Eто моята любима питка, покажете и вашите! - 8-ма тема

  • 154 841
  • 743
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 394
Задължително ли е да е содена питката за Бъдни вечер?... newsm78...Какво и е на маята?
Няма задължителни неща. Всеки решава за себе си. Обаче, беше споменато, че маята е жива, затова - не може. За мен се оказва, че постната содена е пита е предизвикателство, с което не се справям добре, Cry затова питам по-вещите.
Ще я правим с умряла тогава  Mr. Green Laughing...суха демек...Майтапа настрана,ама нещо не ми се връзва.През постите хляб е позволен,а той е с мая.... newsm78

# 31
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Благодаря за рецептите!Реших да се пробвам с козунака на Venetta,та да видим какво ще излезе Grinning
Max-mama твоят козунак също изглежда вълшебно!
Nolita, благодаря за доверието  Hug, стискам палци и дано ти хареса  newsm10. Hа нас вкъщи и на нашите приятели е отдавна любим  smile3508.

# 32
  • Мнения: 38
Ох много са Ви хубави питките.И аз искам да направя една ама не знам как ги сплитате и заплитате тези теста че така хубаво изглеждат .Ако някой ми каже как и аз ще пробвам . Embarassed

# 33
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Бърз козунак
2 яйца-единият жълтък се отделя за намазване(имах един самотен белтък,та прибавих и него)
120гр захар
50 мл олио(може да се смеси със свинска мас)
180 мл прясно мляко
15-17 гр прясна мая
настъргана кора от лимон
брашно(около 500 гр)

Маята+1 разбито яйце+половината от хладното прясно мляко+мъничко сол+1 сл захар и брашно,се обърква до гъста каша и се оставя да втаса.
Яйцата се разбиват добре.
Захарта се разтваря в останалата половина от прясното мляко,ако трябва се затопля.
Като втаса сместа,всичко се събира на едно място,прибавя се половината от мазнината,лимоновата кора и се замесва меко тесто,като останалата част от мазнината се прибавя на няколко пъти.Веднага се оформя по желание и се оставя да втаса.Трябва два пъти да си увеличи обема.Намазва се с отделеният жълтък+мъничко прясно мляко и се пече в загрята фурна на 180 градуса,като първите 5 минути само на долен реотан,после се включва и горния.
Позвах програма-само месене,като я пуснах два пъти,за да се измеси тестото добре.

Писала съм 180 градуса,като за мен това са високи градуси за козунак,но в рецептата пише силна фурна.Мисля си,че ако увелича повече градусите може да остане суров отвътре.


Аз още не съм опекла първият си хляб, но вече съм си избрала следващото  Embarassed - този козунак ще е

МахМама, имам такива въпроси сега:

1) Най-важното - как се пуска само определена програма, примерно - само месене, само печене, само втасване....

2) Тук, в тази рецепта има доста разбиване, смесване - миксер ли ползваш или телена бъркалка или с лъжица биеш - знам, че това също е важно, защото някой път не е добре да се разбиват продуктите с миксер  Peace - втечняват се доста

3) Маята+1 разбито яйце+половината от хладното прясно мляко+мъничко сол+1 сл захар и брашно,се обърква до гъста каша и се оставя да втаса.
Това се разбива на ръка или в машината? Тесто ли трябва да стане? Гледам, че казваш, че втасва после  newsm78 Ако всичкото това е за машина, кажи ми (моля те от сърце, мила  Praynig) какво да направя - коя програма да избера - Мулинекс 5000. Колко време да чакам, някъде нещо да спирам ли?

4) Яйцата се разбиват добре.
Предполагам, в отделна купичка, може би тук се ползва миксер, и после - при тестото. Така ли? В машината се добавят - предполагам.

5) ...лимоновата кора и се замесва меко тесто,като останалата част от мазнината се прибавя на няколко пъти
Месиш в машината ли?

6) оформя по желание и се оставя да втаса... - пак същия въпрос, в машината ли? Тук дори не си представям какво се случва...

7) като чета рецептата ти няколко пъти, си мисля, че месиш на машината и после печеш в друга фурна. Но не ми става ясно ето тука - оформя се тестото, маже се - и си го представям в "кофичката" на машинката. Ако е така, как после да го прехвърля в друга тавичка, че да го пека в другата фурна.

Май не питам като хората, ама и на мене ми е доста объркано. Искам да си у нас, при мен и да си готвим цял ден, гледах днес и други твои рецепти  ooooh!





# 34
  • Мнения: 1 394
Моите два козунака сега втасват  newsm53
Ако стават за гледане ще ги кача.Ама май по нощите ще ги пека-струва ми се.... Rolling Eyes

# 35
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Гала,отговарям,
1.Машината си има отделна програма за само *Месене*,при мен е 14 минути,само *Печене*,а имам и отделна програма за *Месене+втасване*-1,20часа.Но,за тази рецепта е необходимо само месене.

2.Не съм ползвала миксер.Яйцата разбих с вилица.

3.На ръка обърках всичко и го излях(сместа трябва да е с гъстота на боза) в контейнерчето,като го сложих върху радиатора,на топло,да втаса.Не съм чакала много,да речем,20-25 минути,да си увеличи обема два пъти.

4.Яйцата с вилица и после в контейнерчето при другата смес,след като втаса,разбира се.

5.Пускам програма *Месене* и първо оформям тестото,като се наложи да прибавя брашно,докато се оформи на хубава топка.После на три пъти прибавих мазнината,като след всеки път изчаквах тестото да усвои мазнината и тогава прибавях отново.Ако е необходимо се прибавя още малко брашно,за да се оформи тестото.В тестото сложих лимонови и портокалови корички,прибавих ги още в началото.След като се оформи тестото,изчаках да свърши програмата и я пуснах отново.

6.Пусках програмата два пъти,за да се измеси добре тестото,след което го извадих върху намазнен плот.С намазнени ръце оформих и сложих във форма за печене,върху хартия за печене и оставих да втасват във фурната,завити с памучна кърпа,на 50 градуса.

7.Правилно си разбрала.В машината само се замесва тестото,а след оформянето втасва и пече във фурната.Тестото е по-голямо и ще прелее ако се пече в машината.

В най-скоро време може и да ме изгонят,че то непрекъснато нещо майсторя в кухнята и мъжът ми не може да ми насмогне с продукти. Днес ми направи забележка,че много пари харча.
Ако имаш още въпроси,с удоволствие ще ти отговоря.Пожелавам ти успех с тестото. Hug

# 36
  • Мнения: 151
Здравейте момичета ! Много ми е хубаво да чета и да гледам какво сте измайсторили ама .......после все към кухнята тичам да правя нещо дето ми се е прияло а пък съм на диета и все викам че е заради децата . Laughing Ама то може ли пък такива изкушения  ох особено тези козуначетааааааааааааа   ммммммм............ох немога повече .Чао.

# 37
  • Мнения: 166
Venetta,козунакът стана страхотен!Толкова мек и ароматен Heart EyesПървият го изядохме още преди да сложа втория да се пече Blush
Реших да му сложа шоколад и се получи много добре.Ето и снимки:

# 38
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Venetta,козунакът стана страхотен!Толкова мек и ароматен Heart EyesПървият го изядохме още преди да сложа втория да се пече Blush
Реших да му сложа шоколад и се получи много добре.

Благодаря ти NolitaHug, много съм горда с теб  smile3501   love001. Радвам се, че ви се е усладил  newsm10.

# 39
  • София
  • Мнения: 6 232
Момичета,записвам се и аз да ви следя-от месец само "сканирам" и събирам идеи за Коледната питка,ама то май ще караме само на питки,като  гледам колко варианта набелязах   ooooh!
Имам нужда, обаче от малко помощ за постната питка-повечето, на които попаднах в нета бяха или с кисело мляко, или с мая, а този път ми се иска да я направя наистина постна. Содените, които намерих, нямаха снимки и се чудех, има ли шанс да я докарам като питка, а не като сбито тесто за пица, с дебелина 1 пръстче, както нормално изглеждат моите Twisted Evil newsm78

# 40
  • Мнения: 22 867

hristina21, виж тези рецепти, правила съм по първата и става нормално висока според мен. Содените питки няма как да бухнат, особено без мляко и яйца. Но като се омеси средно меко тесто и се изпече добре, са си вкусни.

Рецептата на  Honda

рецептата на Вери

# 41
  • София
  • Мнения: 6 232
labrex,  благодаря bouquet, взимам на Honda и спирам да търся. Май прекалявам с твърдостта на тестото  newsm78 Този път ще го оставя по-мекичко, пък може и да се преборя този път

# 42
  • Мнения: 22 867
labrex,  благодаря bouquet, взимам на Honda и спирам да търся. Май прекалявам с твърдостта на тестото  newsm78 Този път ще го оставя по-мекичко, пък може и да се преборя този път

О, да, не го прави твърдо. Малко спам, ама няма да забравя, как като съвсем прясна булка трябваше да меся содена питка. Дойде една комшийка да ме пита мога ли, ама аз как ще си призная, че никога не съм месила. Казах да, изгоних всички от стаята и се започна - брашно вода, пак ту от едното, ту от другото, накрая стана една буца, дето едва я разточих на питка, опекох я, нося я на масата, чупя и слагам пред всеки. Мина време, гледам питката си стои, никой не я и опитва. И само дядото на мъжа ми току повтаря:"Браво булка, хубава питка си омесила, аз такава обичам с коричка. Боже, като опитах - каква ти коричка, отгоре и отдолу цимент, в средата малко клисавица, направо си чупиш зъбите, ако успееш да отхапеш. Та така, намерила съм на комшийките раздумка...... Joy

# 43
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Макс мама, пак благодаря  Hug
Мисля, че всичко разбрах, дори си представях вече как ще го правя утре  Crazy

Само да не стане утре пак да искам да си у нас  ooooh!

Хайде ,лека нощ!

Изчезвам и аз да почивам, че се уморих от четене и сортиране на рецепти днес  Joy

# 44
  • София
  • Мнения: 6 232
labrex, моите са все павенца, ама празнични Mr. Green- и "сухи" тренировки правех преди-тайно-пека и хвърлям  Embarassed, и брашно слагах, колкото поеме, до "хубаво" твърдо тесто-това е!!  yes ,но по-лошото е, че съм  "чувствителна и обидчива",когато реша да ги събера на Бъдни вечер и мъжът ми каже - "ако искаш,кажи на майка ти да направи питката, да не идва жената с празни ръце",ми иде да го метна него да го премеся  #2gunfire  Няма начин този път да не ги разбия  Hug

Общи условия

Активация на акаунт