Майчинството - счетоводно - 9

  • 58 302
  • 1 106
  •   1
Отговори
# 1 080
  • Мнения: 549
Много благодаря, ДейзиГ!   bouquet   bouquet   bouquet

# 1 081
  • Мнения: 36
Имам следния оплетен казус:
В момента съм в болница, в Майчин Дом. Тук съм от 29ти феврури. Болнични листове през този перидо досега не са ми издавани, но не е това голеимя проблем.
Вече съм в 45-дневния период преди термина - периода на началото на отпуска по майчинство. И тук става интересно:

1. От болницата ми издават болничен който започва от 29ти в февруари, когато съм постъпила тук, и приключва на 29ти април, когато започва 45-дневия период преди майчинството с думите "майчинския документ ще си го вземеш от ДжиПи-то"

2. ДжиПи-то казва, че не може да ми издаде такъв документ, при условие че все още съм в болницата. Звучи логично.

3. От болницата отказват да говорят с ДжиПи-то ми и да се разберат, а аз нямам полезен ход - седя си тук и ме правят на малоумна.

Моля за съвет и се извинявам, ако това някъде е обсъждано вече - трудно ми е да го намеря.

# 1 082
  • Мнения: 24
Моля да ми кажете как се изчисляват болничните преди стандартния болничен 45 дена преди термина.По принцип термина ми е за 22.11.08 ,но искам от август да изляза в болничен,но незнам как ще ми бъде изчислен след като имам прекъсване от 18.02.до 24.03. ,не съм осигурявана за този период.Кои месеци се взимат за единия болничен и кои ще ми вземат за този който ще ми издадат 45 д. преди термина.Моля за отговор!

Базата е 6 календарни месеца преди месеца в който е ползван болничния лист. Обезщетението на болничен за обща заболяване е 80% от средно дневното брутно, но не повече от средно дневното нетно възнаграждение. За болничен за бременности  раждане обезщетението е 90% от средно дневното  брутно, но не повече от средно дневното нетно възнаграждение и не по-малко от МРЗ. Прави се нова база защото са различни рискове
Благодаря ти за отговора,но не разбрах като имам прекъсване от 18.02.-24.03 ,кои месеци ще ми вземат ако изляза в болничен през август.Трябва да са от 02м.-07м.,но като имам прекъсване ? Simple Smile

# 1 083
  • Велико Търново
  • Мнения: 269
Мили мами,
Получихте ли си обезщетенията за майчинство за месец април?
Аз още нищо не съм получила, а по принцип по това време вече трябваше да са ги превели!
Благодаря предварително за отговорите ви.

# 1 084
  • София
  • Мнения: 191
Стики, благодаря за отговора Hug

# 1 085
  • Мнения: 3 835
Бременна съм с 4-то.Но съм по майчинство с третото - то е на година и един месец.Трябва ли да ползвам болничните  - 45 дена преди раждане и там останалите както са?ПОмогнете ,моля!Защото нищо не ми е ясно,а знам ,че държавата няма да тръгне да ми го разяснява.

В какъв смисъл "трябва ли".
Имаш си отпуск за бременност и раждане, който вероятно ще е със същото обезщетение като със третото дете.
Разликата е, че нямаш две години отпуск за гледане на детето, а 6 месеца, които може да си ползваш след 315 дни отпуск за бременност и раждане когато пожелаеш (ако не се лъжа до навършването на 2 години на детето)

# 1 086
  • Мнения: 3 835
Стики, благодаря за отговора Hug

Моля  Simple Smile

# 1 087
  • Мнения: 24
А някой от мамите ,които взимат вече болнични и са се осигурявали на 500лв през 6 мес. могат ли да кажат каква сума им  се изплаща?Благодаря Ви предварително,но всичко е толкова объркано,че и аз незнам какво да правя. Confused:

# 1 088
  • Бургас
  • Мнения: 1 238
чочи аз се осигурявах на около 495 лв през последните 4-5 месеца, но имах и болничен и вземах 399,08 за 22 работни дни

Сега да питам и аз
Изтекоха ми 315-те дни (така мисля, не съм ги смятала, ама за април ми платиха за 14 дни) та на въпроса - искам да прехвърля майчинството си на моята майка, на нея и остават около 2 години докато се пенсионира, тя е работеща. Та за евентуалното бабинство в което тя ще излезе дали ще и влияе за определяне на пенсията (преди имаше някакво условие че за изчисляване на пенсията се вземаха предходните 3 години или нещо такова). Надявам се ми разбрахте питането. И ако влияе какво мога да направя аз че да и повиша дохода така че да няма съществена разлика, в смисъл мога ли да я осигурявам допълнително или нещо друго?
Благодаря предварително и ако е задаван въпроса моля посочете къде да го прочета  Hug  bouquet

# 1 089
Здравейте : Имам един проблем. Имам син на година и осем месеца и реших да го дам на ясли и да се върна на работа;
шефа ми предложи да взимам цялото майчинство .
Та въпроса ми е следния , ако ни хванат само аз ли трябва да плащам или и двете?
И ако взимам половин майчинство трябвали да ми одържа осигуровки?
Благодаря на всички предварително..  bouquet newsm78

# 1 090
  • Мнения: 331
florencia -аз не съм получила още за март...  #2gunfire  миналата седмица им звънях и обещаха тази седмица да си получа парите....за сега нищо!След като са минали много повече от 14 дена от подаването на декларациите в НАП,а все още ми бавят парите аз мога ли да направя нещо по въпроса и да си търся правата?До колкото знам срока е двуседмичен ,в който са длъжни да преведат обещетенията.

# 1 091
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Здравейте : Имам един проблем. Имам син на година и осем месеца и реших да го дам на ясли и да се върна на работа;
шефа ми предложи да взимам цялото майчинство .
Та въпроса ми е следния , ако ни хванат само аз ли трябва да плащам или и двете?
И ако взимам половин майчинство трябвали да ми одържа осигуровки?
Благодаря на всички предварително..  bouquet newsm78
Ще връща този, които го е взел  Sunglasses
С даване детето на ясла ви се прекъсва отпуска за отглеждане на малко дете и респективно следва да се върнете на работа(освен ако не ползвате друг вид отпуск, например платен). И в двата случая ви се полага 50 % от обезщетението. Осигуровки в/у обезщетението няма.

# 1 092
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Мили мами,
Получихте ли си обезщетенията за майчинство за месец април?
Аз още нищо не съм получила, а по принцип по това време вече трябваше да са ги превели!
Благодаря предварително за отговорите ви.
Получих даже преди да е изтекъл месеца, на 29.04. Но е обезщетение за времето 135-315 дни, а не майчинство, ако това има значение.

# 1 093
mili mameta imam edin mnogo seriozen vapros imam 4 deja -2 te sa blizna4ki drugite sa 2 mom4eta bebeto e na 4 meseja i iskax da polzvam samo 135 dni  bolni4en za6toto me osigoriavaxa na malko pari  6tetovoditelkata mi kaza 4e 6te vzemam samo 6 meseja mai4instvo kajete mi za6to ne e li 2 godini neka ako ima maika kato mene da mi pi6e nepremeno

# 1 094
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
mili mameta imam edin mnogo seriozen vapros imam 4 deja -2 te sa blizna4ki drugite sa 2 mom4eta bebeto e na 4 meseja i iskax da polzvam samo 135 dni  bolni4en za6toto me osigoriavaxa na malko pari  6tetovoditelkata mi kaza 4e 6te vzemam samo 6 meseja mai4instvo kajete mi za6to ne e li 2 godini neka ako ima maika kato mene da mi pi6e nepremeno
Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.

Общи условия

Активация на акаунт