Майчинството - счетоводно - 9

  • 58 303
  • 1 106
  •   1
Отговори
# 1 050
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Извинете ДейзиГ, моя грешка, за Закона за здравно осигуряване се отнася.
А това за допълнителното споразумение съм го чела в "Майчинството счетоводно", при друг консултиращ.




Закон за здравно осигуряване
Чл. 40. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) (1) Здравноосигурителната вноска на осигуреното лице, определена по реда на чл. 29, ал. 3, се определя върху доход и се внася, както следва:

....
5. (изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) за лицата във временна неработоспособност поради болест, бременност и раждане и отглеждане на малко дете - минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица; вноските са за сметка на работодателя и са равни на дължимата от него част от вноската, като се внасят едновременно с изплащането на месечното възнаграждение; осигурителните вноски за лицата, които се осигуряват за своя сметка, са в същия размер и се внасят до 10-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят, върху минимален осигурителен доход за самоосигуряващите се лица, съответно за регистрираните земеделски производители и тютюнопроизводители, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година;


Кодекс за социалното осигуряване
Раздел I
   Обезщетения при временна неработоспособност и трудоустрояване
   Право на обезщетение
   Чл. 40.  (1) Осигурените лица имат право на парично обезщетение вместо трудово възнаграждение за времето на отпуск поради временна неработоспособност, ако имат най-малко 6 месеца осигурителен стаж.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 112 от 2003 г.) Изискването по ал. 1 не се отнася при придобиване право на парично обезщетение за временна неработоспособност поради трудова злополука и професионална болест и за осигурени, ненавършили 18-годишна възраст.
   (3) (Доп. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., изм., бр. 38 от 2005 г.) Паричните обезщетения за временна неработоспособност, бременност, раждане и отглеждане на дете и помощите по държавното обществено осигуряване се изплащат чрез териториалните поделения на Националния осигурителен институт по ред, определен с акт на Министерския съвет.
   (4) (Изм. - ДВ, бр. 64 от 2000 г., бр. 112 от 2003 г.) Паричното обезщетение за първия работен ден от временната неработоспособност, но не за повече от петнадесет работни дни през една календарна година, е за сметка на осигурителите.
   Възнаграждение, от което се определя обезщетението
   Чл. 41.  (1) (Доп. - ДВ, бр. 64 от 2000 г.) Д


Вие питате и аз ви отговарям. Ако не ви харесва отговора ми или не ви изнася това е съвсем отделен въпрос.
Отидете при адвокат, счетоводна къща или ревизор от НОИ и си платете за консултацията, но не вярвам нещо по-различно да ви кажат. Аз невиждам защо трябва да ви заблуждавам

# 1 051
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте Момичета!

Реших да попитам тук, вместо да пускам нова тема, защото мисля, че тук повече компетентни мами четат и пишат. Искам да попитам дали е вярно , че ако пенсионирана баба гледа внучето си до 3 годишна възраст, при положение, че майката се е върнала на работа взима 100 лева месечно?  Интересно ми е дали е вярно или е поредния слух.... ако е вярно то къде трябва да се попълват документи и т.н.  На мен ми предстои да се върна на работа юни месец ( свършва ми майчинството) и така или иначе майка ми ще гледа малката ... ако дават и 100 кинта няма да е лошо Simple Smile

Благодаря Ви предварително !!!

  bouquet

 Това е проект от 2009 г., но не се знае дали и как ще го приемат

# 1 052
  • Мнения: 549
Благодаря ДейзиГ!   bouquet
Не става въпрос за заблуждаване или за неизгодност на това, което сте писала. Счетоводната материя е доста далеч от моите познания и компетенции , затова малко трудно се ориентирам.

# 1 053
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Благодаря ДейзиГ!   bouquet
Не става въпрос за заблуждаване или за неизгодност на това, което сте писала. Счетоводната материя е доста далеч от моите познания и компетенции , затова малко трудно се ориентирам.


Учудват ме колеги които мислят "на парче" и както на тях им е по-лесно. Трябва да се помисли и за в бъдеще и като се прави нещо в интерес на работника да се следи докрай неговия интерес.
Ако сега ви пуснат допълнително споразумение с намение на заплатата може да ви откажат обезщетение или най-малкото да ви го сметнат на база по-ниския доход.

# 1 054
  • Мнения: 549
Ще остана да се водя на тази заплата. Това поне разбрах.   bouquet
В този случай, каква вноска за здравно осигуряване ще дължа от излизането ми в  45 дневния болничен до 315 дни общо - както до сега; вноска на база на обезщетението от болничния; или вноска върху минималния осигурителен доход?

# 1 055
  • София
  • Мнения: 191
Здравейте, момичета! Може ли някоя от вас да ми каже какво става в следната ситуация: когато нямаш 6 месеца осигурителен стаж и месец и половина преди да го направиш излезеш в болнични? Това, което аз знам е, че този месец и половина ако си в болнични не ти се заплаща от НОИ, но след този период вече имаш 6 месеца и ако пак се наложи да излезеш в болнични вече ще ти се заплаща от НОИ. Но как стои въпроса с осигурителния доход за майчинството? Не знам дали добре обясних Simple Smile
Благодаря ви предварително момичета Hug

# 1 056
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Ще остана да се водя на тази заплата. Това поне разбрах.   bouquet
В този случай, каква вноска за здравно осигуряване ще дължа от излизането ми в  45 дневния болничен до 315 дни общо - както до сега; вноска на база на обезщетението от болничния; или вноска върху минималния осигурителен доход?

 Вноските са независими от обезщетенията и заплатите -3,6% върху 240 лв.

# 1 057
  • Мнения: 140
Здравейте. Моля за съвет. В момента съм в Отпуск за отглеждане на дете до 2 год. възраст, който изтича на 04.09.2008г. Скоро разбрах, че отново съм бременна и термина ми е януари 2009г.- т.е. ще имам към 3 месеца висящи. Въпросът ми е, ако след 04.09 изляза в платения си отпуск- към 2 месеца и после 1 месец изляза в болничен, докато дойде време за Отпуска за раждане, на каква база ще получавам Обезщетението за бременност и раждане за второто дете? Трябва ли да отработя 10 дни, за да получа платения си отпуск съразмерно със заплатата, която съм получавала преди първото раждане? Благодаря предварително!

# 1 058
  • Мнения: 682
Здравейте, мами! Благодаря за съветите, които давате тук. Бихте ли обърнали внимание на следния казус:
Назначена съм на работа на 10 декември 2007. Терминът ми е на 19 юли. Тоест би следвало да излезна в задължителния отпуск по майчинство на 4 юни. Значи не се получават 6-те пълни месеца, нали? Какви са възможностите? Ще имам ли право на обещетенията за майчинство и какви ще бъдат те? Дали ще бъдат 90% от раб.заплата? Доктора ми каза, че може да ми пусне болничния от 10 юни,  това едва ли ще афектира по някакъв начин ситуацията, тъй като на документа ще пише датата на термина. Бихте ли ми казали какво се случва в тази ситуация?
Предварително ви благодаря!

# 1 059
  • Мнения: 172
здравейте мили мами.искам да ви питам-от февруари се осигурявам на 500лв.ще раждам края на юли.мога ли да не ползвам 45 дни болничен преди раждане,за да мога да се осигурявам поне и целия юни,та да може да ми стане поне 5 месеца стажа на тази сума?и какво трябва да направя?ако може така,ще ми се счита януари за стаж,в който съм била в болнични.и като се преизчисли,долу горе ще стане добре.но може ли така?да ползвам да кажем само 15 дни преди раждане?

# 1 060
  • Мнения: 554
Дейзи , благодаря за бързия отговор   bouquet

# 1 061
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте. Моля за съвет. В момента съм в Отпуск за отглеждане на дете до 2 год. възраст, който изтича на 04.09.2008г. Скоро разбрах, че отново съм бременна и термина ми е януари 2009г.- т.е. ще имам към 3 месеца висящи. Въпросът ми е, ако след 04.09 изляза в платения си отпуск- към 2 месеца и после 1 месец изляза в болничен, докато дойде време за Отпуска за раждане, на каква база ще получавам Обезщетението за бременност и раждане за второто дете? Трябва ли да отработя 10 дни, за да получа платения си отпуск съразмерно със заплатата, която съм получавала преди първото раждане? Благодаря предварително!

За периода в който сте била в отпуск за първото дете ще ви се вземе базата за изчисляване на първия отпуск.

# 1 062
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте, мами! Благодаря за съветите, които давате тук. Бихте ли обърнали внимание на следния казус:
Назначена съм на работа на 10 декември 2007. Терминът ми е на 19 юли. Тоест би следвало да излезна в задължителния отпуск по майчинство на 4 юни. Значи не се получават 6-те пълни месеца, нали? Какви са възможностите? Ще имам ли право на обещетенията за майчинство и какви ще бъдат те? Дали ще бъдат 90% от раб.заплата? Доктора ми каза, че може да ми пусне болничния от 10 юни,  това едва ли ще афектира по някакъв начин ситуацията, тъй като на документа ще пише датата на термина. Бихте ли ми казали какво се случва в тази ситуация?
Предварително ви благодаря!


Ще ви изплащат обезщетението след като съберете 6 месеца стаж.

# 1 063
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
здравейте мили мами.искам да ви питам-от февруари се осигурявам на 500лв.ще раждам края на юли.мога ли да не ползвам 45 дни болничен преди раждане,за да мога да се осигурявам поне и целия юни,та да може да ми стане поне 5 месеца стажа на тази сума?и какво трябва да направя?ако може така,ще ми се счита януари за стаж,в който съм била в болнични.и като се преизчисли,долу горе ще стане добре.но може ли така?да ползвам да кажем само 15 дни преди раждане?

Ще ви вземат базата на която ви е изчислен болничния през януари. Можете да си пуснете допълнителни суми за последния месец, за да компенсирате иначе губите тези дни от болничния

# 1 064
  • Мнения: 140
Здравейте. Моля за съвет. В момента съм в Отпуск за отглеждане на дете до 2 год. възраст, който изтича на 04.09.2008г. Скоро разбрах, че отново съм бременна и термина ми е януари 2009г.- т.е. ще имам към 3 месеца висящи. Въпросът ми е, ако след 04.09 изляза в платения си отпуск- към 2 месеца и после 1 месец изляза в болничен, докато дойде време за Отпуска за раждане, на каква база ще получавам Обезщетението за бременност и раждане за второто дете? Трябва ли да отработя 10 дни, за да получа платения си отпуск съразмерно със заплатата, която съм получавала преди първото раждане? Благодаря предварително!
Значи колкото ми е било обезщетението за първото дете, толкова ще е и за второто ли? Има ли смисъл от финансова гледна точка да ползвам платения си отпуск, ако мога да си взема болничен за 3 месеца до излизането ми в Отпуск за раждане?

За периода в който сте била в отпуск за първото дете ще ви се вземе базата за изчисляване на първия отпуск.

Общи условия

Активация на акаунт