За майчинство ще се плаща 160 лв.

  • 4 331
  • 105
  •   1
Отговори
# 15
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не виждам за какво е това роптаене (ми нека си остане 130!)  ThinkingКоя друга държава осигурява една минимална работна заплата 2 год.? На никой не му стигат парите. И пенсиите са мижави. Ама бедна ни е държавата- разграбена и разпродадена. За това дайте да бъдем реалисти!

# 16
  • Мнения: 3 342
Аз се подразних от това, че отново ни пробутаха празни приказки. Естествено, че преди да реша да имам второ дете, бях отчела факта, че ще получавам 120 лева майчинство. Не ми хареса, но се примирих. Просто сметнах, че децата са много по-важни от парите и че няма да позволя държавата да ми попречи да имам още едно дете.
След това разбрах за възможността майчинството да е процент от заплатата и естествено бях обнадеждена. Уви, както казах - празни приказки. И именно това ме вбеси.
Защото по този начин стимулират раждаемостта именно на циганките - тя има сметка да роди дете и да получи 120 лева, които иначе няма откъде да вземе. Аз и вие нямаме сметка. Нашият стандарт пада ако не драстично, то поне малко, а на циганките се увеличава. Естествено, че ще раждат. Това е положението.

# 17
  • Мнения: 2 755
..Не виждам за какво е това роптаене (ми нека си остане 130!)  ThinkingКоя друга държава осигурява една минимална работна заплата 2 год.? На никой не му стигат парите. И пенсиите са мижави. Ама бедна ни е държавата- разграбена и разпродадена. За това дайте да бъдем реалисти!..
РЕНИ, ропотът не е толкова срещу мижавите майчински от 130 лв., то е ясно, че бедната ни държава, не може да си позволи да плаща повече, а срещу несправедливото разпределение. Например в моят случай, години наред съм осигурявана върху реалната ми заплата, а когато излязох по майчинство, съм поставена на същото ниво, като онези, които нямат и 1 година трудов стаж и няма и да имат. Ами, чесно да ти кажа, много се дразня от тази несправедливост  #Cussing out

# 18
  • София
  • Мнения: 8 933
Без да искам да се заяждам да питам тези дето се осигуряват на големи заплати, колко от тези пари отиват за майчински. Защото там има проценти за здравеопазване, пенсия, болест, безработица и т.н., но не се сещам за майчинство. Мисля че тези пари са нещо като подпомагане на жените да отглеждат децата си и не мисля, че някой осигурявал се на по-малко пари, си гледа по-лошо детето или полага по-малко труд за това. Друг е вапроса, че трябва да има диференциация по това дали след като родиш детето го гледаш или излизаш да просиш с него по-улиците.

# 19
  • Мнения: 3 342
Без да искам да се заяждам да питам тези дето се осигуряват на големи заплати, колко от тези пари отиват за майчински. Защото там има проценти за здравеопазване, пенсия, болест, безработица и т.н., но не се сещам за майчинство. Мисля че тези пари са нещо като подпомагане на жените да отглеждат децата си и не мисля, че някой осигурявал се на по-малко пари, си гледа по-лошо детето или полага по-малко труд за това. Друг е вапроса, че трябва да има диференциация по това дали след като родиш детето го гледаш или излизаш да просиш с него по-улиците.

Съжалявам, но не от мен зависи колко от осигуровките и данъците, които ми удържат, отиват за насърчаване на раждаемостта. Отново държавата е на ход.
Освен това, когато става въпрос за политика, и особено социална такава, трябва да има някакви принципи. И в тази връзка защо когато съм в болничен, защото детето ми е болно, аз получавам 90% от заплатата си/примерно 800 лева/, а някоя друга майка получава 120 лева. Да не би аз да си гледам детето по-добре от нея или да не би детето ми да е по-болно и да има нужда от повече грижи от нейното... Не, обезщетението зависи именно от получаваното възнаграждение. И къде отиват принципите???

# 20
  • Linz
  • Мнения: 11 619
В БГ имаме едно голямо предимство- можем да избираме дали да си стоим вкъщи с малко пари, или да работим за повече. В "голямата" Америка майчинството е точно 45 дена и нямаш избор- оставяш детето на 1 месец и тръгваш на работа.

# 21
  • Мнения: 2 755
..., колко от тези пари отиват за майчински. Защото там има проценти за здравеопазване, пенсия, болест, безработица и т.н., но не се сещам за майчинство...
Има Фонд "Общо заболяване и майчинство". Поне такъв спомен имам, от преди да изляза по майчинство.

# 22
  • София
  • Мнения: 8 933
"И в тази връзка защо когато съм в болничен, защото детето ми е болно, аз получавам 90% от заплатата си/примерно 800 лева/, а някоя друга майка получава 120 лева. Да не би аз да си гледам детето по-добре от нея или да не би детето ми да е по-болно и да има нужда от повече грижи от нейното..."

Само дето майчинството е вид заплата за това, че две години си гледаш детето и няма нищо общо с болничния. Толкова смята държавата , че ти се полага като заплата. Защо по тази логика не се питате защо пенсиите на родителите ни са толкова малки при условие, че са внасяли толкова високи осигуровки и то в продължение на много години. Да не говорим, че в развитите държави въобще няма такива майчински, а само платен отпуск и болнични, така че в нашия случай поне получаваме нещо. Не може да си работила 2г. , за по 1000 лв и след това да очакваш държавата да ти плаща още 2г. 900 лв., откъде ще ги вземе?

# 23
  • Мнения: 3 342
"И в тази връзка защо когато съм в болничен, защото детето ми е болно, аз получавам 90% от заплатата си/примерно 800 лева/, а някоя друга майка получава 120 лева. Да не би аз да си гледам детето по-добре от нея или да не би детето ми да е по-болно и да има нужда от повече грижи от нейното..."

Само дето майчинството е вид заплата за това, че две години си гледаш детето и няма нищо общо с болничния. Толкова смята държавата , че ти се полага като заплата. Защо по тази логика не се питате защо пенсиите на родителите ни са толкова малки при условие, че са внасяли толкова високи осигуровки и то в продължение на много години. Да не говорим, че в развитите държави въобще няма такива майчински, а само платен отпуск и болнични, така че в нашия случай поне получаваме нещо. Не може да си работила 2г. , за по 1000 лв и след това да очакваш държавата да ти плаща още 2г. 900 лв., откъде ще ги вземе?

Не искам да споря, само ще кажа, че съм юрист и съм напълно наясно каква е разликата между отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст и отпуск поради временна нетрудоспособност. А майчинството да се нарече "заплата" е малко несериозно. И в двата случая става въпрос за обезщетения. И какво е лошото в това да има принципна държавна политика...
И нека не се сравняваме с другите държави... По тази логика трябва да сравним и възнагражденията, които получаваме там и тук...
Освен това защо трябва да се примиряваме с положението такова, каквото е в момента/"поне получаваме нещо"/. Не може ли нещата да се променят към по-добро?

# 24
  • Мнения: 434
Според мен е нечестно но ми се струва че общо взето не може да се направи много! Исках да питам за какви нужди стигат тези 130 лв. на месец?

# 25
  • София
  • Мнения: 2 298
Защото по този начин стимулират раждаемостта именно на циганките - тя има сметка да роди дете и да получи 120 лева, които иначе няма откъде да вземе. Аз и вие нямаме сметка. Нашият стандарт пада ако не драстично, то поне малко, а на циганките се увеличава. Естествено, че ще раждат. Това е положението.
Абсолютно си права, че се стимулира раждаемостта при циганите: циганката не му купува вносни скъпи пюрета, памперси, играчки и т.н. и дори съм убедена, че не ги харчи всичките тези 130 (вече не са 120) за него.
Ние обаче гледаме да му осигурим всичко необходимо със съответното качество и тези пари не стигат почти за нищо. И не може да не те е яд като знаеш колко пари под формата на данъци и осигуровки си налял в държавата, а това, че много малка част от тях са отишли за майчински, не е наш проблем, а на тези, дето разпределят бюджета. После обаче те приравняват с тези, които наистина са дали на държавата почти никакви суми, и това започва още от здравните заведения, където ти следят бременността и раждаш в мизерни условия, а за да си осигуриш по-добри - пак плащаш (в "голямата" Америка, пред която според Рени имаме предимство, обаче не е такова нивото на здравеопазването).
Вярно е, че децата са най-важни и това те кара да мислиш, че дори със 130 лева ще си стоиш у дома 2 години да си се гледате, но от друга страна отглеждането включва и осигуряване на стандарт, който се постига с няколко пъти на тези 130 лева. И тогава вече избора за оставането у дома не е толкова лесен...Тръгвайки на работа си принуден да оставиш детето или на баби, или на съмнителни детегледачки, докато пак в "голямата" Америка и на други места по света, където майчинството е кратко, този въпрос също е решен.
Това е, казах си мнението, малко ми олекна. Сега продължавам да работя, защото аз съм от работещите мами - нито някой щеше да ми пази работното място 2 години, нито щяхме да можем да гледаме бебка при висок стандарт, ако не се бях върнала на работа.
А обезщетенията, включително майчинските трябва да следват принципа за пропорционалност спрямо внасяните суми за осигуровки, друг е въпроса, че следва да се осигури един минимум, при който всички майчета ще са спокойни поне що се отнася до раждането и първите месеци.
  
  

# 26
  • Ланкър, планините Овнерог
  • Мнения: 10 353
Според мен е най-честно всички да взимат еднакво за майчинството. Реално погледнато през това време всички майки правят едно и също-отглеждат си децата. А на тези, които им е малко 160лв. нищо не им пречи да си вземат детегледачка и да се върнат на работа. Така е в Европа, нали.

# 27
  • София
  • Мнения: 8 933

 А майчинството да се нарече "заплата" е малко несериозно. И нека не се сравняваме с другите държави... По тази логика трябва да сравним и възнагражденията, които получаваме там и тук...
Освен това защо трябва да се примиряваме с положението такова, каквото е в момента/"поне получаваме нещо"/. Не може ли нещата да се променят към по-добро?

А защо да е несериозно "заплата". Ако плащаш на детегледачка не и ли даваш заплата.
А що се отнася до доходите на другите държави, вярно че доходите им са големи, но и данъците и осигуровките им са големи, няма толкова пенсионери и соц. слаби като при нас и парите стигат за по-високи обезщетения. Нещата ще се променят към по-добро когато спрем да мислим, че държавата ни е длъжна за всичко.

# 28
  • Мнения: 481
Здравейте мили мами!
От доста време чета във форума и след повечето социални теми които изчитам наистина се чувствам щастливка. Конкретно за тази. Фирмата, в която работя има политика, с която подпомага майките и то много добре, принципа не ми е много ясен, но се доближава до тези 80%.
И си мисля, че и ако и работодателите проявят малко разбиране и дадат примерно 1 мин. заплата... представяте ли си колко ще е хубаво.
Драги работодатели помислете си за това.

# 29
  • Мнения: 514
ако е по същият проект на соц. министрество идеята им беше, че на неосигурените мами ще плащат майчинсктво равно на мин. заплата, а на осигурените  процент от заплатата. Тъй като съм от тези майки, които ги осигуряват на пълната заплата предпочитам да си ми дават 80% от заплатата, а не някакви си 160 лв Naughty

Абсолютно съм на същото мнение newsm10 newsm10 newsm10

Общи условия

Активация на акаунт