Макови ниви! Възможно ли е?

  • 15 660
  • 139
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 212
Тъкмо се нахъсих да видя какви са тез '"маРкови ниви " / така го прочетох  Mr. Green/
А те били макови  smile3555

# 31
  • Варна
  • Мнения: 513
така че забрави веселбата с кифлички.
Жалко  Mr. Green тъкмо се бях обнадеждила

                      И аз като авторката твърдя, че са засяти целенасочено. Странното е, че и аз съм ги виждала винаги около рапица (ако само тя е жълта), и нещо, което цъфти в синьо. Сеят ги на блокове: червено, жълто, червено, жълто, синьо... Много красива гледка...
Нещо такова ще да е, защото имаше много и от тези, сините (според мен лилави) цветя (треви или билки, не знам  newsm78)
http://www.bgphoto.net/photos/927/o633474240301738750.jpg

А дали не са ниви с билки?

Между другото,на няколко места имаше мешани ниви - рапица+мак и мак+"лилавото цвете". Комбинацията е невероятно красива!

# 32
  • Варна
  • Мнения: 513
Много лесно се разпространяват и сами в необработени земи.

 newsm78 Може би ми се е сторило, че има много ясни граници, точно, защото съседните ниви са били обработени, а тези не?
Изглеждаше като да няма нищо друго засято, освен мак.  Crazy
Чак пък толкова да се самозасеят, нещо не ми се вярва  Whistling

# 33
  • Мнения: 4 585
Метличина. До тук описваш плевели.
Много голяма част от плевелите са и билки - мак, метличина, троскот, корени от коприва, плодчетата на бъзето.

# 34
  • Мнения: 2 759
...Може би ми се е сторило, че има много ясни граници...
                      Не ти се е сторило  Naughty. Опънати са като по конец - доста съм виждала. Но дали няма нещо друго между тях... по-скоро няма, но чак толкова не съм се вглеждала... На Вълка разчитах аз за просветление...

# 35
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
А дали не са ниви с билки?

Около Шумен има доста ниви с лавандула, може би тази година са засели и мак.
Билките се оказват доста рентабилни - малко грижи, сравнително добра цена.

# 36
  • Варна
  • Мнения: 513
Метличина. До тук описваш плевели.
Много голяма част от плевелите са и билки - мак, метличина, троскот, корени от коприва, плодчетата на бъзето.
Hug Че са плевели не споря. А че гледката е прекрасна, мисля, че който я види наживо, ще се съгласи!

Но дали няма нещо друго между тях... по-скоро няма, но чак толкова не съм се вглеждала...
И аз не съм гледала отблизо  Blush Замислих се, дали случайно не е засято заедно с пшеница, примерно, да задържа повече влага  Thinking Докато дойде време за жътва, макът отдавна ще е изсъхнал, ама знам ли  newsm78

# 37
  • ГО
  • Мнения: 3 955
Според мен маковете са засети с цел продажба на семето.
Аз например доста често си купувам пакетчета маково семе, я за кифлички, я за нещо друго.
От къде иначе ще се вземат такива количества за продажба?

# 38
  • Мнения: 4 585
Селяните ти се смеят в момента.
Тия фермери, които са си обработили нивите с раундъп или други препарати, окопали са ги и изорали навреме, нивите им са чисти. На бедните или мързеливи фермери, нивите са пълни с "красота". Но нищо няма да изкарат. Всички излишни растения задушават полезните. Смучат влага и хранителни вещества.
До жътва макът ще е прецъфтял, но безброй семенца ще са паднали в земята.
И догодина ще е същото.

# 39
  • Мнения: 25 633
Според мен маковете са засети с цел продажба на семето.
Аз например доста често си купувам пакетчета маково семе, я за кифлички, я за нещо друго.
От къде иначе ще се вземат такива количества за продажба?

Не и от дивия мак, определено.  Laughing

# 40
  • Варна
  • Мнения: 513
Селяните ти се смеят в момента.
Blush
Прав си, плевелите задушават растенията, не разсъждавам в правилна посока.  Thinking
Значи нарочно са ги засяли  Mr. Green , за да продават семенца, например на Red   bouquet
 bowuu

Ох, како Сийке, пак ме замисли  Crossing Arms

# 41
Като дете,си спомням,че по нашия край имаше такива ниви с опиумен мак , ние му казвахме афион.Като узрееше го късахме за украса,за кифлички ,та даже и суров го ядяхме. Навремето баба ми са правели олио от афион.Говоря за времето преди 25-30 години.

# 42
  • Варна
  • Мнения: 513
Като дете,си спомням,че по нашия край имаше такива ниви с опиумен мак , ние му казвахме афион.Като узрееше го късахме за украса,за кифлички ,та даже и суров го ядяхме. Навремето баба ми са правели олио от афион.Говоря за времето преди 25-30 години.
Twisted Evil Уаууу, доста спокойно и весело са си живели хората, навремето.
Винена попарка, салатка и манджичка с оливце от опиумно макчеее  Whistling
  bouquet

# 43
  • Мнения: 4 585
".... а сега събираше по Прилепско, Велешко и Тиквешията афион и го продаваше на ..."
Сетих се къде съм го чувал - Преспанските камбани. Но не съм виждал, lydi, явно си южнячка.

# 44
  • Варна
  • Мнения: 513
Варна към юга ли се смята?  newsm78
По дух може и да съм  Mr. Green
Сетих се за тиквите, за които говореше, една приятелка ми разказваше за тях, но не помня в Търговишко, или Добричко ги гледаха.
А дали не саги засяли, за да се събира мед от тях?
Един колега от Разград произвежда рапичен мед, защо тази година да няма и маков  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт