Усещате ли натиск да спрете да кърмите след първата годинка?

  • 6 457
  • 141
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 1 512
Сериозен натиск не усещам, само подмятания, уж шеговити. Продължаваме да се кърмим успешно и доставя удоволствие и на двама ни, но се притеснявам какво ще стане ако го приемат на ясла и аз се върна на работа.  Shocked

Ще продължите, разбира се, какво те притеснява.  Grinning Аз пуснах Кристина на ясла, когато беше на 1 г. 7 м. и започнах работа. Кърмех я сутрин и вечер, а през почивните дни - и когато поиска. Кърмих я до 2 г. и 3 м. - сама се отби.

# 46
  • Мнения: 2 616
Не знам защо някой трябва да ми дава нежелани съвети и защо аз трябва да се впечатлявам от чужди подмятания на "чужди" хора за отглеждането и възпитанието на моето дете. В този ред на мисли "Не, не чувствам натиск", защото не  позволявам да ми се бъркат в семейството, еле що се отнася до детето ми.
Смятам, че поведението ми респектира по странен начин хората и никой не се е опитал да ми дава акъл да отбивам  - ако случайно някой непознат все пак се опита да се изкаже "компетентно" общо взето подминавам без да се впечатлявам или обяснявам, никому не дължа оправдание все пак.
Освен това Мартин ходи вече почти половин година на ясла, което естествено разреди кърменията ни и ние и без това сме се запътили стремглаво към отбиване  Peace".

# 47
  • Мнения: 3 595
Доскоро никой не беше упражнявал натиск върху мен, но това беше доскоро.... Свекърва ми прави всичко и невъзможното в момента да ми обясни как ще си увредя децата с това кърмене, как те умират от глад и каква лоша майка съм. Незнам си коя нейна приятелка и лекарка и психоложка и още не се знае коя и били казали, че....(тук каквото се сетите от бисерите за кърменето) . А тъй като знае, че нито аз, нито мъжа ми ще и обърнем внимание, взе да звъни на цялата рода и от двете страни и да действа чрез тях. Добре, че всички си я знаем, що за стока е ooooh! Най-вероятно я удари критическата, друго обяснение нещо не намирам  Rolling Eyes

# 48
  • Мнения: 543
По мои наблюдения жените, които са кърмили по-малко, имат склонност да раздават съвети за ранно отбиване. И горе-долу която да каквато възрсат си е кърмила детето, смята, че точно на тази възраст трябва всички останали да си отбият бебетата. Струва ми се, че подсъзнателно нещо ги гложди и сякаш да оправдаят факта, че са отбили рано, подлагат на натиск другите около себе си.

# 49
  • Мнения: 8 242
По мои наблюдения жените, които са кърмили по-малко, имат склонност да раздават съвети за ранно отбиване. И горе-долу която да каквато възрсат си е кърмила детето, смята, че точно на тази възраст трябва всички останали да си отбият бебетата. Струва ми се, че подсъзнателно нещо ги гложди и сякаш да оправдаят факта, че са отбили рано, подлагат на натиск другите около себе си.
Мдам.. И на мен ми е странно как масово се кърми до 3-6 или 9м. .. Че и "само" до годинка..
Ама  Rolling Eyes

# 50
  • Мнения: 553
нещо повече докториците дето не са кърмили сега бълват какаво ли не против кърменето

според мен това е гузна съвет... и сякаш като го повтярьт отново и отново на другите майки се опитват несъзнателно сами себе си да убедят че не са ощетили детето си или поне гледат другите да не са по-добри от тях в това отношение

# 51
  • Мнения: 250
Ами от около година и на нас оказват натиск за нашето дъъълго кърмене,но за сега удържаме фронта.Най-лошото е че нямам подкрепата на таткото,а той много внимателно слуша какво му нарежда свеки.Имах си с нея един разговор на високо равнище(висок глас).Казах й че няма да позволя да се бърка в семейството ми и да ни разваля отношенията с мъжа ми.
За съжаление периодично трябва да търпя мърморенето на таткото,как заради моето кърмене не искал да яде нищо друго.И колкото и да обяснявам че е заради зъбите които го мъчат или заради болното гърло например,той си знае неговата.
За всички останали които ми се кокорят от учудване и ми казват "доброжелателно",че трябва да спирам да кърмя вече няма да коментирам.
От септември ходи и на ясла,но няма никакви признаци за отбиване,а толкова ми се иска да стане възможно без натиск.
Излях си мъката,за което ще ме извините.  bouquet 

# 52
  • Мнения: 5 391
Натиск не, но чести питания и подмятания.
Важното е, че мъжът ми е с мен.

# 53
  • Мнения: 3 091
Аз не срещах особена подкрепа нито от приятелки, нито от познати, нито от колеги. Единствено съпругът ми ме подкрепяше - той самият е кърмен до 3 годишна възраст. За педиатърката ми няма какво да коментирам - тя искаше да заместя кърмене веднага след 6 месец, но аз не я послушах.

# 54
  • Мнения: 59
И при мен имаше подмятания, но за мен беше важно, че мъжа ми ме подкрепя и разбира  Crazy Като кажа че го кърмя те гледат така   Shocked сякаш правя нещо незаконно. Кърмих сина ми до 2 годинки, ако имам друго дете пак ще го кърмя дълго. И аз се очудвах на подмятанията на личната  #Crazy Shocked #Crazy

# 55
  • Мнения: 356
Натискът при нас започна след втората годинка Laughing Освен най-близките, другите хора край мен дори не подозират, че продължавам да кърмя. Ама то не е за вярване де... че кой кърми толкова голямо дете Thinking  Laughing Аз пък аз избягвам да информирам непосветените по този въпрос, защото не ми се слушат глупости.

# 56
  • Мнения: 553
Бамби мама, що като поиска да суче малкото, през почивните дни не го връчиш на таткото той да го отбива, като слушка мама- и да изпълнаява: така де който иска той да го отбива, по възможност точно когато дават мач му го дай   Laughing Laughing Laughing
или пък не му го давай но му аткажи да суче да му види жалната реакция. може би пък просто не си дава сметка как стоят нещата и като види\ нагледно да се сети /отделно че мач няма да гледа покрай изпълнението на неговите съвети но тома едруга темаааа/
големи разбирачи ама по техните сметки няма на тях да им плаче и да ги глеуда с онзи молещ поглед   Cry
много е лесно така

# 57
  • Бургас
  • Мнения: 31
ами да.мога да кажа,че усещам натиск ,най-вече от страна на свекърва ми ,но дискретен.Говори ми,че трябва да го отбия ,защото вече е голям(1.9) Но най -много ми тежи,че се опитат да ми вменят вина ,че той не яде защото го кърмя.Да,той наистина има проблем с храната(не яде почти нищо,и дори му се повдига като ни гледа как ядем ),но ако спра да го кърмя,и малкото успокоение което ми остава,че не е гладен ще се изпари.Но също така смятам,че голяма роля играе и пола на детето

# 58
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Без да мятате камъни по абсолютния теоретик - гърдите след толкова дълго кърмене не си ли развалят формата?

# 59
  • Мнения: 3 718
Приятно ми е - Богиня!, ще отговоря на този въпрос, защото освен от интерес към темата и напоследък от лични наблюдения мога да говоря. Никакви камъни няма да хвърлям, защото самата аз се чудих до скоро дали някога ще имам пак приличен бюст или да се примирявам с "мокри чорапи" стайлинга. Истината е, че гърдите търпят трансформации още от бременността. Първите дни след раждането, преди кърмата да се регулира, рязкото надуване и спадане на гърдите помага за развалянето на формата. До скоро, въпреки всичко прочетено, си мислех, че това е необратим процес. Дълго време гърдите ми бяха далеч от приятната гледка. Но хубавото на дългото кърмене и съответно на плавното отбиване, е че с плавното намаляване на кърмата гърдите постепенно връщат човешките си форми. Ако отбиването стане рязко, може да не се получи това плавно възстановяване на естественото състояние на гърдите.
Та и аз вече имам все по приличен бюст. Сдобих се с много по хубави зърна от преди  Mr. Green
А и някак ме топли мисълта, че дългото кърмене е и предпазва до голям процент и майката от някои сериозни болести като рак на гърдата например.

Общи условия

Активация на акаунт