За 1 гр купувате ли учебници?

  • 7 247
  • 89
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 149
Една приятелка ми каза, че в 1 гр купували чебници и тетрадки/учебни/ на децата си, като един учебен комплект бил 30 лв. Чудя се аз..така и не разбрах по коя система на МОН са, но нормално ли е да се купуват от родителите неща, които дъжавата трябва да подсигурява? Последно, в у-ще мисля, че приеха държавата да дава чебниците, в градините не е ли така?

# 1
  • Бургас
  • Мнения: 10 353
Ами май ще купуваме.Още не са ни организирали род.среща и за сега не знам със сигурност.Но от познати чувам, че са им събирали пари за учебници и тетрадки.Ще видим.

# 2
  • Мнения: 3 336
Предполагам, че ще купуваме, щом купувахме помагала в яслените групи, редно е и в градината да има такива. Wink Но за това винаги се събират пари на родителската среща.

# 3
  • Мнения: 388
Миналата година щерката беше първа група и купувахме. Събраха се пари на родителската среща. И аз мисля, че е редно да ги осигурява държавата, както в първи клас, но... Както си купуваме тоалетната хартия, явна така ще си купуваме и учебници.

# 4
  • Мнения: 46 565
Да. Учителите предварително прочитат комплектите на различните издателства и избират това, което смятат за най-добро.
При нас се работи с "Моливко", досега ни излизаха по 15 лв./година, като някои, които учителите и родителите преценихме, че не са необходими, не купувахме. Към даден предмет има учебник и учебна тетрадка, в която децата решават поставените задачи. Може и всеки да си ги вземе отделно, но по-добре накуп, има отстъпка.

... И аз мисля, че е редно да ги осигурява държавата, както в първи клас, но...

Държавата поема учебниците само за задължителното образование. То започва от предучилищна група. Преди и след това е по желание и учебниците се купуват от родителите.

# 5
  • София
  • Мнения: 8 286
Това не са учебници, а учебни помагала.
Да купуваме ги, общо в групата: не пълния комплект, учителките преценяват кое трябва. Тези, в които не се реже, лети и пише, им ги показват мултимедийно.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
И при нас миналата година ,когато синът ми започваше първа група се събираха парички за учебни помагала.

# 7
  • Ку-куландия
  • Мнения: 794
Да комплекта при нас излезе 60 лв.

# 8
  • Мнения: 7 821
Да, купуваме. Защото държавата и общината не са длъжни да го правят. Безплатни са само за подготвителната (4-та група). Предполагам, че когато градината стане задължителна от 5г ще са безплатни и за 3-та.
Купуваме и помагала и допълнителни учебни тетрадки и за учениците, нищо, че там пък съвсем всичко би трябвало да е безплатно. Би трябвало, ама не е.

# 9
  • Мнения: 3 042
Привет, синът ми е 4-та група. Досега винаги сме купували учебни тетрадки. Посещавал е две различни градини. Излизат около 30 лв. Отделно се събират пари и за канцеларски материали.
Миналата година на родителската среща ни казаха, че за предучилищната група ще са безплатни. Още не са ни събирали тази година и незнам дали е така наистина.
Всяка година е работил по различни програми - Моливко, Изкуства, Ръка за ръка. Ако не се лъжа така се казват издателствата, по чиито учебни тетрадки е обучаван през трите години.
Учителките на групата решават кой комплект е най-подходящ за децата.

# 10
  • Мнения: 2 149
Дамммм, това е полжението значи.
Добре, ще чакаме да кажат от кое издателство, ...т.е. аз мисля, че са на Просвета, не съм се поинетересувала ошеще, и ще даваме паи за това.
Миналата година по 50 лв за килими, касетофон, играчки и т.н., тази започваме от 30 та нагоре. Laughing

# 11
  • Мнения: 545
Добре, де - нали в първа група ги учили основно на хигиенни навици и самостоятелност. Какви са тия тетрадки, пък и учебници. Може би във всяка градина е различно..... newsm78

# 12
  • Мнения: 3 042
В яслата също се купуват учебни тетрадки.

# 13
  • Мнения: 545
В яслата също се купуват учебни тетрадки.
Въбоще не сме купували нищо за яслата, имаше две родителски срещи и нищо подобно не са искали. Да, принципно знам, че на издателство "Изкуства" има помагало "Аз съм в детската ясла", но не са го ползвали, доколкото знам. Явно е до детско заведение.

# 14
  • Мнения: 46 565
Добре, де - нали в първа група ги учили основно на хигиенни навици и самостоятелност. Какви са тия тетрадки, пък и учебници. Може би във всяка градина е различно..... newsm78

Не е различно, имат си програма, слусната отгоре.

# 15
  • Мнения: 5 393
Миналата година за първа група купувахме учебните помагала. За втора група съм сигурна, че пак ще купуваме.

# 16
  • Мнения: 2 149
Добре, де - нали в първа група ги учили основно на хигиенни навици и самостоятелност. Какви са тия тетрадки, пък и учебници. Може би във всяка градина е различно..... newsm78

Не е различно, имат си програма, слусната отгоре.

О, хигиенните навици са в яслата, в първа група естествено, че продължават и в тази насока.
Иначе имат основни задачи - да броят до 3, да преброяват предмети, да учат стихове и песни, основни природни закономерности и т.н. Ако имат английски и речник с определн набор от думи.
Оцвеяване, изрязване, фина моторика демек се развива.
Пъзели, лабиринти, апликации и рисуване.
Цветове, имена на предмети, собствени имена и адрес, роднински връзки.
За учене има много.

# 17
  • Мнения: 6 031
Купувахме в първа група и ги използвахме и през втора.После купувахме в трета.В четвърта бяха безплатни.Помагала сме купували всяка учебна година, но различни-например в едната година моливи и пастели , в другата бои, после гланцови блокчета и т.н.

# 18
  • Мнения: 3 042
Всяка възрастова група си имат конкретни учебни и пр. задачи. В началото на уч. година на родителската среща ни ги четат, за да сме запознати и ние. Учителките вече сами си преценяват по коя учебна система ще си постигат зададените умения. Не винаги се купуват всичките тетрадки от поредицата за съответната възраст. На края на годината ни ги дават попълнени от децата да ги видим как са се справили.
За яслите - майка ми работи в ясла, от нея знам, че също избират тетрадки. Май точно на "Изкуства" беше книжката, както беше писала Ига.

На някой от 4-та група минали му вече родителската среща? Безплатни ли ще са тази година?

# 19
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 875
Тази година водя подготвителна (четвърта) група и днес ни доставиха комплектите учебни книжки. За тази възрастова група са безплатни, защото е задължително обучението и общината поема закупуването. Но от 1-ва до 3-та група родителите осигуряват учебните тетрадки. Иначе за останалите материали винаги родителите ги купуват (пастели, моливи, скицници, флумастери; сега тетрадки с тесни и широки редове и пр).
Относно програмата - всяка група има учебна програма (както в училище). А разпределението и структурирането на заниманията обикновено се дава от системата, по която се работи (в книгата за учителя на всяко издателство). Предметите са същите както в училище, но под малко по-различна форма и наименование. Хигиенните и навиците за самообслужване - те са и в първа, и във втора група; всичко върви заедно - обучение, възпитание, игри, навици и т.н.

# 20
  • Мнения: 698
Да, купихме. 22лв. По системата "Моливко".

# 21
  • Мнения: 3 980
Нищо не сме купували още тъй като централната градина е в ремонт и нас ще ни вземат чак края на ноември ooooh!

# 22
  • където и да е,само да не съм сама
  • Мнения: 586
Всяка група в детската има учебна програма от 01.10. до 31.05.
Съответно от ДГ решават кои помагала ще се ползават и на 1-та род.среща се събират пари за тях.
Единствено за предучилищната са безплатни,защото е задължителна.

# 23
  • София
  • Мнения: 8 286
Дамммм, това е полжението значи.
Добре, ще чакаме да кажат от кое издателство, ...т.е. аз мисля, че са на Просвета, не съм се поинетересувала ошеще, и ще даваме паи за това.
Миналата година по 50 лв за килими, касетофон, играчки и т.н., тази започваме от 30 та нагоре. Laughing

е другия вариант е ЧДГ, но там таксата няма да е 40 лв.

# 24
  • София
  • Мнения: 13 216
Купувахме учебниците от 1 до 3 група. В 4-та са безплатни. Нашите калпазани учеха по Изкуства. Сега в предучилищната ще са по Анубис. Плащали сме около 20 лв за учебниците + десетина лева за разни моливи и труги материали. Това ни е за цялата година плащането  Wink

# 25
  • Мнения: 38
От първа група до сега (3 гр.) сме купували учебници и учебни помагала. В края на годината, децата изнасят открит урок, за да покажат наученото. Примерно: получават емблеми с различна геометрична форма, след което трябва да се подредят в редичката, чийто знак показва тази форма; слагат стикери на плодове и зеленчуци, съответно в овощната или зеленчуковата градина; показват ориентация в посоките; оцветяват различните форми в определен цвят и други подобни. Учителките са предпочели да работят с "Моливко". Събираме парите в началото на годината и учебниците, заедно с помагалата се купуват заедно, защото има отстъпка. С разликата се закупуват и други неща (подменят някоя играчка или нещо такова). Плащаме по 30 лв.

# 26
  • Мнения: 1 425
От 1 до 3 та група, в която ще е тази година дъщеря ми, сме купували учебни помагала. Освен тях купувахме табла на учителките за около 150 лв. моливи, бойчки, фулмастери и пастели купуваме всяка година и какво ли още не. Но за съжаление, като попитаме за открити уроци, ни отговарят, че било невъзможно да се организира  Mr. Green Така, че в градината наа дъщеря ми купуваме, а не знаем кое за какво е.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 616
Тази година синът ми е 4та група - събрахме по 15 лв на дете за канцеларски материали. На родителската среща казаха, че учебниците и тетрадките се осигуряват от общината+книжка за родителите (също безплатна) по която ще можем да се ориентираме и ние за това какво се учи в момента, и да помагаме ако има нужда.
За момиченцето ми, което е 2ра група се оказа, че събираме по 35 лв за канцеларски материали  Rolling Eyes Списъка го видях - няма учебни пособия. Като я взимам ще говоря с учителката, защото тази сума ми се стори меко казано голяма, а и не ми стана ясно дали ще закупуваме учебни помагала отделно или са осигурени от общината.

# 28
  • Мнения: 1 425
Тази година синът ми е 4та група - събрахме по 15 лв на дете за канцеларски материали. На родителската среща казаха, че учебниците и тетрадките се осигуряват от общината+книжка за родителите (също безплатна) по която ще можем да се ориентираме и ние за това какво се учи в момента, и да помагаме ако има нужда.
За момиченцето ми, което е 2ра група се оказа, че събираме по 35 лв за канцеларски материали  Rolling Eyes Списъка го видях - няма учебни пособия. Като я взимам ще говоря с учителката, защото тази сума ми се стори меко казано голяма, а и не ми стана ясно дали ще закупуваме учебни помагала отделно или са осигурени от общината.
В коя градина сте? Аз също бях чула, че тази година за всички градини и групи във Варна, общината ще поеме учебните тетрадки и учебниците. Не вярвах, че ще стане  Mr. Green При нас още нищо не знаем, защотоградината е в ремонт.

# 29
  • Мнения: 5 401
На родителската среща в ДГ ни предупредиха, че ще купуваме учебници и тетрадки, а също и консумативи. Играчките - допълнително. До колкото зная има 2 системи - "Моливко" и още една, но тъй като ДГ е в ремонт, все още не са ни информирали какво и колко ще ни струва удоволствието.

# 30
  • Мнения: 86
Сигурна съм, че и ние ще купуваме помагала за първа група. В яслената група ни събираха пари за помагалото, по което учеха. Другата седмица ще стане ясно по колко парички като мине родителската среща.

# 31
  • Мнения: 326
Аз сега за първи път от тук чувам за подобни книжки. Явно не съм запозната  newsm78. Тези помалага на Моливко има ли ги някъде в нета newsm78, да ги разглегам???

# 32
  • Мнения: 1 425
В нета не знам дали ги има, но по книжарниците можеш да ги намериш и разгледаш.

# 33
  • гр.Варна
  • Мнения: 722
Държавата плаща само на 4те групи и на децата в предучилищна група - набор 2003 г.  Останалите си ги купуват защото са пожелание.
Мисля че са две възможностите на издателство "Слово" - Моливко" и на издателство 'Изкуства" - Аз съм в детската градина
 Ето тук може да видите повече : Моливко и Аз съм в детската градина 

Учителите избират по коя от двете.

# 34
# 35
  • Бургас
  • Мнения: 10 353
Нашата среща беше вчера и ще събирам по 60 лв. - 28 лв. за учебни помагала.С останалите 32 лв. ще се закупят канц. материали за цялата година.Каквото остане ще отиде за книжки с приказки да им четат учителките, защото нямат ТВ в групата.

# 36
  • където и да е,само да не съм сама
  • Мнения: 586
Вчера се обадих в узд-во Изкуства,чийто сайт Милена е дала/за което едно огромно Благодаря!/.
Там учебните помагала за 1-ва група са 16лв,а на нас в детската за същите ни искат 25лв.
Тъй като съм в родителския актив на групата смятам да си ги купим направо от издателството,за да спестим по 9лв. на дете/разликата хич не е малка/.
Не обвинявам учителките,а някой дистрибутор,който иска да сщечели доста на наш гръб.
Дано това да е полезно за всички,които ще ползват помагалата на Изкуства.
Проверете в сайта им-пише и цените за съответната група.

# 37
Там учебните помагала за 1-ва група са 16лв,а на нас в детската за същите ни искат 25лв.

Консултирайте се с учителките, защото понякога купуват допълнителни книжки, а не само минималния набор за съответната възрастова група. Питайте също така, дали в тази цена са имали предвид моливи, острилки, флумастри, химикалки и прочие. Едва ли искат да ви излъжат, по-скоро нещо не сте се доразбрали. Най-малкото защото на книжките има отпечатана корична цена.

# 38
  • Мнения: 2 096
Само да вметна че ОДЗ и ЦДГ се издържат от общината и тя подсигурява каквото е необходимо съобразно бюджета.. Във Варна от тази година Общината поема разход за учебни помагала.. и понеже се спомена и друго - тоаетна хартия не носим, нито вода.. всичко се подсигурява от общината..

# 39
  • Мнения: 1 484
Ще  купуваме   миналия  ден  ходихме  на  род .среща.

# 40
  • Мнения: 5 178
Децата си имат задължителна програма, госпожите избират набора помагала на коя фирма ще са..
Тази година след като ни  одрънката от ДГ за какво ли не,  сега ни зарадваха, че поне помагалата ще поеме общината- таз година за сеФте Crazy

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Да - за дъщеря ми преди 4 години. После съответно във 2-ра и 3-та група. В подготвителна са безплатни.

Сега за малката - отново така.

# 42
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Да купувахме до 3 група. В подготвителната са безплатни, но и там давахме пари за докупуване на някой учебни тетрадки.

# 43
  • Мнения: 159
За всички групи/вкл. и ясла/ има една национална програма, която е задължителна за всички. Пишат се дневници, учителски книги и т.н.т. Когато някой от инспектората или от общината реши да мине на проверка, гледа как са планирани учебните занимания./има си точна инструкция/.Помагалата до ІV гр са задължителни, но се купуват от родителите. Има няколко ЛЕГИТИМНИ програмни системи/т.е. тетрадки/."Просвета","Анубис","Изкуство","Моливко", за съжаление има и много "измислени" несъобразени книжки.Учителките подбират по коя система ще работят.Доста е глупаво когато всяка година сменят издателството, но това е под контрол на директора.За ІVгр.помагалата се поемат от държавата. За всяко дете, е предвидена определена сума/33 лв за "Просвета"/ и учителката за тези пари трябва да подбере от помагалата.Те са по "предмети", но има и допълнителни. Така че идеята "задължителни-пък ние да ги купуваме" е реална, не казвам, че е честно, но просто е така.И ако в някоя градина не се купуват учебни помагала/частна или държавна/, то нещо не е както трябва.

# 44
  • Мнения: 159
Само да добавя- евала на община Варна! Ние в София си купуваме и водата, и салфетките. На една група, за една седмица, общината даде 2 пакета салфетки!

# 45
  • Мнения: 2 096
До миналата година и във Варна се поемаха от родителите... явно са увеличили перото в бюджета касаещо ДГ..а ремонтите които текът в момента са по европейска програма за енергийна ефективост, която община Варна спечели.. Остава да построят обещаните нови детски градини, за да си решим проблемма с недостига на места..тогава ще застанем зад лозунга на кмета, че "Варна е най добрия град за живеене в България"

# 46
  • Мнения: 3 980
А има още какво да направи ,че да застана зад лозунга му  Crossing Arms

# 47
  • Мнения: 159
Все пак прави нещо, човека. И ние в София пострадахме при "зората на демокрацията" от реституцията. В центъра на София от 11 ДГ, бяха реституирани 6! Но никой така и не направи нищо.

# 48
  • Варна
  • Мнения: 616
ESTRELA - хлапетата са в ДГ "Изворче" в кв.Трошево. Както ме уведомиха учителките, тази година всички учебни помагала, за всички групи, се отпускат от общината. Работят по "Изкуство". Събрахме парички само за канцеларски материали  Laughing Дано така да е и занапред

# 49
  • Мнения: 2 123
Ох, слава богу ... поне ще се занимават с нещо смислено, а и за нещо смислено ще си дам парите

# 50
  • Мнения: 2 149
Мишелин, това е много странно, защото не виждам логика на едни общината да дава пари, а на други не newsm78 Говоря за първа група, това ми е странно.
На нас вчера ни казаха - само предучилищната се поема от Държавата, всички други трябва да си ги купуваме ние. Нашият комплект по корична цена излиза по 18 лв, но може да напипаме и отстъпка, за Моливко говоря, 5 книжки са.

# 51
  • Мнения: 2 096
Мищелин е от Варна.. плащането на учебни помагала е според решенията на общината..в Сф си ги плащат родителите,а във Варна това се поема от общината

# 52
  • Мнения: 2 149
Aaааа, вярно! Сега схванах! Wink

# 53
  • Мнения: 2 531
Една приятелка ми каза, че в 1 гр купували чебници и тетрадки/учебни/ на децата си, като един учебен комплект бил 30 лв. Чудя се аз..така и не разбрах по коя система на МОН са, но нормално ли е да се купуват от родителите неща, които дъжавата трябва да подсигурява? Последно, в у-ще мисля, че приеха държавата да дава чебниците, в градините не е ли така?
За градините в Пловдив  Не дават ПОЧТИ НИЩОІ наколко химикала, листи  тетрадка ...
Учебните помагала ги избира госпожата по нейно осмотрение и предпочетание и ги ПРЕПОРЪЧВА на родителите- могат да се съгласят, може и НЕ !Въпроса стои така - ако искаш детето ти да има с какво да рисува  - купуваш боички, фулмастери .. и т.н. от държавата нищо не дават.Общините могат да поемат някъде, но в Пловдив специално си купуваме всичко / тази год. 30 лв/
В предучилищна и училише в първи клас са безплатни и еднократни учебниците. От там нагоре- оборотни по 3 г.  bouquet

# 54
  • Мнения: 2 149
Миналата година за яслата, купувах даже и химикалките, с които пишат госпожите в дневницте Crazy Това ми се стори пресилено, но яво жените и 20 ст не искат да дадат за работата си. ooooh!
А иначе тази година малко се чудя какво ли ще ни искат, защото не стига, че не желаят да работят с цветни А4 хартии, вместо гланцови блокчета, а искат дори да са гланцови самозалепващи...че така няма да имат развитие на умение да лепят с лепило. Да намажат опакото и да го лепнат по правилния начин newsm78 Най ме ядосва, че не стига, че събираме пари и купуваме всичко, ами накрая и имат множество претенции. Даже ни казаха да не сме купували нищо без да го сгласуваме с тях - дори за играчките. То е ясно, е няма да им вземем играчки, които не са безопасни, когато има много деца, ще ги мислим да са без дребни части и т.н., но едва ли не те искат да определят абсолюно всичко ама с нашите пари. Както и да е, кое те, кое ние ще решаваме какво да бъде.

Вчера си говоря с една колежка - ами да направят таксата 45 лв на месец и да купуват всичко от тях, а те уж 40 лв и накрая - нямат килими, нямат покривки, нямат хартия, ножички, нищо! Книжки - не, играчки - не. Confused

За допълнителните дейности - нашата градина явно добре се справя - танци, английски, плуване и футбол. Само където от второто и третото не можем да се възползваме баш, понеже сме във филиал, и ще е трудн - за точно 50 м искат бус да ги взима с/у заплащане. Еееее, да са 4-5 деца и аз ще ги прекарвам 50 м, пък и да ми плащат за това #Crazy
А като ги попитах при тази ситуация да няма сало за музикалните и танцови дейности, едните, които плащат и имат занятие добре, а другите какво ще правят, те ми казаха, че другите стояли и гледали при желание, а който не искал щял да играе пи гардеробечтата с госпожата. Само не разбирам, моето дете ако иска да слуша и танцува, тогава защ да заплащам за това - то ще го прави покрай другите hahaha Не можело да ги делят и да им казват - "мама не плаща, затова ти няма да анцуваш"  но едно е да има 10 деца, с които да се рабо hahahaи, друго е да са 25, и защо 10 ще плащат за другите 15. Не ме разбирайте погрешно, мен не ми е за издребняването, но така реално страведливост няма. Тогава защо да не се разберем да плащаме 10 такси и да си ги делим 20 семейсва - ето, те не могат да ги делят кой платил, кой не! Wink



# 55
  • Мнения: 1 187
Ние купувахме помагало за първа група, ще купуваме и за втора.

# 56
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 506
Купуваме всяка година, още от първа група.

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 2 565
В нашата градина също купихме помогало /1-ва група/, а и пари за блокчета, боички и т.н събрахме... Rolling Eyes
И всеки месец пари за консумативи ще събираме /тоалетна хартия, сапун, салфетки.../.
Нищо безплатно няма! Thinking

# 58
  • Мнения: 159
Интересно ми е, след толкова много ежемесечни покупки, човек като тегли чертата какво ще се получи. На моя приятелка и двете деца са в общинска градина. Като цяло е много доволна, но с това събиране на пари, материали,консумативи, "покъщнина"...просто е вдигнала ръце. То май сумата отива към такса в частна градина, а там пари за вода и салфетки май не събират.

# 59
  • Мнения: 2 149
Е, чак до частната няма да стигне, но определно е доста по-височка.
Да кажем базово 40 лв+ английски 18 лв+ някакво доп.занимание 16 лв+всеки месец по 5 лв го сложи т.х. и сапун,салфетки+оделно парите за помагалата и хартиите, играчките да кажем на месец да се пада 5 лв=84 лв грубо. За да са по 25 децата в грпа и както майка ми се тръшка, че сега са "инкубатори за бацили" градините. Да сложи човек и лекарствата, то минава 100 лв месечно ooooh!
Ако си с две деца, дупе да ти е яко Laughing
Нашите близначета сме приели второто да дава 50%, за да може семействата им да не издъхнат съвсем.

Иначе при нас казаха, че миналата година са били приели 2 деца на месец да носят т.х. , вода, салфетки, кухненска хартия /била по-хубава за бърсането на ръцете/, значи определно над 5 лв ще дойде, ама какво да правим....нали е за децата.
Аз затова мисля като вземем заплата и да купя нужното от нас и да им го занеса, че както започна годината, може и да не ни видят здрави, за да ги подсигурим в уречения месец Sad

# 60
  • Мнения: 2 096
Малко е странно това което говорите...
нашата такса е 48лв..20 от които са базови и се дължат независимо дали се посещава градина или не..от там в началото ни искаха лигави и покривка =20лв. + консумативи за занимания=15лв...и една играчка, не е задължително да е нова достатъчно е да е здрава и да не се чупи лесно.. лицето го бършат с кърпи.. за всеки отделна след едно избърсване е за пране.. вода изворна с машина също е от тях.. учебници също.. това е! занимания са отделно и са във физкултурния салон,а не в стаята..

# 61
  • Мнения: 2 149
От Варна си, затова ти е странно. Аз вече го разбрах. При нас РИОКОЗ забранявали да има кърпи от плат, искат да е със салфетки бърсането. Макар да не разбирам защо да си нямат 25 закачалчици с картинка отгоре и на всяка да си има лична кърпичка за седмицата, както е в частната градина. Както и да е, това са правилата.
 Wink

# 62
  • Мнения: 10 693
От Варна си, затова ти е странно. Аз вече го разбрах. При нас РИОКОЗ забранявали да има кърпи от плат, искат да е със салфетки бърсането. Макар да не разбирам защо да си нямат 25 закачалчици с картинка отгоре и на всяка да си има лична кърпичка за седмицата, както е в частната градина. Както и да е, това са правилата.
 Wink
Ами всъщност - не са.
Наяхах метлата след родителската среща ( моето дете и това на Чаено момиче са в една група) и си направих труда да издиря Наредба № 3 от 5 февруари 2007г. за здравните изисквания към детските градини. Според чл.27 ал.1, т.8 трябва да са набавени индивидуални кърпи за ръце и чаши за вода за всяко дете.
Бясна съм и защото децата са във филиал, който се помещава в апартаменти точно зад паркинга на Арена. Има 3 катерушки отвън, но няма ограда и по тази причина децата ни няма да бъдат извеждани, защото пътят е на 2м от катерушките. Общината нямала пари за ограда. А според същата тази наредба:
Чл. 6. (1) Теренът на детската градина трябва да включва не повече от 30 % застроена площ и не по-малко от 50 % озеленени площи.
(2) Теренът се огражда с ограда с височина до 1,6 m, която се поддържа в изправност за недопускане влизането на външни лица и животни в двора на детската градина.
Чл. 7. (1) Детската градина трябва да има озеленен двор, оборудван със стационарни уреди за игра, пясъчници и сенници
Та мисля да говоря с директорката дали е предприела нещо за ограда или директно да пиша жалба до РИОКОЗ и Общината, що не и до някоя телевизия.
Писна ми от безобразия!

# 63
  • Мнения: 2 149
Да, градината е общинска, земята е на общината, значи би следвало не ние сега след тоооолкова години да я зававаме неоградена, а да бяха малко по-активни ако не учители и ръководство /защото явно не са били/, то родителите на децата от годините назад. Явно ще трябва да се промени тази нагласа - ние ходим на работа, пък сме заети, пък има кой да мисли. Ако родителите не са активни, такива ще бъдат и нашите деца, което не е добре - все пак ще са бъдещи управляващи някой ден евентуално - пак ли ще го раздават и те така по течението? Thinking
Давай, Зигизаги, да видим како ще каже директорката, пък аз в Общината ще звъня. Peace

За кърпите - нямам споме навремето да са ни бърсали със салфетки. Но е по-евтино за ях ние да купуваме хартия и какво ли не, отколкото да се пере и глади, нали така. Naughty

# 64
  • Мнения: 5 178
ooo тази гениална идея да ни карат да купуваме домакинска хартия още не са я усвоили на морското равнище..
Против съм и "минералната" вода и употребата на пластмасови чашки  #Cussing out (страшно еко възпитание)
ПС: синковеца у нас си има кърпа в банята за ръцете и по навик, от яслата, взима я от  избърсва се и я пуска на земята  Crazy

# 65
  • Мнения: 2 149
Не виждам нищо лошо в това да им вземем 25 закачалчици и всеки да си носи кърпа за седмицата, децата науават коя е тяхната кърпа доста бързо, и това няма да им е в тежест на градината.
При нас имало 2 кофи - мръсни чаши и чисти чаши. И ни карат да им носим вода. А от опит знам - ако градината не се бърка за нещо,  лесно се пилее. Първо, не съм сигурна, че учителките не се подсигуряват вкъщи с т.х. и сапун, с кухненска хария и дрги работи. Гадно звучи, но щом никой не им го води официално къде е гаранцията, че не мъкнат мокрите кърпи към вкъщи. От друга страна щом не им ги отпускат, ние действаме на принципа  "за нашите деца е" и купуваме без да се скъпим.
Миналата година как ми исаха химикалки, за да си пишели в дневниците Crazy Айде бе, аз ще искам на някого 20 ст или 1 лв, за да си купя хмикалка за моята работа, това няма как да стане.

# 66
  • Мнения: 2 096
ooo тази гениална идея да ни карат да купуваме домакинска хартия още не са я усвоили на морското равнище..
Против съм и "минералната" вода и употребата на пластмасови чашки  #Cussing out (страшно еко възпитание)
ПС: синковеца у нас си има кърпа в банята за ръцете и по навик, от яслата, взима я от  избърсва се и я пуска на земята  Crazy
всъщност водата е изворна порди известни на всички съображения... чашите са метални.. само ако лятото като излизат навън им носят пластмасови с термус с вода..предполагам термуса някой родител го е осигурил, а не общината..
градини в блокове отдавна са забранени.. незнам обаче по чия инициатива..

# 67
  • Мнения: 5 178
ooo тази гениална идея да ни карат да купуваме домакинска хартия още не са я усвоили на морското равнище..
Против съм и "минералната" вода и употребата на пластмасови чашки  #Cussing out (страшно еко възпитание)
ПС: синковеца у нас си има кърпа в банята за ръцете и по навик, от яслата, взима я от  избърсва се и я пуска на земята  Crazy
всъщност водата е изворна порди известни на всички съображения... чашите са метални.. само ако лятото като излизат навън им носят пластмасови с термус с вода..предполагам термуса някой родител го е осигурил, а не общината..
градини в блокове отдавна са забранени.. незнам обаче по чия инициатива..

sky, искат ни пластмасови чашки .. "Изворната" вода е от машини, а за никого не е тайна как тези бидончета могат да бъдат пълнени с чешмянка. Отделна е темата за развитието на микроорганизми в тубата престояваща на слънце 1-2-3 седмици

# 68
  • Мнения: 2 096
последно с чешмяна ли са пълни бидончетата или с минерала.. нашата машина е на сянка.. водата е в запечатани бидони, които са дори в количества повече от необходимото.. остава да се съмнявам в доставчика, но не мисля че това ще ме доведе до някъде..плстмасови чаши на нас не са ни искали..

# 69
  • Мнения: 159
В нашата градина /преди години/, всяко дете си носеше в понеделник кърпа и в петък я прибирахме за пране.Всяко дете си носи термосче, пък те допълват ако трябва.Виждала съм следната картина- децата играят на двора. 2,3 се нареждат при госпожата за вода. Тясипва от голямо шише в пластмасова чаша. Детето пие и ....чашата са "нанизна най-отдолу/т.е. пак ще се пие!/Бях в потрес.
Един ден мъжът ми отиде да вземе детето по-рано, защото щяхме да пътуваме. Беше в потрес. 30 хлапета в спалното, подредени като кебапчета.Той каза, че такова "спално" не е имало и в казармата! Не, че се оплаквам от градината, иначе креватчитата са хубави, чистичко, хубави чаршафи, добри учителки, но системата с по 30 деца е ужасна! То бива социализиране ама чак толкова!

# 70
  • Бургас
  • Мнения: 10 353
ZAXARINA  в групата на сина ми са 35 парчета. Crazy Учителките казват, че за сега още не са се събирали всички на куп, но не искам и да си помислям като се съберат.

Иначе всеки месец носим мокри кърпи и кухненска ролка хартия.За водата-всяко дете си е със шише, което за мен е най-добрия вариант.

# 71
  • Мнения: 10 693
Днес им занесохме химикалки и канцеларски материали за бюрото.
Не можело шише за всяко дете, защото не си ги познавали.

# 72
  • Мнения: 4 465
Темата не беше ли за учебниците. И аз да повторя - от 1 до 3-та група не са безплатни, защото посещаването на тези групи не е задължително. В ПГУ са безплатни и присъствието е задължително. Т.е. логиката е че безплатна е само задължителната част от образователната система. Ако искаш детето ти да е част от незадължителната, в случая да ходи на ДГ преди ПГУ, трябва да осигуриш учебните помагала. Мисля че такава беше логиката, въпреки че миналата година нашата ДГ ме изненада и взе че пое разходите за учебни помагала, но за тази година няма да има достатъчно средства и ще си ги купуваме (плащаме) ние.


Днес им занесохме химикалки и канцеларски материали за бюрото.
Не можело шише за всяко дете, защото не си ги познавали.

На нас ни препоръчваха да ги маркираме по някакъв начин за да си ги познават. На нашето шише пишем с големи букви името (тя го разпознава като картинка) и връзваме панделка с определен цвят. И няма проблем.

# 73
  • Мнения: 827
Не можело шише за всяко дете, защото не си ги познавали.
Мойта дрехите си не може да познае, какво остава за кърпи, чашки, подобни. (После ще започне един ужас как детето Х с течащ нос си е избърсало сополите в кърпичката на детето У и второто се е разболяло за две седмици)
Не съм против изворната вода и ми се струва крайно параноично да си мисля, че я сменят с чешмяна, а пък и в чешмяната нищо лошо не виждам. Както и не смятам, че учителките взимат от мокрите или сухите кърпички, които съм занесла за щерката. По принцип би трябвало детската градина да осигури на персонала си необходимите канцеларски материали, но поне в нашта градина, съм сигурна, че учителките ще извадят личния си химикал, за да дадат на някое хлапе, ако не е останал. Ще купя обаче - и химикалки, и флумастри, и моливи - да ги ползват, който свари. Утре ще занеса дори картинки да оцветяват - ако искат. Определено имам доверие на учителките в групата на дъщеря ми. Ако нямах такова, то мнението ми би било, че учителите не са подходящи. И след като смятам, че тези жени си вършат добре работата, смятам да ги подкрепя както мога, както и смятам да направя ходенето на градина за дъщеря ми интересно занимание.
Ооо, пък за еко-възпитанието - моля ви, накарайте първо Софийска вода и Топлофикация например да спрат да разпращат такива фермани - това по ще има ефект.
Още не сме имали родителска среща, та предполагам че затова нямам информация какви помагала ще трябват. Всъщност вероятно ще взема и поне още един комплект от друга система, за да може Калина да се занимава и вкъщи. И в този смисъл да попитам дали някой може да препоръча някой от одобрените от МОН помагала?

# 74
  • Мнения: 4 465
Ити, на нас на родителския съвет преди родителската среща ни показаха какво са избрали за тази година - комплекта на Анубис. Само ПГУ ще са на Моливко, но не помня на кое издателство бяха.

Не съм ги разглеждала в детайли, но ми се видяха по-разумно направени от тези на Моливко. Не знам защо, но принципно Моливко не го харесвам още от времето когато каката беше в ПГУ. Някак не видях някакъв резултат от обучението. За Анубис ще мога да се изкажа в края на годината.

# 75
  • София
  • Мнения: 8 286
Стига сте се тръшкали всяко нещо може да се реши лесно.
За учебниците: казахме няколко човека вече. Кой ги избира ами разбира се, че ще е  учителя. За вкъщи - кой каквото реши.
За водата:  Хора правете разлика между изворна бутилирана и минерална вода.
За кърпите и шишетата: Няма нужда да се познават, ако детето си ги оставя на определено място - гардеробчето. Синът ми е 3та група и от първа група са с кърпички закачени в гардеробчетата. На същото място са и бутилчиците им с вода, които им ги пълнят учителките когато свършат.
Снабдяване: При нас всичко е решено "централизирано" - помагала, учебници, консумативи (обикновено са р.актив, или учителите на които се оставят пари колкото струва нещото - учебните помагала и водата.). Примерно казва учителите трябват ни 4 конструктора с едри елементи, 6 пъзела 3 кукли , 8 коли, 2 колички за бутане, 
За играчките: учителите са тези, които решават какви. В нашата група са забранени оръжията, родителите сме предупредени че децата следва да не са въоръжени отивайки сутрин, т.е без саби и пистолети... За някой нещо може да е безопасно, но за друг - не.

# 76
  • Мнения: 4 465
Desem, да не се окажем в една и съща ДГ.

Само че при нас, учителите определят с кои помагала ще се учи, а препоръчват какво друго да се купува. Обикновено за материалите се съгласяваме, но тази година сумата излезе височка и в сряда ще седим да мислим кое как можем да оптимизираме. А за играчките се взима предвид и мнението на родителите.

И един родител пазарува заедно с учителите (обикновено аз) и държи копия от фактурите ако някой иска да ги гледа и проверява (в случая пак аз). Тъй и тъй не обичам да ми се казва да дам пари без да знам какво точно се купува с тях. И родителите имат право да прегледат документите (не че някой до момента е проявил желание). Не че нямам доверие на учителките - имам им доверие, но въпросът е принципен.

# 77
  • Мнения: 827
Стига сте се тръшкали всяко нещо може да се реши лесно.
За учебниците: казахме няколко човека вече. Кой ги избира ами разбира се, че ще е  учителя. За вкъщи - кой каквото реши.
За водата:  Хора правете разлика между изворна бутилирана и минерална вода.
За кърпите и шишетата: Няма нужда да се познават, ако детето си ги оставя на определено място - гардеробчето. Синът ми е 3та група и от първа група са с кърпички закачени в гардеробчетата. На същото място са и бутилчиците им с вода, които им ги пълнят учителките когато свършат.
Снабдяване: При нас всичко е решено "централизирано" - помагала, учебници, консумативи (обикновено са р.актив, или учителите на които се оставят пари колкото струва нещото - учебните помагала и водата.). Примерно казва учителите трябват ни 4 конструктора с едри елементи, 6 пъзела 3 кукли , 8 коли, 2 колички за бутане, 
За играчките: учителите са тези, които решават какви. В нашата група са забранени оръжията, родителите сме предупредени че децата следва да не са въоръжени отивайки сутрин, т.е без саби и пистолети... За някой нещо може да е безопасно, но за друг - не.
Еми разбира се, че може да се реши лесно, става трудно, когато лесните решения са различни за различните родители.
За учебниците: Това всъщност бил въпросът, значи можело кой каквото реши за вкъщи, виж ти!
За водата: Наистина ли някой бърка тези основни понятия?
За кърпите и шишетата: В групата на щерката няма такова разпределение на шкафчета със закачалки и кърпички - ами сега?
Ние тук, обаче, или поне аз със сигурност, не съм в детска градина вече и пряко дидактичният подход ми е крайно неприятен. Дали така смляната от теб в план с подточки и подходящо болдната тук-таме истина е винаги истина наистина?

Ели (Hrisa), благодаря за мнението за Моливко, ще го имам предвид и ще се радвам да споделиш и за комплекта на Анубис, когато можеш.  bouquet

# 78
  • Варна
  • Мнения: 616
Останах приятно изненадана, че освен помагалата за предучилищтна за децата има и книжка за мама и татко  Mr. Green Работата е разделена на месеци и лесно се ориентирам по какво работят. Само дето синковеца е много напорист и докато се усетя онзи ден беше изрешил задачките в книжката почти до средата и (с помощта на татито де, ама той си мислел, че е учебната тетрадка от миналата година  ooooh!).

По повод на забраната за градини в блоковете - не знам да има такава, защото през последните 3 години към нашата градина се откриха 3 филиала точно в апартаменти. Имат обаче направена, оградена площадка на която да играят. Освен това за занимания като танци, английски и т.н извънкласни дейности, лелята или учителка ги водят в основната сграда (не знам обаче като е много студено или вали как се справят newsm78)

# 79
  • Мнения: 5 178
A да попитам тези допълнителни занимания струват ли си изобщо.. 3лв/ час, 30 лв на месец.. обаче дали наистина ги научават на нещо

# 80
  • Мнения: 4 465
A да попитам тези допълнителни занимания струват ли си изобщо.. 3лв/ час, 30 лв на месец.. обаче дали наистина ги научават на нещо

Ако ходи редовно - научава нещо или развива някакви умения. Моята боледуваше често, много отсъстваше и много тъгуваше за танците и музикалния английски.

# 81
  • Варна
  • Мнения: 616
Цитат
A да попитам тези допълнителни занимания струват ли си изобщо.. 3лв/ час, 30 лв на месец.. обаче дали наистина ги научават на нещо

ами според мен зависи първо от самите учители и второ, колко често децата посещават часовете. Пример - миналата година малката ходеше на модерни танци. След 3 месеца имаха открит урок - имаха готови и отработени 4-5 танца. Голяма част от децата се справяха доста добре, но и подхода на учителката, лично според мен, беше много добър. Усмихната, позитивна, децата с нетърпение чакаха часовете. Нямат търпение да започнат със заниманията тази година. Синът ми ходеше на рисуване - също останах доволна. Учи ги на различни техники, много обяснява и се съобразяваше с възрастта им.
За сметка на това обаче, във 2ра група синът ми искаше да ходи на английски - плащах по 40 лв на месец, точно 2 месеца. Беше силно разочарован, защото не беше научил нищо - госпожата им давала да оцветяват картинки, и преподавала само на 4та група. Еми като не може с по-малките, ЗАЩО изобщо ги записва??? На този въпрос така и не можа да ми отговори, а аз реших, че 40 лв за оцветяване са ми твърде множко Laughing С народните танци беше малко по-различно - учи ги една строга лелка, дето със сигурност не е детски педагог. Крещи и ги строява като войници - детето ходи само 2-3 пъти и каза, че не иска повече.
Та така - питам какво са си избрали, ако не им хареса след няколко посещения просто ги отписвам. Хубаво е, ако имаш шанс да се запознаеш с учителите и да с ипрецениш  Peace

# 82
  • София
  • Мнения: 8 286
Ити, да, смятам, че в повечето случаи нещата са прости. И няма нужда са се открива топлата вода...
Ето ти един прост пример. В групата на синът ми започнаха 31 деца и леглата не достигаха. Успокоиха ни, че едва ли ще има повече от 25 деца на ден, но ако се наложи имат походни легла. Веднага няколко родители казаха "Не, не може така дайте ще купуваме легла, не може децата да спят на походни.... ще ги сложим в стаята за игра" нужно им бе време и много обяснения да осъзнаят, че място за постоянни легла няма там. След 2 години мога да кажа че децата вече са 27 и нито един път не се наложило да прибягнат до походните легла.
За учебниците: Тук пък кое не е наред.... и в училищата е така.
За водата: бърка се.... дори в тази тема.
За кърпите и шишетата: Извинявам се изобщо нямам намерение да обучавам някого. Просто дадох пример как е решено в нашия случай - при големите деца, т.е. от 1ва група. Дъщеря ми ползват хартиени кърпи, тя е от "бебе в яслата". В гардеробче са по 2 деца и се обслужват от г-жите. Решението ни го предложиха г-жите.
Извинявай, но нямате ли гардеробчета  newsm78
А какъв е проблема в начина ми на оформление?!... нали не "викам"... дали ще болдвам или ще го направя цветно, си е моя работа - правя го както ми е по-лесно(по-ми харесва), за да си отделя "тезите" ... мързела е движеща сила Mr. Green ... ами аз не харесвам и главните букви, и обичам многоточията и за това ли ще ми се скараш.... не, че ми пука
Истините в група с 25 деца може да има 26 такива, в случай че има поне 1 юрист.
Аз може да имам опит с 1 -2 деца, гледани едновременно  а тези жени имат опит с 20 и не мога т да се съобразяват със всички претенции. Може подхода към родителите не винаги да не е най-правилния и някои претенции да ни се струват не основани, но честно да си призная от дистанцията не се сещам за нищо, което са изискали от нас сега да ми се струва глупаво. Примери колкото искаш: без копчета, на ластик, без катарами/връзки, кога да се ходи, какви(по колко) играчки може и не може да се носят в градината.

Ели (Hrisa), не знам  Mr. Green
При нас само учебните помагала е купуваме на едро чрез учителите, при това до сега взимахме само тези учебници, в които се рисува/реже. Тези които не - само 1 бр. и им ги показват, име мултимедийно обзавеждане, наследство от децата преди нас и госпожи на ти с новите технологии  Mr. Green. За играчките те дават идея до толкова колкото имат поглед кое липсва, а едри неща не сме купували (пак имаме наследство), единственото едро нещо е една акумулаторна кола, която я подари родител на групата и те се навиват дори да им я свалят навън (от 2рия етаж) да карат.
Играчките и материалите ги купуваме ние може да се изкоментират цени и после се дава рапорт за покупките. Комуникираме по e-mail, а мамата която държи касата периодично ни изпраща отчет. Пари на г-жите май само за вода се оставят, самите те не искат да има в повече в тях. Дори когато родител поискал да направи дарение на градината директорката го насочила да даде паричките в групата.

За допълнителните занимания: синът ми ходи 2 години на танци и английски. Много е доволен, танцува в къщи (имаме диск с музиката , която ползват), каква никакви думички е научил пита за други, покрай анимацията се наложи да обясним че има и разлика в буквите. Плащаме по 17-18 лв.за 2пъти седмично. Като при поредни отсъствия правят отстъпка от цената, но само за танците. Тази година ще го запишем и на нещо по-мъжествено - футбол.

Хайде хубав ден от мен, на мен днес ми е ден за родителска среща.  Joy

# 83
  • Мнения: 96
И ние дадохме по 16 лв за комплекти за 1 гр  плюс още 14лв за моливи ,фулмастери и незнам още какво ,но щом е за децата ще дам разбира се .

# 84
  • варна
  • Мнения: 147
Децата си имат задължителна програма, госпожите избират набора помагала на коя фирма ще са..
Тази година след като ни  одрънката от ДГ за какво ли не,  сега ни зарадваха, че поне помагалата ще поеме общината- таз година за сеФте Crazy
Вчера на род.среща директорката каза,че вече помагалата се осигуряват от Общината,а след малко се оказа,че събираме пари за помагала newsm78

# 85
  • Мнения: 5 178
Децата си имат задължителна програма, госпожите избират набора помагала на коя фирма ще са..
Тази година след като ни  одрънката от ДГ за какво ли не,  сега ни зарадваха, че поне помагалата ще поеме общината- таз година за сеФте Crazy
Вчера на род.среща директорката каза,че вече помагалата се осигуряват от Общината,а след малко се оказа,че събираме пари за помагала newsm78
В коя градина сте може и на лични. Моето детенце беше болно предната седмица и вероятно съм назад с вестите ooooh!
Е 120 лв събрахме, сега по още 20 ще се бръкнем  #Cussing out

# 86
  • Мнения: 2 149
KOTE, ама защо така " #Cussing out "? Щом давате, значи сте съгласни. Ако ми бяха казали на мен лично 120 лв нямаше да ги получат.

# 87
  • Мнения: 5 178
Чаено момиче, аз знам за какво са отишли парите и не съм против, с изключение на едно повторно боядисване от майстор, дето лелката (оторизирана да присъства на ремонта от името на персонала) харесала цвета, а после в понеделник госпожата не го харесала. Crossing Arms

Лукс не е, но пък не е и мизерия. Децата смятам стр съгласни всички имат нужда не толкова от материалното, а от отношение и малко въздух в препълнените групи.  Peace


А  #Cussing out, защото общината не изпълнява и малкото поети отговорности

# 88
  • Мнения: 2 149
Аааа, да, така е.
И аз не харесвам стените в групата ни. Взехме им табла, от тези с плодове, предмети, животни, надяваме се така да украсим стаята.

# 89
  • Сливен
  • Мнения: 197
      Ние също събирахме по 30 лв. за помагалата на Моливко.

Общи условия

Активация на акаунт