2 ОДЗ "Звънче"

  • 32 635
  • 107
  •   1
Отговори
# 75
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Въпросът е глобален, не опира само до недостига на средства за детските заведения. Проблем е, че децата не са приоритет за държавата и общината, примери много. Всичко това обаче съвсем не означава, че на хората с по-малки финансови възможности следва да се ограничава досъпът до услуга в общинско детско заведение. Достатъчно е писано в темата за това.

iavorski, по твоята логика дай да категоризираме общинските ДЗ и да се определят Х такива за деца на родители с доход до 1000 лв., Х за такива с доход до 3000 лв. и т.н.
И да, дарението е доброволен акт и не следва да се вменява в задължение на никого, защото е неправомерно. Още повече, възползвайки се от крещящия недостиг на места в ДЗ СФ.
И да, доста по-разумно според мен е да се осигурят средства за минерална вода на децата, вместо да се отпускат такива за незадължителни, спорни ваксини или за свободни кокошки и играчки на малките прасенца във фермите, каквато е реалността за съжаление. Въпрос на приоритети!

# 76
  • Мнения: 4 465
С риск да бъда обвинен в пристрастие ще попитам - някой от вас да има по-добра и при това "работеща" концепция как да се осигурят достатъчно средства за обзавеждане и ремонти без да изглежда като изнудване.


Работещи концепции има в други държави, но те вървят с работа с родителите от страна на детската градина по отношение на мотивацията. И който има възможност помага - в пъти повече отколкото тук. Но това не става с две родителски срещи в годината. Изисква време и усилия от страна на градината.

И в други градини играят с нови играчки. При нас излизаше не повече от 20 лв. на година, за да обновим и допълним наличните за групата. И не всички даваха. Ремонтите се поемаха от детската градина. Явно бюджет се намира. Не е лъскаво, но условията са много добри. И то в 45 годишна сграда. Явно има управление и управление.

Цинично е да се обвързва достъпа да базова общинска услуга с някакви нерегламентирани плащания от страна на родителите. Това не е частен бизнес и не може да се развива на същите принципи.

# 77
  • София
  • Мнения: 351
синът ми току-що го приеха в 2 ОДЗ; директорката ми се стори много симпатична (не бях чела тук други коментари); материалната база на първо четене изглежда добре

аз бих давала допълнително за алианс и за допълнителни дейности; така или иначе 60 лв. месечно надали стига и за храната на децата (детската кухня в Ян Бибиян ми излизаше към 80-90 лв./мес., без хляб и без плодове)

не разбрах на какво се дължи озлоблението на част от пишещите тук - не са се класирали в ОДЗто (злоба на принципа гроздето е кисело), или директорката ги е обидила лично?!

# 78
  • Дъ Биг Вилидж
  • Мнения: 100
синът ми току-що го приеха в 2 ОДЗ; директорката ми се стори много симпатична (не бях чела тук други коментари); материалната база на първо четене изглежда добре

аз бих давала допълнително за алианс и за допълнителни дейности; така или иначе 60 лв. месечно надали стига и за храната на децата (детската кухня в Ян Бибиян ми излизаше към 80-90 лв./мес., без хляб и без плодове)

не разбрах на какво се дължи озлоблението на част от пишещите тук - не са се класирали в ОДЗто (злоба на принципа гроздето е кисело), или директорката ги е обидила лично?!

Според мен по-скоро е свързано с факта че доста деца в тази градина са приети по хм - малко по-различен начин - иначе е трудно да се обясни защо 80% от децата там са с семейни доходи в пъти над средните за София. Освен ако не са включили и критерия за дохода при кандидатстване.

# 79
  • София
  • Мнения: 351
ние сме с доход около средното за София и НЕ сме плащали нищо за прием

имахме късмет - за трето класиране имаше 2 незаписани от второ, ние бяхме първи в списъка и готово

# 80
  • Мнения: 847
аз съм чувала само хубави неща за градината от познати с деца там, така че предполагам ще сте доволни   bouquet

# 81
  • София
  • Мнения: 351
ох, дано, че след тази канонада от почти-отрицателни и напълно-отрицателни мнения, доста се притесних

# 82
  • Мнения: 7 112
Отрицателни мнения за обучението в градината не съм чела досега. Даже обратно. Отрицателните мнения са заради масовият прием извън системата. Едва ли не сте забелязали, че колонката по графа 2.2.4 е по-внушителна от тази на приетите по общ ред.

# 83
  • София
  • Мнения: 351
да, забелязах

но по-интересното е, че остават места за трето класиране, а както е тръгнало май и за четвърто класиране ще остане едно място

защо класираните не се записват?

апропо, днес минах покрай градината; директорката си беше в кабинета на бюрото; не знам дали е работела, разбира се, но по-вероятно е; за мен това е добър знак

# 84
  • София
  • Мнения: 1 861
vtrendy, градината си е чудесна! Ние прекарахме едни 4 спокойни и безметежни години там...Няма нещо на този свят, за което да чуеш 100% единодушни суперлативи! Естествено, всичко зависи малко или много от "напасване" на дете, група и конкретни възпитатели, и най-вече родителски мироглед, но къде ли не е така... Много съм чела и чувала за "корумпираната" директорка, но на свой гръб не съм го усетила... Да, има месечна допълнителна такса към "Родителския алианс", която малко утежнява семейния бюджет, но когато виждаш, че парите отиват за доброто на децата, това не би трябвало да е проблем... Настрой се положително и ще видиш, че всичко ще бъде наред!  Simple Smile

# 85
  • Мнения: 26
Здравейте,
Ще си позволя да възобновя темата, за да ви попитам пак относно сумите, които се заплащат към родителския алианс. Моето дете сега е прието в първа група, досега посещаваше друга, самостоятлна, ясла. Приеха го без никакви протекции, връзки, ходатайствания и тн., просто живеем наблизо, аз работя в района и преди това беше на ясла, та се натрупаха достатъчно точки. Доходите ни не са кой знае какви, затова ме интересува - дали сумата, заплащана към този алианс се отразява по някакъв начин на отношението към детето? Т.е., има ли значение дали даваш 20 или 200 лв месечно?

# 86
  • Мнения: 199
Не мисля.Всеки сам избира сумата,с която да участва.А и не е задължително да го правите,ако нямате финансова възможност-доброволно е.Идеята с Алианса е добра,според мен,стига да не се вменява на родителите.
Аз лично бих давала допълнителна сума,за да има повече от една учителка на 30-35деца.Но не знам има ли начин това да стане. Rolling Eyes

# 87
  • Мнения: 26
Идеята с Алианса е добра,според мен,стига да не се вменява на родителите.

Да, определено не живея в заблудата, че е възможно с такса от 60 лв на месец, т.е. по около 2-3 лв на дете на ден, да се осигуряват три яденета дневно, да се плащат заплатите на учителите, да се осигуряват консумативи като тоалетна хартия и вода, че и за играчки да има. Сградният фонд пък въобще не ес коментира - повечето градини в София, а и в страната, са в сгради на по 40 години, което предполага непрекъснати ремонти и поддръжка. За съжаление там, където държавата отдавна е абдикирала, нормално и правилно е сами да се погрижим - става дума за нашите деца, все пак!
Това, което ме смути е папката, която стои при учителките по групите, в която папка всяко дете си има "досие", т.е. учителките са тези, които оперират с информацията кой родител какви пари внася за общото благо. Това ми се стори доста нередно и, както вече казах - доведе до притеснение дали от сумата не се определя отношението. 

# 88
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Да, определено не живея в заблудата, че е възможно с такса от 60 лв на месец, т.е. по около 2-3 лв на дете на ден, да се осигуряват три яденета дневно, да се плащат заплатите на учителите, да се осигуряват консумативи като тоалетна хартия и вода, че и за играчки да има. Сградният фонд пък въобще не ес коментира 

За всяко дете, посещаващо общинска детска градина се отпуска и субсидия, по спомен около 180 лв. на месец. Разбира се чудесно е и родителите да помагат, стига да е действително доброволно.

# 89
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Здравейте, някой може ли да ми каже до колко работи градината вечер. Чух от познати, че до 17.45ч. искали да са взети децата. Вярно ли е?

Общи условия

Активация на акаунт