Споделете 43

  • 21 049
  • 1 030
  •   1
Отговори
# 975
  • Мнения: 2 070

Около петдесет и няколко дни в годината само.
защо? заради съхранението ли?


Хихих, личи си, че живееш в 20-21 век. Заради идеология, култура, религия, както искаш го наречи. Плюс някои разбира се материални неща от рода на това, че са нямали толкова животни да заколват. А иначе - хвани едно православно календарче  и преброй дните без пост. Етнографските и историческите сведения доказват, че хората са го спазвали доста стриктно. Животните са били основно за яйцата и млякото. Например не помня дните между Коледа и Ивановден ли се постеше или на самият Ивановден... Не  есамо Великденския и Коледния. Като сложиш и всеки петък...

# 976
  • UK
  • Мнения: 3 959
Сряда и петък. Wink

# 977
  • Мнения: 6 993
Ама аз говоря примерно за прабългарите, преди покръстването, те сигурно повече месце са хапвали?
А християнизираните вече...Не ми се мисли, сигурно са били гладни, горките хора. Не стига че по цял ден къртовски труд на полето, ами после и една пържолка да няма Tired
ДеЩо, какво си учила, история, етнология?

# 978
  • Мнения: 2 070

Мда... Заможните хора са колели петел или кокошка при поводи или при важни гости.
Обаче е интересно как повечето търсим рационални обяснения за това поведение на хората, а те са били от културно естество причините, докъм освобождението поне, че и до по-късно доста на някои места.

Прабългарите кво да заколят, конете ли? И те не са били толкова месоядни.
Етнология съм завършила.

# 979
  • Мнения: 6 993
Ауууу, много зле. Хем воин, хем няма ядене. Кофти работа. Моля да не се учудвате на въпросите, два пъти съм късана на КСК по история , все пак Laughing
А етнологията - супер, много интересно Hug

# 980
  • UK
  • Мнения: 3 959
Нямаха ли и кисело мляко? Нещо ми е останало от училище, че са го съхранявали там в някакви торби на коня и то ставало на кисело мляко. Simple Smile

# 981
  • Мнения: 4 585
Абе едно време населението е било много много по-малко по днешните земи, а горите, дивечът и рибата много, много повече. Но да си селянин и да бракониерстваш в горите на болярина, все пак, след боя който отнесеш, може и да не оживееш.
Кобилешкото мляко не е ставало след престояване в мях на кисело, а на кумис - кисело-резливо слабо алкохолно питие, Йордан Радичков го е описал, май в Малка северна сага.

# 982
  • Мнения: 5 370
Аз пак сготвих, няма да кажа какво. Оттатък двамата мъже са на другия компютър, а аз се изместих на този, с подскачащия екран. Нещо няма добър контакт, май, и като позагрее-почва да притреперва екранът.

# 983
  • Мнения: 9 903
Ама аз говоря примерно за прабългарите, преди покръстването, те сигурно повече месце са хапвали?
А християнизираните вече...Не ми се мисли, сигурно са били гладни, горките хора. Не стига че по цял ден къртовски труд на полето, ами после и една пържолка да няма Tired
ДеЩо, какво си учила, история, етнология?

именно, за древните говорехме, постите ги остави. Волф пък и болярите намеси Simple Smile

# 984
  • Мнения: 6 993
Ама какви интелектуални теми ви поставих, а Flutter

# 985
  • Мнения: 4 585
Колко древни, Тити, да уточним. Да не искаш да кажеш, че болярин и селяни са сядали на една и съща софра, с еднакви манджи. Това би било смешно отвсякъде, обезсмисля стремежа да станеш богат изобщо.

# 986
  • Мнения: 899
Много ми е приятно, вкъщи никога няма сготвено  Mr. Green .

Ако не беше толкова дълго, щях да си го сложа за никнейм.

Веднъж майка ми ни дойде на гости, тъкмо щяхме да вечеряме. Като върл любител на картофите, аз съм изпекла една тава, обилно поръсени с индийско къри. И салата. Хапваме ний, доволно, бъбрим си. На другия ден майка ми се обажда и плахо ме пита по телефона, дали не се опитвам да си уморя мъжа от глад с тез голи картофи  Laughing .

п.с. докато напиша и вече сте сменили темата, ама карай.

# 987
  • Мнения: 9 903
Колко древни, Тити, да уточним. Да не искаш да кажеш, че болярин и селяни са сядали на една и съща софра, с еднакви манджи.
очевидно е, че не това исках да кажа Simple Smile мислех, че говорим за времената, когато още е нямало боляри.
Но ще ми е интересно някой знаещ да каже какво са яли болярите, различно от ратаите, или както там са се водили бедните.

# 988
  • Мнения: 5 370
СПОДЕЛЯМ нов ПРОФИЛ:

http://www.bg-mamma.com/index.php?action=profile;u=99021

Дали е съвпадение, се питам аз в този час? newsm78

# 989
  • Мнения: 6 993
Тя не беше ли Димитринка

Общи условия

Активация на акаунт