Отговори
# 15
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
по-скоро кръвните тестове - има доста генетични без амнио - до колкото знам
по частни лаборатории има разни изследвания за разни неща - чувала съм щото не стигнах до тях....

# 16
  • Мнения: 1 588
по-скоро кръвните тестове - има доста генетични без амнио - до колкото знам
по частни лаборатории има разни изследвания за разни неща - чувала съм щото не стигнах до тях....
Ами има, има само БХС - най-много да е четворен, ама много ме съмнява... Доскоро правеха само двоен... С изключение на амниоцентезата всички други кръвни тестове дават резултат, който е функция и на метаболизма на бъдещата майка и по тази причина не е точен. Приложени задължително и масово, такива тестове ще доведат до масова психоза на бъдещите майки и лавинообразно покачване на броя на амниоцентезите и феталните морфологии...  Мда, за някои това е добра новина... В София е по-постижимо, а в малките градове и села? Тамошните мами къде ще си правят четворните тестове? Ами амниоцентезите и феталните морфологии?

Всичко това ми звучи като доста, ама ДОСТА необмислено.

# 17
  • Мнения: 555
Проф. Кременски каза, че от година или две има нови кръвни тестове, правят се в 11 – 12 г. с., с които се улавят със сигурност около 95% генетичните аномалии. Но  за миналата година в неговата генетична лаборатория, която, доколкото разбрах, засега единстевна разполага с тези тестове,  са си направили такъв тест само 1000 жени,  а годишно се раждат около 7000 деца.

# 18
  • Мнения: 1 037
Мен единственото, което ме дразни са "подбудите" на Масларова, един вид ей го открих топлата вода, ще направим така и няма да плащаме онова, чак махленско ми изглежда. Като са толкова гениални защо не измислят закон при който ако дете е увредено поради лекарска грешка, лекарят  да поема медицинските му и други разходи.
И вярвайте ми никой неможе да накара  ромите /моля да ме извинят изключенията от това малцинство/ да си направят каквито и да било изследвания, защото закона го налага, той закона им налага и тока да си плащат ама.......
Съгласна съм с agneshka, писнало ми е да ми налагат това и онова.

# 19
  • Мнения: 4 414
АКО НАМАЙКАТА НЕ И СТИСКА ДА ЗНАЕ ДАЛИ ДЕТЕТО Е БОЛНО...КАКА ПОСЛЕ ЩЕ ПОНЕСЕ БОЛЕСТТА МУ????
Наде, ето затова няма да се разберем с теб. Не е вярно, че не ми стиска да разбера за болестта. Напротив! Приела съм идеята, че може детето ми да е болно. Приела съм и че каквото и да е, ще се грижа за него - със или без мизерните помощи на държавата. За какво да си правя изследвания, да вися по кабинети, да чакам, да слушам глупости и да търпя грубости?! Имам право на избор!
Ако изследванията са смислени, бих си ги направила - не защото ще променят мнението ми по въпроса, а защото ще ми дадат предварителна информация за евентуалното заболяване на детето, което ще ми помогне да се грижа по-добре за него, възможно най-рано. Но в сегашното състояние на нещата подкрепям мнението на Мария

Иначе всеки се бори неговите изследвания да станат задължителни. Спомням си как преди 4 години д-р Петров в болницата по ДЦП ни разправяше как трябвало всички деца да минават на Войта диагностика и така било в развитите стани Shocked

Иформация му е майката, а не санкции. Колко от въпросните циганки изобщо ходят на ЖК? И после като си зарежат децата, какво ще ги оставим да умрат, защото не са си направили генетичен тест ли? Супер недомислица е това!

# 20
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Валя, съгласна съм,у но както аз съм за себе си - ти ис за се бе си...малко са хората, които мислят като теб
повечето мислят "на мен няма да се случи"
че те лекарите като питаш за ДАун напр ти казват - о за кво да те изследваме няли нямаш 35г????

правото на избор пак казвам остава - това е рутинно изследване  като тези дали си с ВАсерман или не....
не виждам кое на тези изследвания им е по-различното от изисквания навсякъде АВстралийски антиген или квото му викат заради което аз щях ад лежа в изолатора ако го нямах след ражгдането на Мими?!?!

# 21
  • Мнения: 4 414
че те лекарите като питаш за ДАун напр ти казват - о за кво да те изследваме няли нямаш 35г????
ами вместо да се налагат санкции на гражданите, да се положат усилия за образоване на лекарите - да си обновят информацията, да информират майките. майките не са длъжни да знаят всичко - те са свикнали да разчитат на лекаря. а лекаря ги дезинформира. защо няма санкции за лекари? защото е по-лесно да се натискат хорицата и да ги държат в страх. ако имам цялата информация, ще мога да направя избор и той ще бъде свободен и информиран. а който не иска или не се чувства подготвен да взема подобни решения, ще се довери на лекаря и щом няма да плаща допълнително, естествено, че ще си направи изследванията и без санкция.
както и да е...явно само аз така си мисля...

# 22
  • Мнения: 2 543
Наде, ти като че ли все пропускаш, че жените ще ги лишат от помощи, ако еди какво си! Че кой им дава право да съдят какви са подбудите на тези жени да не го направят. Едни ще го направят от немърливост, но други ще го направят от дълбокото си убеждение, че това е нещо нередно. Няма аз и ти да решим в спор кой крив и кой прав в такава ситуация. Че те много майки и на женска консултация не стъпват, най-прости кръвни изследвания не си правят, а и такъв пропуск може да доведе до нещо не по-малко ужасно от генетично заболяване. Не си ли дават сметка тези хора, че голяма част от децата в домовете ИЗОБЩО НЯМАТ генетичен проблем. И кой ще спре другата част от хората, които пък оставят абсолютно ЗДРАВИ деца!!! Не се ли усещат, че проблемът далеч, далеч не е само в изследванията! Нищо задължително няма да доведе до по-малко деца в домовете. Това, което би помогнало е здравна култура, загрижени лекари, отговорни социални работници и т.н. Нещо съвсем отзад-напред са мерките, които се обсъждат. А че няма да го направят, няма... Tired

# 23
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
виж това дето Йепе го засяга като проблем наистина е сериозен...има хора, чиито религии не биха позволили..
ми не знам...от една страна е лесно по този начин, но от друга съм съгласна че личното право на избър е ощетено частично...
както и да е - щаслива съм че лично не ми се налага да взимам такива решения...аз поне не бих могла нито с лека ръка да премахна този вариант, нито пък да го приложа

опне дано ги направят безплатин и достъпни за желаещите

# 24
  • Мнения: 2 543
И за да не си говорим просто така, ето как е в Щатите: http://www.acog.org/from_home/publications/press_releases/nr01-02-07-1.cfm. На всички бременни жени се предлагат тези тестове. А какво ще правят жените си е тяхна работа и отговорност. Но Масларова иска да надсвири всички. Whistling

# 25
  • Мнения: 2 563
Не си ли дават сметка тези хора, че голяма част от децата в домовете ИЗОБЩО НЯМАТ генетичен проблем.

Много уместен коментар. Не всички увреждания са генетични. Има деца увредени при раждането, при следродилната грижа в болницата, при намарливост и някакво нараняване в ранния и не толкова ранен живот. Освен това няма кръвни тестове за всички възможни увреждания. И деца увредени от седенето в дом...

# 26
  • Мнения: 1 588
...това е рутинно изследване  като тези дали си с ВАсерман или не....
Там е работата, че не е... Тестът Васерман дава дефинитивен и 100% верен отговор на въпроса дали дадена жена има сифилис.

Тестовете, за които говорим, при предполагаемо средностатистически нива на метаболизма на майката, дават статистическа вероятност нейното бебе да е болно. "Лошият" резултат не значи, че бебето 100% е със заболяване, само е повод за препращане към амниоцентеза. При мен БХС даде по-лоши резултати при по-малката ми дъщеря, която е напълно генетично здрава (според направената амниоцентеза) от колкото при по-голямата, която е със синдром на Даун. Оказа се, че моят организъм по някаква причина не разгражда достатъчно добре ЧХГ.

Аз съм за подобни изследвания, за да бъдат жените информирани, но да се направят масови и задължителни ми изглежда нереално от организационна гледна точка. Също така някои жени биха желали по важни за тях причини (не мързел или нехайство) да не си правят такива изследвания.

Дъщеря ми е със синдром на Даун, приела съм я, каквато е и правя всичко, за да се развива възможно най-близо до нормата. Имах щастлива и спокойна бременност с нея, може би това е допринесло поне малко за доброто й развитие още от самото начало. Феталните морфологии в 19 и 21 седмица при една от най-известните софийски специалистки не показаха никакви отклонения. Опитвам се да си представя какво щеше да ми бъде, ако в последните 4 месеца от бременността знаех за заболяването на бебето си и как този стрес щеше да повлияе на самото бебе... Предполагам, че нещата щяха да са още по-лоши, отколкото сега, понеже щях да имам едно по-невротизирано дете...

Иначе да се направят тези изследвания безплатни, ще е похвално от всяка гледна точка.

Последна редакция: пт, 18 апр 2008, 19:55 от Мария

# 27
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Поредното безумно изказване...
Не всички генетични болести се хващат с тия тестове.
Не всички увреждания са генетични.
Не всички изоставени деца са с болести и увреждания.

Превенцията на изоставянето не трябва да става по този начин. От социалната политика в момента резултатите са, че на ромското население му излиза по-евтино да се раждат децата и да се оставят в домове, защото за аборт се плаща, а за раждане получават пари, а пък ако не се откажат от детето, а само стои в дом, получават и детски. По-скоро трябва да се набляга на противозачатъчните и на просветата сред таз част от населението.

А  хората с увреждания не може да изчезнат с генетични тестове. На  Масларова утре ако й се случи катастрофа и остане инвалид?
Тя замисля ли се, че никой здрав не е застрахован от нищо? Или има телефона на Господ?

# 28
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
ами стреса..не знам
МИми се развива добер въпреки, че в 7-ми месец разбарх, че има някакви проблеми с бъбреците - неясно какви...никой на този етап не би могъл да каже точно какви....в смисъл при това развитие на техниката и медицината - поне аз с такива впечатления останах
живях в постоянен стрес, плюс другите проблеми по недобро захранване на бебето...и т.н. + недалечното минало на Луис-Даниел /мир на праха му/ - обаче се оцелява и Мими е дори по-спокойна от брат си
това само по повод стреса

иначе съм съгласна, че ако тестовете не са 100% сигурни е немислимо да се принуждават насилствено хората, но е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да има повече инфо по въпроса! задължително защото човешкото неведение е в много по-голяма степен отколкото повечето от нас тук си представят...

и само за инфо - при моите проблеми с моите две бремености има вариант те да се решат с положителен изход за бебетата - но! ако се знае за пробелма
ако докторите правят пълни изследвания - доплер напр който бе прескочен първата ми бременост...той съм убедена би показал пробелм, аз втората бременост бих знаела за пробелма прези 19г.с. и бих взела мерки още със зачеването и това би допринесло според мен за по-добри резултати в късните седмици от бремеността ми и бебето ми нямаше да е почти с недоносено тегло...
та това е една от причините да искам повече изследвания и повече инфорпмация и не да давам 1000лв за един месец в края на бремеността си а здравната каса да се погрижи  за мен и бебето ми- да ме праща на специалисти и т.н.

# 29
  • Мнения: 555
Тази вечер по новините на бТВ проф. Кременски внесе малко яснота по въпроса, като каза, че Масларова вероятно е допуснала „грешка на езика” и че по закон генетичните изследвания са доброволни, а не задължителни.   

Общи условия

Активация на акаунт