Усещате ли натиск да спрете да кърмите след първата годинка?

  • 6 468
  • 141
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 80
А ако не за здраве, за какво бихме го правили?

Не мисля, че кърменето е с цел само изграждането на имунитет. Създава се много силна връзка майка/дете, детето расте сигурно и обичано, уверено. Не че ако не се кърми няма да расте обичано и уверено, просто чрез кърменето се създава някакъв много интимент момент/свят, заради който повечето майки, които могат, решават да кърмят дълго. Или поне при мен това е мотивацията и нещото което ме прави силно и много щастлива. А и да, мисълта, че правиш най-доброто за детето си. Предполагам и че психологически не съм готова да приема, че бебето ми вече не е толкова малко бебе и не искам да скъсам окончателно как да се изразя...пъпната връв?!

Конкретно на въпроса - за една година синът ми не се е разболявал, освен 1-2 пъти лека хрема. Не го отдавам само на кърменето, може би късмет или знам ли...

# 91
  • София
  • Мнения: 2 381
Ох, прочетох повече от половината тема. Изводът, до който стигнах е, че, май, първо свекървите почват с натякването. При мен също е така. Още преди месец ми каза, че тя по едно време оставила само вечерното кърмене... Преди 2 дни ме пита докога ще кърмя и дали не съм го отбила. При все, че в началото ме подкрепяше да кърмя - не че аз не исках, де. Ще се върна на работа след 410-я ден и едва ли ще имам сили за повече кърмене. При мен умората е ключовият фактор, който води до намаляване на кърмата. Ако някой ми каже нещо за кърменето съм готова да му покажа бурканчетата с пюрета, на които пише, че кърменето е най-доброто за бебето.
В началото бе натиск за захранване в края на 4-я месец. Е, захраних на 5 м. и 8 дни със зеленчуково пюре, а не със сокчета. Сега - стога толкова си кърмила.  ooooh! Приятелят ми и майка ми ме подкрепят, що се отнася до кърменето. Аз съм второ дете в семейството и съм кърмена 16 месеца, а брат ми, който е 1-вото дете - само 7 - 8 месеца. Като разбра това, преди около половин година, се почувства пренебрегнат като кърмаче.  Laughing Той просто не е искал повече да суче и е бил адски злояд.

# 92
  • Мнения: 8 242
С най-добро чувство към кърменето, искам да попитам дълго кърмилите майки: наистина ли децата им са по-здрави? Към началото четох за постъпване в болница, за болести и т.н. А ако не за здраве, за какво бихме го правили?
Кърмих и двете си деца, колкото можах, не съм спирала изкуствено. Всяка майка има право да кърми или не собственото си дете, колкото желае, това е нейното дете, все пак.
Но - по-здрави ли са дълго кърмените деца - това е въпросът, според мен.
Нямам база за сравнение как би било ако не го кърмех Simple Smile
Но определено не е боледувал досега.. Поне нищо различно от сополи няколко пъти Simple Smile Не е пил АБ, нито Панадол или подобно дори Simple Smile

# 93
  • Мнения: 1 065
Чак натиск- не, но около годинката свеки деликатно ми намекна, че трябва да спирам вече да я кърмя през деня, защото затова не искала да яде  Grinning. Всъщност знам, че много ни се радва.
Много ми стана чоглаво обаче онази вечер баща ми като ми каза да съм я отбивала вече, че до кога щяла да ми дърпа блузата  Confused. И това при положение, че той самият е кърмен дълго. Какви хубави кисели млека имало...

# 94
  • Мнения: 246
Когато бяхме на 1м. свекъра ми носи една статия, в която пише за предимствата на дългокърмените деца. По точно до годинка. Човека беше много притеснен да не би рано-рано да отбия бебока. Сега нищо не казва, но свекърва ми е притеснена как ще го отбием, а мъжа ми казва: "Няма страшно! Като навърши 18г. ще го прехвърлим от една цица на друга  Mr. Green!" Ей това е човека застанал 1000% зад мен. Мечтата му е да кърмя 3г.  Laughing!

А да, да се допълня за храненето. Изобщо не сме злояди. Наяждаме се за около 15 минути и след това на цица. Това си е традиция. И си я търси.

# 95
  • Мнения: 3 718
angel?, за жалост не само дългото или въобще кърменето е фактор. Живеем, аз поне, в един от най мръсните градове в Европа. Дишаме нещо, което е много повече от въздух. Храним се със заместители на храна. Най малкото, чрез кърменето можем да увеличим шансовете на децата ни, да им дадем добър старт, като отложим поне малко срещата с проблемите.
Моето дете беше сравнително здраво докато не тръгна на ясла (2г.). Боледуваше рядко и лесно се възстановяваше. Имах спокойствието, че дори и да откаже да се храни или пие, няма проблем, защото гърдата не отказва. Честно, не искам да си представям как бих се справила с болно бебе без екстрите на кърменето.
Но, след като тръгна на ясла, нещата се промениха. Започна много повече да боледува, сдоби се с алергия към нещо. За жалост кърменето не може да го предпази на 100%, но пък все още помага за по бързото възстановяване. Нямам база за сравнение с изкуствено хранени деца, но не е и коректно да сравняваме, както казах, факторите са много.
А причини за дълго кърмене, освен здравето, колкото щеш.

# 96
  • Мнения: 3 929
Точно натиск не съм усещала, но ми се натякваше с ироничен тон, че е крайно време да спра. Това, след като детето мина 1 годинка. Свекърва ми обаче най-много ме подкрепяше да го кърмя. Но майка ми...даже като мина 1,6 год., започнах да я лъжа, че съм го отбила. Криех се, а той пък тогава започна да ме "издава", защото ясно показваше, че още го кърмя - казваше "папам цициии", "бичам цици" или идваше директно в скута ми и ми вдигаше блузата.

# 97
  • Мнения: 11 036
За щастие никой не ми е оказвал натиск, нито пък са ми подхвърляли намеци и забележки. Simple Smile

Нямам база за сравнение как би било ако не го кърмех Simple Smile
Но определено не е боледувал досега.. Поне нищо различно от сополи няколко пъти Simple Smile

Това се отнася и за моето дете. Не знам дали и доколко се дължи на кърменето, но фактът, че досега е приемала само Панадол и стрей Низита за нослето, без АБ и др. лекарства, може само да ме радва.

# 98
  • Мнения: 3 092
Искам да отговоря и аз за здравето - не боледуваше до като тръгна на ясли .После разлика никаква. Tired

# 99
  • Мнения: 1 725
Още не мога да кажа за боледуването май, ще видим и тази година как ще е. Ако е пак така (здрава), ще го свържа наистина с кърменето. Имам познати, кърмещи, но децата им преболедуваха поне 2-3 пъти, но не са много. Но и закаляването е много важно! Познавам и 2 пъти по-малко кърмени деца, но по-калени и издръжливи на климатични условия от Настя. Аз не мога да го постигам така, както ми се иска (закаляването).  Като цяло повечето, които кърмят, наистина могат да се похвалят със сравнително по-рядко боледуващи деца.
Единственият човек, който ми се меси сериозно е майка ми, тя определено щеше да ми натяква, но слава богу, замина за чужбина преди известно време. А от познати разни съм получавала и шашнати (как така още имам кърма  Laughing ), и притеснени (за психичното здраве на детето ми - че е вредно, ако се пристрасти към мен!  Crazy ) и немалко завистливи коментари. Но отдавна не се е случвало и ми липсват, защото много ме разсмиват.  Mr. Green

# 100
  • Мнения: 553
ЕЕх мислех че съм някакво изключение а то си било направо епидемия...
никак не ме радва че не съм само аз така, честно казано  Crazy Crazy
това за свекървите- май е от ревност към бебето  най-често, и защото кърменето се оказва пречка те да го "гледат"
Иначе на мен освен че бил голям, освен че бил момоче /като че то може да разбира че има разлика в половете на тази възраст hahaha/ на мен ми пробутват че щял да ми се изтощи организма  hahaha че то аз като съм искала второ дете съм била наясно че ще ми се изтощава организма, поне 18 години по всякакъв начин  Joy Joy Joy

# 101
  • Мнения: 961
че то аз като съм искала второ дете съм била наясно че ще ми се изтощава организма, поне 18 години по всякакъв начин  Joy Joy Joy
Ти си оптимистка и то голяма, само 18 години...  hahaha  Mr. Green

# 102
  • Мнения: 104
Дъщеря ми е вече на 11 месеца и чувам добронамерени съвети да отбивам вече. Не мисля да отбивам, поне докато детето не ми откаже самичко. Но това, че чета тук колко други майки кърмят след годинка, ме успокоява много Simple Smile

# 103
  • Мнения: 422
Когато видях заглавието на темата и си помислих 4е поне 70 процента от тези които настояват ще са свекървите и е то4но така,не с лошо намерение разбира се, а от гледна то4ка на това 4е не могат да гледат толкова колкото им се иска!

# 104
  • Мнения: 2 478
Аз кърмих само 11 месеца,защото кърмата ми спря тогава.Никога от никого не съм усещала неодобрителност по отношение на кърменето ми,въпреки че от всичките ми приятелки и роднини аз съм тази,която е кърмила най-дълго.Дори винаги всички са ме поощрявали ,че кърмя почти година.

Общи условия

Активация на акаунт