Трябва ли да се изучава религия в училище като СИП или ЗИП?

  • 15 936
  • 395
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 965
Против съм да е ЗИП.Ще дам конкретна случка от близките 2 седмици.Синът на моя приятелка изучава религия в училище като ЗИП.Миналата седмица се прибра много разстроен и питаше дали е грешен и лош и т.н.След обстоен разговор на който бях неволен свидетел стана ясно,че детето е получило 2ка защото не е написало в правилен ред 10те божи заповеди.Тези негови самообвинения колко е лош продължиха няколко дни когато дойде следващата случка.Изпитвали го ...ще ви излъжа за предмета "човек и общество" ли е било,но на запитване от госпожата  за боговете на който се пкланяли незнам си кои...Той категорично отговорил,че Бог е един.Резултата пак 2ка,а той в пълно недоумение.3 поредни дни му се разяснява разликата между предметите,боговете,вярванията....Мига на парцали и изобщо не проумява той къде бърка.Няма да давам повече коментар на случката.

Подобни неща ме притесняват.
А пък, когато започнат да учат биология /или както и да се води сега/ ми е интересно как ли ще реагират на Дарвиновата теория...

# 46
  • Мнения: 1 263
От друга страна, терминът "религия" попада в графата "заблуди с особено неприятни последствия за целокупното човечество".
Интересна табличка Laughing

........ трудно се спори с фанатизирани атеисти Wink
Айде със здраве! Peace

# 47
  • Мнения: 3 146
eremita, моля те, посочи ми поименно поне един изключително ерудиран богослов от факултета, защото аз съм добре запозната и с хората, и с материята, и най-отговорно мога да заявя, че нямат почи никаква, да не кажа никаква, богословска ерудиция, а са най-вече зле информирани фундаменталисти. Дори надарените с ум нямат възможност да го употребят, защото учебниците и преподавателите им са, слабо казано, богословски неграмотни. Това е положението в България в момента по отношение на богословското образование и тъкмо затова твърдя най-отговорно, че просто няма хора, подготвени, за да преподават на децата подобно нещо. Да не говорим за будизъм - това идобщо не е учение, което може да се преподава, камо ли в училище. Идеята е безумна!

# 48
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538

........ трудно се спори с фанатизирани атеисти Wink
Айде със здраве! Peace

Така е.
Особено когато същите са учили не малко история и са се ровили в доста религиозни и философски учения.

# 49
  • София
  • Мнения: 1 783
Фанатизиран атеист - много интересно словосъчетание.

И мъжът ми, и аз сме христия ни. Децата ни не са кръстени и няма да бъдат , докато сами не могат да направят избор и не поискат. А дотогава ще бъдат надлежно просвещавани у дома, с подходяща литература и обяснения. Така постъпиха моите родители и смятам, че еправилно. Те са потомци на хора с две различни религии и две християнски течения - кое да им наложа?

# 50
  • Мнения: 4 514
Дали трябва или не не знам, обаче ако учат, аз ще им завиждам - безкрайно интересна ми е тази материя. Трябваше да уча Религии в унито. Laughing

# 51
  • София
  • Мнения: 4 867
........ трудно се спори с фанатизирани атеисти Wink

Нито съм атеист, нито съм фанатизирана, но това не променя мнението ми, че възпитаването на вярата няма място в светското училище, още по-малко в контекста на наложена със сила от държавата учебна програма.
Общата култура може да се надгражда в часове по история, литература, философия, изкуство...

# 52
  • Мнения: 7 821
Преди време имаше подобна тема и тогава търсих инфо за учебната програма по Вероучение. Та ще ви дам линкове към това което намерих. То само затвърди позицията ми.
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=224434.msg5064939#msg5064939

Между другото и аз съм решена до край да се боря с въвеждането на задължителното Вероучение в училищата.

........ трудно се спори с фанатизирани атеисти Wink
Айде със здраве! Peace
Не е въпроса дали съм атеистка и прочее, въпроса е че ми се натрапва нещо което не искам. Аз уважавам твоето мнение, както и мнението на всички други вярващи и не забранявам на децата ви да изучават ученията ви. Нито пък ги уча, че аборта, автаназията и т.н. са нещо правилно и добро. Държа да получа от вярващите същата ненамеса!

Последна редакция: вт, 29 яну 2008, 12:50 от Ellypr

# 53
  • Мнения: 1 263
........ трудно се спори с фанатизирани атеисти Wink
Айде със здраве! Peace
Не е въпроса дали съм атеистка и прочее, въпроса е че ми се натрапва нещо което не искам. Аз уважавам твоето мнение, както и мнението на всички други вярващи и не забранявам на децата ви да изучават ученията ви. Нито пък ги уча, че аборта, автаназията и т.н. са нещо правилно и добро. Държа да получа от вярващите същата ненамеса!
Дали е възможно да не четете избирателно? Thinking Някъде да съм казала, че одобрявам въвеждането на  предмета религия  защото  така ще се "изучава учението ми"? Shocked
А дали наистина "форумската майка" е на вашето мнение или просто тези които мислят по друг начин не смеят да го кажат, за да не предизвикат истерията, която предизвиках аз?  Не е нужно да се скача така... изказах мнението си и ако сте толкова толеранти, колкото се изкартвате би следвало да го уважавате.

# 54
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
eremita, не се засягай! Peace Ние просто защитаваме тезите си.
Тази тема е много дискутирана в този форум и съм с впечатление, че дори и вярващите тук са против.
Никой тук не обижда и не засяга никого, само се опитваме да обясним, защо религията няма място в училището и то забележи - като задължителен самостоятелен предмет.
За разлика от нас обаче ти си позволи да обиждаш с "тъп" и "гьон", което не ти прави чест, ако се мислиш за вярваща. Дължиш ни извинение, поне според правилата на християните.

Обръщам се и с молба към родителите - дайте да се задействаме и да се организираме. Виждам, че тук повечето са против. А министър Вълчев въобще не си поплюва. Като си науми нещо - прави го, без да се интересува особено от чуждото мнение и от това на потърпевшите. Да припомням ли как постъпи с матурите, с учителите. Сега ще въведе и религията и окото му няма да мигне.

# 55
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Абе хора, не смятате ли, че следващия път като започнат да се гърмят арабите, ще е по-добре децата да знаят кои са шиитите и кои са сунитите? И защо аджеба се гърмят...
Религиите на света би трябвало да се изучават в училище дотолкова, доколкото да дадат на децата най-общи знания за различните религии, а не вяра. За вярата няма обучение. Дори и да ги задължат вяра НЕ СЕ обучава!

# 56
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Абе хора, не смятате ли, че следващия път като започнат да се гърмят арабите, ще е по-добре децата да знаят кои са шиитите и кои са сунитите? И защо аджеба се гърмят...
Религиите на света би трябвало да се изучават в училище дотолкова, доколкото да дадат на децата най-общи знания за различните религии, а не вяра. За вярата няма обучение. Дори и да ги задължат вяра НЕ СЕ обучава!
Това може да стане в час по история и философия. Но цял предемет? 12 години ли ще им разказват за шиити и сунити?

# 57
  • Мнения: 4 841
Абе хора, не смятате ли, че следващия път като започнат да се гърмят арабите, ще е по-добре децата да знаят кои са шиитите и кои са сунитите? И защо аджеба се гърмят...
Религиите на света би трябвало да се изучават в училище дотолкова, доколкото да дадат на децата най-общи знания за различните религии, а не вяра. За вярата няма обучение. Дори и да ги задължат вяра НЕ СЕ обучава!

Малко офф, ама наистина ли още има хора, които вярват, че войните, обявявани за религиозни, са наистина такива? ВИНАГИ става въпрос за ресурси и влияние, религията е само една УЖ благовидна причина за започване на война. Та това е последното обяснение на минали и настоящи събития, с които бих заблуждавала детето си.

И да, давайте наистина да се организираме по някакъв начин  Peace

# 58
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
eremita, моля те, посочи ми поименно поне един изключително ерудиран богослов от факултета, защото аз съм добре запозната и с хората, и с материята, и най-отговорно мога да заявя, че нямат почи никаква, да не кажа никаква, богословска ерудиция, а са най-вече зле информирани фундаменталисти. Дори надарените с ум нямат възможност да го употребят, защото учебниците и преподавателите им са, слабо казано, богословски неграмотни. Това е положението в България в момента по отношение на богословското образование и тъкмо затова твърдя най-отговорно, че просто няма хора, подготвени, за да преподават на децата подобно нещо. Да не говорим за будизъм - това идобщо не е учение, което може да се преподава, камо ли в училище. Идеята е безумна!
Лично не съм съгласна с това,че няма достатъчно подготвени и авторитетни богослови! Не съм съгласна с написаното категорично мнение по отношение на богословите  Naughty една диплома неправи богослова такъв,но пък и една диплома неправи доктора - доктор!
Има кадри,въпроса е дали ще се осмисли правилно и разбере предложението за изучаваният предмет и начина на изучаване ....какво и защо
във вяра не се обучава,ние трябва да си я имаме , вярата може да се обясни защо е такава,специално нашата как е просъществувала през годините...а получилите някакви знания може би ще успеят да се предпазят от навъдилите се като гъби след дъжд секти в България

# 59
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Еремита, правилно ли разбирам, че наричаш твърдото ми нежелание главите на децата ми да се пълнят с религия "истерия"?
Как би нарекла в такъв случай напъните да се въведе този предмет?

Доста пъти се написа в темата.
Има църкви, има религиозни общности, нека там се организира това обучение и нека е финансирано от заинтересованите от него.
Нито искам детето ми да учи подобни неща, нито искам данъците, които аз плащам да отиват за тях.

Ако учителите не са способни да запознаят децата с елементарна етика, култура и човешки ценности с други методи, честно казано ще ми стане много, много тъжно.
За учителите.

Общи условия

Активация на акаунт