избрахте ли домоуправител ?

  • 63 477
  • 775
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 32
терасата е ваша ....щом само вие през вашия апартамент може да стигнете до нея  Mr. Green
сега по въпроса
виж си договора и колко е гаранцията и си гони строителя калпав

# 736
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Благодаря, така ще направя. Гаранцията по закон е 5 години, но подозирам, че се опитват чрез метода на бездействието да се изсулят и да оставят на нас да ремонтираме, а съседът явно поема, защото е набрал срещу нас, не срещу тях. Но май е добре и ние да вземем мерки, да не се окаже наистина, че някой ни съди, пък после да се чудим как да доказваме кой прав и кой крив Whistling

# 737
  • Мнения: 224
Здравейте, имам въпрос.
Домоуправител съ на ЕС на блокче от 2 входа, като втория вход още не са се регистрирали. Дойде фирма за поставяне на реклама на фасадата, която е от страната на нашия вход и няма нищо общо със другия. Сега Другия вход твърдят че това е обща площ/което аз не оспорвам/ и трябва да им даваме половината пари от месечния наем. Само че, ние сами си намерихме фирмата за реклама и нашите стени ще се дупчат и пробиват, и си мисля че ние обираме негативите, а те искат само паричките да вземат. Плюс това нашия вход е 8 апартамента, техния 6. Дайте съвет имам ли основание да искам цялата сума от наема да е за нашия вход или поне по-голямата част от него?

# 738
  • Мнения: 1 167
Dream сметките за ток, вода и др. общи ли са или всеки вход си ги получава отделно? Ако разходите са ви общи би трябвало и приходите да са. Ако не - не  Wink

# 739
  • Мнения: 224
Не всички сметки са разделени, но те казват-общи части, общо ще се заплаща. Не знам как да ги оборя. Ако някой се е сблъсквал с този пролем или ако има някаква точка в няоя наредба да ми каже - категорично е за целия блок или категорично само за етажната собственост/защото ние сме си 2 отделни ЕС/

# 740
  • Мнения: 2 259
Аз мисля,4е  сте една сграда и  с два   или 5 входа няма зна4ение.
Покрива е общ .Ако текне нали вси4ки плащат /и двата входа/ ?

А като слагате реклама  от  Общината  разрешение има ли ?
Ако има и те могат да кажат нещо по въпроса Wink

А малко по вашата логика /на интереса Laughing/ пари се полагат само на апартаментите ,които са на калакана  Wink/тези които ще ги дуп4ат , на отсрещните  не им се полага Laughing
 

# 741
  • Варна
  • Мнения: 1 571
От ЗУЕС

Чл. 8. (2) Когато сградата е с повече от един вход, управлението може да се осъществява във всеки отделен вход.


Щом сте две отделни ЕС, значи само вие управлявате вашия вход и от другия не може да имат претенции.

# 742
  • Мнения: 224
Сега Вали работата опира до там че съм на последен етаж и като стане въпрос за ремонт на покрива те въобще и дума не искат да става за покрива над НАС.
А  рекламата се "дупчи" точно на нашите апартаменти, защото ние сме на пъпа на центъра и за съжалене обираме всички негативи от шумове на заведения, замърсявания на коли и т.н-те са от вътррешната страна и нямат хубава фасада, затова никой не би закачил там реклама но са и "скрити" от шумове, светлини, викове и т.н

# 743
  • София-в сърцата на моите деца
  • Мнения: 1 728
От ЗУЕС

Чл. 8. (2) Когато сградата е с повече от един вход, управлението може да се осъществява във всеки отделен вход.


Щом сте две отделни ЕС, значи само вие управлявате вашия вход и от другия не може да имат претенции.
Нали сте регистрирани като отделна ЕС, така че не е необходимо другият вход да получава каквото и да е.Все едно да ви протече на входът покрива , а да ходите да събирате пари от съседният вход.
Ами няма как да стане.... Mr. Green

# 744
  • Мнения: 165
Искам да ви представя следния казус и да ме посъветвате как да постъпим:

Живеем в сравнително нов блок на 6 етажа с около 25 апартамента. Някои от апартаментите все още не са обитаеми, в други живеят наематели.

Понеже някои от живущите не желаят да плащат всички разходи по входа, плащат или избирателно (да кажем само ток и чистачка) или изобщо не плащат. Правиха се събрания с цел да се плаща на общо основание, но промяна не настъпи.

В резултат касиерът преценил, че тъй като парите в касата не стигат да покрият всички разходи, ще плаща ток, вода, чистачка и охрана, но няма да плаща абонамента за асансьора. След което асансьорът беше спрян след няколко месеца неплащане и в момента всеки вдига рамене и казва, че не го интересува. Единственото заинтересовано семейство във входа се оказва нашето, тъй като живеем на 6 етаж и аз съм бременна - ежедневното катерене по стълбите просто не ми е по силите.

Говорихме с асансьорната фирма, които ни казаха, че могат да монтират устройство в асансьора и да раздадат дистанционни на хората, които желаят да ползват и да плащат асансьора.

Според вас можем ли да направим това на своя глава, тъй като домоуправителят дори не пожела да свика събрание, за да се разреши проблемът и ми каза в прав текст всеки да се спасява както може. Ще бъде ли това в разрез със закона, след като сме го решили самосиндикално. (Написали сме подробно обяснение на системата с дистанционните, закачено е на таблото във входа и има подписка - който иска дистанционно, да се обади. Засега всички си траят). Вие какво ще ме посъветвате?

# 745
  • Мнения: 2 259
Сега Вали работата опира до там че съм на последен етаж и като стане въпрос за ремонт на покрива те въобще и дума не искат да става за покрива над НАС.
А  рекламата се "дупчи" точно на нашите апартаменти, защото ние сме на пъпа на центъра и за съжалене обираме всички негативи от шумове на заведения, замърсявания на коли и т.н-те са от вътррешната страна и нямат хубава фасада, затова никой не би закачил там реклама но са и "скрити" от шумове, светлини, викове и т.н
Разбирам те безкрайно ясно.Просто ти казвам ,4е всеки си талкува както му е изгодно.И ние до днес не можем да се разберем за паркиране в заден двор.По закон всеки има право,в същото време по закон пише ,4е ОС може да реши как да бъдат използвани общите 4асти и  така  един омагьосан кръг.
Или закона не е както трябва или отнова са оставени врати4ки както всеки закон Thinking
Аз съм "ЗА" всеки вход за себе си ,всеки за своята тухла и така  Peace

# 746
  • Мнения: 0
Antena, след като домоуправителя отказва да се заеме с това ,което му е задължение и след като останалите собственици също не проявяват интерес, при положение ,че Вие сте поставили съобщение, си мисля ,че можете да говорите със асансьорната фирма и ако са съгласни само заради Вас да монтират това достанционно - направи го. Мисля си, че след като монтирате дистанционното след вас ще се появят и други желаещи. Сега си бременна и ти е трудно, помисли какво ще стане като дойде бебчо - количката на ръце ли ще я качваш до 6-ти етаж ? 

# 747
  • Мнения: 165
Didka, именно това ми е притеснението - абсолютно невъзможно и ненужно ми се вижда в 21 век да се катерим и да слизаме по стълбите, след като хората са измислили това чудо на техниката - асансьора. Благодаря ти за подкрепата, надявам се да не тръгнат да ме съдят за самоуправство, ако си монтираме дистанционно. Неприятното е, че ще се гледаме накриво с комшиите, което не ми се искаше да се случва...

Между другото вчера домоуправителят ме срещна на асансьора и ми се развика "Кой реши асансьорът да спира само на вашия етаж!..." Вместо да попита как така сме го пуснали, при положение че дължим сума ти пари на асансьорната фирма и да благодари, че заради нас са направили компромис хората... Пълно е с откачалки да му се не види! #2gunfire

# 748
  • Мнения: 6 002
Все още не съм изчела всички 50 стр,надявам се до края на седмицата да успея,случая е следния новодомци сме от седмица във входа са 24 апартамента но реално обитавани са 6,още 6 имат собственици които са се появявали. сега домоуправител  само на нас- 6- те  апартамента ли трябва да избираме?А домовата книга?имаме по едно име и телефон на някои от собствениците,трябва да ги издирваме из Европа ли?
Докато чета изникват други въпроси още преди  нанасянето се оказа че трябва да се оправят едни тръби,разбрахме се със съседите и ще си разделим сумата.Ще можем ли да да искаме пари и от ненанеслите се или ще пием по една студена вода?

Последна редакция: вт, 14 сеп 2010, 00:24 от J_M_M

# 749
  • Мнения: 2 259
Имаше някъде писано в закона  колко от собствениците трябва да присъстват.
Те не у4астват оба4е с глас ,а с % .
Другото което е има  и писано и за неотложните ремонти .
Съжалявам ,но нямам време да търся и да ти го копирам.
Като на4ало помолете инвеститора да ви съдейства за контакт със собствениците Wink
При нас беше так .

Общи условия

Активация на акаунт