Коя известна литературна творба НЕ харесвате?

  • 17 886
  • 414
  •   1
Отговори
# 360
  • Мнения: X
"То " ми е много разтегнато ,особено втора част .Трите други  посочени не съм ги чела  Simple Smile
Ами много хора,които не са ги чели бързат да дават определения за него. Предлгам им да вземат да ги прочетат,когато някой ден ги налегне скуката Hug

# 361
  • на село
  • Мнения: 838
....... За мен книгите на Кинг, ..., са като посредствени холивудски филми-- може да са леко забавни, но не правят никакви прозрения за живота. ..........
Правят, правят! Просто не са за всеки. Филми не гледам.


Според мен Стивън Кинг се развива и в Клетка и в Романът на Лизи има мъдрост и познание .Всъщност и в Кери . Фаворит ми е обаче Сейлъмс Лот .
А на мен "Мъглата". Чух, че е направен и филм наскоро, но не обичам да гледам филми.

 А, сетих се, че на времето не можах да прочета и "Гаргантюа и Пантагрюел" на Рабле и "Атланти и Кариатиди" не помня вече на кого.
 
За мен Кинг е много повече от Сейлъмс Лот,Гробище за домашни любимци или Мъглата.
За мен Кинг е "Особени сезони","Долорес","Дългата разходка", "То".... Противни са ми повечето филми,направени по негови филми, като изключим "Изкуплението Шоушенк" и "Зеленият път". Противни са ми, защото в тях е изтървано най-същественото, а именно самото виждане на автора за това какво е ужасно.
Самият Стивън кинг е споделял, че не харесва нито един филм, който е правен по негова творба.Това преди "Зеленият път".Гледах "Мъглата".Признавам, че е от малкото книги на Стивън Кинг, които не съм чела.Краят е типично в негов стил.

Последна редакция: нд, 23 мар 2008, 14:13 от Монстерче

# 362
  • Близо до гората...
  • Мнения: 496
Не харесвам "Параграф 22", "Дългата разходка" и "Пътна мрежа", така и не ги дочетох тези книги. А "Махалото на Фуко"  и "Островът от предишния ден" на Еко са ми от любимите. Харесвам и всичко на Азимов.

# 363
  • Мнения: 340
"По пътя " ,колкото пъти я чета ,толкова пъти ми идва да захвърля всичко и просто да тръгна - някъде .Мисля обаче ,че човек трябва да е поживял по този начин поне малко ,за да усети пулса на книгата .


Работата е, че аз от 15 години живея като чергарка, и то баш в Щатите, но като я пробвах тази книга преди 10тина години и само ме потисна...

Може би човек всъщност обича да чете неща, които запълват липсващите неща в живота ни, а не тези неща, които имаш.  Може би, именно защото отдавна живея в Щатите не мога да понасям американска литература, а чета всичко руско подред.  И де що има писано за българското село.  По едно време бях изчела всички томове на всички най-известни автори и почнах да чета избраните съчинения на Тодор Влайков.  И той има добри попадения, ама не е Елен Пелин или Караславов, но аз пак си го изчетох с кеф...

# 364
  • Мнения: 198
"Алиса в страната на чудесата "  ми донесе чудесни кошмари Mr. Green така и не я разбрах тази книга  Sunglasses

Сиси Боата - " Преди да се родя и след това "на  Ивайло Петров - за селото и други Wink

# 365
  • Мнения: 340
Сиси Боата - " Преди да се родя и след това "на  Ивайло Петров- за селото и други Wink

Не съм чела това от Ивайло Петров.  Много обичам "Хайка за вълци".  После обаче прочетох някакви новели на Ивайло Петров /не бяха на селска тематика/, които много ме разочароваха.  Чак не можех да повярвам как може един и същ човек да напише толкова различни неща.  Едната беше нещо като любовна история, но образът на жената беше изграден с такава липса на уважение, че настръхнах.  То не че всички жени са за уважение, естествено, ама това си беше чисто женомразие /хмм, това ли е правилната дума?/  Не мога да се сетя заглавието, за съжаление...

# 366
  • Мнения: 17 546
За мен Кинг е много повече от Сейлъмс Лот, Гробище за домашни любимци или Мъглата.
За мен Кинг е "Особени сезони","Долорес","Дългата разходка", "То"....
Разбира се! Наскоро прочетох "Дългата разходка" на един дъх! От сутринта до след обяд. Камерен сюжет, разбиващ с идеята, че човек заради пари и състезания е способен да се съгласи на каква ли не лудост! Но по принцип аз като започна да чета Ст.Кинг трудно се откъсвам...

# 367
  • Мнения: 2 563
Сиси Боата - " Преди да се родя и след това "на  Ивайло Петров- за селото и други Wink

 Много обичам "Хайка за вълци". 


Прекрасен роман. Що не взема да си го придърпам тая вечер?  Grinning

# 368
  • Мнения: 2 309
Сега се сетих за "Празни мисли на един празен човек " на Джером К. Джером - не ми допадна

Може ли да говорим за него, може лиииии  Praynigлюбимият ми автор, защо не ти харесва, кажи да те навия пак да го четеш  Grinning

Имаше един филм за Стивън Кинг, там казаха, че ослепява прогресивно  Confusedпреди много време пък четох, че всички ужасии, за които е писал, са в главата му и го мъчат, като пише за тях един вид се освобождава. От филмите много харесвах Сомнамбули, но вече ми се вижда безнадеждно стар и скучен.

# 369
  • Мнения: 2 563
Сега се сетих за "Празни мисли на един празен човек " на Джером К. Джером - не ми допадна

Може ли да говорим за него, може лиииии  Praynigлюбимият ми автор, защо не ти харесва, кажи да те навия пак да го четеш  Grinning

Имаше един филм за Стивън Кинг, там казаха, че ослепява прогресивно  Confusedпреди много време пък четох, че всички ужасии, за които е писал, са в главата му и го мъчат, като пише за тях един вид се освобождава. От филмите много харесвах Сомнамбули, но вече ми се вижда безнадеждно стар и скучен.

Аз съм чела една негова наполовина разказ за живота му, наполовина съвети към начинаещи писатели. Там разказваше как "Кери" ги измъква от бедността, проблеми с пиенето, катастрофа, след това спрял и цигарите и започнал да пише много бавно, щото го нямало вече никотинът да му стимулира мозъка.

# 370
  • Мнения: 1 080
Сега се сетих за "Празни мисли на един празен човек " на Джером К. Джером - не ми допадна

Може ли да говорим за него, може лиииии  Praynigлюбимият ми автор, защо не ти харесва, кажи да те навия пак да го четеш  Grinning

Просто не ми допада ,като стил .Както  "До  Чикаго и назад " ,проблемни са ми пътеписите.

# 371
  • Мнения: 402
Сиси Боата - " Преди да се родя и след това "на  Ивайло Петров- за селото и други Wink

 Много обичам "Хайка за вълци". 


Прекрасен роман. Що не взема да си го придърпам тая вечер?  Grinning
Еехх, и аз много обичам "Хайка за вълци" Simple Smile. Ама я по темата де Wink.  Независимо че Казандзакис ми е един от фаворитите със "Алексис Зорбас" и "Последното изкушение на Христос", то "Капитан Михалис" се оказа леко невъзможна за прочитане, поне в онзи момент, в който я подхванах. След Записките на Захари, опресняване на "Под игото" и на четирилогията на Талев, за да ги преподавам, тематиката за поробители и поробени ми дойде леко в повече. Но не съм се отказала де Wink.

# 372
  • Пловдив
  • Мнения: 652
"По пътя " ,колкото пъти я чета ,толкова пъти ми идва да захвърля всичко и просто да тръгна - някъде .Мисля обаче ,че човек трябва да е поживял по този начин поне малко ,за да усети пулса на книгата .


Работата е, че аз от 15 години живея като чергарка, и то баш в Щатите, но като я пробвах тази книга преди 10тина години и само ме потисна...

Може би човек всъщност обича да чете неща, които запълват липсващите неща в живота ни, а не тези неща, които имаш.  Може би, именно защото отдавна живея в Щатите не мога да понасям американска литература, а чета всичко руско подред.  И де що има писано за българското село.  По едно време бях изчела всички томове на всички най-известни автори и почнах да чета избраните съчинения на Тодор Влайков.  И той има добри попадения, ама не е Елен Пелин или Караславов, но аз пак си го изчетох с кеф...

"По пътя" я прочетох по настояване на мъжа ми. Това било Книгата  Rolling Eyes Не ми допадна изобщо, не успях да я усетя, да потъна в нея...а може би съм имала прекалено високи очаквания. Обаче мъжа ми е в състояние да се качи на мотора и да тръгне съвсем сам на някъде, без цел и без посока, а по-често тръгва с някаква цел, а се озовава на съвсем друго място...Животът му в моите очи е безкраен низ от приключения. А моят е пълна скука - аз без резервация не тръгвам за никъде  Rolling Eyes Обаче определено на мен не ми запълни никаква празнина, просто не е моята книга.
Така или иначе съм на мнение, че преживяното се отразява и на начина ни на възприемане на творбите.
Искам да защитя и една моя много любима книга, която не съм чела много отдавна и ми напомнихте да си я препрочета - "Доктор Живаго" на Борис Пастернак. Трябва да призная, че преди да успея да я прочета и да ме заплени съм я започвала безуспешно няколко пъти...моментът определено има значение. За мен тази книга е поезия в проза, вълшебство, магия...Аз не помня подробно фабулата, помня усещането да я чета - като вълна, която ме повлича и ме люлее, дума след дума, изречение след изречение... За мен това е книга, която най-точно импонира на клишираният израз "магията на словото". А аз не съм страстна любителка на поезията. Чета поезия по-скоро по случайност, но няма примерно специално да си купя книга с поезия и да си я чета за удоволствие. Но стилът на Пастернак определено ме завладя и омагьоса. Щом се ентусиазирах и я прочетох и на руски, смятайте... Simple Smile
И изобщо руската литература ми е много приятна.  Peace

# 373
  • Мнения: 880
 "По пътя" ми хареса много.Изчетох я с интерес.Въпреки,че няма нищо общо с моя начин на живот.А може би точно заради това ми допадна.Разкрива ми непознати за мен неща.Тайничко  завиждам на хората с авантюристичен дух,на безразсъдните,дръзките,кипящи от емоции и преживявания. Wink

# 374
  • средноголям град в България
  • Мнения: 145
"По пътя " ,колкото пъти я чета ,толкова пъти ми идва да захвърля всичко и просто да тръгна - някъде .Мисля обаче ,че човек трябва да е поживял по този начин поне малко ,за да усети пулса на книгата .


Работата е, че аз от 15 години живея като чергарка, и то баш в Щатите, но като я пробвах тази книга преди 10тина години и само ме потисна...

Може би човек всъщност обича да чете неща, които запълват липсващите неща в живота ни, а не тези неща, които имаш.  Може би, именно защото отдавна живея в Щатите не мога да понасям американска литература, а чета всичко руско подред.  И де що има писано за българското село.  По едно време бях изчела всички томове на всички най-известни автори и почнах да чета избраните съчинения на Тодор Влайков.  И той има добри попадения, ама не е Елен Пелин или Караславов, но аз пак си го изчетох с кеф...

Сиси, с тая книга "По пътя" бяхме луднали в гимназията /ама това преди демокрацията/. Не че си спомням много - едни пътуваха с един камион, и все спираха за "пиш пауза". Ти си права, че кой какво си няма, това си търси.  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт