Макови ниви! Възможно ли е?

  • 15 637
  • 139
  •   1
Отговори
# 60
Според мен нивите не са третирани срещу плевели и затова е така. От една страна се радваме на красотата край пътя, а от друга
виждаме как някои ниви се загубват по този начин.

# 61
  • Мнения: 812
Нова идея: Може да са някакъв тип 'почиващи' ниви. Нали понякога ги оставят и не ги обработват. Това обяснява правилната форма на нивата. И маковете са се разпространили естествено.


Мда, определено са почиващи ниви. Почиват си от тези, които гризнаха кинтите по програма "Сапард" и заминаха в странство да си ги харчат. Много са красиви, вярно е...Синя метличина, червен мак, жълта рапица...прелест за окото. От трите изброени само рапицата е засята, останалите са наследство от милите кооперации, които години наред обработват (пардон, правят се че обработват) нивите на дядовците ни, при това без да плащат рента на собствениците. През една - две години си ги прехвърлят обявявайки фалит, защото са свършили парите изцуцани от фонд земеделие. 

# 62
  • sofia
  • Мнения: 7 477
 Joyмислех да пускам подобна тема Twisted Evil

по магистрала ТРакия след Пазарджик ,та 4ак до Ст.Загора има невероятни гледки от макови полета  #CrazyОт там та 4ак до Бургас пътя е осеян с макове........С мъжа ми си говорихме как е възможно така да се разпространят цели полета .

В с.Лозенец,бургаско навсякъде има малки макови полета,вкл.на плажа,м/у строежите......Удивително е просто....
Нямам обяснение за вси4ките тези макове ,които са забележителна гледка из целия път към южното 4ерноморие Simple Smile
Имам и снимки,специално спирахме на магистралата да снимам,но не съм ги ка4ила още,ще ги пусна по-късно Peace

# 63
  • Мнения: 4 585
Разград-Русе нивите са много добре обработени, кьорав бурен
не се вижда. Същото е и с блока срещу прозорците ми.
Жито, ечемик и слънчоглед отлични.

# 64
  • Варна
  • Мнения: 513
Много те бива да се подиграваш..
Blush Извинявам се, че опитът ми да се пошегувам (явно много грубо) си възприела като обида.

Три страници за буренясали ниви   Rolling Eyes Похвален ентусиазъм. Ето така се е зародила и световната конспирация.
Crossing Arms Може и да си права. Но представи си, че има научно обяснение на феномена макови ниви. Mr. Green

# 65
  • Мнения: 2
Опиумния мак е бял.А в такива големи количества може да се ползва само за маково семе ако сте засичали по магазините.

# 66
  • Мнения: 9 991
Опиумния мак е много голям цвят , не е като полския, виждала съм 3 стръкчета в частна градина,ако е повече не вярвам полицията да седи безучастно. А преди години нали имаше скандал че поп гледал макови ниви уж за медицински цели но полицията се намеси.С маково семе се правят кифли и сладкиши, а един път в Разбивачи на митове по дискавари бях гледала че от ядене на много такива кифли излиза положителен тест за наркотици. Правиха проверка по сигнал на жена която твърди че не употребява опиати , кандидатствала за работа, на интервюто им искали да правят тест за наркотици , нейния излязъл положителен, а тя била яла 3 кифли с маково семе на път за интервюто.

# 67
  • Варна
  • Мнения: 513
А преди години нали имаше скандал че поп гледал макови ниви уж за медицински цели но полицията се намеси.С маково семе се правят кифли и сладкиши...
Twisted Evil Би трябвало полицията да знае за тези ниви, те са очеизваждащи. Щом не са взети мерки за унищожаването им, значи има защо да си стоят така.  Thinking
Някой беше казал, че маковото семе за кифлички се взима от опиумния мак, а от дивия дали става?

Аз се замислих, дали евентуално не може да се ползва за добиване на маково масло, маково олио (има памуково, царевично, рапично) или биомаковдизел?  newsm78  bowuu

# 68
  • Мнения: 1 715
Опиумния мак е бял.А в такива големи количества може да се ползва само за маково семе ако сте засичали по магазините.
Peace
Полски мак
Опиумен мак

# 69
  • out of space
  • Мнения: 8 573

 Peace

ако чакаш от червения дрога- има да почакаш...  Laughing

# 70
  • Мнения: 9 991

Някой беше казал, че маковото семе за кифлички се взима от опиумния мак, а от дивия дали става?



Според мен семената от опиумния мак са много големи и се използва за целта семето от малкия мак, това е лично мнение , а и в малкия мак има опият но в малка степен и поради размера или поради ниското съдържимо знам че не се добива от него. За протокола и аз видях много мак в ниви , не беше в една , всъщност мака не беше много на гъсто , най вече не беше основната култура, така че за мен не е съден нарочно, по скоро сам се е е разпространил, а на другата нива е нямало защото е обработвана и засадени нещо друго, а мак има на всякъде, даже помня като деца си играехме с него си и правихме куклички от цвета.

# 71
  • Мнения: 9 991
Не е само бял тука се вижда размера, да сте спокойни, че ако видите такъв мак няма да ви убегне.
http://news.bpost.bg/story-read-10788.php

http://news.club.bg/147141.html

Последна редакция: вт, 27 май 2008, 11:13 от adelinda

# 72
  • Мнения: 4 585
Названието му по нашия край е къдънка. Буренясали ниви.
Фермерството не е за всеки.
Трябва да се чете много. Агрономия, техника, маркетинг.

# 73
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
P.S. Не знаех, че маковото семе е от опиумния мак. Да взема да хапвам по-често макови кифлички и хлебчета Wink  Mr. Green
в Разбивачи на митове по дискавари бях гледала че от ядене на много такива кифли излиза положителен тест за наркотици. Правиха проверка по сигнал на жена която твърди че не употребява опиати , кандидатствала за работа, на интервюто им искали да правят тест за наркотици , нейния излязъл положителен, а тя била яла 3 кифли с маково семе на път за интервюто.

Това и аз го знам, не от Myth busters при това. Действително, маковото семе в по-големи дози явно лъже теста за наркотици.

                      И аз като авторката твърдя, че са засяти целенасочено. Странното е, че и аз съм ги виждала винаги около рапица (ако само тя е жълта), и нещо, което цъфти в синьо. Сеят ги на блокове: червено, жълто, червено, жълто, синьо... Много красива гледка...
                     Но за предназначението не знам нищо.

За мед, писа се по-нагоре.

# 74
  • Мнения: 7 112
Откога не съм яла макова кифличка Grinning. мляс-мляс

Общи условия

Активация на акаунт