MTHFR генна мутация

  • 159 361
  • 850
  •   1
Отговори
# 795
  • Мнения: X
Водоразтворимите нали не можело да се предозират?

# 796
  • Мнения: 1 782
В големи дози стават токсични. МОже да се получи свръхметилиране + страничните за него ефекти.
Сега пия по 2 таблетки Мета и Сигридов веднага ми пусна фолат.
Каза, че това макс доза ....
Между 10-42 , моят резултат е 35
Най-вероятно или ще я намали на 1, или ще я спра ...

# 797
  • Мнения: 1 346
Bebka, много благодаря за компетентния отговор  Hug

За д-р Сигридов прочетох в една друга тема, че следи тези показатели, и въпреки че ми е доста далеч, живот и здраве ще отида на една консултация и да, ще се постарая да ги пусна сега, за да имам нещо като начални показатели.
При хора с дефицит изрично е подчертано, че В12 по 1000mcg е поддържаща терапия и по време на бременност, а във форумите чета, че бълг.лекари не дават до 20седмица, ще видим.

/Не искам да коментирам отношението на лекарите тук по този въпрос, според мен не след дълго ще се променят нещата, а ние да сме живи и здрави/.

Със сигурност ще имам много въпроси по-натам, дано влизаш в темичката да ни отговаряш  Grinning

Много ми хареса "Бебчо взима, аз плащам сметката"  Joy Да взима, да се роди живичко и здравичко, то почти не останало  :hug

За да не се правя на лекар си поръчах от продуктите на д-р Бен, специално за пациенти с този вид мутация, ако ти е интересно виж как е комбинирал отделните съставки:/ Vitamin B2 (as riboflavin 5'-phosphate) 30 mg 1765% Vitamin B6 (from 25 mg pyridoxal 5'-phosphate) 15 mg 750% Folate (as Metafolin L-5-methyltetrahydrofolate) 800 mcg 200% Vitamin B12 (as methylcobalamin) 1000 mcg 16,667% Betaine (trimethylglycine as TMG) 600 mg - Other Ingredients Vegetarian capsule (hydroxypropyl methylcellulose, water), cellulose, L-leucine, and silicon dioxide/. Метилкобаламин наистина е време да намаля, след като имам подобрение.

Сподели моля те за тромбофилията на колко време пуска контролни изследвания и какви други витамини, и по колко приема през бременността?

Последна редакция: чт, 13 апр 2017, 15:54 от !Diva!

# 798
  • Мнения: 1 694
Бебка, от началото до 20 седмица не е добре да взимаме Б12, така ли?

# 799
  • Мнения: 1 782
Много са му хубавите витамините на д-р Линч.
Скъпи, но чудесни - включват всичко необходимо. Ако имаш възможност - пий ги!
Докато се наканя да си купя и забременях. Не посмях да пия бременна...

!Diva! , а ти имаш ли установен дефицит на Б 12 ?
Защото нашата мутация е предразположеност ... към дефицит, към тромбози, към сърдечно-съдови и т.н. инцидентни - но това не означава, че ще ги има задължително ...
Просто трябва да се вземат мерки в определни ситуации - като бременност, операции и т.н.
Аз съм пускала фолат, Б12, хомоцистеин е небременно състояние - и всички са били в норма.
Разбира се, бременността е особено състояние, което изисква внимание и следене + терапия за нас.
Поздравявам те, че си взела мерки, че четеш и се ограмотяваш.
Защото идват моменти, в които да вземеш информиран избор е най-важното за теб и детето ти...
Имаме още една хубава групичка - там има много по-компенетни от мен Simple Smile
Заповявай: 

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=962656;topicrefid=4

Иначе, да много лекари, при които ще отидеш ще те гледат като теле в железница, когато започнеш да говориш за фолат, Б12, мутации и т.н., вкл. генетици, АГ-та, хематолози ...
Съветвам те да се въоражиш с добри специалисти, за да си спокойна, а не да се луташ какво да направиш, кой да ти разтълкува резултата и какво решение да вземеш Simple Smile

mileneira, да - до 20 седмица не предписват Б12, защото бебчовците се помпят, нарастват в главичките особено ... Тези, които се осмеляват да предпишат Б12 - било то инжекции, или таблетки - го правят след това. Все пак сигурно има значение дали дефицитът не е твърде голям ...

Аз лично, не казвам, че съм критерий Simple Smile, всеки месец от 4 нататък пускам ПКК, Б 12, желязо, някои фактори на коагулацията (заради Клексана). Отделно на всеки триместър пускам ТСХ, витамин Д. Сега за втори път пускам фолат.
Не е много хубаво и да се боцка човек толкова често .... но аз просто искам да имам поглед върху нещата.... Имам позната, която едва в 8 месец пусна Б12 и то заради мен - оказа се, че е със стойност 82 Sad Кога е паднал толкова - никой не знае Sad Когато е отишла на специалист са я питали защо го е пуснала чак сега .....Ама пък ние да не сме лекари, да му се невиди Sad Sad Sad Очакваха, че бебето ще има страхотни проблеми, за щастие всичко е наред.
Споделям го, защото хайде, тя няма представа - но ние, които все пак имаме някаква информация и предишна история - не бива да се оставяме на инерцията и късмета ...

И нещо последно, че стана много дълго Simple Smile
Следете и Б 6, когато можете ... аз сега пускам за първи път и тръпна в очакване да видя резултата ... Докторът каза, че със сигурност съм в дефицит Sad






# 800
  • Мнения: 1 694
Бебка, какви изследвания пускаш за следене на коагулацията? Всеки ден си на клексан, нали?
Вит. Д по време на бременност ако се приема не пречи нали?
В момента взимам всеки ден назални капки метилкобаламин, края на април ще имам трансхер и ще го спра, щом не е препоръчително по време на бременност. Мисля, че преди бременност нняма да е проблем да взимам.

# 801
  • Мнения: 1 782
Да, започнах на Фракси, но след месец получих алергична реакция и минах на Клексан. От тогава нямам проблем. И бия всеки ден.
Ами принципно казват, че с такива ниски дози на НМХ не се следи нищо ...
НО аз така прецених, че искам да имам поглед върху нещата и всеки месец пускам фибриноген, АПТТ и ПКК (заради тромбоцити и хемоглобин главно). Веднъж в 5 месец пусках и тромбоцито-левкоцитни агрегати. И веднъж, още в началото 12 седмица ходих при проф. Паскалева за определяне дозата на НМХ.
Каза ми, че принципно тези мутации са нискорискови и не очаква проблем, но да ида в 30 седмица за контрола. НО аз се чудя все още дали да ида .....

Витамин Д не пречи, даже е препоръчителен. НО все пак да не е безцелно. Трябва да знаеш откъде започваш и трябва да се има предвид, че се синтезира в кожата от слънцето - а идва лято ...
Началните ми месеци бяха зимата и тогава пиех по 20 капки Вигантол на седмица. После свалих на 7 капки и февруари го спрях. Но май не постъпих добре, защото сега излизам в дефицит:( Онзи ден пусках заедно с другите неща, които иска Сигридов и ми излезе резултат 18 Sad А виж какво препоръчват :

25-OH-Vitamin D    S          18.09        ng/ml           ECLIA

Препоръчителни нива: >30 ng/ml
Достатъчност: > 20 ng/ml
Недостатъчност: 10-20 ng/ml
Тежък дефицит: < 10.0 ng/ml

И пак го започвам - не е добре за кости, стави, сърце и т.н. на бебчо да е нисък Sad
Но не трябва и да се предозира !

Какви са тези назални капки ? Метилкобаламин ли са ? и аз търсих такива, но не намерих ...

# 802
  • Мнения: 1 694
https://alohaexpress.net/product/vitamin-b12-kapki-za-nos-5000-m … g-methylcobalamin тези са ми капките.
Вит.В12 преди да започна прием на капките беше 257.80 pmol/L.,сега незнам колко е взимам ги от 1 април. Имам предписана терапия с клексан през ден при бременност. Имам хетерозигот по МТХФР С677Т. И съм генотип 4G/5G.
Фактор 13 и АСЕ не съм изследвала.
Страхувам се обаче, да не би това че клексана е през ден няма да е недостатъчно. Големи въпроси ме притесняват.

# 803
  • Мнения: 1 782
Тези и аз ги видях, да. Ама ми се видя страшно голяма доза 5000 мкг .... Взех си суровия на Гардън оф лайф от 1000 мкг. НО казват, че такива назални, както и ижекции се усвояват най-бързо, защото прескачат бариерата на стомашно-чревния тракт. Кой ти ги препоръча и как се чувстваш с тях ?
Твоите мутации за още по-слабички, но е хубаво щом още не си бременна да изследваш и другите фактори, защото понякога нискорискови мутации съчетани с тези фактори стават опасни. И аз не съм ги изследвала и не знам .... затова си бия всеки ден. Но аз имам и кофти история назад.

# 804
  • Мнения: 1 694
Бебка, мислех че си като мойте мутации.
Супер се чувствам, много спокойно и оптичистично. Нооо незнам дали е от витамините или от слънчевото време и идващото лято  Joy
Приемах преди таблетки, но нещо не ми се вдига стойноста на Б12. Взех си също тези на Гардън оф лайф, но ми се видяха слабички. Те май са Б12 от растителен произход.

# 805
  • Мнения: 1 782
Аз съм хомозигот по МТХФР и си изпатих точно от нея преди години Sad

Супер че, че ти действа добре Simple Smile Май месец може да направиш контрола Simple Smile
За тези да , принципно Б 12 се извлича от бактерии/микроорганизми във ферменти - но човешкият организъм не усвоява от растения чрез храна, в смисъл просто хранейки се със зеленажи Simple Smile . Тези са сурови, органични, от био земеделия, точно във форма, която ни трябва - Сигридов ми каза, че ако има нужда, спокойно мога да ги пия и по време на кърмене. НО инжекци - не !

# 806
  • Мнения: 160
Привет и от мен! През колко време се пуска контрола на Б12? На 24.02 стойностите ми бяха 120 pg/ml. От тогава смуча по 1000 мкг всеки ден и се чудя дали е удачно вече да проверя как се движи? Дали ще ми трябва много време за да го вкарам в норма (около 500)? (само за инфо не съм бременна в момента)

# 807
  • Мнения: 1 782
На мен ми казаха, че с таблетки ще вдигам с около 100 единици на месец.
Не пречи да опиташ, но няма да си стигнала до 500 със сигурност ...
Трябва да направиш пауза от около 7-10 дни преди това  Peace

# 808
  • Варна
  • Мнения: 769
Здравей maslenka, аз изследвах Б12 в края на януари, когато беше 197 pg/ml. След 2 месеца прием на 1000 мкг на ден подезична форма, го изследвах отново ( но спрях приема само 5 дни преди изследването, а е добре да има пауза от поне 10 дни ) , при което се беше покачил на 487 pg/ml. Мисля си,че може би трябва известно време да започна да приемам 2 пъти по 1000 мгк.Не съм се изследвала за гинетична мутация при усвояване на Б12 и даже днес бях при АГто си, което каза, че няма нужда на този етап.
Така че, няма смисъл да го изследваш още, както bebka ти е казала.

# 809
  • София - Варна
  • Мнения: 4 176
На мен ми казаха, че с таблетки ще вдигам с около 100 единици на месец.
Не пречи да опиташ, но няма да си стигнала до 500 със сигурност ...
Трябва да направиш пауза от около 7-10 дни преди това  Peace
С всекидневно смучена на таблетки от 1000 мкг цял месец? Мислех, че не може така. Аз пих някакви 10 дни и спрях. Дори не съм се изследвала. Моят беше към 300, надявах се да съм го докарала до 400, но сега вечe не знам. Grinning
Бебка, как е бременността? Коя седмица стана?

Общи условия

Активация на акаунт