Нещо неТипично...

  • 9 888
  • 133
  •   1
Отговори
  • Мнения: 27 524
...от даден край или от някое семейство  Simple Smile

Какво имам предвид - например бях в едно село и там сервираха ракията в... изтърбушена чушка  Laughing Сипват я вътре, отпиваш глътка и отхапваш от чушката  Grinning
Неудобството - няма къде да си оставиш чашката  Laughing
Но беше много атрактивно  Flutter

Била съм в друго село, нейде из Карнобатско, сервират за добре дошъл чай и топла, омесена питка.

И трето - в едно село леглата бяха задължително почти като Джъмбо Джет и ти трябва стълба да е покатериш, но са добре дошли винаги познати и непознати хора за преспиване  Heart Eyes

Видели ли сте, чули или живели с нещо неТипично; България е толкова шарена, интересна, богата и изненадваща   Kissing Heart

# 1
  • Мнения: 516
Гледала съм видео на една сватба, в която поляха родителите на младоженците с кофи кал и ги разхождаха, седнали в метални корита по един склон. Един от гостите беше закъснял за "церемонията" и с иносеше две кофи кал в багажника на колата. Действието се развива в началото на 90те в едно село в Севелна България. Казаха, че е традиция.

# 2
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
като казахте сватба, в едно село след като се изиграят хората дават на младоженците по една мотика да засяват чесън на отъпкания мегдан ...

# 3
  • Мнения: 5 710
Супа, сервирана в питка хляб ...

# 4
  • Мнения: 27 524
Супа, сервирана в питка хляб ...

Тук ядох издълбана и напълена с кайма тиква  Grinning

# 5
  • out of space
  • Мнения: 8 573
В Рибарица- до преди няколко години ракията се сервираше  с разредител сутляш (мляко с ориз). Е, със сума ти други мезета, но това ме утрепа.... Laughing

# 6
  • София
  • Мнения: 406
До средата на миналия век/защото е правено на сватбата на баба ми/,снахата слагала в обувките на свекървата наронена царевица,с която е трябвало да ходи,за да има причина да и трови живота после. Joy

# 7
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 145
Erica, в Черни осъм и сега я сервират така ракията  Wink Има си име това мезе, но го забравих  Embarassed
Има и някакъв обичай, дето кръстникът трябва да сцепи на коляното си диня - накъде около Добрич.
/ е стига да е сезонът на дините.../

# 8
  • Мнения: 2 478
Преди време бях канена на сватба,където присъствах на странен обичай.Кумът решава да спре на магистралата за Варна,иска кафе,и да му танцуват ShockedНе можах да повярвам на очите си,че това се случва.А според сватбарите това било традиция по нашият край...

# 9
  • Варна
  • Мнения: 1 795
Ба, тоз кум не ще да е бил много с акъла си. По принцип знам, че на сватбата каквото поиска кума - трябва да се изпълнява. Смятайте докъде може да стигне.  Mr. Green
Темата е интересна, продължавайте.

# 10
  • Мнения: 1 312
Преди време бях канена на сватба,където присъствах на странен обичай.Кумът решава да спре на магистралата за Варна,иска кафе,и да му танцуват ShockedНе можах да повярвам на очите си,че това се случва.А според сватбарите това било традиция по нашият край...
Ако сватбата е била преди 15тина години и кумицата се е казвала Ивелина/ на кума ми излезе името от акъла,май Пламен беше.../,то и аз го знам тоя случай.
Младоженците бяха от Аксаково.

А супа в издълбана тиква сервират и в София, в "Дивака".

В село Момчиловци, до Чепеларе ядох боб готвен в тиква и свинско печено на тикла-чудни вкусотийки.

# 11
  • Мнения: 4 585
Нощувал съм в Полша. Гледах тъпо възглавница и завивка дебели половин метър.
Но се оказа по-добре от очакванията ми, май са пълни с гъши пух.
В някои северни страни мъжът декларира бъдещото си желание за онождане вечерта в прав текст от сутринта.

# 12
  • София
  • Мнения: 15 479
Нощувал съм в Полша. Гледах тъпо възглавница и завивка дебели половин метър.
Но се оказа по-добре от очакванията ми, май са пълни с гъши пух.
Вълчо, на същото съм се зверила като ученичка, когато ходих до Унгария.Ама пък спахме непробудно.Много са удобни, въпреки,че не изглежда така.

# 13
  • Мнения: 2 516
Преди време бях канена на сватба,където присъствах на странен обичай.Кумът решава да спре на магистралата за Варна,иска кафе,и да му танцуват ShockedНе можах да повярвам на очите си,че това се случва.А според сватбарите това било традиция по нашият край...
Че то това и сега го има  Rolling Eyes Преди три години ходих на две сватби на мои братовчедки от Аксаково и спряхме на пътя да играем Simple Smile Кума и кумата ги носиха на ръце, кръстосани за столче  Wink  Аз съм от Добрич и тук почти винаги преди да се отиде в съвета, се спира някъде(най-често на един паметник) - кума и кумата сядат на столчета, специално взети за тях, на малка масичка се слага нещо за хапване и пийване и другите сватбари почват да им играят Simple Smile

# 14
  • Мнения: 2
Преди няколко години бях на сватба в Хамбург и там сервираха някаква студена супа в купи от лед

# 15
  • Мнения: 4 138
Нощувал съм в Полша. Гледах тъпо възглавница и завивка дебели половин метър.
Но се оказа по-добре от очакванията ми, май са пълни с гъши пух.
Вълчо, на същото съм се зверила като ученичка, когато ходих до Унгария.Ама пък спахме непробудно.Много са удобни, въпреки,че не изглежда така.

че аз така спя от 20 години. ако пухът е добър, като изтърсиш възглавницата и завивката, стават като балони. инак са хем лекички, хем мекички и топлят много.
испанците имат странни възглавници. тънки и дълги. и обикновено за една спалня една възг;авница и една завивка. не понасям.


а в българия, някъде силестренско беше, сложиха за закуска двойно препечена кайсиева и торта. закусих и после пак си легнах, за да изтрезнея Mr. Green

# 16
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
Годеж в Германия.

Чупят порцелан, правят невероятен боклук навсякъде всички гости.
После младите чистят заедно.
Първата им сериозна, съвместна работа:)

# 17
  • Мнения: 27 524
а в българия, някъде силестренско беше, сложиха за закуска двойно препечена кайсиева и торта. закусих и после пак си легнах, за да изтрезнея Mr. Green

Да, и мен са ме черпили за закуска с топла баница и греяна ракия.  Crazy

Била съм на сватба в Сливен, и там някакъв петел търчеше по едно време  newsm78
А в София пък кумата с ръце на кръста и в ритъма на ръченица гонеше със зъби шаран на въдица  Shocked

# 18
  • Мнения: 2 011
Аз пък съм чувала за обичай  в Узбекистан в някакво село май  беше - когато посрещат гости в къщи домакинята прави специални пирожки , тестото на които се меси на вътрешната част на бедрото и  Mr. Green Госта  е длъжен да опита - в противен случай  е  неуважение към домакинята ! Sick Sick Sick Mr. Green Mr. Green

# 19
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 145
На мен в Елена са ми предлагали към кафето свински ребърца....
Добре, че не съм узбекистанка, че каквато съм кльощава - най много солети да омеся Mr. Green

# 20
  • Остров Приятелство
  • Мнения: 648
Ейййй какви интересни неща разказвате  newsm78 - никога не съм присъствала на такива неща, а много би ми било интересно!

# 21
  • Мнения: 875
в дунавско село - пържената риба плува в купа с топла вода, олио, оцет и препечена сушена чушка. не е лошо.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 958
В Русия съм била на сватба. Деня преди сватбата всички гости мъже се обличат като жени. Младоженеца го качват в ръчна количка /от тези с едно колело/ и обикалят целия квартал. От всяка къща в количката под младоженеца се трупат черги, ризи или кой каквото има. Разбира се през цялото време се пие водка. Беше много забавно. На другия ден младоженеца буквално го изнесоха на ръце от къщи, за да присъства на собствената си сватба.

# 23
  • София
  • Мнения: 3 099
В Киев, на закуската в хотела имаше повече манджи, отколкото закускоподобни продукти. Една от тях наподобяваше кавърма!  ooooh!

# 24
  • Мнения: 158
Много интересна тема, жалко че не мога да се сетя нещо и аз в момента, да се запиша... Simple Smile

# 25
  • Мнения: 502
     Слушала съм,че в североизточна България готвят пилешка супа от краката на пилето,та дори и от гребена на петела. Даже се смятало,че ако си на гости е особена чест в купичката ти да плува някой кокоши крак с подобаващи нокти....Да кажат жените от този край,дали е вярно.

# 26
  • Мнения: 27 524
Аз пък съм чувала за обичай  в Узбекистан в някакво село май  беше - когато посрещат гости в къщи домакинята прави специални пирожки , тестото на които се меси на вътрешната част на бедрото и  Mr. Green Госта  е длъжен да опита - в противен случай  е  неуважение към домакинята ! Sick Sick Sick Mr. Green Mr. Green

Стига, де, сещам се онзи виц за едноръкия готвач с кюфтетата и пълнените чушки  Sick

# 27
  • Варна
  • Мнения: 1 306
     Слушала съм,че в североизточна България готвят пилешка супа от краката на пилето,та дори и от гребена на петела.

Да, баба ми ги пускаше в супата, но това за ноктите е измишльотина вече. И гребена, и яйцата, извадени от търбуха на кокошката, преди да се снесат, без черупка.

# 28
  • Мнения: 3 405
Да, баба ми ги пускаше в супата, но това за ноктите е измишльотина вече. И гребена, и яйцата, извадени от търбуха на кокошката, преди да се снесат, без черупка.

В Северна България съм яла такaва кокоша чорба. Без никакви нокти вътре  Grinning

Последна редакция: пн, 09 мар 2009, 19:39 от Анджелина

# 29
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 145
и в къщи / от  Русе съм / се прави чорба с крака, но им режем предварително ноктите Simple Smile

# 30
  • Мнения: 502
  Благодаря за отговорите,с удоволствие бих опитала супичка от кокоши крачка тогава. Това за ноктите си го добавих аз,за по-голяма образност. Laughing Hug

# 31
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
     Слушала съм,че в североизточна България готвят пилешка супа от краката на пилето,та дори и от гребена на петела. Даже се смятало,че ако си на гости е особена чест в купичката ти да плува някой кокоши крак с подобаващи нокти....Да кажат жените от този край,дали е вярно.

Вярно е, в моето село /Плевенско е/, точно така се приготвя пилешка супа - с краката и пръстите, но се махат ноктите. И даже си е много вкусно да огризкаш някой крак Laughing

Слагат се всъщност всички части на пилето - включително вътрешностите и главата с очите, няма да се изхвърля материала, я!


ПП: Извинете, писах, преди да видя че има и други отговори по темата. А на мен, след краката,  най-вкусни ми бях неснесените яйца.

Последна редакция: пн, 09 мар 2009, 20:03 от 6

# 32
  • Мнения: 4 585
Неснесените яйца. Пропуснали сте да опишете тестисите на петлето. Чудни са.

# 33
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Вълчо, сега да не си купиш пиле да си вариш, а? Laughing

# 34
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Вълк, пропуснали сме, понеже бяхме убедени, че ти ще се включиш да дообясниш   Laughing
Блонди, да не пишеш нещо на етнографска тематика: имена на села, обичаи....

# 35
  • Мнения: 3 447
Неснесените яйца. Пропуснали сте да опишете тестисите на петлето. Чудни са.
Който е чел Казандзакис, знае историята за владишкия боб  Simple Smile

# 36
  • Мнения: 4 585
Не бе, дона, така се прави пилешка супа. Най-вкусна е от петелчето на Петровден, то е колкото гълъб, обаче става чудна супичка.
А иначе петльови тестиси видях в Дами канят, тоя Казандзакис не съм го чел.  Embarassed

# 37
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Ау, прочети го, той ти е далечен роднина, според мен.

# 38
  • Мнения: 3 447
Вълк, с две думи: Владиката отива на посещение в незнамсикоя епархия, там му сервират чуден боб - едър, крехък, мазничък... Омел той чинията и доволно казал "Брей, по-вкусен боб не съм ял в живота си." А домакините отговорили "Ааа, не е боб, владико, скопихме всички петли в епархията"  Simple Smile

# 39
  • Мнения: 27 524
Блонди, да не пишеш нещо на етнографска тематика: имена на села, обичаи....

Не  Simple Smile За селата ми беше интересно и старо желание да имам всички села в Бъмгария, защото такава карта не мога да си намеря  Confused
А сега за обичаите - така, без причина  Blush

И селото на баща ми, Търнак, Плевенско сега се води май, също правят такава "крачешка" супа. Малко ме е гнус от нея  Laughing

# 40
  • Мнения: 502
   Сега се сетих нещо нетипично  за днес,но съвсем обикновено за времето,когато аз бях дете. Прекарвахме със сестра ми ваканциите на село,при баба и дядо. Всеки следобед дядо ни донасяше от курника по едно още топличко яйчице,пробиваше малка дупчица на върха на черупката и ни го даваше да го изпием. С клечка за зъби пъхвахме вътре малко солчица. Вкусно беше,много! Не сме боледували от никакви болести,дето  сега ги свързват със суровите яйца.

# 41
  • Мнения: 3 447
И селото на баща ми, Търнак, Плевенско сега се води май, също правят такава "крачешка" супа. Малко ме е гнус от нея  Laughing
Ха, "търнаци" в Смолянско казват на краката, животинските, де. И на човешките, ако са мръсни, кални, с дълги нокти и т.н.  Laughing

# 42
  • Мнения: 27 524
Ха, "търнаци" в Смолянско казват на краката, животинските, де. И на човешките, ако са мръсни, кални, с дълги нокти и т.н.  Laughing

Не знаех, интересно.  Simple Smile От описанието ти на човешките крака за хобитите се сещам  Laughing

# 43
  • Мнения: 4 585
Тука из Делиормана най са ми симпатични имената на селата
Голям поровец, Малък поровец и Драгомъж. Поровец идва от пор. Скунксът е чистоплътен, в сравнение с пора. Веднъж в армията ме фъсна един, 10 дена ми миришеше шинела.

# 44
  • Мнения: 502
   За чорбата от чревца и шкембе,от дреболийки всякакви. Майстори колячи на село казват,че въпросната чорбица става много по-вкусна,ако много-много не се престараваш в миенето на вътрешностите. Да не кажа,че някъде само лекинко ги изплакват и толкоз,слагат в казана. Не си измислям. Като измиеш вътрешностите се губи неповторимия аромат на ястието. Думи на готвача. Laughing

# 45
  • Мнения: 3 447

Не знаех, интересно.  Simple Smile От описанието ти на човешките крака за хобитите се сещам  Laughing
Или за деца във ваканция на село  Laughing

# 46
  • Мнения: 516
Тука из Делиормана най са ми симпатични имената на селата
Голям поровец, Малък поровец и Драгомъж. Поровец идва от пор. Скунксът е чистоплътен, в сравнение с пора. Веднъж в армията ме фъсна един, 10 дена ми миришеше шинела.
Легендата за произхода на имената е: Двама братя бежанци се заселили в две махали. Но понеже били толкова мърляви и миризливи, им викали Поровете. Съответно големия пор и малкия пор. Постепенно  около тези махали се обособили две различни села, наречени на най-забележителното в тях. Братята - поровци.  Simple Smile
Драгомъж е друга бира.

# 47
  • Мнения: 3 447
Даргомъж може би олицетворява мечтания идеал, принца на бял кон, на фона на поровете  Grinning

# 48
  • Мнения: 4 585
В Кубратска община има едно село Горичево. Но по-рано се е казвало Орманбешларъ, или нещо такова. Абе на турски - В гората пет къщи. На времето пет войника от турската армия дезертирали с пълно бойно снаряжение, мотали се из Делиормана, бастисали някой друг керван и се настанили в средата на огромна гора. Разчистили за ниви, построили си къщи, ама след време им се дотаковало. Разходили се из околните села, взели си жени и основали село.
До 2001-ва в селото имаше два телефона, на кмета и на кооперацията. При мен имаше 14-годишни молби, имаше и молби на вече починали хора. Като влязохме да го телефонизираме, цяло лято беше безпаметно пиене.
На мен са ми по-интересни селата, с по един - двама жители. Преди седем - осем години намерих едно до Момин проход, в което живееха две жени. С църква, училище, но празни. Тъжна гледка е такова нещо, прилича на декор на филм. Чак не ти се вярва, че това, което виждаш е реалност.
http://bg.guide-bulgaria.com/SW/Sofia/Kostenets/Dolna_Vasilitsa

Последна редакция: пн, 09 мар 2009, 21:20 от Вълкът с дълъг ник

# 49
  • Мнения: 142
Чичото на баща ми, който живее в едно пловдивско село много обича като се заколи мъжко прасе да му вземе тестисите( белите бъбреци), накисва ги в оцет за известно време и ги яде  Sick . А пък баба ми и тя като гореспоменатото ядеше неснесени яйца от кокошката, но сурови, обвити в нещо жълто  Sick . Тя също е правела такава супа от крака, а гръкляна на пилето го препичаше и го ядеше като солети. УЖАС!!!  Sick Sick Sick

# 50
  • Мнения: 27 524
Kaк като солети? С все костите?  Shocked

# 51
  • Мнения: 142
Kaк като солети? С все костите?  Shocked
Нем, нем то е една като куха тръбичка такава... Дихателна ли е не знам каква. И като се препече и баба ми я хрупаше  #Crazy

# 52
  • Мнения: 4 585
Мойта баба опичаше воденичката на кокошката на жар, върху дилава и ми я мяташе на една филийка.

# 53
  • Мнения: 142
Също се сещам, че са ядяли гугутки и врабчета на жар  Crazy

# 54
  • Мнения: 2 386
В бургаско село са ми предлагали трахана (нещо като варено тесто) с чорба от кисело зеле и черен пипер за закуска.
На македонска сватба кумът и младоженецът се ритаха по кокалчетата, но не разбрах каква е символиката.

Последна редакция: вт, 10 мар 2009, 00:26 от Ева на сцена

# 55
  • Мнения: 1 941
Попарата с червено вино била много почитана закуска, ако не се лъжа във Видинско....

# 56
  • Мнения: 1 277
На една македонска сватба събуха гащите на тъщата, закачиха ги на един кол и ги запалиха. Имаше някаква символика, но не си спомням каква беше.

# 57
  • Мнения: 2 478

В същата връзка,ето това село е нетипично.Хем е на морето,хем няма път към него.Който е ходил,казва,че е уникално място.
Вижте колко жители има.
http://bg.guide-bulgaria.com/NE/Varna/Byala/Samotino

# 58
  • Мнения: 1 312
С тия чорби с карантии тук заприлича на "Страх".

# 59
  • Мнения: 2 386
Ми те и пилешките бутове и свинските пържоли по витрините на супермаркетите на това ми приличат.
Тук поне има история и култура.  Simple Smile

# 60
  • Мнения: 2 255
Казвали са ми, че тези които са яли кокоши крак, не могат да пазят тайна.

 

# 61
  • Мнения: 2 257
Казвали са ми, че тези които са яли кокоши крак, не могат да пазят тайна.

А на мен, че тези, на които майките им са яли крилца докато са били бременни, дрънкат много.

Крем супа в издълбан хляб съм яла извън БГ.

Иначе в БГ съм виждала хора, които изяждат кокошата глава до кости - мозък, очи Shocked и там каквото още има в една кокоша глава. Нейде из Поповско беше. Или Варненско - не знам, не помня вече, но ми се е врязало дебело в ума.

# 62
  • Мнения: 3 405
Казвали са ми, че тези които са яли кокоши крак, не могат да пазят тайна.

Излъгали са те  Grinning

# 63
  • Мнения: 4 585
Не са те излъгали, ако съдя по мене си.
А в Китай кокошите крака ги запържват, гледах като ги гризат в Шеметна надпревара.
Би трябвало всички китайци да портят. Относно очичките на кокошката, ами аз като си сложа една агнешка главичка изстудена, накрая остават костите и две лупички от очичките, предполагам са пред ириса.

# 64
  • Мнения: 3 405
Искате ли да сменим темата?  Laughing

Като студентка съм яла охлюви с ориз. Не бях вкусвала до тогава и беше нетипично за мен.
Един колега от Варна, пътувайки към Свищов беше събрал голяма торба с охлюви и ги приготви с ориз.
Харесаха ми.

Казват, че много вкусна ставала супа от костенурки, но не съм опитвала такова месо никога.

# 65
  • Мнения: 2 478
Охлюви с ориз,печени охлюви,супа от охлюви редовно ядях в детството си.За мен не са деликатес,но не са и неприятна храна.

# 66
  • Мнения: 2 011
Супата от костенурка  е наистина много  вкусна - свързвам я с детството си ! От тогава  не съм хапвала ! Пила съм и кръв от костенурка  Sunglasses .

# 67
  • ride my bike...
  • Мнения: 1 145
http://bibeto.blog.bg/viewpost.php?id=66506,
това ми е едно от любимите се ла - Любовище
До селото се стига само през тунел.
Ама гледам вече и него са го направили туристическо...

# 68
  • Мнения: 27 524
В готварския веднъж коментирахме жабешките бутчета и една мама от Италия се включи, женена за италианец (не помня ника  Embarassed) и каза, че според мъжът й само хабим месото - при тях всичко се ядяло - само мяташ жабата цяла-целеничка във фритюрника и после  eat

# 69
  • Мнения: 3 405
С вътрешностите ли?
Оф, пак до карантиите стигнахме   Laughing

# 70
  • Мнения: 27 524
Оф, пак до карантиите стигнахме   Laughing

 Joy

# 71
  • Мнения: 5 940
Кюфтета от охлюви с магданоз са много, много вкусно нещо. Споделих, защото гледам кулинарно сте я подкарали..
Иначе на много места из България съм ходила, роднините ми са разпръснати навсякъде, но никога не съм се сблъсквала с нещо, което да ми се сторило много странно. Даже и супите с кокоши крака ги намирам за съвсем типични си, нашенски Simple Smile

# 72
  • Мнения: 3 447
http://bibeto.blog.bg/viewpost.php?id=66506,
това ми е едно от любимите се ла - Любовище
До селото се стига само през тунел.
Ама гледам вече и него са го направили туристическо...
Много е хубаво там, ходила съм  Simple Smile

# 73
  • София
  • Мнения: 395
Яла съм кюфтета от магарешко месо.
Яла съм и змия - беше вкусно приготвена

# 74
  • Мнения: X
Агнешки главички като основно ястие на сватба.

# 75
  • Мнения: 875
много е интересно как нетипичното за някой е съвсем обикновено за друг. като малка на село съм яла агнешка глава всеки път, когато се заколи агне. имам спомен за много вкусно месо. а мозъкът - на филийка.

# 76
  • Мнения: 2 011
Агнешки главички като основно ястие на сватба.

МНОГО ИНТЕРЕСНО! hahaha

# 77
  • Мнения: 27 524
Агнешки главички като основно ястие на сватба.

... дано не са били 300 човека поканени  Cry

# 78
# 79
  • Мнения: 2 011
300 човека = 300 агнешки главички  hahaha hahaha А ДЕКА Е ОСТАНАЛОТО МЕСЦЕ ??? hahaha hahaha
И ВСЕ ПАК  АГНЕШКИТЕ  ГЛАВИЧКИ  ГИ ПРЕДПОЧИТАМ ОТ КОЛКОТО ЦЕЛИТЕ ЖАБИ ПЪРЖЕНИ ВЪВ ФРИТЮРНИК ... newsm78 newsm78КАК ЛИ СА ГИ ДРАЛИ ЦЕЛИ  ЖАБИ ??? А КАК ЛИ ИЗГЛЕЖДАТ В ЧИНИЯ.
БИВШИЯТ МИ МЪЖ  Е МОРЯК И ВЕДНЪЖ МИ БЕШЕ РАЗКАЗАЛ ЧЕ ГО ГОСТИЛИ  С ЕДИН ДЕЛИКАТЕС ОТ  ФИЛИПИНСКАТА  КУХНЯ . БИЛО МНОГО  ВКУСНО , НО   КОГАТО РАЗБРАЛ КАКВО  Е ЯЛ  hahaha hahaha Joy- МАЛКИ ПОПОВИ ПРАСЕТА ПРИГОТВЕНИ  ПАНИРАНИ СЪС СПЕЦИАЛНА ПАСТА.  ВСИЧКИ  НА МАСАТА СЕ ВЪЗМУТИЛИ ОТ ДЕЛИКАТЕСА А В ЧИНИЯТА ОСТАНАЛО САМО  ЕДНО  ЖАЛКО  КРАЧЕНЦЕ ОТ ПОПОВО ПРАСЕНЦЕ   chef  chef  chef  chef

# 80
  • Мнения: X
Не знам, Блонде, ама доколкото знам селска свтба е била, тъй че може и цяло селУ да е било канено на среща с ухилените агнешки главички.

# 81
  • Мнения: 116
много е интересно как нетипичното за някой е съвсем обикновено за друг. като малка на село съм яла агнешка глава всеки път, когато се заколи агне. имам спомен за много вкусно месо. а мозъкът - на филийка.
че то това и по заведенията се предлага,поне в русе де

# 82
  • Мнения: 3 405
Такова попово прасе ли, stelsi77?

# 83
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996

АААА, ОТВРАТ!
Без снимки, моля Stop

# 84
  • Мнения: 3 405
Че какво му е на прасето? Това е перфектна стръв за сомове, ако не се лъжа. Рибарите изпадат в еуфория, когато го изровят от почвата  Grinning

# 85
  • Мнения: 502
    Против уроки. Баба взимаше няколко въгленчета от печката,пускаше ги в канче с вода,после ми даваше да пийна от тази водичка. Това,когато се оплаквах от главоболие. Дете бях,не си спомням дали ми минаваше главата от "вълшебната" отвара. Laughing

# 86
  • Мнения: 27 524
много е интересно как нетипичното за някой е съвсем обикновено за друг. като малка на село съм яла агнешка глава всеки път, когато се заколи агне.
че то това и по заведенията се предлага,поне в русе де

Това ясно, но като основно ястие за сватба...  #Crazy






# 87
  • Мнения: 2 011
Да hahaha точно такова - Grilotalpa grilotalpa = попово прасе
А ние колко много филипински деликатеси унищожаваме - пу пу - хабим храната! hahaha
Ама то в чинийка си изглеждало съвсем прилично!!

# 88
  • Мнения: 2 149
    Против уроки. Баба взимаше няколко въгленчета от печката,пускаше ги в канче с вода,после ми даваше да пийна от тази водичка. Това,когато се оплаквах от главоболие. Дете бях,не си спомням дали ми минаваше главата от "вълшебната" отвара. Laughing
И аз имам такъв спомен.

# 89
  • Мнения: 4 291
Около Трявна има село Пържиграх,а между Габрово и Трявна има село Торбалъжи! Имам снимки по табелите на пътя. Пак там има село Николаево,което преди се е казвало Дупене! В  центъра на Трявня има карта на всички села в общината.

# 90
  • Мнения: 3 622
     Слушала съм,че в североизточна България готвят пилешка супа от краката на пилето,та дори и от гребена на петела. Даже се смятало,че ако си на гости е особена чест в купичката ти да плува някой кокоши крак с подобаващи нокти....Да кажат жените от този край,дали е вярно.

Не съм от този край, но съм ходила на гости в едно село /не му помня името/ с родителите ми и домакинята ни сервира супа от петел в която имаше крака /без ноктите/, и цели главички с гребена. Беше вкусно

Последна редакция: чт, 12 мар 2009, 07:21 от Tasha

# 91
  • София
  • Мнения: 1 735
Сещам се за история,която ми разказа моя колежка от Перник.Вечерта преди сватбата трябвало да донесе вода /май за свекървата/от някаква чешма,но с никой да не говори по пътя.Е,някаква жена я попитала  колко е часа,но тя била желязна smile3505.Действието се развива преди десетина години.Тогава я гледах така  #Crazy,сега и на мен са ми интересни такива истории.
По въпроса за кокошите крака.В плевенско,от баба ми знам,че който ги яде,не може да пази тайна.

# 92
  • София
  • Мнения: 2 132
На моя мъж бабите са от две съседни ломски села. Явно и там правят супата от краката на пилето. Преди ни изпращаха домашни пилета от време на време. Та един път се прибирам от работа и ми мирише на топла пилешка супичка. Отивам, бъркам с черпака и от там крак се подаде Sick Ми не ядох супичка, а и от тогава само аз готвя такава.

    Против уроки. Баба взимаше няколко въгленчета от печката,пускаше ги в канче с вода,после ми даваше да пийна от тази водичка. Това,когато се оплаквах от главоболие. Дете бях,не си спомням дали ми минаваше главата от "вълшебната" отвара. Laughing
Това не е ли баене  newsm78

# 93
  • Мнения: 502
    Не,това са бабини средства против уроки. Както и паленето на клечки кибрит,гасенето им във вода и после с пръстче топваш  във водата и изписваш кръстче на челото. Правят го бабите по селата. Милата ми баба,никой не може да я убеди,че това са измишльотини. Тя си вярва в целебната сила на тези ритуали. И червеното конче,вързано на ръката,и скилидка чесън в джобчето,и див конски кестен в дамската ми чанта,като по-голяма,понеже вече отказвах да нося миризлив чесън.... Laughing

# 94
  • Мнения: 1 650
щЕ МЕ СБЪРКАТЕ. Joy

# 95
  • Мнения: 11 607
Ох,...до сега заради тази супа в питки, търсих рецептата...Но я намерих......Скоро си мислех за тях, но ме мързеше да я търся, но благодарение на темата я намерих и си я копнах дори.....

Хлебни паници - http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,2361.msg89654.html#msg89654 - да ви е сладко, да ми пратите една паница и на мен като ги направите.


За краката в супата - да, прави се в Североизточна България, баба ми слагаше всичко в супата, вкл. и гребена...бррррр......

За кума - да, има такова разкарване по пътя.....Брат ми като се жени, кръстника спря колите и накара хората да му играят хоро на пътя......А за даровете на сватбата - не ми се говори - от гащи до юргани.....И друго, което го няма тук, в Благоевградско. Моите роднини го направиха на тукашните свекър и кръстниковци......Надиграването. Играе се с питка, торта, шампанско на отстрещната страна докато тя - другата страна реши,че достатъчно му се е играло, приема даровете и ръченицата спира. Игра се на ръченица. Оркестъра - нали беше тукашен - направи някаква пародия на ръченица, ама нейсе........

# 96
  • София
  • Мнения: 395
И аз да кажа за сватбите нещо неТипично вече, но е заложено в българския фолклор и традиция
Цитат:
Докато продължава прибулването, обуването, захранването на младоженците, се предава сватбеното дръвце (кумовото дръвце) на кума от момите, които са го правили. След като получи дръвцето, кумът по-нататък има грижата да го пази и отнесе в дома на младоженеца, където се поставя пред него на трапезата. Освен сватбеното дръвце се предава и сватбения петел. За целта у момата предварително се приготвя червен петел, на който поставят кърпа за чул, венец, наниз червени чушки, торбичка за зърно. Петелът се предава на “заложника”. Заложникът (петелджия, петлар) е обикновено роднина на младоженеца и предаването на петела става при сходна ситуация на тази на сватбеното дръвце – пазарене и откуп.

При извеждането на невестата от дома й се пее прощална песен. На тръгване ръсят младоженците и сватовете с жито. Деверът гръмва с пушка и това е знак, че сватбата тръгва.

Широко застъпена по българските земи е практиката по пътя за църквата сватбата да премине през вода. Ако по пътя няма река, сватовете спират на кладенец или чешма. Водата е символ на границата, определяща преминаването на невестата от свое в чуждо пространство.

# 97
  • Бургас
  • Мнения: 1 270
Сватбата си я правихме на село-свекъра много държеше.Мъжа ми е от Северна България,много от обичаите ми се сториха странни тогава,а и сега.
Музиката е духов оркестър,няма хора,ръченици.Но пък беше хубаво да гледаш баби и дядовци как танцуват валс.
След ресторанта се отива в дома на младоженеца под строй-напред оркестъра,след него младоженците и кумовете,всички гости.Представете си шествието...
На прага на дома застана баба му и взе да реди на земята чеиза на..младоженеца.Имаше одеала,възглавници.Най-много се впечатлих от огромен юрган,направо с чаршафа.
А,и още нещо-няма го ритуала с прибулване на булката.Моите роднини си го направиха обаче.Не стана много сполучливо,защото нямаше музика,леля ми пееше "Ела се вие превива.." или нещо такова,но на мен ми беше като на погребение по-скоро.Никак не ми беше весело.

# 98
  • Мнения: 4 585
По нашия край докато прибулват булката, свири тъжна музика, а при булката и говорят напреки, докато се разреве хубаво.
Въобще не става въпрос за грим, с крим всяка кака може да се маскира на красива булка.
Има го това на филм, гледал съм го на кино, Капанска сватба се казва филма.
А като започнат да се даряват младоженците, на един гвоздей на стената на къщата се запалва повесмо кълчища. И един гласовит вика и разпитва от стъпалата, кой какво дарява. Имам някакъв детски спомен от сватбата на братовчед ми, баща ми дари овца с две агънца близнета.
Духовата музика е на запад, към района на Гъмзата. Най-известна е Берковската.

# 99
  • София
  • Мнения: 406
Със съпруга ми бяхме кумове в Южна България и на следващия ден след сватбата,младоженците започват да  разопаковат подаръците и се записва кой какъв подарък е дал и кой колко пари е дал.Това е с цел,когато ги поканят на сватба да не дадат по-малко от това,което гостите са им дали или подарили.Въпреки че има някаква логика пак ми се вижда странно и неТипично.
Забелязвате ли как живеем в една България,а всеки край и регион си има свои навици и традиции?

# 100
  • Бургас
  • Мнения: 1 270
То си е на запад селото на мъжа ми,едно от най-големите в страната,като се женихме преди 23 год.имаше 5000 жители.Селановци се казва,на 5 км от Оряхово.

# 101
  • София
  • Мнения: 15 479
А може и с друга цел да е, като се заразвеждат, да си поделят подаръците от собствените си роднини.Ние така бяхме на сватба в Ямболско и след две години, като се развеждаха ни питаха кой какво е дал, та да си ги поделят.На ти си куклите, дай си ми парцалките.Всеки си взима подареното от неговите  роднини.

Последна редакция: чт, 12 мар 2009, 12:21 от Тайна

# 102
  • Мнения: 740
На това за деленето на подаръците при развод съм била свидетел и аз. И за двамата това беше най-нормалното нещо на света.

# 103
  • Мнения: 390
Това за супата е вярно.И баба ми я готвеше така(задължително-БЕЗ ноктите  Laughing).Освен това супата е най-хубава от кокошка, не от пиле.
Но това, за което пиша е печката.В нашето село във всички къщи има такава печка задължително.Правеше ги майстор, който отдавна е починал.
Та печката е на дърва и е двойна.Монтира се в стената и топли две стаи.Едната част е в кухнята, откъдето се и пали.Там има и фурничка, готви се на нея.Частта в другата стая е само за отопление.Там съм гледана и аз като бебе, за да няма прах от паленето на печката.С една дума- камина с един радиатор  Wink

# 104
  • Мнения: 502
     Сега като прочетох за печката,се сетих за фурната на село. Тя е на двора,зидана фурна,от камъни и кал. В нея на големи празници се пекат агнета. Вътре се поставя жар,малко дръвца и тавата с агнето. После фурната се затваря с една голяма каменна плоча и всички пролуки зе запечатват с кал,по-скоро нещо като глина. Това се прави още сутринта,а се изважда изпеченото месо към обед,може и по-късно. По-вкусно печено никога не съм опитвала,сочно,крехко,мозък... Laughing

# 105
  • Мнения: 875
      После фурната се затваря с една голяма каменна плоча и всички пролуки зе запечатват с кал,по-скоро нещо като глина.

по-скоро тор от обора.

# 106
  • Мнения: 502
  Нее,какво говориш! Няма такова нещо. Явно не си виждала как пекат  в такива фурни. Всъщност мисля,че още го правят в някои села,в които са останали жители.

# 107
  • Мнения: 11 607
Супа, сервирана в питка хляб ...

+ Блонди сте виновни за тази тема - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=379709.0

Благодаря,че бяхте подстрекателки!

# 108
  • Мнения: 875
  Нее,какво говориш! Няма такова нещо. Явно не си виждала как пекат  в такива фурни. Всъщност мисля,че още го правят в някои села,в които са останали жители.

напротив, виждала съм. това, че е тор от обора по никакър начин не прави месото по-малко вкусно! Simple Smile. чела съм, че в някои хималайски села използват тор от якове за поддържане на домашното огнище.

# 109
  • Мнения: 4 585
Бъркате две различни неща. Пеща се затваря с капак, който се подмазва с глина.
А баба ми ми печеше питка на тезеци. Тезекът е лайно от биволица, като мине чардата, все ще се изака някоя. Това нещо се обърква с плява. Плявата е ситни сламчици от вършачката. Та обърканото с отсечен жест се мацва на каменния дувар откъм улицата и става един кръг към 30 см. и стои там, колкото си искаш. После се отлепя, хвърля се върху жарта в килвана и като се разгори, то тлее, върху него се мята тестото за питката.
А с тор от овце се мажат подовете на къщите, ама тор, когато ходят на паша и пасат зелена трева.
А стените от вън и отвътре се мажат с вар. Имаше киречии, които ходят с коне по селата и продават негасена вар на буци. Носят и един кантар с един поднос отдолу, две куки и един железен топуз. И викат силно киреч - оооо, киреч - оооо. Цената беше 10ст/кг.
А къщите отдолу, до земята се измазват с ивица синка, за красота, до около половин метър над земята.

Лека му пръст на Йордан Радичков, той си е описал най-прилежно и увлекателно сичките нетипични неща за неговия си край. Даже на сръбски и македонски преведени ги има.

Последна редакция: пт, 13 мар 2009, 05:27 от Вълкът с дълъг ник

# 110
  • Мнения: 27 524
Много интересни неща  Simple Smile

На село баба ми печеше агне, а запечатваше капака с тесто, ако не се лъжа. И го заравяха в земята агнето, обаче не помня как го печаха  newsm78 Отдолу май въглени слагаха, а отгоре огън ли, пак въглени ли?  Thinking

Йордан Радичков - много си общувах с него в последните му години; беше мръсен, беден, окаян...  Sad

# 111
  • Мнения: 2 011
Това за супата е вярно.И баба ми я готвеше така(задължително-БЕЗ ноктите  Laughing).Освен това супата е най-хубава от кокошка, не от пиле.
Но това, за което пиша е печката.В нашето село във всички къщи има такава печка задължително.Правеше ги майстор, който отдавна е починал.
Та печката е на дърва и е двойна.Монтира се в стената и топли две стаи.Едната част е в кухнята, откъдето се и пали.Там има и фурничка, готви се на нея.Частта в другата стая е само за отопление.Там съм гледана и аз като бебе, за да няма прах от паленето на печката.С една дума- камина с един радиатор  Wink
AAA, ЗНАМ ГИ ТЕЗИ ПЕЧКИ - КАТО ДЕТЕ СЪМ ВИЖДАЛА В ЕДНО СЕЛО  В ЕЛЕНСКИЯ БАЛКАН ( НЕ ПОМНЯ ИМЕТО МУ ОБАЧЕ) - ТАМ ИМ КАЗВАХА ПЕЧКА "ДЖАМАЛА" - ТОПЛИ ДВЕТЕ СТАИ   Peace

# 112
  • Мнения: 5 877
http://bibeto.blog.bg/viewpost.php?id=66506,
това ми е едно от любимите се ла - Любовище
До селото се стига само през тунел.
Ама гледам вече и него са го направили туристическо...
Много е хубаво там, ходила съм  Simple Smile

И аз, супер е Simple Smile

# 113
  • Мнения: 57
Доста от неТипичните неща се оказват типични за нас, българите. И аз си спомням супата на баба от дреболиите, краката, главата и яйцата (неснесените) от кокошката. Ставаше супа, бистра и жълта, сякаш е подправяна с куркума. А как ухаеше само. Като ни сипеше по една купа супа и ни отреже по една филия от ръчния хляб, с твърдо препечените кори и невероятна пухкава и ароматна среда- ядяхме, та ни плющяха ушите. Днес такъв деликатес не може да се направи. Кокошките не са същите.
Същата моя бабка, лека й пръст, правеше най-вкусните мекици на света. Не помня какво им слагаше, но ги печеше на "оджака". Миришеха на жар и масло. Забъркваше тестото в един малък леген и ги печеше на нещо като тенекия, сложена върху огъня. Е, няма такава вкусотия. Омтахме ги за нула време.
Липсва ми онова време. Липсва ми баба. Липсва ми детството.

# 114
  • Мнения: 27 524
Липсва ми онова време. Липсва ми баба. Липсва ми детството.

И на мен. Предполагам и на много от нас  Sad

# 115
  • Мнения: 1 394
Дядото на мъжа ми е бил кум на една сватба в Черноморец и са го накарали да се покатери на едно дърво и оттам младоженеца трябвало да го подкупи ,за да слезе. Joy Joy Joy Виждала съм,че китайците в Илиенци ядат супа от найлонови торбички.Супата е сипана в обикновено найлоново пликче..... Shocked

# 116
  • София
  • Мнения: 604
В Троян и Троянския край сервират задължително като предястие жито, сварено в прясно мляко и посладено. Ястието си имаше някакво име. Била съм там на бал, новобранска и кръщене и винаги имаше такова нещо!

# 117
  • гр.София
  • Мнения: 184
В село Ичера в Сливенския балкан - супа от сини сливи, яхния от пилешко със сини сливи, телешко също. Голяма вкусотия Heart Eyes

# 118
  • Мнения: 4 585
За пръв път ядох телешко със сини сливи във мензата на ВМЕИ. Не е лошо.
При нас слагат зелени джакси за подкиселяване на супа със зелен боб, супа от баклава,
а също и в ошав от пресни малини.

# 119
  • Мнения: 348
...
При нас слагат зелени джакси за подкиселяване на супа със зелен боб, супа от баклава,
...
Супа от баклава?  Shocked Сигурен ли си, да нямаш предвид бамя?  Laughing

# 120
  • Мнения: 4 585
Абсолютно, бамята е друго, слагаме я в тюрлюгювеч и паприкаш.
Стоп Mr. Green Имам предвид бакла, а не баклава. Joy

Баклата се почиства и нарязва на късчета, след което се измива и се пуска във вряща вода. Заедно с баклата се пускат шепа измити кисели джанки. Посолява се, след като заври и се вари до омекване. Брашното се запържва леко в мазнината, разбърква се няколко пъти с червения пипер и се изсипва при баклата. След десетина минути готовата супа се отстранява от огъня.

# 121
  • София
  • Мнения: 38 604
Като говорите за супи, се сетих за една люта супа от охлюви, дето се продаваше на един панаир в Белгия! Sick
Блонди може да я знае.
Блонди, една кутийка "лакмо" може ли дами пратиш? Mr. Green

# 122
  • Мнения: 348
Абсолютно, бамята е друго, слагаме я в тюрлюгювеч и паприкаш.
Хмм, ок, просто за първи път чувам за супа от баклава и хич не си го представям това нещо. А сладка или солена е?

# 123
  • Мнения: 4 585
Разбрах си грешката и от що се шашкаш. Извинявай, че те въведох в заблуждение.

# 124
  • Мнения: 348
Разбрах си грешката и от що се шашкаш. Извинявай, че те въведох в заблуждение.
Извинен си. 
Аз иначе странни работи не ям, в смисъл такъв, че ако не знам от какво е манджата, няма начин да я пробвам, ако ще и да умирам от глад. Така ме бяха излъгали веднъж с някаква карантийка от не знам си какво животно и само при мисълта какво съм преглътнала след усърдно преживяне върнах поръчката Laughing

# 125
  • Мнения: 18
Аз пък съм чувала за обичай  в Узбекистан в някакво село май  беше - когато посрещат гости в къщи домакинята прави специални пирожки , тестото на които се меси на вътрешната част на бедрото и  Mr. Green Госта  е длъжен да опита - в противен случай  е  неуважение към домакинята ! Sick Sick Sick Mr. Green Mr. Green

Стига, де, сещам се онзи виц за едноръкия готвач с кюфтетата и пълнените чушки  Sick

Вуйна ми е от Каварна и много обича кокоши крака. Сега разбирам защо.

# 126
  • Мнения: 18
Мойта баба опичаше воденичката на кокошката на жар, върху дилава и ми я мяташе на една филийка.

какво е дилава ? Воденичката е страшна в супичка  Heart Eyes

# 127
  • Мнения: 251
На закуска в  хотел в Бърно ни  сервираха охлюви с мед. Беше ужасна гнусотия. Чудехме се дали не е някаква подигравка. Няма да го забравя,.

# 128
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 819
Забелязали ли сте, че най-вкусните неща който сме яли ни ги е готвила баба.
Майка ми е от едно село, което сега се казва Сладка вода, а преди това Аджи дере(озн. горчиво дере). Там също се прави супа от бакла, мисля,че и слагаха и джанки. Попара с брешно и червен питер - нар. я триенца и естественно прословутата супа от кокошка с крака (без нокти). Но пък такава вкусна супа никога не съм яла. Някой знае ли какво е огрибка?

# 129
  • Мнения: 4 585
Огрибката е нещо като шпакла, цялата от метал, ковано желязо. Думата идва от огрибвам, остъргвам нощвите от полепналото тесто. С огрибката се бръщат катми, кюфтета, риба, когато се пърже на сач. Нощвите е дървено корито, в което се меси и се оставя да втаса хляба. Дилафа е машата. Дилаф - поз.38

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=72057&view=2

Последна редакция: нд, 31 май 2009, 08:20 от Вълкът с дълъг ник

# 130
  • Мнения: 3 425
За новородените какви ли не суеверия има  newsm78

Но ме изуми...детето се плезело,означава,че майка му е пишкала на открито, докато е била бременна  #Crazy #Crazy #Crazy

Стряскало се,защото майка му изпитала страх - това по-нормално някакси звучи,но все си мисля....

а за белег,ако майката се е сепнала и се пипнала,а и ако се сетела до 40ден на детето и го каже,изчезвало  newsm78

# 131
  • Мнения: 8 999
Веднъж ходих на гости в селото, от което произхожда дядо ми, при роднини някакви далечни, които не познавах, но пък те много ми се зарадваха. Заколиха кокошка хората и седнахме да вечеряме. Питат ме мило какво предпочитам - крилце или краче в супата. Аз наивно отговарям "краче", като, естествено, визирам бутчето. Колко бях удивена, погнусена и объркана, когато изрових с лъжицата краката на кокошката - с подрязани нокти!
В този край и това се ядяло, при това май се считало и за деликатес. Оказа се, че и главата се яде, добре че не си поръчах нея - с отворена човка, ококорени очички и навирено гребенче. Брррррр!

# 132
  • Мнения: 4 651
Агнешко със зелени бадеми (преди да образуват твърдата костилка) и мариновани зелени бадеми, за да се прави същата манджа и след като пресните бадеми вече не стават за тая цел. Ястието е нещо като яхния с много зелен лук и бадеми. Въпросните зелени бадеми се ядът и натюр. На село едното дърво го ошмулвахме хлапетата, та не оставаше бадем да узрее ...

# 133
  • Мнения: 4 585
Байбиби, споко. Човката с мингушките се отрязва.

Общи условия

Активация на акаунт