Примерна схема на захранване (13)

  • 34 564
  • 472
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 179
Моля за съвет как предлагате плодове на по-големички дечица, но които все още не могат (или не искат) да гризат самостоятелно. При нас единственият вариант е в закуската сутрин и в кашата след обед, но вече повечето видове закуски са със сирене и масло-и за сега смесвам към тях и плод. Да му давам аз той сам да отхапва-дори и банан и ябълка е абсурдно, само като ме види с нещо за ядене- бяга на далеч. Ако ги нарежа на малки парченца-ги пуска на земята или не се задържа изобщо на едно място и една минута, за да ги вземе. Вече е на 14 месеца и половина-гризе бисквити и сухари, един път съм давала солета за проба-с тях няма проблем, но искам да яде здравословно, искам да възпитам да обича плодове и зеленчуци сурови да гризе, а не иска... Sad

# 451
  • Мнения: 3 743

Има ли проблем, ако към купено пюре с заешко месо например /където месото е около 15г/ да добавя друг вид месо например пуешко или пилешко - купено или домашно
Не смесвай два вида месо.



В такъв случай, мога ли да дам единият ден пюре с говеждо месо (8% от 190г), а другият месен ден (домашно пилешко около 25г да компенсирам приема на месо) или би било много натоварващо за стомахчето? И ако е така какво да направя?

# 452
  • Мнения: 2 376
Косе Босе, дали ще можеш да помогнеш със съвет и на нас? Откриха ни анемия, още не съм решила дали да давам лекарства,но ми се ще да захраня така, че да включа месото по-бързичко,като го комбинирам с подходящи зеленчуци, чрез които да се усвоява желязото по-добре. Ето нашият първи вариянт:

На 7 месеца започнахме с пюре от тиква, ядем го вече 6ти ден. Количество - двете ядем 1/3та бурканче на хип. До момента е хрупала ябълка и микродоза банан.

Мисля да я давам тиквата чиста 8 дни и да продължа така.
    картоф (за 7 дни) /ядем много картофи/
    ориз (5 дни)  /среща се в много пюрета като нишесте/
    моркови (5 дни)
    банан (5 дни)
8 месеца
   зехтин (3 дни)
   пилешко месо (10 дни) мисля, да не е от пюре, а прясно прготвено с картоф
   броколи (замразено по това време) (5 дни)
   телешко месо (10 дни)  мисля, да не е от пюре, а прясно прготвено с броколи, картофи или ориз
   краставица (5 дни)
   карфиол (5 дни)

Оттам да включвам пресни плодове и зеленчуци според сезона без ягоди и малини.

9 месеца   масло, сурово зеле, копър, магданоз
10 месеца жълтък, коприва, спанак, готвен домат
11 месеца глутен, чрез макарони 100% пшеничен гриз, кашкавал
12 месеца  млечни-сирене, кисело мляко, бял хляб-домашен с жълтък
1 год         пълномаслено краве мляко, суров домат
                 свинско месо
                 риба, (аз съм алергична към всичко водно, затова тук внимателно ще действам)
                 сол, захар
                 белтък
                 цитруси
                 мед

Всички съвети и коментари са добре дошли  Hug

# 453
  • Мнения: 567
На 29 ставаме на 5 месеца и смятам да започвам да захранвам. Що инфо изчетох, но ето и аз с един "простичък" въпрос, че нещо не можах да схвана: Въвеждаме храната преди обяд т.е. в 10- 10:30 се кърмим и след 30-40 мин захранвам, то кога това ядене се мести на обяд- за обедно , а не за предиобедно? Трябва да достигне до някакво количество ли?

# 454
  • Мнения: 1 512
Благодаря ти Косе Босе.

Как правите менюто на децата си? Много моля ако някой има примерно за седмица да сподели тук. Аз обикновено сутрин пиша на баба му какво да му сготви за обяд или вечеря, като преглеждам какво е ял предишните дни. Но си мисля че би било по удачно ако правя менюто на седмица. Вие как правите? Сори за офф-а.


Имам една книжка, "Детска кухня", останала от времето, когато мен са ме захранвали Simple Smile В нея има седмични менюта, подредени дори според сезоните. Оттам взимах идеи какво да приготвям на дъщеря ми и правех седмично меню, което ме улесняваше значително и ми спестяваше ежедневното умуване. Разбира се, не съм ги следвала дословно, а съм ги напасвала според вида на въведените храни.

# 455
  • Мнения: 3 743
На 29 ставаме на 5 месеца и смятам да започвам да захранвам. Що инфо изчетох, но ето и аз с един "простичък" въпрос, че нещо не можах да схвана: Въвеждаме храната преди обяд т.е. в 10- 10:30 се кърмим и след 30-40 мин захранвам, то кога това ядене се мести на обяд- за обедно , а не за предиобедно? Трябва да достигне до някакво количество ли?

Аз не съм въвеждала храната преди обяд. Давах я като обедно хранене от самото начало, а след един месец въведох второ следобедно хранене. Час преди твърдата храна и до ден днешен кърмя Peace

# 456
  • Мнения: 693
Britt, как я установиха тази анемия? С кръв от пръсчето ли и колко ви е хемоглобинът, желязото?

# 457
  • Мнения: 2 336
erota благодаря   bouquet
Но проблем имаме и в това че той не всичко яде, мръщи се на домат, краставица, от плодовете яде само банан и ябълка  Tired

# 458
  • Мнения: 2 401
Britt, според мен можеш да започнеш направо с телешкото месо, месец след захранването, тъй като то е най-богато на желязо. Също така може през осмия месец може да започнеш да даваш елда и просо, а след това, когато успееш да го вместиш да въведеш и глутена, тъй като ръжта и овеса също са богати на желязо и комбинирани с някакъв плод, заради витамин Ц, са добър вариант за закуска да речем.

# 459
  • Мнения: 1 449
1. Какъв процент масленост да бъде?
2. Подлежи ли на някаква подготовка - изцежда ли се, например, или както си е, мога да го давам?
3. Същият ли е подходът, както при другите нововъвеждани храни -първо малко количество и постепенно увеличаване на количеството?
4. Какъв е дневният/седмичен минимален прием и колко пъти в седмицата мога да го предлагам?

1. По принцип е добре да бъде пълномаслено, като само в началото може да се даде разредено с вода или 2%, а после да се мине на 3-4% масленост.
Ако детето е на кърма, може да бъде 2% до 1 год., после задължително от 3% нагоре.

2. Дава се със стайна температура.
Киселото мляко може да е доста коварно, защото не се усеща правилно истинската му температура.

3. Въвежда се като всяка нова.
Възможно е обаче с увеличаване на количеството да се получи нежелана реакция, за разлика от други храни, където първите няколко приема за достатъчни за тестване на класическа имунна алергия. Захранва се както с всяка нова храна и се следи за необичайни признаци (обриви, слуз и др.)

4. Преди 1 год. е само допълнение към кърмата и/или АМ.
Няма стриктни количествени указания за количеството и колко често, но един полезен ориентир е стандартните млечни продукти, въведени преди 1 год., да бъдат не повече от 1/3 от кърмата или продуктите с преходно мляко. Това правило може да се приложи както за деня, така и за седмицата.
Би могло да замести едно млечно хранене, но не повече.

# 460
  • Мнения: 1 449
ако в рецепти за сладкиши дадената доза - 1 чаена чаша бяла захар, заменим с глоздова захар или фруктоза, какво трябва да е количеството?
В специализираните източници за детско хранене всъщност рядко се препоръчва захарта да се заменя с фруктоза или нещо друго, пак си е захар. Съжалявам, че не мога да помогна, не съм срещала указния за пропорциите при замяна.
Дали няма да помогнат в Готварския?


мога ли да дам единият ден пюре с говеждо месо (8% от 190г), а другият месен ден (домашно пилешко около 25г да компенсирам приема на месо)
Може.
Даваш готово пюре с 8% месо; на следващия ден домашно месо 25 г; след това един ден само зеленчуково пюре.
Така въврвиш по схема, която е между двата подхода за даване на месо - повече, но през ден, срещу по-малко, но почти всеки ден.



През колко време мога да въведа различните глутенови храни: овес-ечемик-пшеница  и колко време след това млечните: сирене-масло-кисело мляко?
след като 10 дни давам овесени ядки дали мога да дам ечемичени и колко дни след това мога да дам пшеницата?
Не гледай толкова стриктно тези дни.
Идеята е в рамките на 1 месец да се дадат 1-2 от по-особените храни, глутенът и млечните са такива.

Може да дадеш овес за 10 дни, ечемик за 5-6 дни, след това някакъв друг плод, месо или зеленчук за 3-5 дни. После идва ред на пшеницата или маслото примерно. Маслото определено може да се вкара по-рано, да кажем за 3-5 дни, така изместваш пшеницата само малко по-назад и не се натрупват всички глутенови храни наведнъж.

# 461
  • Мнения: 782
Косе Босе, можеш ли да ме насочиш къде мога да прочета повече информация относно храненето и храните. Иска ми се да знам кои зеленчуци и плодове на какво са богати, кои имат фибри или повече целулоза  други особености, и най-вече как е правилно да се комбинират различните храни, защото сега чета тука в старите теми, че на по-напреднал етап от захранването е важно храните да се комбинират правилно, а аз нямам представа кое с кое трябва да се комбинира  Blush. Сега като й правя меню за седмицата, просто гледам да изредя всички неща, които съм въвела по 2-3 пъти и да ги редувам, но дали ги комбинирам подходящо, нямам дея  Crazy

Да побутна  Blush че и мен живо ме интересува  Simple Smile Косе Босе, ще ни помогнеш ли с инфо  Praynig

# 462
  • Мнения: 204
Извинявай,не съм разбрала въпроса правилно! HugНяма проблем да въведеш със сухарите.Няма нищо вредно в тях според мен. Peace

# 463
  • Мнения: 7
А ние сме още малки за захранване ли?Посаветваха ни да даваме сок от морков и ябълка веки ден , и да увеличаваме с една . newsm78








=

# 464
  • Мнения: 185
Шада, мерси. Аз това го намерих, но там не пише какво е съотношението ръж:вода, а мен това ме интересуваше  Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт