Усещате ли натиск да спрете да кърмите след първата годинка?

  • 6 451
  • 141
  •   1
Отговори
  • Мнения: 553
защото аз - да и то от хората които са били най-"ЗА" кърменето преди това?!? Двете ми баби примерно, едната от които е кърмила изключително първите 9 месеца и  от които изобщо не го очаквах ...личната лекарка я заместваше колежка- тя изтресе високоинтелектуалния извод че той само се залъгвал, хахахах тя ще ми обяснава на мене колко и дали суче и то забележете без да е питала каквото и да било по темата /ако не правеше услуга на мойта лекарка която не заслужава да й създавам ядове с колежката щях да й обясня някои неща.../
той само сезалъгвал, изтощавал ми се организма, бебето го нарече баба ми  "данак" някой да знае какво значи?!?

И да ви кажа имам гадното чувството че има такива реакции защото е момче... но не ми казват това а смутолевят някакви други измислици премислици.
Забравих да уточня че малкия ми син е на годинка и 4 месеца

Не че им се връзвам но ми е неприятно, ощех повече че вече го чувам за 4-5 ти път от всяка от тях.
Интересното е че мъжете си траят и изобщо не им хрумва нито да питат нито че му стига толкова

И понеже на-накрая и аз да отворя тема да ви споделя нещо интересно и полезно: когато приемат бебе в болница, естествено майката ако иска и може е с него, но се плаща за придружител по 20-30 лева на вечер, НО кърмачките  НЕ ДЪЛЖАТ НИЩО ИМЕННО ЗАЩОТО СА КЪРМАЧКИ, А НЕ ПРОСТО ПРИДРУЖИТЕЛКИ
БРАВО ЗА КОЕТО НА НАШАТА ЗДРАВНА СИСТЕМА,  ТОВА Е ЕДНА СЪВСЕМ РЕАЛНА ПОДКРЕПА И ЯСНО ПОКАЗВАНЕ НА ПОЗИТИВНО ОТНОШЕНИЕ КЪМ КЪРМЕНЕТО  и то определено и на деца над 1 годинка хихихихи горното е пресен опит от престоя ни в инфекциозна болница миналата седмица.

Последна редакция: пн, 09 мар 2009, 00:50 от oceanid

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 835
След първата годинка не, но след втората взеха да ми подмятат, че колкото по-дълго кърмя, толкова по-трудно ще я отбия. Аз казвах, че всъщност не мисля да я отбивам, а да я оставя да се отбие сама и ме гледаха в отговор като луда Grinning
Но е факт, че детето само започна да се отбива по класическия начин - с намаляване на времетраенето на кърменето и разреждане на кърменията, които отпадаха едно по едно, докато накрая съвсем спря да ме търси. Но никой от подмятащите, освен майка ми, не каза "права беше" Simple Smile
Като цяло все пак трябва да отбележа, че на особен натиск не съм била подлагана. Не знам дали защото съм убедила постепенно повечето ора около мен в правотата на дългото кърмене или защото съм ЕРД и са предпочели да не се месят  Grinning По-вероятно комбинация и от двете.

# 2
  • Мнения: 3 718
Учудващо е, че не усещам натиск (Алекс е на 2,4 в момента). Е, не толкова учудващо, моите роднини имат развито чувство за самосъхранение и знаят колко съм зла понякога  Mr. Green
Усещам на моменти, че на мъжа ми му писва. А и имам чувството, че свекърва ми не може още да определи дали е горда от факта, или изпитва свян. Майка ми определено се забавлява, а и агитира де що види баба да подкрепят дългото кърмене  Wink
Баба ми, която вече хич не е добре с акъла, много се радва. Смята, че едно време хората са били здрави и дълголетни защото са сучели до 3-4 години. Само много ми се чуди как така имам кърма още  Simple Smile
Иначе от странични хора съм виждала често този поглед  Shocked , а и тъпанарски подмятания съм чувала. Но пък това си е техен проблем.

# 3
  • В чуден свят с четири Слънца
  • Мнения: 487
Да, и мен ме натискаха да отбивам сина ми още преди да е навършил годинка, за не се изврати Shocked Shocked, сега дъщеря ми е на 6 месеца и смятам да я кърмя, докато сама се отбие, без да "плащам данък общестевно мнение" Mr. Green
А за безплатния престой на майката при кърмачето в болницата-ми на мен си ми взеха пари, когато  Миши беше болничка от бронхиолит и бяхме в болница, нищо че си я кърмех изключително. Е, вярно, че главната лекарка много ми се радваше и подкрепяше, че си кърмя бебето, но си ме таксуваха.

# 4
  • Мнения: 5 401
При мен имаше натиск, който като непостоянното мартенско време ту се засилваше, ту утихваше. Започна след първата годинка на Бучкозавъра, после на година и 1/2, после на две и в последствие горе-долу до последния момент на отбиването (2 г.,4 м.). Тежеше ми, че "врага" спеше в моето легло. Ако беше чужд човек, познат или приятел, бих му теглила една кръчмарска и бих му пожелала да покърми известно време, пък после пак да дойде да си полафим по въпроса...  Tired

Сега, когато дребния е отбит и абсолютно е забравил как се суче, но не и откъде идва манджата, вкъщи обстановката е изключително спокойна и хм... странно, но толерантна към честия интерес на Бучкозавъра към гърдите ми. Дори ежедневно се шегуваме, но на никого не минава през ум, че се случва нещо странно, вредно, да не кажа извратено.  Mr. Green

Моето кърмене беше низ от лична борба да се справя с трудностите; от амбиция да дам най-доброто полагащо се на детето ми; удоволствие от само нашия си момент, в който света притихва, за да ни остави двама; от сълзи на умора и недоспиване; от кавги и дълбокомислени разговори дали постъпвам правилно като кърмя на поискване и до дълбока детска възраст вместо да изпратя внучето при баба му в провинцията и да живея по ергенскому; от опити да повлияя върху приятелките си и бебетата им...

Мисля че през доста неща минах. Нещата се получават с разговори, но не е лошо "доброжелателите" да попрочетат това-онова, дори и само за основа.   Wink

# 5
  • на плажа
  • Мнения: 1 866
 Има подмятания и учудени погледи, въпреки, че детето ми не е толкова голямо ( 1г3м.). Не ми пука. Ако някой се осмели да ми каже нещо грубо, ще бъда груба. Мразя да ми се навлиза в личното пространство.


Даначе е малко теленце, малаче - биволче  Wink.( Индиректно са те нарекли крава  Joy)

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 835
Даначе е малко теленце, малаче - биволче  Wink.( Индиректно са те нарекли крава  Joy)
По този повод  Grinning



"Дори когато се прави дискретно, повдигнати вежди и неодобрителни погледи
все още посрещат тези, които се осмеляват да кърмят от виме публично."


от тук

Последна редакция: пн, 09 мар 2009, 10:47 от Бу

# 7
  • Мнения: 422
Скоро си мислех да направя запитване' защо трябва да се отбива детето на една годинка'Малката още няма годинка,оба4е мен свеки от сега ме кандардисва на 1г да я отбивам-все ми повтаря то лятото като дойде и тя няма да су4е ве4е или нещо от рода,и ми казва на братов4етка ти малката-1.3 месеца още су4е с такъв тон.Ама мен не ме бърка не страдам от скрупули и малката да си су4е до когато си иска. PeaceКръсницата ми и тя не пове4е от годинка трябва да се кърми .......Та защо питам аз newsm78дайте ми някакви смислени отговори...

# 8
  • Мнения: 718
Аз вече усещам натиск и още как с дете на 5 1/2 м...вече много изумено ме питат дали още кърмя, изумлението прераства в недоумение, когато съобщавам, че смятам още дълго да кърмя. Майка ми и сестра ми не ме тормозят, защото от опит знаят, че съвети не приемам или си ги пропускам около ушите, свеки обаче (която с 2 деца има общ кърмачески стаж 2 месеца) ги приема тежичко нещата, не толкова самото кърмене, а фактът, че то свързва детето с мен без шанс за раздяла и тя не може да му се радва(още отначалото ни агитираше едва ли не само да го родя и да й го дадем за отглеждане в провинцията Shocked... Rolling Eyes

# 9
  • София
  • Мнения: 2 658
аз определено бях подложена на сериозен натиск и то от най-близките. Мъжът ми, на който бях казала, че със сигурност ще кърмя до две години, обвиняваше за всяко нещо кърменето. Детето е злоядо(въпреки, че и сега е така и причината при нас са зъбите, което отдавна съм установила), детето е много привързано към мен и т.н, за всичко беше виновно кърменето. Също така се опитваха да ме убедят и как ще се увреди психически(добре че съм учила малко детска психология и педагогика и тия не ми минават). Ако не бях забременяла и кърмата ми не беше спряла, сигурно още щяхме да се кърмим. Въпреки, че не беше готова за отбиване, се наложи да и упражня и известен натиск, защото гърдите и зърната ми бяха много болезнени, а като няма кърма е много неприятно сученето. Сега съм решила, че ако много настоява като види бебето да суче, ще и давам, защото така ще се смекчи ревността, но съм сигурна, че ще разпънат на кръст. Аз обаче съм сигурна в своята преценка и не се поддавам на такива манипулации.

# 10
  • Мнения: 2 631
Здравейте!
Малко преди да навърши годинка аз самата се бях замисляла да отбия, но след подкрепата на мъжа ми и още една приятелка (форумка) реших да не го правя. Единственият натиск тогава усетих от свекърва ми, но буквално я отрязох (Защото от добра дума не схваща) и до ден днешен не ме е питала кога ще отбивам. Натиск определено не е имало, а само подмятания, че ще стане ученик и ще ме търси в междучасията и т.н. Благодарна съм, че имам семейство, което ме разбира и това прави кърменето още по-приятно  Peace

# 11
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Покрай трудното начало на кърменето с дъщеря ми, бях си поставила срок до захранването. По-скоро се надявах да имам кърма до тогава. Нещата обаче се пооправиха и си поставих срок до годинката, пак с уговорката, ако имам кърма. НО. Попаднах във форума и разбрах, че кърма ще имам, всичко зависи от мен. Тогава си казах, а и на околните: "Ще кърмя до две години, ако не се отбие сама дотогава-ще мисля като му дойде времето."
Забременях, когато дъщеря ми беше на 1г и 7м. Натискът започна тогава. Имах поредица от жестоки скандали с баща ми, сестра ми, бабите. Единствен съпругът ми ме подкрепи. Дъщеря ми се отби сама "като по учебник" в шести месец от бременността ми. Синът ми се роди здраво и доносено бебе. И доста лакомо. Всички бяха учудени, че въобще имам кърма. Grinning Аз обаче самодоволно им се усмихвах.
Синът вече е на 1г и 1м, но едва ли някой ще се опита да ми намекне дори за отбиване. Вече знаят, че съм доста упорита, а и че съм по-запозната от тях с особеностите на кърменето и надявам се, няма да ми противоречат Mr. Green Рядко попадам на непознати, които се интересуват от факта, че се кърмим. Чух на няколко пъти, че колкото е по-голям, по-трудно ще го отбия. Но когато ги просветя за естественото отбиване, а и им намекна, че и каката е кърмено почти до 2 години, просто си замълчават.

# 12
  • Мнения: 9 814
Натиск усещах още от както бебето стана на три месеца и половина. А като мина 6 беше ужас.
Свеки особено ме "ядеше", че заради нехранителната ми и рядка кърма, детето се будело през нощта и сина й не могъл да спи. Laughing
Майка ми се чудеше за какво толкова отдавам значение на кърменето- тя като не ме е кърмила, та какво ми е станало.
Две приятелки родиха няколко месеца преди мен. Едната още в родилното беше помолила да й бият някакви инжекции за спиране на кърмата, другата кърми само 12 дни. Децата им качваха през първите месеци по 1800-2000 гр., а моето само по 800-900 гр. За това все ми се подиграваха, че бебето ми е мнооого слабо, ако не било кърмено щяло да е едро като техните. А пък какво ли щяло да стане с гърдите ми. Laughing

Единствено съпругът ми ме подкрепяше. И до сега вярва, че Кати не боледува защото е кърмена година.

# 13
  • Варна
  • Мнения: 932
Кърмих първия си син до 1г и 10 м и го отбих просто защото бях бременна в 4 месец , кърмата беше станала като коластра , зърната доста болезнени и кърменето за мен ,уви , не беше никак приятно . Натиск не съм усещала , моят мъж ме подкрепя на 1000% , навсякъде се хвали , че е горд татко на кърмаче . Майка ми никога нищо не е казвала относно кърменето на порасналия и внук ( то като ме знае какви мога да ги изстрелям в отговор , що да си разваляме отношенията ) , само се чудеше как да му отвлече вниманието , като ми ревнеше АМММ ( да си иска цицата човека) . На други общо взето много много и не разправях , че се кърмим , че общо взето или им ставаше смешно на хората ( ама как , сериозно!!!) , или ме гледаха така  Shocked  Но смятам , че за 3 години , откакто съм в цикъла бременност-раждане-кърмене-бременност-раждане и т.н. , вече по-спокойно се приема кърменето на дете , дето може да си поиска бонбонче в магазина само . Най- се радвам на мъжа ми , който навсякъде , ама наистина навсякъде се хвали , че синът му ( малкия в момента) приема само и единствено кърма .  Crazy
А по въпроса за кърменето на момчета и бъдещото им сексуално развитие Wink - големият ми син не проявява никакъв , ама съвсем никакъв интерес към кърменето . Знае , че бебето като плаче , мама ще го вдигне и ще му даде мляко от гърдите си . Гърди - мляко - бебе - това е неговата представа .

# 14
  • Къде ли не
  • Мнения: 692
Децата им качваха през първите месеци по 1800-2000 гр., а моето само по 800-900 гр. За това все ми се подиграваха, че бебето ми е мнооого слабо, ако не било кърмено щяло да е едро като техните.
Глупости на търкалета! Сина ми никога не е качвал повече от 900гр. само на кърма, а племенникът ми първите месеци качваше по 1,500 кг. и той само на кърма, така че всичко си е ген!
Сега по темата - Натиск не съм и не усещам от никого на когото държа. В това число свекървата и свекъра - мисля , че те са много горди , че внуците им ( имат още един внук - кърмак ) се отглеждат по тоя начин. Grinning  Мъжът ми ни подкрепя напълно и често разговаряме на тая тема даже , май че той е по - навит да не приключваме поне до 2 год. Абе изобщо радвам се на изключително благоприятна среда и отношение, но ако дойде момент нещата да се променят , ще отстоявам решението си докрай и изобщо няма да ми пука!

Общи условия

Активация на акаунт