Трябва ли да се изучава религия в училище като СИП или ЗИП?

  • 15 934
  • 395
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 4 841
Заявявам, че ще воювам срещу въвеждане на вероучението като задължителен предмет в светското училище.

Оооо да, категорично. Съжалявам искрено за стотиците безработни богослови, но не това е начина да им се осигури заетост. Ще подписвам подписки, ще участвам в протести - този път обаче няма да се "дам без бой"  Naughty.

# 31
  • Карлово
  • Мнения: 4 645
Аз подкрепям изучаването на религия, но като кръжок. Само доколкото е интересно на детето. Като ЗИП не и гласувах с НЕ.

# 32
  • Мнения: 3 447
Категорично НЕ. Не смятам, че някой богослов може да разшири общата култура на седемгодишното ми дете. Ценностите се възпитават в семейството, не желая църквата и училището да му налагат някакви норми.
История на религИИТЕ, преподавана в горния курс от културолози, а не от богослови - да.

# 33
  • Мнения: 1 263
Изненадай се сега.
Всички разбираме и сме твърде притеснени.
Щом може един учебник по български да бъде написан така, че да ме ужаси (с изрази като "речево-комуникативен акт" вместо простичкото "разговор"), не искам дори да си помислям как би могъл да бъде съставен религиозен учебник.
Точно в това е проблема - не става дума за "религиозен учебник" и "религиозна дисциплина". Ако е така и аз съм против, но едва ли става дума за това.  Confused Едва ли става дума и да се преподава  бабешкото рабиране за "дядо Боже" Tired Това е абсурдно в 21 век. Изненадана съм, че е възножно да елементаризирате до такава степен проблема. Едва ли става дума да се "насаждат ценности" - това е работа на семейството.
Тъй като познавам преподавателите по богословие във факултета знам, че са изключително ерудирани и едва ли биха написали учебник, който да изглежда така, като вие "си го представяте".

Цялата европейска история , култура и философия са базирани на християнството - за добро или за лошо и не е възможно да бъдат разбрани и анализиирани, ако не се познава това учение...
 Peace

# 34
  • Мнения: 15 213

Щом може един учебник по български да бъде написан така, че да ме ужаси (с изрази като "речево-комуникативен акт" вместо простичкото "разговор"), не искам дори да си помислям как би могъл да бъде съставен религиозен учебник.

Peace
Подкрепям с две ръце, защото това е един и от моите аргументи.
Добродетели се възпитават по много начини, ценностите се градят не само с изучаването им, а и те не са само в религията.
Вярващ човек съм, влизам много често във форуми, където пишат богослови и признавам на моменти се плаша от написаното.

eremita кое християнство? Комерсиалното или онова с което са оцелели дедите ни?

# 35
  • Мнения: 4 965
Категорично НЕ!

А защо да няма място,на какво лошо ще научи децата ни?Ако сте слушали предложенията на министерството - излъчиха ги и по БТВ-новините,не чух нищо обезпокоително Thinking
Моите уважения Дидка, но аз чух и тревожни неща. Например това, че ще обсъждат аборта, евтаназията и т.н. Аз съм против някой да им натрапва неговите си представи по тези теми. Как ще се почувстваш ти, ако аз уча децата ти на нещо, което ти смяташ за неправилно?!?
Да не говорим за финансовата страна на въпроса. От къде на къде ще се харчат парите ми за нещо, което аз смятам за направо вредно? А и примера с другите европейски държави изобщо не беше коректен. Да, изучава се религия на много места по Европа, но пропуснаха да кажат, че голяма част от европейските училища се финансират от църквите. А какво, питам аз, финансира Българската Православна Църква? Щом иска да възпитава децата в собствените си ценности да го прави поне на доброволни начала, а не да иска аз да я финансирам!

 Peace

На същото мнение съм. Писала съм много пъти защо съм против.

Искам децата ми да имат собствено мнение по въпросите, които споменаха, че ще се обсъждат. Генното инженерство? Ин-витро-то? Аборта? Ами ако някой втълпи на децата ми определено негативно мнение и някой ден им се наложи подобна манипулация? Примерно...

Мъжът ми /най-учудващото за мен/ е съгласен, но при условие, че системата е подобна на неделните училища на в православната църква или на беседите на протестантите  Mr. Green. Ха сега, де.

# 36
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
eremita, ти може да познаваш богословите, но явно не познаваш образователната ни система.
Та, да оставим богословите в църквата, а учениците в училище и всичко ще е наред.

# 37
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Цялата европейска история, култура и философия са базирани на християнството   - за добро или за лошо и не е възможно да бъдат разбрани и анализиирани, ако не се познава това учение...
 Peace

Именно в такива заблуди не желая да бъдат вкарвани децата ми.
Затова се старая от сега да знаят откъде християнството е взело своите култура, философия и много, особено много държа да се запознаят с историята му.

# 38
  • София
  • Мнения: 3 679
Аз не искам децата ми да изучават религия в училище, а пък камо ли това да е задължително. Аз не съм вярваща, децата ми не са кръстени - оставила съм избора на тях като пораснат и се осъзнаят, а това определено няма да бъде когато те са на 7-8 та дори и 9 години. След като аз като родител съм оставила този важен избор на тях, не мисля, че някакъв учител трябва да се меси в узряването им в религиозно отношение.

# 39
  • Мнения: 1 263
Цялата европейска история, култура и философия са базирани на християнството   - за добро или за лошо и не е възможно да бъдат разбрани и анализиирани, ако не се познава това учение...
 Peace

Именно в такива заблуди не желая да бъдат вкарвани децата ми.
Затова се старая от сега да знаят откъде християнството е взело своите култура, философия и много, особено много държа да се запознаят с историята му.
това не е ли част от запознаване с християнството? Thinking

# 40
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
... това не е ли част от запознаване с християнството? Thinking

Мисля, че ненужно се фиксирате върху една определена дума.
Това е част от запознаване с древногръцките, скандинавските, римските, тракийските, източните, западните и да, християнстките митове и легенди, както и прилежащата им история, доколкото ни е известна.

От друга страна, терминът "религия" попада в графата "заблуди с особено неприятни последствия за целокупното човечество".

Пак искам да повторя.
Нищо против нямам хората, за които религията, вярата или вътрешният им глас имат важна роля в живота им.
Просто имам силното нежелание децата ми бъдат въвеждани в тях по задължние.

# 41
  • Мнения: 858
Против съм да е ЗИП.Ще дам конкретна случка от близките 2 седмици.Синът на моя приятелка изучава религия в училище като ЗИП.Миналата седмица се прибра много разстроен и питаше дали е грешен и лош и т.н.След обстоен разговор на който бях неволен свидетел стана ясно,че детето е получило 2ка защото не е написало в правилен ред 10те божи заповеди.Тези негови самообвинения колко е лош продължиха няколко дни когато дойде следващата случка.Изпитвали го ...ще ви излъжа за предмета "човек и общество" ли е било,но на запитване от госпожата  за боговете на който се пкланяли незнам си кои...Той категорично отговорил,че Бог е един.Резултата пак 2ка,а той в пълно недоумение.3 поредни дни му се разяснява разликата между предметите,боговете,вярванията....Мига на парцали и изобщо не проумява той къде бърка.Няма да давам повече коментар на случката.

# 42
  • Мнения: 3 146
След масата случаи на агресия в училищата мисля, че трябва по някакъв начин да се повлияе на ценностната система на децата.
Според мен донякъде може да се отрази положително на едно 7 - 8 годишно дете. Но масата ученици ще приемат такъв предмет като поредния излишен.


Само да отбележа, че отромната част от инцидентите с оръжие в университети и училища, които стават в САЩ, се случват на места, където се изучава религия и хората са доста религиозни...

# 43
  • Мнения: 3 447
Точно в това е проблема - не става дума за "религиозен учебник" и "религиозна дисциплина". Ако е така и аз съм против, но едва ли става дума за това.  Confused Едва ли става дума и да се преподава  бабешкото рабиране за "дядо Боже" Tired Това е абсурдно в 21 век. Изненадана съм, че е възножно да елементаризирате до такава степен проблема. Едва ли става дума да се "насаждат ценности" - това е работа на семейството.
Тъй като познавам преподавателите по богословие във факултета знам, че са изключително ерудирани и едва ли биха написали учебник, който да изглежда така, като вие "си го представяте".


На мен наистина ми е интересно как би звучал учебник за първи клас, щом няма да е нито "дядо Боже", нито насаждане на ценности. Съмнявам се да се изучават европейската история, култура и философия - това са седемгодишни деца, за бога... оп, извинете   Simple Smile

# 44
  • София
  • Мнения: 1 783
 Не сматам, че има достатъчно квалифицирани преподаватели, на които да се повери подобно обучение. Един свестен учебник по литератури и история не могат да напишат, камо ли по материя, толкова фина и хлъзгава като религията. С колко религиозни учения ще бъдат запознавани децата - християнство с всичките му варианти, ислям, юдаизъм, индуизъм, будизъм, бахайска.....
Твърдо против.

История на религИИТЕ, преподавана в горния курс от културолози, а не от богослови - да.
Съгласна съм с това.

Последна редакция: вт, 29 яну 2008, 11:42 от Имелда Маркос

Общи условия

Активация на акаунт