за нередностите в учебниците на децата ни!

  • 17 573
  • 105
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 938
Това за епитетите наистина е много тъпо. И моята още не е учила що е това епитет, но постоянно в Читанката се изисква да се определят епитетите. Сега пак имаше такава задача. Аз съм и казала какво е това епитет, но е тъпо да не се дава определение за това вече четвърта година, а все да се иска да се определя.
   Епитет се учи във втори клас, независимо на кое издателство е читанката.   Wink

# 76
  • Мнения: 151
Това за епитетите наистина е много тъпо. И моята още не е учила що е това епитет, но постоянно в Читанката се изисква да се определят епитетите. Сега пак имаше такава задача. Аз съм и казала какво е това епитет, но е тъпо да не се дава определение за това вече четвърта година, а все да се иска да се определя.
   Епитет се учи във втори клас, независимо на кое издателство е читанката.   Wink

От втори клас не помня, но в Читанката за четвърти клас /Булвест/, стр.8,  в "Кът на малкия читател" пише:
#Епитетът е дума, с която....
него се представя...

Поздравявам mother-of-pearl за авторството на темата и като начало ще представя една "находка" от учебника по ЧО /Булвест/ за четвърти клас,  първи урок, стр.5. Под рубриката "Открийте сами"  е записано: Прочетете клетвата на народните представители и отговорете от какво се ръководят техните действия.
Признавам си, че положих доста усилия /и загубих доста време/ да открия клетвата, но не успях. Не спирам да се питам, защо ако тази клетва е толкова важна за знанията на четвъртокласниците, не е публикувана в учебника? Или като е толкова недостъпна за обикновения българин, защо се поставят на учениците подобни неизпълними задачи?

Идеята ми е следната да съберем максимално количество такива безумни примери на едно място да ги запишем и обобщим, и след това да оформим една петиция ли да е искане ли и аз още не мога да го формулирам ясно и да я внесем в Министерството на образованието.
Подкрепям идеята на Lennyh и като начало можем да ги пратим на Сеизмограф  - БТВ - те се заканиха да направят предаване с участието на самия министър.

# 77
  • Мнения: 2 567
Това за епитетите наистина е много тъпо. И моята още не е учила що е това епитет, но постоянно в Читанката се изисква да се определят епитетите. Сега пак имаше такава задача. Аз съм и казала какво е това епитет, но е тъпо да не се дава определение за това вече четвърта година, а все да се иска да се определя.
   Епитет се учи във втори клас, независимо на кое издателство е читанката.   Wink

Явно в доста Читанки го няма щом излиза, че не само аз съм го забелязала  Wink
А щом в предния постинг е дадено, че чак в четвърти клас откриваме някаква дефиниция значи и ние скоро ще стигнем до нея  Simple Smile

# 78
  • Мнения: 2 567
Това за епитетите наистина е много тъпо. И моята още не е учила що е това епитет, но постоянно в Читанката се изисква да се определят епитетите. Сега пак имаше такава задача. Аз съм и казала какво е това епитет, но е тъпо да не се дава определение за това вече четвърта година, а все да се иска да се определя.
   Епитет се учи във втори клас, независимо на кое издателство е читанката.   Wink

Реших да се разровя из Читанката по едно никой време, но ми стана любопитно да разбера дали съм бляла във втори клас  Simple Smile
Оказва се че не съм  Sunglasses И по нашата Читанка сега, в четвърти клас ще учим що е това Епитет. Но за разлика от при idra, при нас това ще се учи чак на стр.84 в урока за вълшебството на думите. Като тази страница е почти на края на учебника, а задачите да се откриват епитетите както се спомена, вече отдавна си ги има. То от това издателство друго не съм и очаквала  Tired

# 79
  • Мнения: 941
Това за епитетите наистина е много тъпо. И моята още не е учила що е това епитет, но постоянно в Читанката се изисква да се определят епитетите. Сега пак имаше такава задача. Аз съм и казала какво е това епитет, но е тъпо да не се дава определение за това вече четвърта година, а все да се иска да се определя.
   Епитет се учи във втори клас, независимо на кое издателство е читанката.   Wink

не е вярно, не съм съгласна... Naughty  :Смея да твърдя, че с Никол уча всеки урок (или поне я изпитвам на всеки  Twisted Evil ) и ДОсега все още на са учили за епитети!!! На Булвест издателство сме.

# 80
  • Мнения: 1 938
Читанка за 2 клас на изд. "Просвета", автори Владимир Попов, Иван Цанев, стр.61:
"Зимен сън" е темата на урока. Това е стихотворение от Асен Разцветников.
"Зимна вечер губер бял размята,
спи ми, малко зрънце, под земята,.."
Няма да го пиша цялото, защото едва ли има човек, който да не го е чел.  Grinning
И под него пише:
"В стихотворението вечерта е "зимна", зрънцето - "малко", лятото - "ясно". Думите "зимна", "малко", "ясно" показват признаци на вечерта, зрънцето и лятото. Такива думи се наричат епитети. Епитетите придават нагледност и образност на художествения текст."
Всичко започва с ПРОСВЕТА!  Laughing

# 81
  • Мнения: 941
ами родителите от нашето училище никога не са имали право на мнение по кое издателство да се учи - така, че аз споря само за БУЛВЕСТ!

и после пращат на турнири и конкурси децата ни, които са учили по различни методи и различни учебници   #Cussing out нетрябва ли да учат децата от един набор, едно и също нещо  #2gunfire - малко ми е несвързан словореда, ама това е защото съм ядосана   bouquet

# 82
  • Мнения: 2 336
дават на учителите списък на учебниците по съответния предмет със издателствата и всеки учител избира по кое издателство да преподава.За това в различните училища учат по различни издателства

Последна редакция: вт, 11 дек 2007, 18:54 от ted_

# 83
  • София
  • Мнения: 62 595
Всичко това означава, че ние ходим на училище, а не децата. Трябва да си хвърлим дипломите за всичките видове образования и да изкараме отново начална степен. Ако имаме късмет, ще хванем тройката.

# 84
  • Мнения: 2 567
Nellina, не споря, че в Читанката на някое издателство още във втори клас може да е разгледано що е това епитет. Това обаче не значи, че всички са учили точно по тази Читанка.
Не един път съм казвала, че това, че има толкова много издателства, като всяко дори прави поне по два различни комплекта учебници не води до нищо хубаво.
Ние първите две години бяхме на Булвест. Третата бяха мешаница от Булвест и Просвета. Сега пак е същото с преобладаваща част на Просвета.
Ами това е наистина объркващо. Аз казах и в началото на темата, че примерно по ЧО още в самото начало трябваше моята да прави тест, в който бяха включени въпроси, които са били изучавани предната година по учебника на Просвета. Ами имаше значително разминаване с това, което моята беше учила по този на Булвест. Терминологията на доста неща се различаваше. А някой въобще не беше и изучавала.

Сега на националния тест как ще бъдат формулирани въпросите за да могат да се избегнат разликите получени от различните издателства  Thinking

Моето предложение е да бъде оставено само едно издателство, а другите да издават само помагала за извънкласна работа.
Или поне да се изисква от учителите в началния курс да ползват от първата до четвъртата година само учебниците на едно издателство. Не всяка година да избират различно или пък по всеки предмет да е на различно издателство учебника.

# 85
  • София
  • Мнения: 62 595
На тестовете след 4 клас децата от нашето училище имаха много хубави резултати. Мисля, че цялото училище учи по Просвета. Предполагам, че тези учебници са покрили материала за тестовете по всички предмети.

Как е при класове, които са учили по други издателства?

# 86
  • Мнения: 2 336
аз лично съм привърженик на издателство "Просвета", що се отнася за математика класовете от 5кл. нагоре

# 87
  • Мнения: 2 567
Радостина, миналата година тестовете бяха супер лесни, защото бяха пробни. Моята още тогава, макар че беше трети клас можеше да ги покрие. Изключвам само по математика въпросите със смятането на числа над хиляда, защото това се учи в 4 клас. Иначе по ЧП и ЧО нещата бяха като за трети клас.
Тази година обаче може да се променят нещата и вече тестовете да са по сложни. Ние тази година се готвим най вече по Просвета. Дори и книгата с националните ни тестове е на това издателство. Дано по този начин не се получи разминаване в изучаваното и тестовете, които ще се дадат.

# 88
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако е така, значи негласно се дава предимство на това издателство, особено ако въпросите в тестовете покриват изцяло материалите от тези учебници.  newsm78

# 89
  • Мнения: 151
Тестовете миналата година наистина бяха доста елементарни - и нашето училище много добре се представи, макар че учебниците са на Булвест.
Дори и книгата с националните ни тестове е на това издателство.

Летисия, коя е тази книга с национални тестове?
Аз съм купила един сборник с тестове на Просвета, който излезе още в края на миналата учебна година. Не съм виждала по книжарниците други тестове.
Надявам се, че докато дойде време за провеждане на изпитите на пазара ще се появат още много варианти на тестове.

Всичко това означава, че ние ходим на училище, а не децата.
RadostinaHZ,  права си, че ние не само учим с децата, но и ходим на училище с тях /ако правилно съм те разбрала/. Раницата с учебниците е толкова тежка, че докато се приберем с градски транспорт от Орлов мост до Дружба, ръката с раницата здравата ми изтръпва. Учебниците са препълнени с толкова много снимки, че ако седна да ги сметна, стимките в учебника по ЧО и ЧП сигурно превишават по площ текста, който дава знания.Дори от учебника по ЧО в трети клас бях забелязала една снимка, която я имаше на три места в различен формат.

Общи условия

Активация на акаунт