През юни и през юли се правят МАРТенски сладури!

  • 9 502
  • 290
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 454
Еееее, Мини, този път изби рибата с оформлението на темата!!! Аз по принцип не се включвам в дежурните поздрави, но много си си поиграла с образите на нашите сладури и се е получило страхотно! ПОЗДРАВЛЕНИЯ!   newsm74
Ние бяхме на гости в Сандански 3 седмици, точно в най-големите горещини Angry. Температурата в стаята стигаше 30-31 градуса и като цяло детето беше много неспокойно.  Иначе пътуването мина добре, тръгнахме в 20.00 часа, и беше доста прохладно. Кристиана също постоянно си дъвчи ръцете, венците и са бели, очаквам скоро да ни изненада с някой зъб. Вече не иска да стои по корем /а трябва ли да ги слагаме така още/, все гледа да си лапне ръцете или пък се набира и опитва да пълзи. А иначе така крещи и пищи и от смях го обръща на рев.

# 16
  • Мнения: 781
Мини, едно голямо браво и от нас  Hug
Между другото, другата седмица идваме с Теодор в Стара Загора и ще се радвам да споделиш къде ходите на разходка да запознаем Стефи с Теди Wink

# 17
  • Мнения: 2 122
Радвам се, че ви харесва мацки, отдавна го подготвям и много се надявах да съм ви изненадала приятно. Ама и нашите дечица са си много хубави и заслужават да ги показваме- освен това ще свикнем да ги познаваме така като си ги гледкаме и ги свързваме и с мамите.
Марчела- сутрин пием кафенце на Бирхалето /театъра под Съда който е/ към 10 часа, после се прибираме за обдена пауза и към 17-17:30 излизам за вечерна разходка- най-често в градската до общината. Много ще се радвам да се видим и да запознаем децата.  Hug

# 18
  • Мнения: 1 467
mini, връх е темата!:)

# 19
  • Мнения: 1 467
Мили мами, ето и първа част от книгата за захранването, която превеждам. Дано да е от полза за някой. Исках да я сложа към библиотеката, ама не знам как. Ако някой има идея, да казва:

Най-подходящите продукти за детето /и за възрастните/
от Тициана Валпиана

Част 1

За важността да се храним заедно

По-голямата част от рецептите тук са подходящи за цялото семейство – целта е захранването да мине лесно и плавно и да се помогне на детето да навлезе напълно в семейния живот. Приготвяйки едни и същи рецепти за всички, не само всички членове на семейството ще се възползват от това, а и ще си спестите време.
Разбира се, ще трябва да имате предвид винаги какви подправки слагате в зависимост от това  колко е голямо детето ви и как ще му поднасяте яденето – размачкано или настъргано – ако е още бебе.
По този начин ще получите голяма отплата за времето и вниманието посветени на захранването от детето си, което ще бъде готово да яде една голяма гама от продукти малко  след навършването на една годинка.

ЗЕЛЕНЧУЦИ

Това са богати на минерали, витамини, олигоелементи, захари и вода продукти. Отличават се с ниска калорична стойност, съдържат целулоза, която спомага за здравето на храносмилателната система и успешно предотвратява запека.

Суровите зеленчуци задържат компонентите си цялостни и непокътнати и поради тази причина е от изключително значение детето да се запознае с тях от най-ранна възраст и да му се помогне да одобри вкуса им чрез различни и интересни методи.
Често децата не обичат суровите зеленчуци, най-вече защото са трудни за дъвчене: маруля, цикория, моркови и много други зеленчуци могат да бъдат настъргани на много дребно с ренде или пасатор. Така настъргани, зеленчуците могат да се овкусят с малко зехтин /и някоя друга капка лимон за по-големите деца/ и половин лъжичка настърган магданоз - по този начин ще се хареса на всички деца.

За да представите тези зеленчуци на детето, тяхната топлинна обработка в началото би могла да се окаже много полезна. Няколко лъжички зеленчуков бульон ще успеят да запознаят храносмилателния апарат на детето с вкуса, молекулите, минералните соли и витамините, които зеленчуците притежават. Това опитване не замества едно цяло ядене, а просто подготвя организма за новите продукти.

ЗЕЛЕНЧУКОВ БУЛЬОН

В 250 мл. вода се слагат да се варят около 20 мин. докато водата не се изпари до половината, един морков и едно парченце тиква (тиквата има същата сгъстяваща функция като картофа, но не предразполага като него към ферментация в стомаха), нарязани на парченца, за да може варенето да извлече необходимите хранителни съставки от тях.
През първите дни ще предложите на детето само да опита този зеленчуков бульон и само когато сте сигурни, че е бил приет и храносмлян добре, ще прибавите към този бульон друг зеленчук в интервал от два, три дни, за да можете да разберете, ако някой от тях не се понася добре от детето.
Могат да се използват ряпа,  някой друг стрък от спанак, праз, зеле, лук, цвекло, някой друг лист от маруля. Картофът може да бъде използван, когато не е сезонът на тиквата. Когато бульонът стане богат на зеленчуци, в същия ред можете да започнете да пасирате в бульона някои от зеленчуците: първо моркова и тиквата и така нататък докато получите една хубава и богата каша от зеленчуци. Препоръчва се да се използва ръчен пасатор, тъй като механичния вкарва въздух в кашата и това може да предизвика газове.

МОРКОВЪТ – като всички оранжеви зеленчуци и плодове, морковът стимулира образуването на червени кръвни телца, активира защитата на организма към чернодробни заболявания и ревматизъм. Освен това влияе благоприятно за зрението, а елементите каротин и пектин са от изключителна важност за предпазване от диария при децата. Поради всички тези благоприятни качества, трябва да бъде често използван, и възможно най-скоро трябва да бъде консумиран настърган и суров от деца и възрастни.

Пюре от моркови и не само

Изчистете и изтържете няколко моркова от биологичен произход като ги нарежете на малки парчета (около 1 см.).
Сложете ги в малко вода, покрийте тенджерата и ги оставете да врят около 20 мин.
Пасирайте чаша и половин моркови с една трета чаша от водата, в която са врели.
Децата обичат много вкуса на морковите, които им набавят добро количество витамин А.

Пюрето може да се направи от много зеленчуци – тиквички, картофи, тиква, карфиол, броколи и така нататък. Абсолютно достатъчно е да използвате тази рецепта като прибавите щипка сусам и една чаена лъжичка зехтин.

Водата, в която сте ги варили може да се консервира и да се прибавя към други зеленчукови бульони.

ТИКВА – тиквата не е високо хранителен зеленчук: богата е на захари и витамин А, но не е богата на соли. Положителните й качества са най-вече антиферментационни, разхлабителни, антиартритни и успокояващи. Употребата й в детската кухня е свързана най-вече със сгъстяващото й свойство за приготвяне на супи и сладкия й вкус,  който децата много обичат.

Тиква на фурна – това със сигурност е една от най-натуралните рецепти в храненето на деца. Необходимо е само да нарежете на парчета тиквата, след като махнете кората, да я сложите във фурната да се пече докато не стане златиста и месеста. Можете да използвате формички, за да я направите по-примамлива за децата.

Ориз и тиква – сложете да се вари интегрален, полу-интегрален или бял ориз с малко розмарин и маржоран. 15 минути преди да стане, добавете малки парченца тиква и ги оставете да се варят докато не омекнат при разбъркване с дървената лъжица. Овкусете със зехтин и индийско орехче, а за по-големи деца – със сирене пармезан.

ЗЕЛЕ И КАРФИОЛ – съдържат много витамини и минерали, особено сяра, имат антисепично действие. Често децата не обичат миризмата на тези зеленчуци, ето защо е добре да се предлагат сурови или леко топлинно обработени, за да не се усеща много именно тази миризма, дължаща се на сярата.  Това са зеленчуци невероятно богати на хлорофил и витамин У, които предпазват най-вече мембраните на хранопровода. Често трябва да се дават на децата, тъй като участват в оформянето на тялото, тонифицирането на молекулните връзки на клетките и зарастването на тъканите.

СПАНАК – поради високото съдържание на калий и оксалова киселина, спанакът се използва в малки количества (два стръка, стрити заедно с други зеленчуци.) Това е изключително сложен хранителен продукт, който изисква сложни и трудни храносмилателни процеси, въпреки че е богат и хранителен. Спанакът съдържа сапонин, химическа комбинация способна да емулгира мазнините и да спомага за абсорбирането на калция.
Изключително високото му хранително съдържание се дължи на способността на растението да абсорбира всеки един елемент от терена, върху който расте: точно поради тази тяхна характеристика, се препоръчва консумацията на спанак, отгледан биологично, в противен случай се рискува консумацията на зеленчук, много богат, но на отрови! Така или иначе,  детето ще се регулира само, имайки предвид, че вкусът на спанакът не е сред любимите на децата.

Спанак с вегитариански сос бешамел -Нарежете спанака и го поварете съвсем малко в малко количество топла солена вода. Изцедете го, запазвайки водата от варенето за приготвянето на вегитарианския бешамел. Наредете спанака в гювече и го покрийте с бешамела.

Бешамел – смесете две лъжички зехтин с две лъжички интегрално брашно и сложете сместа на огъня, прибавяйки малко по малко водата от сварения спанак. Бъркайте без да спирате докато сосът се сгъсти. Във всички рецепти, в които се използва сос бешамел, можете да го заместите със сос от соево кисело мляко, евентуално примесена и с други подправки в зависимост от възрастта на детето като лимонов сок и малко сол.

Тази рецепта може да се направи със цвекло, артишок и така нататък.

ГЪБИ – ядливите гъби са хранителен продукт, който съдържа протеини, мазнини, витамин С, витамини от групата В и Д и минерални соли. Това е един от малкото растителни елементи, които съдържат витамин Д. Едно малко парченце изсушена гъба, добре изчистено и омекотено във вода, би могло да се хареса много на детето за смучене или може да бъде прибавено към супи или паста /има се предвид спагети, макарони и т.н./..

ЛУК – съдържа много органични и неорганични соли със специфични действия: йод (действа добре на лимфите и жлезите), сяра (нервната система, епидермиса), фосфор (нерви и кости). Лукът е силен диоретик и добър разхлабител. Най-вероятно детето няма да обича агресивния вкус и мирис на суровия лук, въпреки че ако го оставите във вода и добавите малко магданоз, той отслабва. Сготвеният лук би могъл да бъде по-добре приет в ястия като супа с интегрални корички от хляб и т.н. Бихте могли да купувате зелен лук като за начало, които миришат по-малко.

ПРАЗ – има вкус и съдържание подобни на лука, но малко по-деликатен аромат. Препоръчва се горещо за деца с цистит.

ЧЕСЪН – продукт с противоглистово действие, чревен дезифектант (често децата в периода на пълзенето, вкарват в устата си всичко, което видят и биват нападнати от чревни паразити). В семейната медицина, противоглистовото действие на чесъна може да се използва по най-различни начини, например дори само приближаване до устата или анусчето на детето. Една много малка скилитка чесън, като се внимава обелката да е цяла, а не олющена на места, може да се слага вместо свещичка като лек или като предпазна мярка /1 или 2 пъти в годината/.
За съжаление, чесънът в храната не се одобрява много от децата.

МАРУЛЯ – много полезен зеленчук, който съдържа много витамини (каротин, витамини от групата В, С и Е). Хранителна е, действа успокоително и укрепващо. Ако се приеме като вечерно ядене, спомага за спокоен сън на децата.

Пюре от маруля – Преди да знае да дъвчи и за да помогнете на детето да яде от този полезен зеленчук, може много лесно да се приготви отлично пюре от маруля, като просто сварите 10-на минути в малко вода една връзка. Веднъж сварена, марулята се смила с много малко вода, в която се е варила. Накрая се прибавя една чаена лъжичка зехтин.


ЧЕРВЕНА РЯПА – хранителна е поради високото съдържание на захари, минерални соли и най-вече желязо. Може да бъде консумирана както варена, така и сурова и настъргана.

ЦЕЛИНА – изключително диоретичен зеленчук, с положително действие срещу газове. Прибавянето на зелина към супите може да бъде изключително ценно, особено ако детето страда от ферментации в стомаха.

АРТИШОК – полезен за черния дроб, стимулира секрецията на жлъчката, диоретичен е и разхлабителен.
Децата обичат най-вече долната част на артишока, добре сварена и сервирана с малко магданоз и едно, две листенца от мента.

ДОМАТИ – съдържат соланин, съставка потискаща нервната система. Препоръчва се консумиране на домати предимно в летните месеци като подправка към спагети например, след като са добре сварени и пасирани на бавен огън.

КАРТОФИ – това също е зеленчук, който съдържа соланин и ако не е добре консервиран, може да е токсичен, най-вече покрай “очичките”. Вареният картоф се окислява лесно, ето защо не се препоръчва консервирането за следващия ден. Добре е да се съхранява далеч от светлина и влага и НЕ СЕ ПРЕПОРЪЧВА твърде честата консумация от бебето.

ПАТЛАДЖАН – със сигурност няма да се хареса на детето и това е добре, тъй като става въпрос за един не добре балансиран продукт що се отнася до олигоелементите в него. Единствено пържен и маринован губи от тази характеристика – нещо, което не е подходящо за деца.

ПИПЕР – Съдържа витамин А, С и К, но за да се запазят витамините, е добре да се консумира суров, нещо почти невъзможно за едно бебе.

СУРОВИ ИЛИ ГОТВЕНИ ЗЕЛЕНЧУЦИ?

Готвените зеленчуци губят част от витамините и минералните соли: най-добрият метод за запазване на тези елементи е готвенето им на пара.

За предпочитане е консумацията на сокове от пресни зеленчуци, особено за начало на захранването или употребата на сурови зеленчуци, смлени и подправени. Ако нямате подходящ миксер, можете да закупите зеленчукови сокове от интернационалната марка DEMETER или да изцеждате. За изцеждането се настърва пресния зелечук, заливайки го съвсем малко с топла вода. След два, три часа се филтрира, изцеждайки добре зеленчука и се използва сока за пиене или като база за супа.

Последна редакция: вт, 03 юли 2007, 15:46 от morgause

# 20
  • Мнения: 781

Марчела- сутрин пием кафенце на Бирхалето /театъра под Съда който е/ към 10 часа, после се прибираме за обдена пауза и към 17-17:30 излизам за вечерна разходка- най-често в градската до общината. Много ще се радвам да се видим и да запознаем децата.  Hug

Супер, ще се класираме за следобедната разходка, щото не живеем в центъра и за кафето едва ли ще успеем. В понеделник, вторник, надявам се, сме там.

# 21
  • Мнения: 304
Препоръчайте ми прах за пране или с какво друго перете бебешки дрешки - аз досега ползвах само Тео бебе, но не знам дали си въобразявам, нещо не ми мирише много хубаво.

# 22
  • Мнения: 2 122
Persil sensitive gel + Silan

# 23
  • Мнения: 2 122
Дени , жива и здрава и много парички да изкараш с дипломата си   bouquet
Зайко, ама страшна тази Дени- голяма рапърка, ако знаеш как със глас съм се смяла като я гледах как се кокони  Joy

# 24
  • Мнения: 1 420
Препоръчайте ми прах за пране или с какво друго перете бебешки дрешки - аз досега ползвах само Тео бебе, но не знам дали си въобразявам, нещо не ми мирише много хубаво.



Аз ползвам Бебе Роса - розова опаковка с едно бебе отпред и съм доволна,а и мирише приятно. Понякога, когато съм прала на ръка съм ползвала и сапун Джонсънс Бейби.

# 25
  • Мнения: 1 232
моргаус благодаря за труда който си направи за нас много полезно четиво

# 26
  • Мнения: 1 467
моргаус благодаря за труда който си направи за нас много полезно четиво

моля, те са три части, втората е за плодовете, а третата е  примерна схема на захранване.

# 27
  • Мнения: 492
Перях с Тео бебе докато не се появи обрива. Сега за всеки случай нейните неща пера със сапун, а нашите с Бебе Роса и съм доволна от него.

# 28
  • Мнения: 492
В августовския брой на сп. МАМА ще публикуват писмо на Калина /аз съм го писала от нейно име, де/   Mr. Green

# 29
  • Мнения: 217
Ей а аз си блея в старата темичка, добре че ми залипсва изведнъж бутончето "отговори"  Simple Smile

Мини темата е страхотна,  по-хубави бебета от мартенчетата няма, а като си видях мойто си чаве ми стана едно такова хубаво на душата  Heart Eyes

За праха - аз ползвам Персил сенситив гел - взех го за бебето, но сега всичко пера с него, много съм доволна. Омекотители принципно не ползвам, мразя излишната химия  Simple Smile

Моргъс - много ти благодаря за усилията - много ми беше полезно, ще си го запазя. Благодаря и за отзивчивостта - днес писах на моите хора, ще видя как ще се стправят, ако не - ще те притесня да ми изпратиш и на мен такива свещички. Аз съм на същото мнение като теб за сокчетата смятам поне до 6 навършени месеца да не давам, а и после най-вероятно ще започна с тиква и оризова каша, а не със сокчета. Затова силно се надявам с тези свещички да се нормализират нещата и да не се налага да прибягвам до ранно захранване, което да действа като целулоза в червата.

Фейс, и аз се надявах на нещо такова пробиотично и да се оправят нещата, ама не, не ни се полагало. А за усвояването незнам - акото в началото беше в огромни количества, а сега е вече просто незначително - за 5 дена я има четвърт шепичка, я не, и то никак не пълна  Sad Rolling Eyes А днес на 6-тия ден след кански напъни едва беше леко ожълтен памперса - сега това не знам да го броя ли или не ?????? току - що пак опитах с термометъра - тц нищо.

Общи условия

Активация на акаунт