които подобряват съня и нормализират сърдечната дейност. Много ефективни са смесите от горчивка (твърда песъчарка, родопско прозорче, български лен, българска круша - всички те са разновидности на горчивката), валериана, комунига, дъбова кора, коприва, орехови листа, ленено семе, сладник, пача трева.

Трябва да отбележим, че приемането на смеси от лекарствени растения дава възможност да се подейства както на самата щитовидна жлеза, така и за отстраняване на някои симптоми при хипертиреоза. Има се предвид такива билки, които нормализират сърдечния ритъм и отстраняват дискомфорта в областта на сърцето. Става дума за глог, мента, дяволска уста. Особено внимание заслужават растенията, които едновременно понижават функцията на щитовидната жлеза, защитават сърцето от токсично въздействие и понижават кръвното налягане. Такива са например така наречената бяла трева (пчелник), мокрица (врабчови чревца), а също и малко популярното червено кучешко грозде (катушка). Всички изброени растения оказват успокояващ ефект, който е толкова важен при хипертиреоза.

Предлагаме ви една рецепта с червено кучешко грозде. Това растение много прилича на копривата и се препоръчва при хипертиреоза, съпроводена с нарушен сърдечен ритъм, с безсъние и безпричинно чувство на страх.
Залейте една супена лъжица от растението с една чаша гореща вода и оставете, докато напълно изстине. След това прецедете и приемайте по половин чаша, 4 пъти на ден, половин час преди ядене.


ГОРЧИВКАТА РЕГУЛИРА ПРОИЗВОДСТВОТО НА ХОРМОНИ

Ще започнем с горчивката, която се смята за универсална лечебна билка. На времето дори са я използвали при атеросклероза, хипертония, последствия от инфаркт и инсулт. Горчивката помага при анемия и заболявания на черния дроб, както и при отпускане на матката.

Доказано е също, че тази билка намалява нивото на холестерол, спомага за разнасянето на кисти и миоми, нормализира месечният цикъл. Тази билка лекува и заболявания на ендокринната система, дори се приготвят препарати с нея, защото оказват силно въздействие на щитовидната жлеза, регулират нейната функция, ликвидират дифузните изменения и отстраняват многобройните токсични явления в организма.

Залейте 10 г суха горчивка с 200 мл гореща вода и оставете за 12 часа. От получената настойка се приема по една супена лъжица, 3 пъти на ден, непосредствено преди ядене. При тахикардия и отоци можете да увеличите дозата до 2 супени лъжици на един прием.


НАСТОЙКА ОТ ГЛОГ ПОМАГА ПРИ ХИПЕРТИРЕОЗА

Неведнъж сме писали колко ефективен е глогът при сърдечносъдова недостатъчност, при стенокардия и мъждукаща аритмия, особено в климактеричен период. Но тази билка е полезна и при хипертиреоза.

Сложете 10 г глог - цветчета с листата, - в 100 мл водка или 70-градусов спирт. Нека сместа престои известно време, след това се филтрира и се слага в тъмен съд. От получената спиртова настойка се приемат по 20-30 капки, разредени с вода. Приема се 3 пъти на ден, 20 минути преди ядене. Курсът на лечение е 30 дни. Тук е мястото да подчертаем, че продължителният и безразборен прием на настойка от глог, както и препарати от него, може да предизвика потискане на сърдечния ритъм. Затова, известно време след прием на тази настойка, трябва непременно да похапнете. Не бива да приемате настойката и на гладен стомах, защото това може да провокира чревни спазми, а понякога и повръщане.


МАЩЕРКАТА УСПОКОЯВА

Мащерката е универсално растение. Неговите лечебни свойства са неоспорими. Много ценно лечебно растение и истински “лекар”. Мащерката може да успокои щитовидната жлеза и да я застави да работи в нормален режим. Ето една рецепта:
Залейте 10 г от билката с 200 мл студена вода, сложете сместа да ври 5 минути, след което трябва да престои 45 минути. Пие се по една супена лъжица, 3 пъти на ден.
За лечение на хипертиреозата е най-добре да се използват връхчетата на мащерката, заедно с листенцата. Това чудодейно растение ще ви помогне дори да забравите къде се намира щитовидната жлеза, защото просто ще оздравеете.

Публикациите подготви за печат д-р Стефка Найденова, ендокринолог

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт