По стар български обичай на сватба

  • 12 914
  • 120
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 2 437
Нямах нерви да изчета всички мнения.

Този обичай не е "рекет", а поздравяване на гостите и е задължителен, според мен! Младоженците и кумовете трябва да минат и да обърнат внимание на всеки един гост.
Нещо се изчанчи това поздравяване в раздаване на кеш пара и одеала с хавлии.

Предварително се казва на поканените какво и как за подаръците. Но в никакъв случай по време на поздравяването на гостите  Naughty

# 91
  • Мнения: 9 903
на предна страница съм написала какво мисля по темата. Написах как беше на моята сватба; а да разберете предния ми постинг - не се правете на наивни, не е сложно.

# 92
  • София
  • Мнения: 3 409
на предна страница съм написала какво мисля по темата. Написах как беше на моята сватба; а да разберете предния ми постинг - не се правете на наивни, не е сложно.
Не съм наивна и ясно разбрах постинга ти и ти отговорих. Интелигентно. А ако искаш мога да дефинирам и по-ясно що е то интелект, за да сме напълно убедени, кой, кого и за какво е разбрал и кой, какво и на кого е искал да каже.

# 93
  • Мнения: 1 952
Ми че ти си се изказала чак в края на втора страница. И що се нервиш  33uu

# 94
  • Мнения: 9 903
Ми че ти си се изказала чак в края на втора страница. И що се нервиш  33uu

ако имаш предвид мен - не се изнервих преди отговора на Аззи. Хич нямах предвид вас. Добре, ще уточня - постингът на печовска ме провокира. За мен сватбата винаги е нещо весело и забавно/стига булката да не плаче, щото са я взели насила/, каквито и оркестри да свирят, колкото и да е часът, с каквото и да танцува кумата.

Благодаря, Azzy, за предложението, не ме интересува що е интелект, не ми трябва много от него. И простичка съм си добре  Hug   bouquet  Hug

# 95
  • Мнения: 1 952
pechovska  Naughty

# 96
  • София
  • Мнения: 128
И аз да се изкажа сега с мнение не е задължително всички да споделяме едно такова разбира се ! Изхождам от това че бяхме на сватба есента , която се състоеше от около 200 човека   #Crazy  за мен са много , но ...   почти всички гости бяхме млади (не че "старите" са за изхвърляне ) и беше адски хубаво и весело (хубав ресторант, добра храна , приятни хора и музика) всички танцуват докато неидва момента с "обикалянето" на тези 200 човека помолиха оркестъра и Dj да пускат по-тиха музика и се започна голямото чакане да стигнат до теб и неможешда танцуваш , защото музиката е тиха и нетанцувална и след минаването на даден човек повечето хора станаха и си тръгнаха отекчени вкл. и тези въпросни "стари хора" !  Убиха празника си ! И всичкото това "Обикаляне" траеше около 2ч. и 30 мин. може и повече да е било  . Аз съм на мнение , че може да се приемат подаръците на отделна маса ! А моя приятелка пък написа в поканите , че поздравления ще се приемат на влизане в ресторанта и така и направи и също беше много добър вариант !

# 97
  • София
  • Мнения: 3 409
ако имаш предвид мен - не се изнервих преди отговора на Аззи. Хич нямах предвид вас. Добре, ще уточня - постингът на печовска ме провокира. За мен сватбата винаги е нещо весело и забавно/стига булката да не плаче, щото са я взели насила/, каквито и оркестри да свирят, колкото и да е часът, с каквото и да танцува кумата.

Благодаря, Azzy, за предложението, не ме интересува що е интелект, не ми трябва много от него. И простичка съм си добре  Hug   bouquet  Hug
Моля. Следващия път употребявай "цитат", за да знаем кого визираш.

# 98
  • Варна
  • Мнения: 389
Един подпис, малък купон в рок клуб с 10тина приятели и всичките пари, които щяха да отидат да нахраня някакви хора, който са ми някакви роднини и идват само заради яденето, ще харча на страхотна почивка някъде.
То стига глупости - хора пред блоковете, та подарени кукли-бебета от бабите, то букети, то жартиери, то чудо!!!

# 99
  • Мнения: 10
Аз не разбрах, ти не желаеш подаръци, или те е срам да ги вземеш. Гостите са дошли да ви уважат и не е много учтиво, да не ги поздравите лично. Това даже е повод да се запознаете с някои от тях.А подаръци винаги е имало и ще има. Българските традиции са хубаво нещо и не се срамувайте от тях. Всяка сватбарска традиция има някакъв смисъл. Аз не приемам разни там жартиери, хвърляне на букети и други западни измишльотини.А пък ако наистина не желаете подаръци- просто го споменете в поканите.

# 100
  • Мнения: 1 952
Е...що никой не чете.
Колко пъти обясних, че ЕСТЕСТВЕНО, ЧЕ ЩЕ МИНА ДА ПОЗДРАВЯ ВСЕКИ ГОСТ ЛИЧНО.
Просто искам да спестя това, което Andjela81 спомена. Тъпо и отегчително.
А и какво значи бг традиции, американски традиции. Ще хвърлям каквото си искам щом на мен и на гостите ми ще бъде весело.
Традициите не са това, което бяха.

# 101
  • София
  • Мнения: 461
И аз да се изкажа сега с мнение не е задължително всички да споделяме едно такова разбира се ! Изхождам от това че бяхме на сватба есента , която се състоеше от около 200 човека   #Crazy  за мен са много , но ...   почти всички гости бяхме млади (не че "старите" са за изхвърляне ) и беше адски хубаво и весело (хубав ресторант, добра храна , приятни хора и музика) всички танцуват докато неидва момента с "обикалянето" на тези 200 човека помолиха оркестъра и Dj да пускат по-тиха музика и се започна голямото чакане да стигнат до теб и неможешда танцуваш , защото музиката е тиха и нетанцувална и след минаването на даден човек повечето хора станаха и си тръгнаха отекчени вкл. и тези въпросни "стари хора" !  Убиха празника си ! И всичкото това "Обикаляне" траеше около 2ч. и 30 мин. може и повече да е било  . Аз съм на мнение , че може да се приемат подаръците на отделна маса ! А моя приятелка пък написа в поканите , че поздравления ще се приемат на влизане в ресторанта и така и направи и също беше много добър вариант !

Точно така мисля и аз. Присъствала съм на много весели сватби и като дойде този момент, всичко замира, хората ни ядат, ни пият, нито пък смеят да станат, че току- виж се разминали с младоженците. После хората почват да се разотиват. Това е поне моят опит с тази "традиция".

# 102
  • Мнения: 599
Аз не разбрах, ти не желаеш подаръци, или те е срам да ги вземеш. Гостите са дошли да ви уважат и не е много учтиво, да не ги поздравите лично. Това даже е повод да се запознаете с някои от тях.А подаръци винаги е имало и ще има. Българските традиции са хубаво нещо и не се срамувайте от тях. Всяка сватбарска традиция има някакъв смисъл. Аз не приемам разни там жартиери, хвърляне на букети и други западни измишльотини.А пък ако наистина не желаете подаръци- просто го споменете в поканите.

Най-после някой с моето мнение HugРеших,че нещо съм сбъркана.

Е...що никой не чете.
Колко пъти обясних, че ЕСТЕСТВЕНО, ЧЕ ЩЕ МИНА ДА ПОЗДРАВЯ ВСЕКИ ГОСТ ЛИЧНО.
Просто искам да спестя това, което Andjela81 спомена. Тъпо и отегчително.
А и какво значи бг традиции, американски традиции. Ще хвърлям каквото си искам щом на мен и на гостите ми ще бъде весело.
Традициите не са това, което бяха.

Сватбата си е твоя и ти решаваш какво да правиш.Щом ще правиш каквото си искаш,еми прави си го.Що искаш съвети?Явно незнаеш.А и мисля,че заглавието на темата не е подходящо.Хем по стар български обичай,хем това било отживелица.По-скоро трябваше да е :"Дайте съвет за съвременна сватба-тип"американски стил".

# 103
  • Мнения: 121
Добре де, като отидете на РД на приятел подаръка си го оставяте някъде на масичка или го подарявате лично на рожденика? Защо тогава се гледа в днешно време на обиколката на гостите толкова негативно? Няма много възможности да се даде подаръка лично по време на сватбата. Естествено по стар бг обичай да се казва кой какво е подарил... Няма нужда.
Не съм съгласна, че след минаването по масите и гостите се разотиват. На сватбите, на които съм била не е имало такъв момент.

# 104
  • Мнения: 771
Е това с написаната банкова сметка на поканата ме изуми! Между другото идеята да се оставят подаръците на маса не е лоша, но пък е вярно, че самото подаряване е уважение! Абе сложно! Преди време бях поканена на сватба, на която не отидох....! В прика с поканата изпадна ....списък с подаръците, които младоженците искат:1. спалня"маня"- магазин....на ул.Пиротска;2. Двулицев матрак - 1.95/080см от мебелна къща Люлин и т.н.т.
Била съм и на българска традиционна сватба в детството си в едно пазарджишко село. Спомените ми избледняха, но още си спомням колко смях падна/свекъра води хорото с царевица в чорапите, булката я взеха с каруца с бял кон ....беше супер/но през 197и ...год. Няма да забравя сватбата на братовчед ми - 800 души, във войнишка палатка на двора. Къкри казан с боб, мятат се кебапчета и ...стринка ми се изправя зад една маса и започва да вика гостите по списък... "булката дарява на бай Иван кърпа и чорапи, бай Иван дарява на младоженците крава... След 5-часовата процедура булката води хорото с наниз от банкноти!
Моята сватба също беше с 200 души, но беше супер. Всички артисти от музикалния театър, които направиха щур купон. Свекърва ми много държеше да закачам "кръпчета", но аз ги "загубих умишленно! Поздравихме гостите, но периодично, по различно време и ...на танцова музика!

Общи условия

Активация на акаунт