За 1 гр купувате ли учебници?

  • 7 251
  • 89
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 2 096
Малко е странно това което говорите...
нашата такса е 48лв..20 от които са базови и се дължат независимо дали се посещава градина или не..от там в началото ни искаха лигави и покривка =20лв. + консумативи за занимания=15лв...и една играчка, не е задължително да е нова достатъчно е да е здрава и да не се чупи лесно.. лицето го бършат с кърпи.. за всеки отделна след едно избърсване е за пране.. вода изворна с машина също е от тях.. учебници също.. това е! занимания са отделно и са във физкултурния салон,а не в стаята..

# 61
  • Мнения: 2 149
От Варна си, затова ти е странно. Аз вече го разбрах. При нас РИОКОЗ забранявали да има кърпи от плат, искат да е със салфетки бърсането. Макар да не разбирам защо да си нямат 25 закачалчици с картинка отгоре и на всяка да си има лична кърпичка за седмицата, както е в частната градина. Както и да е, това са правилата.
 Wink

# 62
  • Мнения: 10 744
От Варна си, затова ти е странно. Аз вече го разбрах. При нас РИОКОЗ забранявали да има кърпи от плат, искат да е със салфетки бърсането. Макар да не разбирам защо да си нямат 25 закачалчици с картинка отгоре и на всяка да си има лична кърпичка за седмицата, както е в частната градина. Както и да е, това са правилата.
 Wink
Ами всъщност - не са.
Наяхах метлата след родителската среща ( моето дете и това на Чаено момиче са в една група) и си направих труда да издиря Наредба № 3 от 5 февруари 2007г. за здравните изисквания към детските градини. Според чл.27 ал.1, т.8 трябва да са набавени индивидуални кърпи за ръце и чаши за вода за всяко дете.
Бясна съм и защото децата са във филиал, който се помещава в апартаменти точно зад паркинга на Арена. Има 3 катерушки отвън, но няма ограда и по тази причина децата ни няма да бъдат извеждани, защото пътят е на 2м от катерушките. Общината нямала пари за ограда. А според същата тази наредба:
Чл. 6. (1) Теренът на детската градина трябва да включва не повече от 30 % застроена площ и не по-малко от 50 % озеленени площи.
(2) Теренът се огражда с ограда с височина до 1,6 m, която се поддържа в изправност за недопускане влизането на външни лица и животни в двора на детската градина.
Чл. 7. (1) Детската градина трябва да има озеленен двор, оборудван със стационарни уреди за игра, пясъчници и сенници
Та мисля да говоря с директорката дали е предприела нещо за ограда или директно да пиша жалба до РИОКОЗ и Общината, що не и до някоя телевизия.
Писна ми от безобразия!

# 63
  • Мнения: 2 149
Да, градината е общинска, земята е на общината, значи би следвало не ние сега след тоооолкова години да я зававаме неоградена, а да бяха малко по-активни ако не учители и ръководство /защото явно не са били/, то родителите на децата от годините назад. Явно ще трябва да се промени тази нагласа - ние ходим на работа, пък сме заети, пък има кой да мисли. Ако родителите не са активни, такива ще бъдат и нашите деца, което не е добре - все пак ще са бъдещи управляващи някой ден евентуално - пак ли ще го раздават и те така по течението? Thinking
Давай, Зигизаги, да видим како ще каже директорката, пък аз в Общината ще звъня. Peace

За кърпите - нямам споме навремето да са ни бърсали със салфетки. Но е по-евтино за ях ние да купуваме хартия и какво ли не, отколкото да се пере и глади, нали така. Naughty

# 64
  • Мнения: 5 178
ooo тази гениална идея да ни карат да купуваме домакинска хартия още не са я усвоили на морското равнище..
Против съм и "минералната" вода и употребата на пластмасови чашки  #Cussing out (страшно еко възпитание)
ПС: синковеца у нас си има кърпа в банята за ръцете и по навик, от яслата, взима я от  избърсва се и я пуска на земята  Crazy

# 65
  • Мнения: 2 149
Не виждам нищо лошо в това да им вземем 25 закачалчици и всеки да си носи кърпа за седмицата, децата науават коя е тяхната кърпа доста бързо, и това няма да им е в тежест на градината.
При нас имало 2 кофи - мръсни чаши и чисти чаши. И ни карат да им носим вода. А от опит знам - ако градината не се бърка за нещо,  лесно се пилее. Първо, не съм сигурна, че учителките не се подсигуряват вкъщи с т.х. и сапун, с кухненска хария и дрги работи. Гадно звучи, но щом никой не им го води официално къде е гаранцията, че не мъкнат мокрите кърпи към вкъщи. От друга страна щом не им ги отпускат, ние действаме на принципа  "за нашите деца е" и купуваме без да се скъпим.
Миналата година как ми исаха химикалки, за да си пишели в дневниците Crazy Айде бе, аз ще искам на някого 20 ст или 1 лв, за да си купя хмикалка за моята работа, това няма как да стане.

# 66
  • Мнения: 2 096
ooo тази гениална идея да ни карат да купуваме домакинска хартия още не са я усвоили на морското равнище..
Против съм и "минералната" вода и употребата на пластмасови чашки  #Cussing out (страшно еко възпитание)
ПС: синковеца у нас си има кърпа в банята за ръцете и по навик, от яслата, взима я от  избърсва се и я пуска на земята  Crazy
всъщност водата е изворна порди известни на всички съображения... чашите са метални.. само ако лятото като излизат навън им носят пластмасови с термус с вода..предполагам термуса някой родител го е осигурил, а не общината..
градини в блокове отдавна са забранени.. незнам обаче по чия инициатива..

# 67
  • Мнения: 5 178
ooo тази гениална идея да ни карат да купуваме домакинска хартия още не са я усвоили на морското равнище..
Против съм и "минералната" вода и употребата на пластмасови чашки  #Cussing out (страшно еко възпитание)
ПС: синковеца у нас си има кърпа в банята за ръцете и по навик, от яслата, взима я от  избърсва се и я пуска на земята  Crazy
всъщност водата е изворна порди известни на всички съображения... чашите са метални.. само ако лятото като излизат навън им носят пластмасови с термус с вода..предполагам термуса някой родител го е осигурил, а не общината..
градини в блокове отдавна са забранени.. незнам обаче по чия инициатива..

sky, искат ни пластмасови чашки .. "Изворната" вода е от машини, а за никого не е тайна как тези бидончета могат да бъдат пълнени с чешмянка. Отделна е темата за развитието на микроорганизми в тубата престояваща на слънце 1-2-3 седмици

# 68
  • Мнения: 2 096
последно с чешмяна ли са пълни бидончетата или с минерала.. нашата машина е на сянка.. водата е в запечатани бидони, които са дори в количества повече от необходимото.. остава да се съмнявам в доставчика, но не мисля че това ще ме доведе до някъде..плстмасови чаши на нас не са ни искали..

# 69
  • Мнения: 159
В нашата градина /преди години/, всяко дете си носеше в понеделник кърпа и в петък я прибирахме за пране.Всяко дете си носи термосче, пък те допълват ако трябва.Виждала съм следната картина- децата играят на двора. 2,3 се нареждат при госпожата за вода. Тясипва от голямо шише в пластмасова чаша. Детето пие и ....чашата са "нанизна най-отдолу/т.е. пак ще се пие!/Бях в потрес.
Един ден мъжът ми отиде да вземе детето по-рано, защото щяхме да пътуваме. Беше в потрес. 30 хлапета в спалното, подредени като кебапчета.Той каза, че такова "спално" не е имало и в казармата! Не, че се оплаквам от градината, иначе креватчитата са хубави, чистичко, хубави чаршафи, добри учителки, но системата с по 30 деца е ужасна! То бива социализиране ама чак толкова!

# 70
  • Бургас
  • Мнения: 10 359
ZAXARINA  в групата на сина ми са 35 парчета. Crazy Учителките казват, че за сега още не са се събирали всички на куп, но не искам и да си помислям като се съберат.

Иначе всеки месец носим мокри кърпи и кухненска ролка хартия.За водата-всяко дете си е със шише, което за мен е най-добрия вариант.

# 71
  • Мнения: 10 744
Днес им занесохме химикалки и канцеларски материали за бюрото.
Не можело шише за всяко дете, защото не си ги познавали.

# 72
  • Мнения: 4 465
Темата не беше ли за учебниците. И аз да повторя - от 1 до 3-та група не са безплатни, защото посещаването на тези групи не е задължително. В ПГУ са безплатни и присъствието е задължително. Т.е. логиката е че безплатна е само задължителната част от образователната система. Ако искаш детето ти да е част от незадължителната, в случая да ходи на ДГ преди ПГУ, трябва да осигуриш учебните помагала. Мисля че такава беше логиката, въпреки че миналата година нашата ДГ ме изненада и взе че пое разходите за учебни помагала, но за тази година няма да има достатъчно средства и ще си ги купуваме (плащаме) ние.


Днес им занесохме химикалки и канцеларски материали за бюрото.
Не можело шише за всяко дете, защото не си ги познавали.

На нас ни препоръчваха да ги маркираме по някакъв начин за да си ги познават. На нашето шише пишем с големи букви името (тя го разпознава като картинка) и връзваме панделка с определен цвят. И няма проблем.

# 73
  • Мнения: 827
Не можело шише за всяко дете, защото не си ги познавали.
Мойта дрехите си не може да познае, какво остава за кърпи, чашки, подобни. (После ще започне един ужас как детето Х с течащ нос си е избърсало сополите в кърпичката на детето У и второто се е разболяло за две седмици)
Не съм против изворната вода и ми се струва крайно параноично да си мисля, че я сменят с чешмяна, а пък и в чешмяната нищо лошо не виждам. Както и не смятам, че учителките взимат от мокрите или сухите кърпички, които съм занесла за щерката. По принцип би трябвало детската градина да осигури на персонала си необходимите канцеларски материали, но поне в нашта градина, съм сигурна, че учителките ще извадят личния си химикал, за да дадат на някое хлапе, ако не е останал. Ще купя обаче - и химикалки, и флумастри, и моливи - да ги ползват, който свари. Утре ще занеса дори картинки да оцветяват - ако искат. Определено имам доверие на учителките в групата на дъщеря ми. Ако нямах такова, то мнението ми би било, че учителите не са подходящи. И след като смятам, че тези жени си вършат добре работата, смятам да ги подкрепя както мога, както и смятам да направя ходенето на градина за дъщеря ми интересно занимание.
Ооо, пък за еко-възпитанието - моля ви, накарайте първо Софийска вода и Топлофикация например да спрат да разпращат такива фермани - това по ще има ефект.
Още не сме имали родителска среща, та предполагам че затова нямам информация какви помагала ще трябват. Всъщност вероятно ще взема и поне още един комплект от друга система, за да може Калина да се занимава и вкъщи. И в този смисъл да попитам дали някой може да препоръча някой от одобрените от МОН помагала?

# 74
  • Мнения: 4 465
Ити, на нас на родителския съвет преди родителската среща ни показаха какво са избрали за тази година - комплекта на Анубис. Само ПГУ ще са на Моливко, но не помня на кое издателство бяха.

Не съм ги разглеждала в детайли, но ми се видяха по-разумно направени от тези на Моливко. Не знам защо, но принципно Моливко не го харесвам още от времето когато каката беше в ПГУ. Някак не видях някакъв резултат от обучението. За Анубис ще мога да се изкажа в края на годината.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт