Отговори
# 30
  • Мнения: 2 563
Тази вечер по новините на бТВ проф. Кременски внесе малко яснота по въпроса, като каза, че Масларова вероятно е допуснала „грешка на езика” и че по закон генетичните изследвания са доброволни, а не задължителни.   



Хаха. И "ще им се спират помощите" сигурно е грешка на езика...

# 31
  • София
  • Мнения: 2 262
Сигурно и то е грешка, ама да знаеш, то и жената е искала да каже съвсем друго нещо, не това което сме си помислили. АКо има как ще ни накарат нас да плащаме обезщетение на държавата за болните ни деца, това както с помощите, когато имаш имущество независимо какво е, при нас беше ръждясалия ни таралясник 88 година, който ни возеше, нейното министерство решава, че от това се печели и нямаш право на нищо. Богат си! Така и децата ни може би ощетяват здравите деца и държавата с това, че ги има!
А да не говорим, че наистина много заболявания не се хващат, на най-добрия апарат, от най-добрия доктор проблема на Лъчо не беше видян! Е трябва да ви споделя, че страшно много ми услужи този доктор, с моята прекомерна емоционалност, на 100 % щях да докарам още някоя болест на детето си от тревоги! В такива случаи, кой ще е виновния за детето с увреждане, може би е време да спрат помощите на някого друг, за да си свършат работата!

# 32
  • Мнения: 4 414
Така и децата ни може би ощетяват здравите деца и държавата с това, че ги има!
всъщност в изказването на г-жа минисърката ме подразни именно този подтекст... понеже съм чувала и другите и изказвания, които са с подобно отношение. някакси откакто се говори по въпроса все иска да ги премахне тези деца - сега пък родителите им са виновни, че били немърливи, не си направили тест и не са ги махнали, когато им било времето. Confused
да не говорим, че според закона за здравето/или както там се казва/ не може да ти бъде налагана нито превенция, нито лечение, освен в случаите, в които не си в състояние да вземеш решение сам.

# 33
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
абе те да ги направят поне безпрлатни
аз пак ви казвам с втората бременост съм се изръсила около 100лв че и повече
а ако ги нямах? а после колко съм дала по доктори....вие знаете
не знам какви ще ги правят тези тестове, но е редно да има безплатон зддравеопазване, и знаете ли - все пак по-добре задължително, отколоко тда не може човек да си го позволи

# 34
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Ох ``сладурка`` тя да не е лекар, че да каже. Например на бременни с близнаци не се правят такива тестове, също така на рискове бременостти, аз с първото не сам си правила, исках дете на всяка цена.

# 35
  • Мнения: 2 531
Наскоро участвах с малката ми дъщеря в предаване по бТВ по случай Международния ден на хората със синдром на Даун. В същото предаване участник бе и проф. Кременски. За мен бе много странно, че са го поканили по такъв повод да говори за превенцията на генетичните заболявания, той каза и за тези нови тестове, които у нас се правят от година или две. Смятах, че е станало недоразумение. Но сега, когато чух Масларова, направих връзка между двете и си помислих, че може би не е точно така. Поздравявам писалите преди мен за точния израз и смелостта да го напишат – фашизъм - точно такива асоциации предизвика и у мен изказването на Масларова, изплуваха ми спомени за отдавна четен роман на Ремарк. Помислих си, боже, в каква държава живеем, никой вече не държи сметка какво дрънка, и това ли ще мине. Аз съм убедена, че дори да се приеме тая глупост, ще има майки, които няма да се уплашат и ще родят децата си. Но много ще предпочетат да не родят и не толкова заради заплахата да ги лишат от помощи, а поради информацията, която лекарите ще им поднесат – информация , поне що се отнася до синдрома на Даун, отпреди трийсет-четирийсет години – висока смъртност, необучаемост и пр. и пр. .......
Мила гледах те по телевизията и да ти кажа честно плаках....
Сина ми не е със синдром на Даун, с друга тризомия , няма интел. проблем , но има други, налагащи пак специало обучевие и глрижи. Наистина е едно чудесно дете, но помосли- заслужава ли съдбата си на различно? Аз мисля че НИКОЕ ДЕТЕ НЕ ЗАСЛУЖАВА ПОДОБНА СЪДБА! НАЗНАМ КАКЪВ ОТГОВОР ДА ДАМ НА ВЪПРОСА МУ- ЗАЩО АЗ СЪМ ТАКА, БОЛЕН ЛИ СЪМ , ЗАЩО ХОДЯ НА УРОЦИ А ПРИТЕЛИТЕ МИ НЕ???!! И вместо да си играе на воля , ние трябва все нещо да упражняваме.... а за училището направо не ми се мисли как ще е....
Има вече още 2 здрави деца, разилката в огтлежането им е огромна!
Това че ние имаме смелост, сили и възможности да отглеждаме децата си и да им осигурим маскималното , не означава че трябва те да са такива - нали?!
Аз съм ЗА тестовете !!! Не и задължителни, че и санкции- явно е изкукала министърката, но мисля че колкото по малко деца с тежки увреждания има , по малко болка и страдание ще има по света! Всака жена трябва да бъде максимално информирана и да ИМА ПРАВО НА ИЗБОР!!!

# 36
  • Мнения: 4 414
Вени, честита малка госпожица! Да ви е жива и здрава и много да ви радва!

не мисля, че някой разумен човек ще е против тестовете и против това да се поемат от касата. единственото против което съм аз, а и другите изказали се против, са тяхната задължителност и санкциите.
освен това, има доста въпросителни по този "проект". за кои точно тестове става дума? и ако се открие нещо и има нужда от други изследвания /амниото е само едно от тях/, и те ли ще се поемат от касата или напротив? и т.н. и т.н....

Последна редакция: вт, 22 апр 2008, 13:33 от agneshka

# 37
  • Мнения: 1 588
Сина ми не е със синдром на Даун, с друга тризомия , няма интел. проблем , но има други, налагащи пак специало обучевие и глрижи. Наистина е едно чудесно дете, но помосли- заслужава ли съдбата си на различно?
Ако е наистина едно чудесно дете, не заслужава ли да живее?

Ти, като толкова опитен човек, нали виждаш колко РАЗЛИЧНИ са всички "нормални" хора... "Нормалността" е едно доста разтегливо понятие... За нормалните е нормално да са различни... просто нашите деца са част от спектъра на живота...

Без ултра-виолета и инфра-червеното дъгата няма да е истинска дъга, нали? Simple Smile



Veni-b, честито бебче! Да ти е жива, здрава и щастлива щерката!  Hug Честита малка сестричка на баткото и каката!

# 38
  • Мнения: 2 531
Сина ми не е със синдром на Даун, с друга тризомия , няма интел. проблем , но има други, налагащи пак специало обучевие и глрижи. Наистина е едно чудесно дете, но помосли- заслужава ли съдбата си на различно?
Ако е наистина едно чудесно дете, не заслужава ли да живее?

Нямах това в предвид, не мисля обаче че заслужава страданията кото е изстрадал и съдбата си! В тоя ред на мисли - бих ги спестила ако можех   bouquet

# 39
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Сина ми не е със синдром на Даун, с друга тризомия , няма интел. проблем , но има други, налагащи пак специало обучевие и глрижи. Наистина е едно чудесно дете, но помосли- заслужава ли съдбата си на различно?
Ако е наистина едно чудесно дете, не заслужава ли да живее?

Нямах това в предвид, не мисля обаче че заслужава страданията кото е изстрадал и съдбата си! В тоя ред на мисли - бих ги спестила ако можех   bouquet
яз мисля като Вени....
остави това дали последнат ами бременост бе желана, дори да бях поискала - пак не бих задържала детето след като съм пила лекарства...то и така не износих здраво бебе, та иначе ли...а аз не мисля, че живота трябва да е на всяка цена
едон е да не знаеш и да приемеш съдбата си
друго е съвсем осъзнато да поемеш решение да родиш дете, което ще страда! това наистина лично за себе си не бих го разбрала, но то е само защото личния ми мироглед за смисъла на живота е такъв
убедена съм, обаче, че поне в нормалния 8до колко то е нормален този свят/ живот не би могло да става дума до насилствено взимане на решение относно съдбата на бебето...това е повече от немислимо и не бих искала да се замислям по такава вероятност....

# 40
  • Мнения: 555
Вени, честита дъщеричка! Много здраве, щастливо детство и късмет й желая! А на теб – здраве и сили да се справяш  с всичко и много, много щастие!  
Според мен децата ни няма да страдат повече от другите деца. За мен Гери си е Гери, имала е шанса да се роди, това и ще й обясня като порасне и започне да осъзнава различията между хората. За нашите деца е важно същото, което и за всички други – какво ще заложим в тях. Изворите на щастието и нещастието са в нас самите. Хубавото на времето, в което живеем е, че имаме свободата да не вървим по утъпкани пътечки и да не следваме утвърдени модели на поведение, социални роли и пр., а да създаваме наши собствени, в синхрон с житейската ни съдба и да се радваме на уникалните преживявания, които ни носят те. Много ме радват всички, които пишат в теми като тази - те се обявяват срещу заплахата за свободата на избора ни, както и срещу това хората да бъдат вкарвани в тесните рамки на  абсурдното, що се отнася до човека и човешкия живот, понятие "норма".  

# 41
  • Мнения: 3 146
Напоследък се скандализирах от един дебат, проведен във връзка с предложението на Масларова да се правят задължително генетични тестове на плода.

Дебатът се развихра и типично по български никой не се интересува от мнението и болката на майките, които с живота си живеят това, за което разни политици и интелектуалци разсъждават!
Та реших да ви покажа дебата, за да се включите, да коментирате! Изкажете мнение, мами, вие най-голямо право имате на това мнение.


Моето детенце е с астма, затова влизам в този форум (не е генетично заболяване в собствен смисъл, затова не искам да се изказвам), но ми се щеше да създам трибуна, да го има и гласът на майката на болното дете, а не само на интелектуалеца, бил макар и той с претенцията, че говори от името на православен християнин.

Ето линкът:
http://www.kultura.bg/article.php?id=14332

# 42
  • Мнения: 2 543
Герганди, не мога да разбера какво в тази статия те възмущава? Това, че се защитава правото на родителите да решават сами и по съвест как да постъпват с неродените си деца? Това е доста точно представяне на християнската позиция по въпроса с абортирането на болни деца, но тя не ангажира никого и с нищо, докато г-жа Масларова ни заплашва с лишаване от помощи, ако не следваме нейната извратена логика. Изобщо нищо, нито ред в статията не ме възмущава, а напротив - радвам се, че има кой да поговори с грижа и за тези родители, които не биха премахнали болния плод, въпреки знанието какво ги очаква. И в този форум има такива хора, колкото и да не е за вярване.

# 43
  • Мнения: 2 543
А иначе по въпроса за задължителните генетични изследвания вече имаше тема. Ето я.

# 44
  • Мнения: 3 146
Герганди, не мога да разбера какво в тази статия те възмущава? Това, че се защитава правото на родителите да решават сами и по съвест как да постъпват с неродените си деца?

Не, не това, а и в статията не се защитава правото на родителите да решават сами, защото според християнството родителите нищо не могат да решават (и това експлицитно е казано), защото Бог дарява живота, а не родителите Ако си истински християнин, изобщо не бива да абортираш, независимо от резултатите от тестовете, надявам се, че това е ясно. Това е християнската позиция и, да, тя е изразена в статията. Експлицитно го пише в католическия катехизис и имплицитно е ясно за всеки православен - абортът е убийство, ползването на ембриони като средство, а не като цел, е смъртен грях, както и съвсем ясно казва проф. Янакиев! Идеята му е, че Масларова подтиква родителите към смъртен грях и се опитва да си реши проблема с грижата чрез отмахване на състрадателното чувство у хората: да ликвидира страданието чрез ликвидиране на състраданието. А отгоре на всичкото, че така Масларова отнема възможността на родителите, които искат да проявяв състрадание, да го проявят. Тук няма спор, струва ми се.

Колкото до идята на Масларова да е задължителен тестът, това си е честа проба простотия, не бих казала евгеника.

Възмущава ме по-скоро това, че в този дебат отново ще участват само интелектуалци, както стана с дебата за въвеждането на религията в училище и едниствената представителка на родителите (тя пише в нашия форум) беше смазана от надмощиета на интелектуалците.
Искаше ми се просто и родителите да се включат в дебата и от гледна точка на християнството.

Не бях потърсила тема, за което се извинявам и благодаря, че ми даваш линка!  bouquet

Ако желаят, нека модераторите да я изтрият тази тема, защото явно няма интерес.

Общи условия

Активация на акаунт