За прехвърлянето на майчинството?

  • 28 268
  • 56
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 1 352
А какво става ако бабата /недай си боже/ се разболее за дълго време? Тогава може ли майката да си върне майчинството?
А болничните от бабата важат ли за майката, коята трябва да гледа детето?
Може отново да излезеш в отпуск за отглеждане на дете.

# 16
  • Мнения: 1 477
 anii_ta благодаря за изчерпателния отговор   bouquet

# 17
  • Мнения: 71
използвам темата, за да питам може ли да се прехвърли майчинството на бабата, която е пенсионер, но и работи същевременно и колко време трябва да е работила, ако това е възможно?

# 18
  • София
  • Мнения: 1 352
използвам темата, за да питам може ли да се прехвърли майчинството на бабата, която е пенсионер, но и работи същевременно и колко време трябва да е работила, ако това е възможно?
Можеш да прехвърлиш майчинството на работещ по трудов договор пенсионер. Достатъчно е да отработи и един ден само, за да влезе договора в сила и после може да си излезе в отпуск за отглеждане на дете.

# 19
  • Мнения: 3 595
запис да следя темата  bouquet Ани_та благодаря Hug

# 20
  • Мнения: 71
Благодаря ти Ани та

# 21
  • Мнения: 227
А ако бащата не се води никъде на работа, пак ли може да се прехвърли майчинството на него по програмата за детегледачките? И каква е процедурата?

# 22
  • София
  • Мнения: 1 352
А ако бащата не се води никъде на работа, пак ли може да се прехвърли майчинството на него по програмата за детегледачките? И каква е процедурата?
Ето тук можеш да прочетеш за Програмата "В подкрепа на майчинството" http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=336978.0

# 23
  • Мнения: 35
Здравей, anii_ta!
Виждам, че темата е старичка, но тъй като явно си добре осведомена, имам нужда от твоята помощ.. Praynig
Налага се да се върна на работа преди изтичане на отпуска по бременност и раждане, понастоящем 410 дни.. Искам да прехвърля майчинството на майка ми, но разбирам, че не е възможно.. Реално, тя трябва да напусне работа, за да гледа детето..
Как да постъпя?
Оказва се, че държавата с нищо не ме компенсира затова, че няма да мога да се възползвам от това, което ми се полага по закон??
Дай съвет, благодаря предварително...  bouquet

# 24
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравей, anii_ta!
Виждам, че темата е старичка, но тъй като явно си добре осведомена, имам нужда от твоята помощ.. Praynig
Налага се да се върна на работа преди изтичане на отпуска по бременност и раждане, понастоящем 410 дни.. Искам да прехвърля майчинството на майка ми, но разбирам, че не е възможно.. Реално, тя трябва да напусне работа, за да гледа детето..
Как да постъпя?
Оказва се, че държавата с нищо не ме компенсира затова, че няма да мога да се възползвам от това, което ми се полага по закон??
Дай съвет, благодаря предварително...  bouquet
За съжаление преди да изтече отпуск за бременност и раждане няма как да стане.
Вече след изтичане на отпускът за бременност и раждане в размер на 410 дни има 2 варианта.
Единия е след изтичане на 410 дни, отпускът за гледане на дете до 2 години да се прехвърли на работещи от трудов договор баща, баба или дядо.
И другия вариант е да се включите в Програмата "В подкрепа на майчинството", като при нея детето се отглежда до навършване на 3 години. Тук обаче бабата трябва да е безработна или пенсионер.
Ти започнала ли си да ползваш отпуск за бременност и раждане за остатъка до 410 дни или си още в 315 те?

# 25
  • Мнения: 35
Благодаря много все пак, anii_ta..
Аз съм все още в 315-те дни.. Явно мама ще трябва да напусне, за да гледа бебо и ще се простим с обезщетението от 240лв..

# 26
  • София
  • Мнения: 1 352
Благодаря много все пак, anii_ta..
Аз съм все още в 315-те дни.. Явно мама ще трябва да напусне, за да гледа бебо и ще се простим с обезщетението от 240лв..

Идеята ми е че след като си още в 315 дни може да не се възползваш от промените и да не ползваш остатъка до 410 дни, а направо да започнеш да ползваш отпуск за гледане на дете до 2 години. И ако ти остава още малко до изтичане на 315 дни да можеш да прехвърлиш отпускът за гледане на дете след като те ти изтекат, а не след като ти изтекат 410 дни.

# 27
  • Мнения: 35
Супер, това не го знаех!!! Звучи по-добре!! По какъв начин точно мога да заявя, че не желая да се възползвам от промените?
Много ти благодаря, anii_ta!! Hug

# 28
  • София
  • Мнения: 1 352
Супер, това не го знаех!!! Звучи по-добре!! По какъв начин точно мога да заявя, че не желая да се възползвам от промените?
Много ти благодаря, anii_ta!! Hug
Питала съм в НОИ и ето това ми отговориха
"Отпускът за разликата до 410 дни се разрешава само след подадена молба от майката до работодателя за разрешаването му. Ако Вие решите да не го ползвате, следва да подадете молба за отглеждане на малко дете до 2 г. възраст след изтичането на 315-я ден."

Значи след като ти изтекат 315 дни просто си подаваш молба за отпуск за гледане на дете и оттам нататък действаш за прехвърляне на майчинството.
Успех!

# 29
  • Мнения: 6
Много се радвам,че открих тази тема!
Имам един въпрос.
Ако майка ми е безработна и аз искам да кандидатствам по програмата в подкрепа на майчинството,но ще започвам нова работа-как стоят нещата?
С кой от двамата работодатели трябва да оправим документите-със стария и тогава да напусна и да започна нова работа или направо с новия?Детето ми е на година и един месец.
Много ще съм благодарна,ако някой може да ми отговори!!!

Общи условия

Активация на акаунт