Греша ли във възпитнието на децата си?

  • 9 339
  • 232
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 503
mimmy, ако започна да оборвам доводите ти, ще влезем в безсмислен спор от типа "Ти що правиш така? - Ами те и другите правят така." С попресиления си пост исках да привлека вниманието на четящите тук и да подскажа, че има прегазване на правилата, което остава безнаказано за едни -учениците, а строго санкционирано за други -учителите. Не зная какъв е собствения ти опит в училищната институция и дали е скорошен, освен като родител. Ако учител посмее да не се съобрази с изискванията, той бива оплют в пресата, изтъпанен по телевизията и замерян с камъни от цялото общество. Кога това може да се случи с ученик? Единствено, ако е убил или изнасилил другарчето си.
   Попитайте някой учител- ваш приятел, човек чието мнение цените, някой на когото вярвате. Ще ви отговорят, че по-лошо никога не е било.

# 211
  • Мнения: 275
mimmy, ако започна да оборвам доводите ти, ще влезем в безсмислен спор от типа "Ти що правиш така? - Ами те и другите правят така." С попресиления си пост исках да привлека вниманието на четящите тук и да подскажа, че има прегазване на правилата, което остава безнаказано за едни -учениците, а строго санкционирано за други -учителите. Не зная какъв е собствения ти опит в училищната институция и дали е скорошен, освен като родител. Ако учител посмее да не се съобрази с изискванията, той бива оплют в пресата, изтъпанен по телевизията и замерян с камъни от цялото общество. Кога това може да се случи с ученик? Единствено, ако е убил или изнасилил другарчето си.
   Попитайте някой учител- ваш приятел, човек чието мнение цените, някой на когото вярвате. Ще ви отговорят, че по-лошо никога не е било.

Абсолютно си права. учителите  ги изтипосват за всяко нещо по телевизията, а учениците само при смърт.
И тогава даже пак търсят вината в училището, в училищния психолог, а накрая в семейството.
и тогава наред с виновните родители слагат и учителите.

# 212
  • Мнения: 13 512
Милен Цветков се опита в поредица предавания да представи действителността в българските училища. Тогава много хора, чиито деца са все още малки, си зададоха въпроса"какво ще правим като ни дойде времето?".

# 213
  • Мнения: 1 299
Според мен всичко зависи най-вече от родителите. Имам приятелка учителка в детска градина. Тя казва - децата, на които родителите обръщат внимание, занимават се с тях, учат с тях са послушни,безпроблемни...Но има деца, с които родителите им просто не искат да се занимават, баби и дядовци също - те са палави и създават проблем. Когато моята приятелка се скара на детето то писва в къщи - Учителката ми направи забележка, а родителят отива, дига луд скандал - Ти ли ще ми кажеш как да си гледам детето. И учителите мълчат... И когато в къщи на детето не му е създаден респект към по възрастния, как тогава това дете да уважава учителят?

# 214
  • Мнения: 2 768
Усещането, че има някой, който е на твоя страна ВИНАГИ и че каквото и да се случи не си сам и че този някой винаги би те защитил и не е нужно да печелиш любовта и доврието му, защото каквовто и да правиш ти винаги имаш неговата любов и доверие... това чувство дава крила и прави човек изключително силен.

Това според мен не дава усещане за сигурност, а за безнаказаност.

ВИНАГИ и когато детето се държи хулигански ли включва?

Градивна критика - така ме е възпитавала майка ми, и аз към това се стремя в отношенията с моите деца. Те пак знаят че ги обичам безрезервно, има други начини да им го покажа.

# 215
  • Мнения: 2 839
Да, детето разваля авторитета на учителкта  пред всички и я кара да се чувства безсилна, но въпреки всичко с това дете трябва да се поговори насаме вкъщи и в семейна обстанвка да му се обасни къде греши и как би трябвало да постъпва. След това детето да отиде да се извини на учителката, а преди това би трябвало родителя да е поговорил с тази учителка и да й е обявснил, че хвърляне на предмети в коша е неприемливо!
Мисля, че ако в това семейство родителите знаеха как е редно да се постъпва, изобщо нямаше да се случи тази случка.
Говоренето е добър метод, но примера е най-добрия. Каквото е видяло детето в къщи, това и прави в училище. 

# 216
  • Мнения: 275
Милен Цветков се опита в поредица предавания да представи действителността в българските училища. Тогава много хора, чиито деца са все още малки, си зададоха въпроса"какво ще правим като ни дойде времето?".

След като си легнах снощи се замислих, че написах за телевизията и децата. И се сетих за Милен и за неговите клипчета, които самите деца му бяха изпратили заснели  с телефоните си .
Да правиха се и предавания на живо от двора на едно училище - и какво? Милен си направи предаванията уплътни си откъм теми няколко седмици и какво?
Зададе милион пъти въпросът  "Абе учители не можете ли да изгоните един който не иска да слуша "?
Госпожата от министерството каза-"Всяко училище си има правилник, според правилника -може и мрън-мрън  "  да, но е в противовес със закона според който не може.
Имаше и една учителка младичка с много дълга коса , която събуди у мен смях, защото тя каза "Аз се справям с такива ученици, на който не му е интересно си чете някаква книжка  #Crazy  #Crazynewsm78 Доста мислих  как тая жена успява да накара някой , който не му  се учи и се чуди каква магария да измисли, да седне и да си чете книжка.?
Всяко чудоо за 3 дни-гледахме предаванията, възмущавахме се дружно и по родителски срещи и какво се промени-нищо.
Колко институции се самосезираха за това , което става в училище-николко.
Министерството дава пари на община закрила училище, мисля около 250 000 лв.
дава 12 000лв. за закрита (разпаднала се паралелка) и дава 40 000 за въвеждане на униформи .
За каква реформа става дума мили хора?-не за образователна, а за финансова.
На някой някъде му проблясва, че трябва да се позатегнат нещата и няма друг начин освен с парички да принуждаваме някой да прави нещо. А където има парички има и желаещи да се възползват от тях-уравнение с колко неизвестни???

# 217
  • София
  • Мнения: 12 554
Изчетох и аз всичките 11 страници.

По темата - каквито родителите, такова и детето. Крушата не пада по далеч от дървото. От родители простаци расте и такова дете. И то като порасне ще стане същото, ще възприеме същите "методи" за нормални.
Монда проблемът не е в твоя телевизор. Просто има хора, които напечелиха по не знам какъв начин пари и смятат, че с увеличаването на банковата им сметка се е увеличил и интелектуалния им капацитет, ама са много далеч от истината.

# 218
  • Мнения: 1 172
Изчетох и аз всичките 11 страници.

По темата - каквито родителите, такова и детето. Крушата не пада по далеч от дървото. От родители простаци расте и такова дете. И то като порасне ще стане същото, ще възприеме същите "методи" за нормални.
Какви са тези обобщения? Става въпрос за ученик в 7 клас, в началото на пубертета. Я се върнете към този период от вашия живот. Сигурно всички са се държали като родителите си... Да бе, как ли пък да не е точно така ... Това са измишльотини, които едва ли някой приема на сериозно. Детето е в трудна възраст, това не го оправдава, но и не означава директно, че родителите му са някакви отрепки. Изчакай и твоето дете да стигне тази възраст, пък тогава ела пак да напишеш как родителите са простаци, щот сина им решил, че може да се направи на "отворко".


Монда проблемът не е в твоя телевизор. Просто има хора, които напечелиха по не знам какъв начин пари и смятат, че с увеличаването на банковата им сметка се е увеличил и интелектуалния им капацитет, ама са много далеч от истината.

Какво значение има как са си спечелили парите? И защо хората, които могат да купят телефон за 1000 лв са задължително прости, според теб? Родителят е заработил тези пари. Как? Това си е негова работа, не е работа на учителката да преценя. Има право да защити собствеността си.
Както и в предния си отговор писах, тук има два проблема - учителка, неспособна да се справи със ситуацията и превишила правата си, и ученик, неспазващ дисциплината. Редно е всеки да си отнесе наказанията за СВОЕТО поведение. На мястото на родителя въобще не бих се интересувала от това колко изнервена е учителката и какво е направила преди да изхвърли телефона - от това трябва да се интересуват хората, които ще определят нейното наказание.

Ситуацията в българските училища е такава И защото учителите имат интерес да водят частни уроци, като си разменят учениците. Поради това една част от тях не си вършат качествено работата и ходят предимно, за да "набират" ученици.  Това е и една от причините, ученици с платежоспособни родители и с лошо поведение да не се наказват по стандартния ред.  Знам, че сега всички дружно ще скочат в защита на учителите, но това само показва, че си нямате никаква идея какви пари отиват за частни уроци и колко от учителите си вършат къде-къде по-качествено работата на частно, а не като част от задълженията им в държавно училище.

# 219
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Няма общество, в което да няма правила, да не се спазва някаква йерархия! И това е нещо, с което децата трябва да свикнат още в училище. Това момче, за да си играе с телефона в час, демонстрира - не ме е еня какво ми приказвате и какво искате да правя! Добре, тийнейджър е, всичките ги избива в  тая посока. Ама ако човек го остави да продължава така, ако целият клас прави така, какъв ще е резултатът? Банда необразовани, самодоволни хлапета, които утре като тръгнат на работа на какво ще са научени - да си клатят краката и да смятат, че могат да правят каквото искат? Вие искате ли такъв за колега/подчинен/шеф/съпруг? Ще го изтърпите ли?

Не мога да кажа как е трябвало да постъпи учителката. Хвърлянето на телефона в коша не го унищожава, момчето ще си го извади през междучасието. Да види какво е, когато и другия не се съобразява с теб и ти реагира на принципа "каквото повикало, такова се обадило".

И това, че ако обичаш някого, трябва да го подкрепяш безрезервно, ми се стори много романтично. Кажете го на всички ония жени, дето мъжете им ги пребиват, като се върнат пияни или ядосани за нещо. Да си търпят до гроб, щом го обичат. Каквото и да прави, позволено му е! На никого не му е позволено всичко и човек трябва да има някакви граници. Тези граници ги поставят родителите, така че - Монда, права си!

# 220
  • Мнения: 184
Nana77, не си права. Не можеш да обиждаш така родителите. Това, че детето е палавник, не значи, че родителите са простаци. И нашето е палаво, но смея да твърдя, че ние далеч не сме простаци!!! Много са критериите, по които трябва да се съди за поведението на едно дете и един от тях е възрастта му.
Напиши ни пак, когато порасне твоят син и ни кажи тогава какво е положението и вие с мъжа ти какви сте.

# 221
  • София
  • Мнения: 6 999
Извинявам се за обобщението, което ще направя, но от тази тема просто ме побиха тръпки...

От нея разбрах, че за повечето писали тук е нормално на неправомерно поведение да се отговори с неправомерно. Един вид - Да набием детето, за да му покажем, че не следва да се бие. Безкрайно умно и възпитателно.  ooooh!

Да хвърлим в коша телефона, защото детето си играело с него... Да "забием един" на учителката, защото нагрубила детето ни...

Учителя за това е учител, за да учи на нещо, а не да си изтърва нервите. Аз също съм била ученик /както и всички тук/ имала съм учители, които все си изтърваха нервите и все не можеха да се справят с нас и все дисциплината им беше проблем, пък колко са лоши децата... Имала съм учители, за които дисциплината никога не е била проблем, нито нервите си изпускаха. Явно в университета са учили как се работи с деца, а не са лапали мухите.  Peace

# 222
  • Мнения: 3 456
Ако учителката беше прибрала телефона ( а не да го изхвърля) и ми се обади, за да й помогна да се справи с "непослушанието" на сина ми - тогава бих й помогнала и не бих се разправяла.
Ама не може за всяко едно провинение в училище, учителите да звънят на родителя - "Ела да си оправиш детето, моля!"
Нали учителя е там, за да се справи някакси с тези зверчета, които само чакат да направят някоя магария. Значи сина ти си играе в час на някакви игри и тя да ти звънне, за да ти каже, какво прави той и да минеш да се справиш с непослушанието му?
Тя по цял ден ще звъни на този и онзи родител, за да докладва, отрочето им, че не слуша в момента и да минат през училището да му кажат: "Не така, мамин Rolling Eyes." 
Според мен, тя трябва да взема решения на момента, докато те са в училището, са под нейна опека. Каквото реши тя, това ще стане. А че мама или тате ще долетят отнякъде, вече не го разбирам. Това би трябвало да остане за вкъщи. В училище - учителя (освен, ако не иска да говори с родителя), в къщи - с мама/тати.
Не мога да не те поздраяв за тези думи.   bouquet

# 223
  • Мнения: 3 456
Извинявам се за обобщението, което ще направя, но от тази тема просто ме побиха тръпки...

От нея разбрах, че за повечето писали тук е нормално на неправомерно поведение да се отговори с неправомерно. Един вид - Да набием детето, за да му покажем, че не следва да се бие. Безкрайно умно и възпитателно.  ooooh!

Да хвърлим в коша телефона, защото детето си играело с него... Да "забием един" на учителката, защото нагрубила детето ни...

Учителя за това е учител, за да учи на нещо, а не да си изтърва нервите. Аз също съм била ученик /както и всички тук/ имала съм учители, които все си изтърваха нервите и все не можеха да се справят с нас и все дисциплината им беше проблем, пък колко са лоши децата... Имала съм учители, за които дисциплината никога не е била проблем, нито нервите си изпускаха. Явно в университета са учили как се работи с деца, а не са лапали мухите.  Peace
А учениците са там , за да учат, а не да си играят с телефони или да правят нещо друго, така че всяко нещо , което пречи на този процес трябва да се "изчисти". Още повече , че учителката е от втория тип. Няколко майки, на които е преподавала ( или пък на техни деца) са го писали вече...и се съмнявам , че е "лапала мухите" в университета

# 224
  • София
  • Мнения: 1 877
... Да "забием един" на учителката, защото нагрубила детето ни...

Извинявай, но нещо си изпуснала в цялата ситуация! Знаеш ли как учителката е "нагрубила детето" (в 1-ви клас!!!) - ударила го е с учебника по главата, защото не е успяло да напише хубава осмица #Crazy. Ми малко й е и два да й забием...

Общи условия

Активация на акаунт