За прехвърлянето на майчинството?

  • 28 266
  • 56
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 35
Благодаря ти безкрайно, anii-ta!  bouquet
Имам още един въпрос към теб - при прехвърляне на майчинство на работещ по трудов договор роднина условие ли е местожителството на роднината да е същото, като на детето (доколкото знам, това условие трябва да е изпълнено при програмата "В подкрепа на майчинството"). Още веднъж, благодаря предварително.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 352
Благодаря ти безкрайно, anii-ta!  bouquet
Имам още един въпрос към теб - при прехвърляне на майчинство на работещ по трудов договор роднина условие ли е местожителството на роднината да е същото, като на детето (доколкото знам, това условие трябва да е изпълнено при програмата "В подкрепа на майчинството"). Още веднъж, благодаря предварително.
Няма условия за местожителство.

# 32
  • Мнения: 35
Благодаря ти безкрайно, anii-ta!  bouquet
Имам още един въпрос към теб - при прехвърляне на майчинство на работещ по трудов договор роднина условие ли е местожителството на роднината да е същото, като на детето (доколкото знам, това условие трябва да е изпълнено при програмата "В подкрепа на майчинството"). Още веднъж, благодаря предварително.
Няма условия за местожителство.
Благодаря!!

# 33
  • София
  • Мнения: 1 352
Много се радвам,че открих тази тема!
Имам един въпрос.
Ако майка ми е безработна и аз искам да кандидатствам по програмата в подкрепа на майчинството,но ще започвам нова работа-как стоят нещата?
С кой от двамата работодатели трябва да оправим документите-със стария и тогава да напусна и да започна нова работа или направо с новия?Детето ми е на година и един месец.
Много ще съм благодарна,ако някой може да ми отговори!!!
Можеш да се включиш в Програмата и докато работиш при стария работодател, а може и след като започнеш нова работа. Ако се включиш докато работиш при стария работодател, след това при смяната на работодателя трябва да нямаш прекъсване между двата договора и трябва да уведомиш ДСП.

# 34
  • Мнения: 6
Мерси мн за отзивчивостта,Анита!!!  bouquet

Ако имам прекъсване между двата договора какво ще се случи?
Значи трябва да се обадя на новия си работодател и да кажа,че не трябва да имам прекъсване.
Аз приключих стария си договор на 03.02.2009г.
Значи новия ми договор трябва да се регистрира от 04.02.2009г.???

Казаха ми,че сега при стария работодател тр да попълня декларация за настъпване на промяна в обстоятелствата-че започвам работа и прекратявам отпуска си.
А при новия работод.трябвало да попълня декларация,за да взимам 50% от обезщетението-120лв.
Вярна ли е информацията ми?

Последна редакция: ср, 04 фев 2009, 14:57 от *babyborn*

# 35
  • София
  • Мнения: 1 352
Мерси мн за отзивчивостта,Анита!!!  bouquet

Ако имам прекъсване между двата договора какво ще се случи?
Значи трябва да се обадя на новия си работодател и да кажа,че не трябва да имам прекъсване.
Аз приключих стария си договор на 03.02.2009г.
Значи новия ми договор трябва да се регистрира от 04.02.2009г.???

Казаха ми,че сега при стария работодател тр да попълня декларация за настъпване на промяна в обстоятелствата-че започвам работа и прекратявам отпуска си.
А при новия работод.трябвало да попълня декларация,за да взимам 50% от обезщетението-120лв.
Вярна ли е информацията ми?
Щом старият ти договор вече е прекратен, няма значение кога ще сключиш новия. Не трябваше да има прекъсване, ако вече си се включила в програмата и решиш да се смениш работата. В твоя случай сега, като започнеш работа вече можеш да подадеш документи за включване в Програмата "В подкрепа на майчинството".
Другите документи са така - при стария работодател попълваш Приложение 12 за промяна на обстоятелствата, а при новия Приложение 4 за 50% от обезщетението.
Виж тази тема е за Програмата "В подкрепа на майчинството" http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=365416.0

# 36
  • Мнения: 6
Благодаря ти от сърце,мила,Анита,за бързия и изчерпателен отговор!
Много ми помогна-сега ситуацията ми е ясна!

# 37
  • Мнения: 62
Моето ходене по мъките продължава, надявам се Ани да ми отговори и тук. Пиша в тази тема, тъй като ми се струва по-подходяща за сегашната сетуация.
Значи, след като отпадна варианта по програмата "В подкрепа на майчинството" поради липса на пари отстрана на държавата, мъжа ми ще бъде назначен на трудов договор, за да може по-късно да му прехвърля майчинството.

Въпросът ми е, проблем ли ще бъде, ако е назначен във фирма от Пловдив (съответно и документите ще се подават в НОИ Пловдив), а по постоянен адрес и азр и бащата и беба се водим в Шумен. Дали ще е проблем? newsm78
А къде ще си получава обезщетението - в Пловдив или Шумен?(Ще подаде данни за банкова сметка в Шумен)

Извинявам се, ако въпросите ми са тъпи, но последно време все на такива абсурди попадам, че вече нищо няма да ме учуди.

# 38
  • София
  • Мнения: 1 352
Не мисля, че ще е проблем. Има много хора, на които адресната регистрация е в едни град, а работят в друг.
Обезщетението ще си получава по личната банкова сметка, няма значение от кой клон на банката е издаден.
Успех!

# 39
  • Мнения: 62
Ани, без твоята всеотдайна помощ, не знам, как щях да се оправя!
Много съм ти благодарна!!!

# 40
Здравейте,искам да попитам трябва ли да чакам да минат 415дни,за да прехвърля майчинството на майка ми която е работеща и документите които се попълват от фирмата ли се препращат или  аз трябва да ги нося и възможно ли е тя да го вземе или не .

# 41
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте,искам да попитам трябва ли да чакам да минат 415дни,за да прехвърля майчинството на майка ми която е работеща и документите които се попълват от фирмата ли се препращат или  аз трябва да ги нося и възможно ли е тя да го вземе или не .
Трябва да изтекат тези 410 дни, защото се прехвърля отпускът за гледане на дете до 2 години, а той започва след изтичане на 410 дни отпуск за бременност и раждане. След като майка ти е работеща може да и прехвърлиш отпуска за гледане на дете.
Тук е описано каква е процедурата
Ако е работещ по трудов договор и искаш да му прехвърлиш отпуска за гледане на дете до 2 години
Прочети тук Процедура за прехвърляне на майчинството https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_20cj5k3nct&hl=en
Заявление от бабата до неговия осигурител https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_458znj62dr&hl=en
Към заявлението се прилагат декларация от майката https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_458znj62dr&hl=en и справка от работодателя на майката https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_19g6ngfkdg&hl=en

Декларацията и Справката се попълват в два екземпляра единия се съхранява от работодателя на майката и другия от работодателя на лицето, поело отглеждането на детето.

В НОИ работодателя на бабата трябва да представи Приложение 3 заявление - декларация за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 КСО https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_64gb4wq7gg&hl=en
Твоя работодател подава в НОИ попълнено от теб Приложение 12 - декларация за промяна на обстоятелствата https://docs.google.com/Doc?docid=ddcb5nfm_84cxc9jtjg&hl=en, в която пишеш че си прехвърлила майчинството и от коя дата.

# 42
  • Мнения: 101
И аз да попитам нещо, на 20.08 ми изтичат 410 дни, майка ми е пенсионерка и една седмица преди 20.08 ще бъде назначена на трудов договор за да мога да и прехвърля майчинството, достатъчно ли е да работи 1 седмица и след като и прехвърля майчинството ще си взима ли и пенсията, да не я спрат се притеснявам???
Много благодаря Praynig и се извинявам за въпросите ако са обсъждани, но нямам време да чета назад Sad

# 43
  • Мнения: 30
Сори за спама,но е важно.Maybe почисти си кутията.Не мога да се свържа с теб.Пратката дойде PeaceПиши ми!!!!!! 

# 44
  • Мнения: 35
Мила Анита,

Ето че отново имам нужда от твоя компетентен съвет..  bouquet
Отпускът ми за бременност и раждане (410 дни) приключва на 09.09. и се връщам на работа, излизайки в ПГО до 30.09. Мога ли след това да подам молба за отпуск за отглеждане на дете до 2 г. и да го прехвърля на майка ми (работеща по трудов договор)?
Проблемът ми е, че майка ми работи във фирма със сезонна заетост и няма възможност да я освободят в майчинство преди 01.10.
Другият ни вариант е да и прехвърля майчинството от 10.09., но тя реално да си работи без да получава възнаграждение при работодателя?!? Дали изобщо е допустимо??
Благодаря предварително!!

Общи условия

Активация на акаунт