Брак с чужд гражданин в БГ -невъзможен

  • 14 844
  • 74
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 423

Защото в полицията ми отказаха, тъй като чакат общината да обработи брака и да го прати в ГРАО, които да променят по ЕГН семейния ми статус и име... Не приеха никакъв акт за брак...нищо докато не видят промяната в компютъра, която и след 20 дена чакане не видяха.


Това с мотаенето по съвети, полиции, ритуални zали и т.н. ми е до болка поzнато.
И на мен се опитваха да ми пробутват всевъzможни версии, ама май и те не zнаеха какво се прави.
Върхът бе, като един служител на съвета преz приемното си време ми иzрева: "Напуснете, бе, госпожо, не виждате ли, че тука се работи!!!" Като че бях там, zа да пием кафе или да ми гледа на карти.
Ама както и да е. Раzмърдах се нагоре-надолу, дадоха ми някаква ергистрационна бележка от съвета (по местоживеене), с която отидох в полиzията и zа 3 дена ми дадоха новите документи. Не са ми правили никакви проблеми да чакам да ме нанесат в баzата данни или където и да било.
Е, това не ме кефи на родната администрация, че едната ръка не zнае какво прави другата и от фрийстайлери може човек да побелее.
Освен ако не попадне на някой съвестен служител, раzбира се. Каквито може би ги има. Или поне ми се иска да вжрвам в това.

# 46
Здравейте, надявам се някой да може да ми помогне защото съм в много отчаяно положение Cry
Става въпрос за следното: с приятеля ми искаме да сключим брак в България. Той е от Франция и ние представихме всички необходими документи пред френското посолство, откъдето ни издадоха документ, че няма пречки за сключване на брака. Дадохме го на преводаческа агенция за превод и легализация. След това отидох до общината да ги питам дали всичко е наред и оттам ми отговориха, че на документа липсва подпис и печат от министерство на външните работи, че това е печатът на посолството (предполагам става въпрос за апостил). Върху документа от посолството също няма апостил, защото от Франция казват, че апостил вече НЕ съществува между Франция и България. Не знам как да докажа това пред общината, защото ще трябва да превеждаме и други документи, които също са без апостил.
Ако някой успя да разбере нещо (тук не става въпрос за Хагската конвенция, която доколкото разбрах предвижда апостил), моля да ми даде идея откъде да открия документа, който предвижда освобождаване от апостил и признаване на всички официални документи от Франция....
Много ви благодаря, датата ни е след 1 месец и наистина сме много отчаяни  Cry

# 47
Това е по Хагската Конвенция, но тя отпада тъй като България и Франция имат двустранни споразумения за правна помощ. Аз се обадих до министерство на външните работи и оттам ми казаха, че освен заверка на превода не е необходимо нищо друго. Просто трябва да го докажа и на общинарите. Това са нови наредби, според френските източници публикувани на 30 септември 2004. Не искам и други да ходят по мъките като мен и затова трябва да намеря конкретния документ, а не хагската конвенция, която напротив- предвижда апостил. Тук говорим за освобождаване изобщо от легализация.  #Crazy

# 48
  • Мнения: 2 051
Това е по Хагската Конвенция, но тя отпада тъй като България и Франция имат двустранни споразумения за правна помощ. Аз се обадих до министерство на външните работи и оттам ми казаха, че освен заверка на превода не е необходимо нищо друго. Просто трябва да го докажа и на общинарите. Това са нови наредби, според френските източници публикувани на 30 септември 2004. Не искам и други да ходят по мъките като мен и затова трябва да намеря конкретния документ, а не хагската конвенция, която напротив- предвижда апостил. Тук говорим за освобождаване изобщо от легализация.  #Crazy
Миличка, точно така, има договор за правна помощ между Франция и Бг. Той е в сила от 1989 г, така че общинарите още от бай Тошово време го знаят. Направи оплакване за некомпетентността на съответния чиновник, не оставяй нещата така!
Няма нови наредби в тази област, никакъв апостил не ти е нужен, само печатът на външно м-во, който заверява подписа на преводача.

Цитирам ти:
"Член 23
Официалните документи, съставени на територията на една от договарящите страни, се освобождават от легализация или всякакви други аналогични формалности, когато трябва да бъдат представени на територията на другата страна.

Считат се за официални документи по смисъла на този договор:

- документи, издадени от съд, прокуратура, от съдия-изпълнител и от секретар на съда;

- документите, издадени от административни органи;

- нотариалните актове;

- официалните удостоверения, като отбелязвания в регистри, заверка на определени дати и заверка на подписи върху частни документи".


Датата на влизане на Договора за правна помощ я има на страницата на МВнР, няма директен линк, затова ти описвам пътя:
Влизаш на страницата: http://www.mfa.government.bg/
След това отиваш на "Консулски услуги" - вляво е, после отиваш на "заверки и легализации" в подменюто, после на списъка на държавите с правна помощ (осми поред) и там някъде вътре надолу е Франция.
 #Cussing out , друго какво да ти кажа.
Успех и им натрий носовете преди да се ожените!


# 49
  • Съвсем в края на света
  • Мнения: 664
Ами те и искат печат на Външно де, не и искат апостил.
Тя пише, че искат заверка от Външно, че това е печата на френското посолство.Simple Smile

# 50
  • Мнения: 382
И аз оставам с впечатление, че става въпрос за легализаране на самия превод, а не на БГ документи. Защо не се обадиш до БГ посолство във Франция и не им обясниш за какво става въпрос? Със сигурност могат да ти съдействат.

Успехи!

# 51
  • Мнения: 3 423
виж на страниzата на
http://www.mfa.government.bg/

апостил е легалиzиране на самоя документ, zа френски документи обаче не ти трябва.
а марки и печат на вънШно легалиzират само превода.

# 52
  • Съвсем в края на света
  • Мнения: 664
Щом в закона пише, че може, забрави за лелите и удължаваите визата в София, сигурно не е приятно разкарването, но пък ще е пъти по-лесно. Освен това виж какви права има той като женен за българка.
Успех и не се тормози, ами вземи се весели, представи си какъв кошмар е за плевенската администрация, този твой бъдещ съпруг.

# 53
  • Мнения: 3 423
Освен това виж какви права има той като женен за българка.

Успех и не се тормози, ами вземи се весели ...


Права? В България? Откога?
Глоеона, няма какво да се zалъгваме, чакат ви и други проблеми, например по смяна на паспорта ти, регистрацията ти с новото ти име и т.н. Но не се предавайте, любовта, каzват, побеждавала всичко.
А zа виzата не може ли да идете до някоя от граниzите ни, да се раzходите до първата кръчма оттатъка и като се върнете, ето му на мъжа ти нов печат zа нови 3 месеца. Ако ли не, иzвадете му от полицията дългосрочна виzа.
Попитай лелките в плевенската служба колко искат, може пък и да им се раzтопят сърzата.

# 54
  • Мнения: 980
О милите,то значи не било само при мене тази истерия. Като реШихме с моя мъж да се женим и ходих да питам какви документи ни трябват.При него всичко нормално, ама при мене.... smile3533Искаха освен свидетелството ми за раждане и че нямам брак в бг и Брачното сводетелство на родителите ми. Майка ми се изуми, а аз й викам: "Мамче, ми те искат да знаят дали съм дете на греШна лубов" newsm47
Аз взех фамилията на съпруга и после смяната в бг стана за един месец ходене по мъките. На Томаситката му измислиха и ЕГН"680622----" smile3521,а лелите в Есграона ги хванах да пият кафе, че както ми се беШе насъбрало така ги пометох smile3508 и на другия ден полициятя беШе уведомена и ме имаШе в компютъра. newsm10
Koлкото zа конвенцията , аz гледах сега списъка и Германия я имаШе, Ама тогава zаЩо ми трябваШе апостил? Тука и немците си трайкаха и ми дръпнаха 15 евро smile3515

# 55
  • Съвсем в края на света
  • Мнения: 664
Има права разбира се, но трябва да ги знаеш и да си ги търсиш Simple Smile
Интересно, явно аз съм едно щастливо изключение, никакви проблеми и неприятности не съм имала нито с регистрация на брака и името си, нито пък с новия си паспорт. Лелите в Плевен, едва ли ще искат каквото и да било. Лично мое мнение де. Обикновенно за каквото се настроиш, това получаваш.
Успех Simple Smile

# 56
  • Мнения: 382
Обикновенно за каквото се настроиш, това получаваш.
Особено в София, това не важи с пълни сили. Там получаваш само това, за което те са се настроили. А то обикновено е свързано с последната клюка, дали семките не са били гранясали или кафето студено... Не се шегувам! След като видях, че в София ГРАО и общината не могат да си свършат работа, реших да си сменя адресната регистрация с родния ми град. И естествено преди това отидох да проверя в полицията дали става и какви документи искат. Те ми се изсмяха като разказах защо в София не ми издават документите. Жената се нахили и ми каза "Ми ти докато ги чакаш софиянци да ти сменят статуса по ЕГН ще остарееш. Я ходи сменяй адреса и идвай, веднага ще оправим всичко". Искаха само едно удостоверение от общината в София. По-нататък няма да разкзавам, че излизам от темата. Но истината е, че е по-лесно да пребориш някоя вятърна мелница, отколкото да се разбереш с администрацията в любимата столица. Мисля, че те не работят по правила, ами по слухове...

# 57
  • Мнения: 2 051
Koлкото zа конвенцията , аz гледах сега списъка и Германия я имаШе, Ама тогава zаЩо ми трябваШе апостил? Тука и немците си трайкаха и ми дръпнаха 15 евро smile3515

Смисълът на конвенцията е точно в това, да се избегне събирането на 1 милион заверки по много министерства, като се удари само един апостил. Германия е държава по конвенцията, така, че немчугите не са те минали, спокойно, направили са каквото трябва.

# 58
  • Съвсем в края на света
  • Мнения: 664
Shmupsipooh, няколко пъти казвах, че всичко е по лесно в провинцията, за това спор няма. Освен това на Йорданка и казах да отиде да удължат визата в София, другото да си го прави в Плевен

# 59
здрасти глеона
и моят мъж е французин и ще ти кажа , 4е на него визата му я извадих оттука миналата година - за една година ! От паспортното на мария луиза става отидете и питаите
днес попаднах слу4аино на този форум докато търсих в интернет списък с документите, които трябват за същата виза, защото сега трябва да му вадим за следващата година
ако искаш да поддържаме връзка, пиши ми на имаила 

Общи условия

Активация на акаунт