Майчинството - счетоводно - 9

  • 58 303
  • 1 106
  •   1
Отговори
# 1 065
  • Все още в къщи, но скоро може и в лудницата
  • Мнения: 8 231
Здравейте. Моля за съвет. В момента съм в Отпуск за отглеждане на дете до 2 год. възраст, който изтича на 04.09.2008г. Скоро разбрах, че отново съм бременна и термина ми е януари 2009г.- т.е. ще имам към 3 месеца висящи. Въпросът ми е, ако след 04.09 изляза в платения си отпуск- към 2 месеца и после 1 месец изляза в болничен, докато дойде време за Отпуска за раждане, на каква база ще получавам Обезщетението за бременност и раждане за второто дете? Трябва ли да отработя 10 дни, за да получа платения си отпуск съразмерно със заплатата, която съм получавала преди първото раждане? Благодаря предварително!
Значи колкото ми е било обезщетението за първото дете, толкова ще е и за второто ли? Има ли смисъл от финансова гледна точка да ползвам платения си отпуск, ако мога да си взема болничен за 3 месеца до излизането ми в Отпуск за раждане?

За периода в който сте била в отпуск за първото дете ще ви се вземе базата за изчисляване на първия отпуск.

Вече няма изискване да сте отработили 10 дни за да излезете в отпуск. Ако на всички им е променяна заплатата би трябвало да ви се индексира веднага след като се върнете на работа.

# 1 066
  • Мнения: 172
здравейте мили мами.искам да ви питам-от февруари се осигурявам на 500лв.ще раждам края на юли.мога ли да не ползвам 45 дни болничен преди раждане,за да мога да се осигурявам поне и целия юни,та да може да ми стане поне 5 месеца стажа на тази сума?и какво трябва да направя?ако може така,ще ми се счита януари за стаж,в който съм била в болнични.и като се преизчисли,долу горе ще стане добре.но може ли така?да ползвам да кажем само 15 дни преди раждане?

Ще ви вземат базата на която ви е изчислен болничния през януари. Можете да си пуснете допълнителни суми за последния месец, за да компенсирате иначе губите тези дни от болничния
честно казано,не разбрах... newsm78.тоест,да си ползвам 45 дни преди раждане,а от НОИ ще си изчислят 4 месеца на 500лв и още 2 месеца в които съм била в болнични?от август до февруари съм била постоянно в болнични заради операция на сина ми

# 1 067
  • София
  • Мнения: 191
Ще ви попитам отново Hug
Може ли някоя от вас да ми каже какво става в следната ситуация: когато нямаш 6 месеца осигурителен стаж и месец и половина преди да го направиш излезеш в болнични? Това, което аз знам е, че този месец и половина ако си в болнични не ти се заплаща от НОИ, но след този период вече имаш 6 месеца и ако пак се наложи да излезеш в болнични вече ще ти се заплаща от НОИ. Но как стои въпроса с осигурителния доход за майчинството? Не знам дали добре обясних Smile
Благодаря ви предварително момичета Hug

# 1 068
  • Мнения: 682
Здравейте, мами! Благодаря за съветите, които давате тук. Бихте ли обърнали внимание на следния казус:
Назначена съм на работа на 10 декември 2007. Терминът ми е на 19 юли. Тоест би следвало да излезна в задължителния отпуск по майчинство на 4 юни. Значи не се получават 6-те пълни месеца, нали? Какви са възможностите? Ще имам ли право на обещетенията за майчинство и какви ще бъдат те? Дали ще бъдат 90% от раб.заплата? Доктора ми каза, че може да ми пусне болничния от 10 юни,  това едва ли ще афектира по някакъв начин ситуацията, тъй като на документа ще пише датата на термина. Бихте ли ми казали какво се случва в тази ситуация?
Предварително ви благодаря!


Ще ви изплащат обезщетението след като съберете 6 месеца стаж.

ДейзиГ, тоест ще ми изплатят обещетението от 10 юни нататък, така ли? Значи не губя целия период, а само тези 6 дни, които не ми достигат до 6-те пълни месеца? На каква база ще ми се изчисли и изплащат обещетенията, при условие, че декември месец съм осигурявана върху 500 лв., а от януари на 1000лв. Пак благодаря!

# 1 069
  • Мнения: 140
Да-разбрах за индексирането, но аз няма да се връщам на работа. Мисля след 04.09 да изляза в болничен докато дойде време за Отпуска за бременност и раждане. Питах дали Обезщетението ми ще е като това, което съм получавала при първото дете?

# 1 070
  • Мнения: 3 835
Не, няма да е същото, тъй като вече няма да си в отпуск за гледане на дете, когато ще ти започне отпуска за бременност и раждане.

# 1 071
  • Мнения: 3 835
Ще ви попитам отново Hug
Може ли някоя от вас да ми каже какво става в следната ситуация: когато нямаш 6 месеца осигурителен стаж и месец и половина преди да го направиш излезеш в болнични? Това, което аз знам е, че този месец и половина ако си в болнични не ти се заплаща от НОИ, но след този период вече имаш 6 месеца и ако пак се наложи да излезеш в болнични вече ще ти се заплаща от НОИ. Но как стои въпроса с осигурителния доход за майчинството? Не знам дали добре обясних  Simple Smile
Благодаря ви предварително момичета  Hug

Да, така е - болничният не се изплаща, но се зачита за стаж.
За осигурителен доход през този период се взима мин. раб. заплата. (220лв.)

# 1 072
  • Мнения: 29
Здравейте,преди време ми помогнахте,надявам се и сега да намеря отговор.
В момента съм в болнични за бременност и раждане,но имам  и детенце  на 1год. и 8месеца,за което ми плащат 50% от майчинството ми.Имам такъв въпрос-на каква база трябва да ми плащат
болничните-на база на майчинството-220лв. или на база брутна заплата,която съм получавала преди първата ми бременност.Този месец са ми платили болничните на база майчинство,обадих се да питам и те ми казаха,че имат програма ,която изчислява болничните и тъй като последните 6месеца съм получавала 220лв./майчинство/това и ще получавам.Дали са прави в ТРЗ,защото например не знаеха в началото ,че имам право и на 50%от майчинството за първото дете.Благодаря предварително.
Проверих вНОИ и от там ми казаха,че мога да получавам болничните такива каквито са били при първата ми бременност,но нямаха отговор какво да правя ако от ТРЗ не искат да променят това.
Моля ви помогнете какво да правя,искам да си търся правата?...!Благодаря предварително.

# 1 073
  • Мнения: 3 835
Много ме е яд на такива "келешки".  Sick

Първо, колежката да си прочете Кдекса за социално осигуряване. Сигурно това ще я затрудни - затова нека погледне чл.49 ал.2
(2) (Нова - ДВ, бр. 68 от 2006 г.) При придобиване право на парично обезщетение при бременност и раждане през периода на изплащане на парично обезщетение за бременност и раждане или за отглеждане на дете обезщетението е в размера, определен по ал. 1 за предходното дете, ако това е по-благоприятно за лицето.

както виждаш, това е от преди две години.

Второ, програмата не е оправдание. Всички програми отдавна са настроени по тези промени. Като не знае какво да прави - да се обади на програмистите и да пита, ей, мързел и нехайство.  #2gunfire

Ако не се разбереш с нея може да се обадиш на шефа си и да му обясниш какъв е проблема и че ти се нарушават законни права, които изобщо не касаят неговия джоб, а само твоя - в това число и на децата ти.  Wink

# 1 074
  • Мнения: 29
Много благодаря за изчерпателния отговор,Стики.Още утре ще продължа "битката".  bouquet

# 1 075
  • Мнения: 535
И преди съм питала тук, сега пак съм с въпрос, дано пак да ми помогнете   bouquet

Интересува ме, някой има ли представа или ако мога сама да прочета някъде тази информация, какви са вноските по осигуряването (соц.), които внася работодателя по определена заплата на служителя си. Т.е. опитвам се да разбера дали евентуално ще има смисъл за мен да предложа на работодателя да си плащам някаква част  от осигуровките сама, за да се водя на по-голяма заплата. Има ли някаква таблица, в която може да се погледнат сумите за данъците, като процент ли се изчислява или как  newsm78

Много ще съм задължена за евентуално инфо  Hug

# 1 076
  • Мнения: 682
Zagorka, на този сайт можеш да намериш калкулаторите за изчисляване на данъци и осигуровки : http://www.kik-bg.com/bg/calculators/

# 1 077
  • Мнения: 682
Здравейте, мами! Благодаря за съветите, които давате тук. Бихте ли обърнали внимание на следния казус:
Назначена съм на работа на 10 декември 2007. Терминът ми е на 19 юли. Тоест би следвало да излезна в задължителния отпуск по майчинство на 4 юни. Значи не се получават 6-те пълни месеца, нали? Какви са възможностите? Ще имам ли право на обещетенията за майчинство и какви ще бъдат те? Дали ще бъдат 90% от раб.заплата? Доктора ми каза, че може да ми пусне болничния от 10 юни,  това едва ли ще афектира по някакъв начин ситуацията, тъй като на документа ще пише датата на термина. Бихте ли ми казали какво се случва в тази ситуация?
Предварително ви благодаря!


Ще ви изплащат обезщетението след като съберете 6 месеца стаж.

ДейзиГ, тоест ще ми изплатят обещетението от 10 юни нататък, така ли? Значи не губя целия период, а само тези 6 дни, които не ми достигат до 6-те пълни месеца? На каква база ще ми се изчисли и изплащат обещетенията, при условие, че декември месец съм осигурявана върху 500 лв., а от януари на 1000лв. Пак благодаря!

# 1 078
  • Мнения: 1 410
Бременна съм с 4-то.Но съм по майчинство с третото - то е на година и един месец.Трябва ли да ползвам болничните  - 45 дена преди раждане и там останалите както са?ПОмогнете ,моля!Защото нищо не ми е ясно,а знам ,че държавата няма да тръгне да ми го разяснява.

# 1 079
  • Мнения: 742
С риск да стана нахална, за което се извинявам предварително   bouquet но ме притеснява следното-възможно ли е  след като е вдигната минималната работнма заплата (вече 220лв) аз да получавам за платен отпуск 160 лв, т.е заплатата на която съм била осигурявана преди да изляза по майчинство?

Благодаря предварително  bouquet

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт