По стар български обичай на сватба

  • 12 918
  • 120
  •   1
Отговори
# 60
  • София
  • Мнения: 3 411
Защо да се притесняваш от това да минаваш по масите?Та това си е българска традиция.Защо отхвърляме всичко българско и боравим с разни заемки,като хвърляне на букета и някакъв жартиер/който и до днес не съм разбрала за какво е/.В България неостана нищо българско в стремежа си да копираме американците.Аз не се срамувам от нашите традиции и ви съветвам и вас да ги спазвате.Така ще се съхраним като нация Hug
Нацията не се състои само от селски обреди, скъпа.
Не бъркай шаха с плуването, както казваше бившия ми шеф.
Традициите не само "заемки" от селския, ромския и турския фолклор.
Има и градски. Български, при това.
Има традиции в някои краища на родината, където кума обезчестява булката, а другаде- младожененца в присътвието на цялата коч компания пияни сватбари.
В Монголия до ден днешен е проява на гостоприемство госта да прави секс със съпругата на домакина.

Сега по темата, Лили Иванова, най-добре е маса за подаръци, наистина.
После- както казва Лиса, филма от сватбата на едно ДВД, придружено с картичка, или както там намериш за удобно, но трябва да благодариш, ако не приемеш подаръка лично.

# 61
  • София
  • Мнения: 461
На моята сватба основният въпрос беше как да избегнем обикалянето по масите. Свекито искаше, но този път я надвихме Mr. Green Инструктирахме DJ-я, тъй като ритуалът беше в самия ресторант, да обяви предаването на подаръци заедно с букетите. Нали има и такъв обичай - строява се цялата рода и булката бива нацелувана от десетки хора, докато всички минат да честитят. Та докато приемахме поздравления и букети, приемахме и подаръци. Така мина по-леко според мен. Друг е въпросът, че някои от гостите не разбраха и взеха да се редят повторно, та стана дълга процедура. Но така беше доста цивилизовано, според мен.

# 62
  • Мнения: 6 206
Има традиции в някои краища на родината, където кума обезчестява булката, а другаде- младожененца в присътвието на цялата коч компания пияни сватбари.
.
Ай стига, бе - както се казва
Наистина ли това в България?
Чак се чудя коя от двете ситуации е по-гадната....

# 63
  • Мнения: 599
Стига де!Въпроса беше за събирането на пари и подаръци.Вие накъде тръгнахте чак-обезчестявания,чаршафи и нам си кво.Не мисля,че има нещо срамно в това да отидеш до всеки човек на крак,да му благодариш за това,че е уважил празника ти,за подаръка/парите му и да му пожелаеш"наздраве".

# 64
  • Мнения: 1 952
Да го поздравиш на крак разбира се, ама да минеш да му събереш парите...аз такива няма да ги правя категорично.

# 65
  • Мнения: 9 903
Да го поздравиш на крак разбира се, ама да минеш да му събереш парите...аз такива няма да ги правя категорично.

е то пак ще му вземеш парите, това е една от съществените цели на сватбата като цяло/или материални подаръци, все тая/. Понякога можеш да вземеш специфичните подаръци с подходящо чувство за хумор, отколкото всички да се правят на ущипани.

# 66
  • Мнения: 765
Да го поздравиш на крак разбира се, ама да минеш да му събереш парите...аз такива няма да ги правя категорично.
Точно  . Направете си място за оставяне на подаръци и пари .

е то пак ще му вземеш парите, това е една от съществените цели на сватбата като цяло/или материални подаръци, все тая/. Понякога можеш да вземеш специфичните подаръци с подходящо чувство за хумор, отколкото всички да се правят на ущипани.
За мен основната дума е "парти" , а не "пари" и "подаръци" - не е до ущипване и в поканата съм си го написала даже , обаче няма да си развалям празника в благодарности и обикаляне за събиране на подаръци - трябва да се пие и танцува бързо , защото няма време  Grinning И гостите ми няма да дойдат , за да ми подарят подарък , а защото знаят , че ще е весело - толкова е просто . Не всички обичаме традиционни сватби и обичаи   Peace .

# 67
  • Мнения: 5 468
Това дръвче с пари ми хареса... На мен никой не ми даде такова. Стисни такива!!! Crossing Arms

# 68
  • Мнения: 7 114
Да го поздравиш на крак разбира се, ама да минеш да му събереш парите...аз такива няма да ги правя категорично.

е то пак ще му вземеш парите, това е една от съществените цели на сватбата като цяло/или материални подаръци, все тая/. Понякога можеш да вземеш специфичните подаръци с подходящо чувство за хумор, отколкото всички да се правят на ущипани.
Така де. Спира се човек, отваря си плика, брои (или има горчиво, или няма - според зависи) и продължава.  hahaha

# 69
  • Мнения: 9 903
абе смейте се, ама повечето сватби се провеждат по класическия начин Simple Smile

# 70
  • Мнения: 1 952
Категорично споделям мнението на барабалекс, за мен сватбата не е източник на пари, най- малко пък е повод за събиране на излишни подаръци, които да трупам в кашони по тавана.
Сватбата е един изискан купон, който след 12 престава да бъде изискан и които искам всички да запомнят като нещо весело. Смятам да похарча повече, отколко ще взема.

# 71
  • Мнения: 6 206
абе смейте се, ама повечето сватби се провеждат по класическия начин Simple Smile
Верно си е...
Аз какъв зор видях докато си направих шведската маса както си искам. На три ресторанта директно ми отказаха, кви са тия лиготии шведска маса, я си нареди софрите да си хапнат хората и да не се притесняват.

# 72
  • София
  • Мнения: 3 411
Категорично споделям мнението на барабалекс, за мен сватбата не е източник на пари, най- малко пък е повод за събиране на излишни подаръци, които да трупам в кашони по тавана.
Сватбата е един изискан купон, който след 12 престава да бъде изискан и които искам всички да запомнят като нещо весело. Смятам да похарча повече, отколко ще взема.
Подкрепям  Peace

# 73
  • Мнения: 677
Сватбата е един изискан купон, който след 12 престава да бъде изискан и които искам всички да запомнят като нещо весело. Смятам да похарча повече, отколко ще взема.

Уф, ай да минава 12, че една глътка ми се е отворила...
Тва напрежение ме съсипа.

# 74
  • Мнения: 459
Аз също настръхвам от този тип сватби, скоро ще ми предстои сватба и със сигурност няма да има никакви подобни обичаи. Нямам разногласия по този въпрос с родителите (слава богу мислим еднакво)

За подаръците ще си имам списък в няколко магазина, на неща които аз харесвам и ми трябват. На самото тържество няма да има питки, разходки между масите. Всичко ще е тип коктейл на голяма зелена поляна с много шатри Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт