диЯлект и диЯлекти

  • 15 297
  • 137
  •   1
Отговори
# 90
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
онО си йе до мОженье баби - това ми е от баба Керана от Бяла до Варна (май бяха преселници  Confused )
и "МажОт трЕбе да се рАни, мажот требе да се брАни и ако сАкаш сАмо твой да бИде - на мажот требе да му зЕмеш страхОт!"

# 91
  • Мнения: 5 620
"МажОт трЕбе да се рАни, мажот требе да се брАни и ако сАкаш сАмо твой да бИде - на мажот требе да му зЕмеш страхОт!"
Това много ми хареса. Mr. Green

# 92
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Му гу виде на мойо маж? -  Виждал ли си мъжа ми?   
Му гу видох, у кръчмата е.

Това е от Петрич.
На татко вариантът е: сИ му гу вИдел на мойо маж? Съм го вИдел.

# 93
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Моя позната, като стана въпрос за диалекти, ми разказа следното:
" Кум отива на гости на младоженците. Голямо тичане, големи приготовления. Нали на кум вода се не гази. Невестата, не подвива крак- носи, сервира, отнася. Стигнали до десерта и тя първо попитала кума: " Куме, дъсера шъ гу идеш ли?" ( в превод " Куме, десерта ще го ядеш ли?")  Joy Кумът, разбира се ял "дъсер". Този диалект е от Старозагорско. 
То оттам иде вицът - "Куме, да сера шъ гу идЕш ли?" Joy

# 94
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
a от къде идва "а га Еде кифтЕтата не рувА, а?" и знаете ли продължението?  Blush

# 95
  • Мнения: 1 400
"Йеш бйе, кумье, йеш бе пуяк!" - Това - Яж бе , куме, пуяк!

Ду сига съм въ челъ. Йяз съм от дальеко, затуй говоря мьеко, ама няма да ми забилязвати. Утивам виднъж на разходка с кулата, чааак у долниът грай на България. Че и за цьели 2 седмицьи бях. И ми сье наложи да си купя ньещо за мазанье на филиите сутрин. Влизам в магазина и си поисквам да си купья един бутер. А жената отсрьеща - ей тъй ме гледа Shocked Е, пих една студена вудъ в магазина Wink

Ох! Трябва да се запиша и да се чуя как говоря ooooh! Mr. Green

# 96
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 062
бутер, а? Русе или русенско  Mr. Green
там на пазара питах една продавачка дали има пликче (имах желание да си прибера покупките в нещо) а хубавицата ми се скара - "естествено, че имам пликче, аз да не съм като вас да ходя без гащи?"  #Crazy

# 97
  • Мнения: 1 400
бутер, а? Русе или русенско  Mr. Green
там на пазара питах една продавачка дали има пликче (имах желание да си прибера покупките в нещо) а хубавицата ми се скара - "естествено, че имам пликче, аз да не съм като вас да ходя без гащи?"  #Crazy
Малееее ooooh!Ама и ти на продавачка си случила...Ама разбираемо е - пликчетата тук са си пликчета , но става въпрос за детски такива - един вид детски гащички. А тайзи мома, явно не е била баш русенка Wink Виж, това за покупките е найлонова чантичка. Така й си ги искаме - "Една чантичка може ли?" В краен случай - торба Mr. Green

# 98
  • Мнения: 22 936
Ама разбираемо е - пликчетата тук са си пликчета , но става въпрос за детски такива - един вид детски гащички. А тайзи мома, явно не е била баш русенка Wink Виж, това за покупките е найлонова чантичка. Така й си ги искаме - "Една чантичка може ли?" В краен случай - торба Mr. Green
В София пликче е торбичка от найлон.Моите баби и дядовци казваха такива диалектни думи/цялата ми рода е от и около София/,но не помня нищо конкретно.

# 99
  • Мнения: 1 400
Ама разбираемо е - пликчетата тук са си пликчета , но става въпрос за детски такива - един вид детски гащички. А тайзи мома, явно не е била баш русенка Wink Виж, това за покупките е найлонова чантичка. Така й си ги искаме - "Една чантичка може ли?" В краен случай - торба Mr. Green
В София пликче е торбичка от найлон.Моите баби и дядовци казваха такива диалектни думи/цялата ми рода е от и около София/,но не помня нищо конкретно.
О, като спомена това се сетих,че пликче се зове и такава малка, найлонова или хартиена торбичка...като тези за сандвичи примерно. А тези от магазините са си торби....

Последна редакция: вт, 13 ное 2007, 23:13 от Light Vader

# 100
  • Sofia, BG
  • Мнения: 394
Сега прочетох готин лаф в Монтански форум:

‘Е на таа тема ако бЕх прЕсно млЕко щЕх да се пресека’  Joy
(т.е. темата била абсурдна, тъпа и т.н.)

Врачански израз (чух го в автобуса, всички паднаха да се хилят):

‘БлагодАрим, та нема дека’ – употребява се, когато някой ти е направил мечешка услуга и още повече те е затруднил

И едно изречение-еталон за северозападния говор:

‘Уки е обикрАчил дуваро и мЕта тУгли връз мачките’   #Shocked – Вуйчо е седнал върху оградата и мята тухли по котките

# 101
  • Мнения: 22 936
Ама разбираемо е - пликчетата тук са си пликчета , но става въпрос за детски такива - един вид детски гащички. А тайзи мома, явно не е била баш русенка Wink Виж, това за покупките е найлонова чантичка. Така й си ги искаме - "Една чантичка може ли?" В краен случай - торба Mr. Green
В София пликче е торбичка от найлон.Моите баби и дядовци казваха такива диалектни думи/цялата ми рода е от и около София/,но не помня нищо конкретно.
О, като спомена това се сетих,че пликче се зове и такава малка, найлонова или хартиена торбичка...като тези за сандвичи примерно. А тези от магазините са си торби....
Тук и пликче и торбичка са едно и също.И тези,малките за сандвичи също са пликчета. Grinning

# 102
  • Мнения: 985
"Йеш бйе, кумье, йеш бе пуяк!" - Това - Яж бе , куме, пуяк!

Ду сига съм въ челъ. Йяз съм от дальеко, затуй говоря мьеко, ама няма да ми забилязвати. Утивам виднъж на разходка с кулата, чааак у долниът грай на България. Че и за цьели 2 седмицьи бях. И ми сье наложи да си купя ньещо за мазанье на филиите сутрин. Влизам в магазина и си поисквам да си купья един бутер. А жената отсрьеща - ей тъй ме гледа Shocked Е, пих една студена вудъ в магазина Wink

Ох! Трябва да се запиша и да се чуя как говоря ooooh! Mr. Green

  Joy Вълии, тува дукът гу пручитъ и са изпОтих.

Цитат
бутер, а? Русе или русенско 
там на пазара питах една продавачка дали има пликче (имах желание да си прибера покупките в нещо) а хубавицата ми се скара - "естествено, че имам пликче, аз да не съм като вас да ходя без гащи?" 

Малееее Ама и ти на продавачка си случила...Ама разбираемо е - пликчетата тук са си пликчета , но става въпрос за детски такива - един вид детски гащички. А тайзи мома, явно не е била баш русенка  Виж, това за покупките е найлонова чантичка. Така й си ги искаме - "Една чантичка може ли?" В краен случай - торба

У наше селу пък викъми тУрба или пЪкет (торба, пакет за пазаруване). Пък на т`ва , дету му викЪтИ "пличке", ний му викъми " кИсия" (сложете ми хляба в кесия/пакет (те нямат дръжки, а торбичките имат).

Цитат
Е на таа тема ако бЕх прЕсно млЕко щЕх да се пресека’ 

vanessa_jo , те  тва ноо ми `аресА. Peace

# 103
  • Мнения: 1 240
Пък на т`ва , дету му викЪтИ "пличке", ний му викъми " кИсия" (сложете ми хляба в кесия/пакет (те нямат дръжки, а торбичките имат).

Ние пък му казваме пакул.

# 104
  • Мнения: 985
Пък на т`ва , дету му викЪтИ "пличке", ний му викъми " кИсия" (сложете ми хляба в кесия/пакет (те нямат дръжки, а торбичките имат).

Ние пък му казваме пакул.

dew, Аз много уважавам вашийо край, шъ знайш.

Сега се сещам...опа, забрайх, чи така са пиши тукъ. Сига съ сятъм дъ въ питъм- къде в Българийъ викат на врАпчиту "джифгар"?

Общи условия

Активация на акаунт