Примерна схема на захранване (13)

  • 34 601
  • 472
  •   1
Отговори
# 435
  • Мнения: 840
Косе Босе, мога ли да въведа ръж с ръжени сухари Thinking Вече съм въвела пшеницата, но в състава на тези сухари влизат неща, които и идея си нямам какво представляват Peace
Преписвам съдържанието от опаковката:
Плнозърнести сухари:пшенично брашно(43%), пълнозърнесто пшенично брашно (40.6%), ръжено брашно(13.5%), палмово масло, глюкозен сироп, мая, малцова брашно, малцов екстракт, емуглатори.

# 436
  • София
  • Мнения: 137
Предстои ни въвеждане на глутен и млечни. Събрах си малко въпроси и реших да ги задам накуп. Косе Босе, моля за коментар, когато можеш.

Глутенът ще го въвеждам с овесена каша. С какво количество да започна и след една седмица мога ли да предлагам около 2 супени лъжици овесена каша с 100 мл. вода? Това е като начало на трето твърдо хранене за деня (закуска).
След овеса мисля да въведа ръж с ръжени сухари -  по колко сухар да давам като начало и до какво количество се стига?
За пшеницата доста противоречиви мнения прочетох Rolling Eyes Да изчакам ли до към 11 месеца или мога някъде месец след овеса и ръжта да я въведа (бебка ще е на 9 месеца и половина)?

За млечните съм решила с масло да започна. Мога ли да въвеждам маслото с готови пюрета, в които има масло и ако да - какво количество пюре да давам като начало? Сигурно маслото в готовите пюрета е с минимално количество. А колко масло може да се слага в попарата за закуска например?
След маслото е ред на сиренето. Мога ли да започна с краве сирене на Маджаров или био краве сирене? В предишни теми четох, че препоръчваш да се започне с овче сирене.
Киселото мляко рано ли е да се въведе на 10 месеца и половина? С краве кисело мляко ли се започва?

Последно питане. Някъде след 10 месец ми се събират важни продукти за въвеждане. Моля те ги подреди, кои са с приоритет:
телешко, риба, жълтък, кисело мляко, пшеница.






# 437
  • Мнения: 638
1. През колко време мога да въведа различните глутенови храни: овес-ечемик-пшеница  и колко време след това млечните: сирене-масло-кисело мляко?
 
Първата глутенсъдържаща храна е добре да се въведе 7-8 дни.Другите може за 4-5 дни.Между глутен и млечни трябва да има пауза 14 дни.
Благодаря ти n.ko.  Hug

Въпроса ми по-скоро беше след като 10 дни давам овесени ядки дали мога да дам ечемичени и колко дни след това мога да дам пшеницата?

А тези 14 дни от първата глутенова храна ли ги смятам? В смисъл ако давам овес-ръж -пшеница, то е ясно че от въвеждането на глутена(с овес) ще са минали 14 дни, но от въвеждането на пшеницата ще са по -малко  newsm78

# 438
  • Мнения: 690
Благодаря ти, Косе Босе   bouquet

# 439
  • Мнения: 6
Косе Босе, мога ли да въведа ръж с ръжени сухари Thinking Вече съм въвела пшеницата, но в състава на тези сухари влизат неща, които и идея си нямам какво представляват Peace
Преписвам съдържанието от опаковката:
Плнозърнести сухари:пшенично брашно(43%), пълнозърнесто пшенично брашно (40.6%), ръжено брашно(13.5%), палмово масло, глюкозен сироп, мая, малцова брашно, малцов екстракт, емуглатори.

Точно заради състава на готовите сухари аз си ги правя сама за моето детенце. Особено след като видях, че съдържат палмово масло, съм  дала точно един път от тях. Преди около две седмици по Новините говореха, че ще правят изследвания доколко е вредно палмовото масло, но просто пропуснах резултата от изследванията. Та нали с него правят маргарина и сума ти млека и сирена на нашия пазар и то от години. Лично аз не употребявам маргарин, за целта има масло, но тъй като по гореуказаните причини нямам доверие в нашенското, си купувам немско. А колокото до направата на хляба на сухар в къщи, не смятам, че е невъзможно-след като се изсуши добре по-тънката филия, не смятам, че би могла да залепне по небцето на детето.

За палмовото масло четете тук:
http://zdrave.log.bg/article.php?article_id=20916

Последна редакция: вт, 24 мар 2009, 21:09 от Мари-Жоли

# 440
  • Мнения: 185
Косе Босе, можеш ли да ме насочиш къде мога да прочета повече информация относно храненето и храните. Иска ми се да знам кои зеленчуци и плодове на какво са богати, кои имат фибри или повече целулоза  други особености, и най-вече как е правилно да се комбинират различните храни, защото сега чета тука в старите теми, че на по-напреднал етап от захранването е важно храните да се комбинират правилно, а аз нямам представа кое с кое трябва да се комбинира  Blush. Сега като й правя меню за седмицата, просто гледам да изредя всички неща, които съм въвела по 2-3 пъти и да ги редувам, но дали ги комбинирам подходящо, нямам дея  Crazy

# 441
  • Мнения: 204
Косе Босе, мога ли да въведа ръж с ръжени сухари Thinking Вече съм въвела пшеницата, но в състава на тези сухари влизат неща, които и идея си нямам какво представляват Peace
Преписвам съдържанието от опаковката:
Плнозърнести сухари:пшенично брашно(43%), пълнозърнесто пшенично брашно (40.6%), ръжено брашно(13.5%), палмово масло, глюкозен сироп, мая, малцова брашно, малцов екстракт, емуглатори.
Ами ти вече си въвела ръж с ръженото брашно.Julielm,нека Косе Босе да каже,за да не те подведа! Peace

# 442
  • Мнения: 68
Косе Босе,  благодаря !!!   bouquet


 6. Мазнини до 1 година да давам ли?
Да!
Мазнините са много важни за формирането на мозъчната кора, ретината, нервната система, някои хормони и др.
Освен това правят храната достатъчно калорична.
Дневната доза за добавяне в храната е 5-10 г или ½ до 2 ч.л. за възрастта под 1 год.
Зехтин може от 8 м.
След като се въведе краве масло, добре е половината мазнини да идват от маслото, другата половина са растителни по избор.
На някои каши пише да се добави рапично масло.
С каква мазнина се започва, след колко време се добавя друга и добре ли е да се разнообразяват даваните мазнини?

И моля те да ми отговориш заради атопичния дерматит да отложа ли даването на жълтък след навършването на 1 година?

# 443
# 444
  • Мнения: 1 449
какви биха били рисковете от такова неразумно прибързано захранване с жълтък.
И колко често е добре да се дава белтък под формата на застройка примерно?
Забелязвам че когато дам зеленчукова супа за вечеря, не го нахранва и се буди през нощта. Какво бихте ме посъветвали?

Не е прибързано. Детето е достатъчно голямо.
Белтък в застройка може да даваш без ограничение. Количеството не е голямо, до 2-3 белтъка или цяло яйце на седмица е препоръчителната доза след 1 год. Белтъкът има своите хранителни предимства.

Месото може да се дава вечер, не е проблем предвид възрастта – примерно 2 дни седмично.
Може да се добави сирене, то засища и допълва добре повечето зеленчукови супи – примерно 2-3 дни седмично.
Когато се дава жълтък, вечерята може да се допълни с лек ‘десерт’, удачно е кисело мляко, банан, йогурт с бисквити и др. – примерно 2-3 седмично.


заради атопичния дерматит да отложа ли даването на жълтък след навършването на 1 година?
До 12 м. се изключва яйцето т.е. жълтък и белтък.
Но жълтъкът се изключва най-вече заради възможни белтъчни следи.
Евентуално може преди 1 год. по преценка на лекаря.

Повечето диетолози към европейските педиатрични организации препоръчват при АД въвеждането на яйце да стане след 1 год. Това са ценни храни за детското меню и няма изрични доказателства, че по-късното им въвеждане след 24-36 м. има превантивен ефект, каквато е примерно позицията на ААП.


Има ли проблем, ако към купено пюре с заешко месо например /където месото е около 15г/ да добавя друг вид месо например пуешко или пилешко - купено или домашно
Не смесвай два вида месо.


Не мога да накарам дъщеря си да яде повече от 1-2 лъжички пюре. Досега съм давала оризова каша, ябълка, круша и малко картоф.
Единственото, което яде е оризовата каша, защото е сладка. Ябълката, крушата и картофа ги плюе. Чудя се дали да не въведа тиква и с нея да смесвам другите пюрета. Така правих с 2-рия си син.
При повечето дечица номерът с тиквата минава.
А оризова каша с ябълка и круша?

# 445
  • Мнения: 185
Ох, сетих се, че исках да питам още нещо: какво е съотношенето зърна:вода за правенето на каша от ръж и ечемик? Рових се да търся, но не намерих никъде  newsm78. И колко време горе долу се варят, ако са накиснати предварително?

# 446
  • Мнения: 782
Купа, заповядай ....ръж  Hug за ечемика нямам инфо

# 447
  • Мнения: 840
Косе Босе, мога ли да въведа ръж с ръжени сухари Thinking Вече съм въвела пшеницата, но в състава на тези сухари влизат неща, които и идея си нямам какво представляват Peace
...
Ами ти вече си въвела ръж с ръженото брашно
Ами именно, не съм въвела още ръж и се чудя дали да я въведа с тези сухари Peace

# 448
  • Мнения: 638
1. През колко време мога да въведа различните глутенови храни: овес-ечемик-пшеница  и колко време след това млечните: сирене-масло-кисело мляко?
 
Първата глутенсъдържаща храна е добре да се въведе 7-8 дни.Другите може за 4-5 дни.Между глутен и млечни трябва да има пауза 14 дни.
Благодаря ти n.ko.  Hug

Въпроса ми по-скоро беше след като 10 дни давам овесени ядки дали мога да дам ечемичени и колко дни след това мога да дам пшеницата?

А тези 14 дни от първата глутенова храна ли ги смятам? В смисъл ако давам овес-ръж -пшеница, то е ясно че от въвеждането на глутена(с овес) ще са минали 14 дни, но от въвеждането на пшеницата ще са по -малко  newsm78

Косе Босе, моля те и ти да се включиш  Praynig

# 449
  • Мнения: 2 642
Благодаря ти Косе Босе.

Как правите менюто на децата си? Много моля ако някой има примерно за седмица да сподели тук. Аз обикновено сутрин пиша на баба му какво да му сготви за обяд или вечеря, като преглеждам какво е ял предишните дни. Но си мисля че би било по удачно ако правя менюто на седмица. Вие как правите? Сори за офф-а.

Общи условия

Активация на акаунт