Градината - идеи и решения - 2

  • 125 377
  • 573
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 44
Въпрос
Кога да засеем райграса сега или пролетта

# 526
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Nivea Simple Smile , като начало сега можеш да хвърлиш някакъв бързоразтворим фосфорен тор, или поне с преобладаващ фосфор и съвсем малко азот. Азот не бива, заради това, че стимулира бързия разтеж , а през зимата растението трябва да е в покой. Най-добрия вариант и най-безопасен е угнил оборски тор, но трудно се намира.
През пролетта, когато се появят зелените пъпки, се тори с азот. Най-добре е с комбиниран тор, съдържаш азот, фосфор и калий в равни съотношения, например N/P/K = 18/18/18 . Ние торихме първата година с комбиниран, където калия беше малко повече от другите елементи (в момента не се сещам съотношението), така през седмица, но при обилно поливане. Обаче садихме пролетта, сега не се престаравай с торенето, веднъж е достатъчно.
Туите също се торят. В някоя голяма агроаптека или специализиран магазин за торове ще ти обяснят.
 Ако се притесняваш, че може да сбъркаш, започни с торенето пролетта, с бързоразтворим тор, когато започнат да личат листни пъпки. Сега можеш да ториш с бавноразтворим, но беше хубаво още в дупките при засаждането да се сложи.
barby_s_g_d , ако съдя по прогнозата за времето, по-добре е да отложиш за пролетта. Оптималната температура за покълване е около 18 градуса, а идват студове.

# 527
  • Мнения: 2 642
Много много ти благодаря Любознателна! Така ще направим.

# 528
  • Мнения: 2 109
Да задам и аз един въпрос за началото.
В момента бъдещия двор не е довършен- в смисъл изравнен е и е насипан със земя,но му предстои още едно засипване и крайно подравняване с чернозем. Та въпроса ми е-сега лятото го бяхме изоставили Embarassed и едни репей станали подобни на дървета и по-високи от мен го превзеха. Изрязахме всичко. Сега опитахме и да изкореним остатъците защото си мисля,че и след като засипем ще се появят отново.
Та въпроса ми е какво да направя за да не се появят пролетта,когато смятаме да сеем трева,да оформяме двора като цяло? Да наръсим с Ройбос или нещо подобно/ кое да е това нещо/ и след това ли да насипем отново-вече чернозема? Ройбоса ще премахне ли тези дървоподобни плевели ако не са изкоренени? А ако са паднали семената им?

# 529
  • Мнения: 2 109
Да задам и аз един въпрос за началото.
В момента бъдещия двор не е довършен- в смисъл изравнен е и е насипан със земя,но му предстои още едно засипване и крайно подравняване с чернозем. Та въпроса ми е-сега лятото го бяхме изоставили Embarassed и едни репей станали подобни на дървета и по-високи от мен го превзеха. Изрязахме всичко. Сега опитахме и да изкореним остатъците защото си мисля,че и след като засипем ще се появят отново.
Та въпроса ми е какво да направя за да не се появят пролетта,когато смятаме да сеем трева,да оформяме двора като цяло? Да наръсим с Ройбос или нещо подобно/ кое да е това нещо/ и след това ли да насипем отново-вече чернозема? Раундъп ще премахне ли тези дървоподобни плевели ако не са изкоренени? А ако са паднали семената им?

# 530
  • Мнения: 1 059
Наоми, не се сещам какво е това Ройбос, знам че се пръска с Раундъп срещу плевели и до 10-на дни умирали.

# 531
  • Мнения: 2 109
Надявам се да не сте ми се смели много-Ройбоса е чай-за пиене Embarassed Rolling Eyes Grinning В следващотот ми мнение съм се поправила на Раундъп. ПРавих си чай и писах и съм написала чай,вместо препарата Embarassed

# 532
  • София
  • Мнения: 7 127
Пролетта пръсках с Глифозат едни плевели и една върба, която си пробиваше път на пътя, демек пречеше на движението  Grinning Освен, че й напръсках листата, в корените също сипах от разредения препарат. Резултат се получи чак след месец, когато започна да пожълтява, а при плевелите може би към 2та седмица се видяха резултатите. Цяло лято тротоара беше чист откъм плевели, много съм доволна.
Наоми, ако напръскате с препарат хербицид незнам дали няма да е проблем при засаждане на трева понатам  newsm78  Трябва да се пита специалист.

# 533
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 540
Няма да има проблем със засяването, така или иначе се чака , докато тревата пожълтее. На някои плевели им трябват до две седмици.

# 534
  • Мнения: 2 109
Ами ние сега ще наръсим, а след 2 седмици примерно ще насипем отгоре 20-30 см. чернозем-нов.
И ще засяваме райграс, ще садим Туи и други растения /не знам още какви /-чак на пролет Embarassed
Мисля,че така става?! А?

Последна редакция: ср, 14 окт 2009, 11:17 от Наоми

# 535
  • Мнения: 476
Може ли да ми помогнете с идея как да зазимя една албиция. Засадих я пролетта и расте страхотно засега. Тревожа се, че няма да оцелее зимата.

# 536
  • Мнения: 29
Здравейте,темата е мн. хубава,а градините ви са прекрасни Hug
Мога да помогна по някои въпроси,тъй като работя в агроаптека.Раундъпа е препарат който унищожава само поникналите плевели/не действа на семената в почвата/.Прилага се от месец май до месец септември т.е. трябва да има температура над 20гр.По това време няма смисъл да пръскате с него.
Jolene потърси платно срещу слана , в нашия град с него увиват декоративните храсти и дръвчета през зимата за да ги предпазят от измръзване.

# 537
  • Мнения: 4 970
mim31, може ли съвет относно "обогатяване" на почва.ОПитвам се да превърна едно предблоково пространство в градина, но  мястото е бивша поляна, по края й има остатъци от строителни материали, на места са трупали други боклуци в продължение на няколко години Rolling Eyes.ОТ тази пролет запо4нах на  места да опитвам да засадя това- онова.Купувам пръст, но изцяло нямам възможност да я подновя.Количествата, които ми трябват са огромни, и средствата за това начинание също не ми е по силите...
Приемам всякакви съвети поне за частично съживяване Praynig

# 538
  • Мнения: 2 109
Раундъпа е препарат който унищожава само поникналите плевели/не действа на семената в почвата/.Прилага се от месец май до месец септември т.е. трябва да има температура над 20гр.По това време няма смисъл да пръскате с него.
А кое е за семена?

# 539
  • Мнения: 29
Velmar най-добре е угнил оборски тор/ако има от къде да намериш/,с него не само ще подхраниш,но ще подобриш и механичния състав на почвата.Другият вариант е да купиш троен супер фосфат и калиев сулфат,това са минерални торове,които разхвърляш и след това обръщаш мястото/прави се сега есента/,ако не - на пролет комбиниран тор.
Наоми,за съжаление няма универсален хербицид за семената в почвата.

Общи условия

Активация на акаунт