Не, на найлоновите торбички!

  • 16 084
  • 205
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 6 934
Вчера заставайки на касата в ХИТ-а останах очарована, вече предлагат и хартиени торби.

Не бъди толкова очарована. Производството на хартиени торбички замърсява повече от това на найлоновите. Единственият начин е с такива за многократна употреба, но пак остава проблема с опаковките.

# 181
  • Варна
  • Мнения: 246
Мн ги мразя тея найлоновите торби, ама като само такив дават в супермаркетите. Искам да си купя хубава торба от плат, с която да си пазаря, но от къде. Видях едни в Пикадили, но много са малки. Моля кажете вие от къде си купувате торбички от плат!

# 182
  • Мнения: 11 974
не гласувах.Няма нещо към което да съм с толкова двойнствено отношение и да съм така колеблива.
Отвращавам се от мръсотията и човешкото арогантно отношение към природата.Няма по-грозна гледка от найлонови торбички и пластмасови бутилки край бреговете на  красива река.Но , признавам си, не бих могла да мина без употреба на тези дяволски изобретения.

До магазин, добре.Ще ходя с торбичка от плат.Но често на връщане от работа си вземам готова храна.В какво да я сложа?Плодове, зеленчуци от пазара?Много рядко ми се случва да  се прибера и тогава да изляза на пазар, обикновено го правя след работа.И какво- да си нося на работа кутии за храна,  торбичка за плодове и  зеленчуци от плат, отделно друга от плат за хляб, евентуално, за да не се изцапа хлябът от плодовете и зеленчуците.
С  пазара,  да речем, ще се справя.Боклука така и не разбрах в какво си изхвърляте?И каква е разликата между торбичка и чувал?
Когато пътувате на  далечен път в какво поставяте чехли, обувки?Само не казвайте, че ги  вземате в картонените им кутии, багажът би бил огромен.А на връщане как разделяте мръсните от чистите дрехи?
когато сте на  пикник,  сред  природата- в какво си събирате боклука?
В какво поставяте замразени зеленчуци във фризера?/Нали говорим и за малките найлонови торбички, не само за тези, които са за пазар?/

не казвам, че на  горните  необходимости няма и други решения, но за съжаление найлоновите торбички са най- простото и лесното.
Друг е въпросът, че ако наистина ни е жал за природата, ще се опитаме да направим така, че след употреба торбичките да се изхвърлят в контейнера, а не да се развяват  по улиците, дърветата, бреговете на реките, тези торбички, които се развяват по подобен начин далече не са старателно изхвърлени, според мен.

 Ако има достатъчно  различни по размер, здрави и устойчиви на влага и на скъсване хартиени торбички,  бих ги предпочела, защото предполагам, хартия има в излишък и може да се рециклира.

# 183
  • Мнения: 4 586
Единственият начин е с такива за многократна употреба, но пак остава проблема с опаковките.
Остава, но става по-малък проблем.

# 184
  • Мнения: 6 934
Така е. Обаче и Светкавица е права. Много трудно ще се лишат хората от удобствата в името на околната среда.

# 185
  • Мнения: 3 479
Ето някои мои решения на въпросите на Светкавица:
- хляб не купувам, пека си у дома
Освен, че спестявам една торбичка, спестявам на семейството си консервантите в хляба. Освен това вече почти не ми се случва да изхвърлям хляб, защото домашният хляб не мухлясва и си го изяждаме до трошичка. Ето друг аспект на икономия, дори не заради самите пари, а за да не се похабяват хранителните продукти.
- когато пазарувам определени зеленчуци в супермаркет не ги слагам в отделна торбичка, а моля да ми залепят етикета директно върху продукта, така или иначе го беля после (това освен миенето), такива са - краставица, ряпа (бялата, дълга), зеле
Когато пазарувам зелена салата, лук, репи, когато е възможно ги слагам в една торбичка.
- имаме няколко чифта качествени обувки, които се продават в комплект с торбичка за опаковането им при пътуване. Ако ми се наложи да ползвам допълнителни торбички, ги подреждам в шкафа за обувки, така че да ги използвам още, а не да вадя нови.
- мръсните дрехи в края на почивката подреждам в един или два от саковете (или куфарите), които носим. Фатално мръсните така или иначе са изпрани по време на почивката, повечето са облечени 1-2 пъти и после сменени.

Знам, че на някои ще са им смешни тези икономии, обаче всеки, ако спести по една торбичка на ден смятам, че ще има огромен ефект.

# 186
  • Мнения: 646
Вчера заставайки на касата в ХИТ-а останах очарована, вече предлагат и хартиени торби.

Не бъди толкова очарована. Производството на хартиени торбички замърсява повече от това на найлоновите. Единственият начин е с такива за многократна употреба, но пак остава проблема с опаковките.

Да, предполагам ,че производството им замърсява, но поне после не замърсяват и торбите. А и те са плътни и също стават за многократна употреба - за не много тежки неща.

# 187
  • Мнения: 2 759
...- когато пазарувам определени зеленчуци в супермаркет не ги слагам в отделна торбичка, а моля да ми залепят етикета директно върху продукта...
                                 Аз си лепя етикета върху друг продукт: масло или кисело мляко.

# 188
  • Мнения: 7 001
А, аз имам още 2 платнени Simple Smile
Тая ще я взема щото ме кефи  Blush
И раница също  Laughing
А онзи ден слязох до магазина до офиса с моята торба, понеже купувах неща за половината офис  Laughing и като се върнах, шефът ме видя с нея и ме похвали.  bowuu Каза - "браво, браво и аз трябва да си взема такава, много хубава идея".

# 189
  • Мнения: 646
  bouquet аз вчера така направих комплимент на колега за торба  Wink

# 190
  • Мнения: 93
Оооо, много ми харесаха тези чанти. Само да взема заплата.
И раниците са адски симпатични  Laughing


Само да предупредя, че са доста малки. Просто в нашата фамилия такова малко пазаруване - като за тях - не съществува (за това си взех две  Mr. Green).

Да, моята не е от най-големите, но на мен ми е перфектна, аз и така като я напълня едвам я нося! Simple Smile

# 191
  • Мнения: 106
гласувах с първа опция. нося си платнени торбички от няколко години в чантата. а когато отивам на пазар за повече неща, ползвам пазарска чанта на колелца. вече дори съм сменила няколко.
ненавиждам найлонови торбички в къщи, а хвърчащите по улиците и накачените с тях дървета ме възмущават /меко казано/

# 192
  • София
  • Мнения: 10 384
Какви са тия платени отрба за по 16 лв? Ей, модата, пък макар и еко, е голяма работа  Mr. Green
Вчера си взехме платнена чанта от Фантастико за 1 лв, Детето си избар много хубава синя, със снежен, човек и отхвърли моето предложение за зелена такава с листа.

# 193
  • Мнения: X
Е, както каза Еовин по-горе, тия са за гъдел.. Simple Smile Варианта с торбите на Фантастико е перфектен също Simple Smile

# 194
  • София
  • Мнения: 10 384
Гъдел, че сте много еко ли, да се разбере от всички?
Или я ползвате за моден аксесоар и никой не е на ясно, че така спасявате планетата?
нали знаете, че презапасяването със не особено необходими стоки, повтарящи се или прекомерно скъпи, е по-вредно от едното найлоново пликче?


П.С. Кажете за тази чашка, толкова ли е удобна? Тю, много ми стана интересно с какво е по-удобна лично за мен от тампоните, за природосъобразността ясно.

Общи условия

Активация на акаунт