За майчинство ще се плаща 160 лв.

  • 4 348
  • 105
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 1 022
Без да искам да се заяждам да питам тези дето се осигуряват на големи заплати, колко от тези пари отиват за майчински. Защото там има проценти за здравеопазване, пенсия, болест, безработица и т.н., но не се сещам за майчинство. Мисля че тези пари са нещо като подпомагане на жените да отглеждат децата си и не мисля, че някой осигурявал се на по-малко пари, си гледа по-лошо детето или полага по-малко труд за това. Друг е вапроса, че трябва да има диференциация по това дали след като родиш детето го гледаш или излизаш да просиш с него по-улиците.

Съжалявам, но не от мен зависи колко от осигуровките и данъците, които ми удържат, отиват за насърчаване на раждаемостта. Отново държавата е на ход.
Освен това, когато става въпрос за политика, и особено социална такава, трябва да има някакви принципи. И в тази връзка защо когато съм в болничен, защото детето ми е болно, аз получавам 90% от заплатата си/примерно 800 лева/, а някоя друга майка получава 120 лева. Да не би аз да си гледам детето по-добре от нея или да не би детето ми да е по-болно и да има нужда от повече грижи от нейното... Не, обезщетението зависи именно от получаваното възнаграждение. И къде отиват принципите???

Бе що се дърлите немога да разбера, не сте ли разбрали че в тази държава социална политика НЯМА, а скоро няма и да има.....тази държава не мисли за нито един от поданиците си, вие искате да отчете факта, че един се осигурявал на МРЗ друг на високи доходи....ми сори, ама зависи от законите, а тикива както виждаме всички няма, всичките ни закони са антисоциални, какво очаквате

# 76
  • Мнения: 248
Имам едно предложение: вместо да се ядосваме, дайте да направим нещо. Да отворим една тема за предложения относно майчинските, детските и всичко, което ни засяга. Увеличението на майчинските така или иначе още не е прието, така че да използваме момента и да изпратим нашите предложения и идеи до парламента. Какво ще кажете?

# 77
  • Мнения: 2 755
..Бе що се дърлите немога да разбера, не сте ли разбрали че в тази държава социална политика НЯМА, а скоро няма и да има.....тази държава не мисли за нито един от поданиците си, вие искате да отчете факта, че един се осигурявал на МРЗ друг на високи доходи....ми сори, ама зависи от законите, а тикива както виждаме всички няма, всичките ни закони са антисоциални, какво очаквате....
Тъкмо спрях да пиша по темата и пак се намери някой, който да ме провокира  Twisted Evil
В България не само, че ИМА социална политика, но тя е и по-социална, отколкото може да си позволи. Отговори ми на следните въпроси :
- Има ли страна от ЕС, в която да има 2 годишен платен отпуск по майчинство, в размер една МРЗ за съответната страна и работното ти мястото да ти се пази?
- Има ли друга страна в която циганите биха виряли така добре, както в България? Получават доста повече социални придобивки, отколкото заслужават. Под това бреме, много държави биха се "огънали".
- Знаеш ли, че дълги години, възрастовата граница за пенсиониране беше доста по-ниска от тази в останалите страни в ЕС? Едва сега започна да се изравнява.
- Знаеш ли, че безработните получават обезщетения от 3 месеца до 1 година, в зависимост от трудовият им стаж? Обезщетението е 80% от основното им трудово възнаграждение, получавано до момента на напускане. Една година е достатъчно време за намиране на работа. Поне за тези на които им се работи.
- Знаеш ли, че се дават пенсии за инвалидност?
- Знаеш ли, че се дават помощи за отопление и ел.енергия?
- Чувала ли си за наследствена пенсия ?
- А за безплатните учебници до 4 клас?
и т.н. и т.н.
Това всичко и още други неща са обект на социалната политика. Да говориш, че в България няма такава, е пълна измислица ( меко казано ). Да, помощите са смешно ниски, спрямо стандарта на живот, но спрямо заплатите са досто прилични.
И в заключение : България е бедна държава и въпреки всичко, е много по-социална държава от богатата САЩ, която мнозина от вас я посочват като еталон. А, че има много закони, които трябва да се преразгледат и преработят, това е друга тема.

# 78
# 79
  • Мнения: 3 478
Не можах да изчета цялата тема, но искам само да ви кажа, че тук не се взима и един долар майчинство, нито пък 2 години си седиш в къщи с бебето. Всеки се спасява сам финансово, а майчинските, които се полагат са само 6 седмици. Никол го е казала много правилно  : помощите в БГ са много малки, но пък поне ги има.

# 80
  • София
  • Мнения: 44 125
Не можах да изчета цялата тема, но искам само да ви кажа, че тук не се взима и един долар майчинство, нито пък 2 години си седиш в къщи с бебето. Всеки се спасява сам финансово, а майчинските, които се полагат са само 6 седмици. Никол го е казала много правилно : помощите в БГ са много малки, но пък поне ги има.

ами какво да кажа може при вас да няма помощи, но нека си говорим за БГ - тук все пак цените са ни почти същите като в USA само, чи заплатите са доста по-малки... аз и не бих искала помощ от държавата ако заплатите ни бяха като  при вас... въпроса е, че наистина тук е доста по-тежко да гледаш дете, защото с една заплата доста трудно се издържа цяло семейства... така че хайде да не се сравняваме с американците... или европейците

# 81
  • Мнения: 5 370
Не можах да изчета цялата тема, но искам само да ви кажа, че тук не се взима и един долар майчинство, нито пък 2 години си седиш в къщи с бебето. Всеки се спасява сам финансово, а майчинските, които се полагат са само 6 седмици. Никол го е казала много правилно  : помощите в БГ са много малки, но пък поне ги има.
А може ли тогава да запитам колко е минималната заплата и какво успяваш да осигуриш все пак с нея? И струват ли,примерно 190 грама пюренце едно евро?(или ако щеш,долар?) Айде да не сравняваме така популистки нещата.

# 82
  • София
  • Мнения: 2 298
Тъкмо спрях да пиша по темата и пак се намери някой, който да ме провокира  Twisted Evil
В България не само, че ИМА социална политика, но тя е и по-социална, отколкото може да си позволи. Отговори ми на следните въпроси :
- Има ли страна от ЕС, в която да има 2 годишен платен отпуск по майчинство, в размер една МРЗ за съответната страна и работното ти мястото да ти се пази?
- Има ли друга страна в която циганите биха виряли така добре, както в България? Получават доста повече социални придобивки, отколкото заслужават. Под това бреме, много държави биха се "огънали".
- Знаеш ли, че дълги години, възрастовата граница за пенсиониране беше доста по-ниска от тази в останалите страни в ЕС? Едва сега започна да се изравнява.
- Знаеш ли, че безработните получават обезщетения от 3 месеца до 1 година, в зависимост от трудовият им стаж? Обезщетението е 80% от основното им трудово възнаграждение, получавано до момента на напускане. Една година е достатъчно време за намиране на работа. Поне за тези на които им се работи.
- Знаеш ли, че се дават пенсии за инвалидност?
- Знаеш ли, че се дават помощи за отопление и ел.енергия?
- Чувала ли си за наследствена пенсия ?
- А за безплатните учебници до 4 клас?
и т.н. и т.н.
Това всичко и още други неща са обект на социалната политика. Да говориш, че в България няма такава, е пълна измислица ( меко казано ). Да, помощите са смешно ниски, спрямо стандарта на живот, но спрямо заплатите са досто прилични.
И в заключение : България е бедна държава и въпреки всичко, е много по-социална държава от богатата САЩ, която мнозина от вас я посочват като еталон. А, че има много закони, които трябва да се преразгледат и преработят, това е друга тема.
Е, и ти ме провокира:
Майчинството по света наистина е по-кратко, но за този кратък период майките взимат много повече, отколкото тук за прословутите 2 години, а като се връщат на работа, въпроса с "оставянето" някъде през деня на малкото бебче е решен доста добре, за разлика оттук, където нямаш особен избор.
Че социалната политика стимулира циганите съм съгласна, но тя не стимулира българите ...
За пенсионерите - виждала ли си пенсионери-чужденци по нашите курорти? Аз да - много, а колко български пенсионери си видяла по българските курорти, да не говорим за чуждите?
Помощта за безработните в България има таван, който е свързан с минималната работна заплата, а това няма нищо общо с 80-те % от реалната работна заплата. (В Швеция например е пак 1 година, но без таван и хората си взимат релните проценти, нещо между 80-90, доколкото си спомням, от последната им работна заплата)
Това, че другаде няма помощи за отопление и ел.енергия, безплатни учебници, наследствени пенсии и т.н. означава, че хората нямат нужда от такива, просто доходите, и забележи - помощите за безработни им стигат, за да си покрият тези разходи. А относителния дял на разходите за отопление и ел.енергия е смешно нисък в тяхната минимална работна заплата, и забележи - дори в техните социални помощи за безработица. При нас минава 100% от минималната работна заплата и дори много работещи хора не могат да си покрият тези разходи, това го няма никъде в нормалния свят.
И ако помощите у нас са прилични спрямо заплатите, това означава само, че заплатите са ниски, затова и стандарта ни е такъв.
И накрая за сравнение на помощите:
За тези 130 лева за майчинство у нас, какво можеш да купиш? - около 50 бебешки пюрета от вносните.
Сега пак давам за пример европейска страна - Швеция, просто там живее най-близката ми приятелка.
Получава за майчинство най-ниската възможна сума, защото не е работила за тази държава дори и един ден, там сумата за майчинство е % от работната заплата . С тези пари покриват изцяло разноските на детето (на 1г. и 6 месеца сега), осигуряват храната на цялото семейство (тя и съпруга й) и режийните разноски на 3-стаен апартамент.
Със заплатата на съпруга - учител, едни от най-ниските в страната заплати - плащат наема на 3-стайния апартамент,  купуват останалите неща, пътуват по света. Когато той оставаше без работа 2 пъти през последните 3 години, дори и преди да се роди детето и тя не полуаваше нищо за майчинство, хич, ама хич не се притесняваха като семейство изцяло безработно и си плащаха самолетните билетите до България и обратно, а тук междувременно обикаляха курортите. Иначе и там данъците и плащанията за социални осигуровки са приблизително като нашите, тогава те как могат да си го позволят? - Явно по друг начин си управляват и държавата и хазната.

Това е безсмислен спор, но наистина не се сдържах. От него няма да ни се подобри социалната политика, тя няма нищо общо с повечето цивилизовани държави, но да са ни живи и здрави дечицата и ние, за да ги отгледаме!!!




# 83
  • Мнения: 5 370
На 150% съм съгласна с тебе,понеже съм ги видяла нещата отблизо.
Малко по-нагоре ме посъветваха да си взема"бедна азиатка за 100 лева" и съм щяла да си реша проблема .
Ами да-взимат си хората на Запад бяла гледачка от източноевропейска,"социална" държава като нашата и си решават проблема.За буквално жълти стотинки.
Ще дам пак пример с Франция - просто познавам тази държава по-отблизо . Ами....какво да кажа,живях със семейството на село,всеки в собствена къща.родителите на майката на момиченцето-в отделна двуетажна къща. Бабата-пенсионерка - караше ГОЛФ-3. newsm78. Имат един куп облекчения според финансовото състояние и броя деца и се осигуряват допълнително в по няколко здравни каси,което практически им свежда лечението...до поооочти безплатно.
предлагам нещо конструктивно-нека да спрем да "плашим" с това колко кратко е навън майчинството и как веднага "юрват "горките майки да работят.Разберете,че совите не са това,което са. Просто хората си имат алтернативи. А тук моята алтернатива е почти нулева и всеки се оправя,както успее. Аз лично не се оплаквам-имам свекърва-злато, тя ще гледа дечкоса,а мама ще заработва. За да може да се поддържа тоя стандарт и да подпомагам татенцето,че в тоя живот пари са нужни не само за хляб и сол!

# 84
  • Мнения: 2 755
nati_nat, явно не четеш внимателно. Прочети още веднъж, какво съм написала, за какво е моят апостроф, и ще видиш, че с няколко изречения съм написала това, което ти с огромният си постинг. Ако пак не схванеш за какво иде реч, ето казвам ти в прав текст - Спорът е за това дали в България има социална политика, или няма.
Извадих ти този цитат, които съдържа същността на моята теза :

...В България не само, че ИМА социална политика, но тя е и по-социална, отколкото може да си позволи....
Да, помощите са смешно ниски, спрямо стандарта на живот, но спрямо заплатите са досто прилични. И в заключение : България е бедна държава и въпреки всичко, е много по-социална държава от богатата САЩ, която мнозина от вас я посочват като еталон. А, че има много закони, които трябва да се преразгледат и преработят, това е друга тема.

# 85
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Знаех си, че ще се сджавкаме за тези 30 лв  Mr. Green и то само защото г-жа Масларова не си е прегледала папките в новопридобития кабинет преди да дава интервюта по медиите. Кажете, вие наистина ли и повярвахте, когато каза, че майчинството ще стане процент от заплатата още догодина? Аз - не, и затова сега съм доволна и на това увеличение. Принципно идеята е добра, но не може да се приложи веднага, дано стане към 2007, 2008...

# 86
  • Мнения: 337
Да не се надяваме докато не е гласувано, това е само предложение а и може да се окаже предизборно тъй като ни предстоят избори за кмет или кметица. Не трябва прекалено много да се надяваме за да не останем разочаровани.

# 87
  • София
  • Мнения: 2 298
nati_nat, явно не четеш внимателно. Прочети още веднъж, какво съм написала, за какво е моят апостроф, и ще видиш, че с няколко изречения съм написала това, което ти с огромният си постинг. Ако пак не схванеш за какво иде реч, ето казвам ти в прав текст - Спорът е за това дали в България има социална политика, или няма.
Извадих ти този цитат, които съдържа същността на моята теза :

...В България не само, че ИМА социална политика, но тя е и по-социална, отколкото може да си позволи....
Да, помощите са смешно ниски, спрямо стандарта на живот, но спрямо заплатите са досто прилични. И в заключение : България е бедна държава и въпреки всичко, е много по-социална държава от богатата САЩ, която мнозина от вас я посочват като еталон. А, че има много закони, които трябва да се преразгледат и преработят, това е друга тема.
Мила, разбрах те. Но не смятам, че има социална политика и най-вече по отношение на раждаемостта, защото една политика за да е социална, трябва да отговаря на няколко важни условия:
1. Да е еднакво добра към всички поданици на държавата. У нас политиката, която съществува е социална само за определени групи, най-вече за циганите. Циганката взима 130 лева, взима за електроенергия, взима за отопление...и зрязва детето улицата да го отгледа и то да продължи нейния път - непълноценен поданик на държавата. На мене никой не ми плаща нито тока, нито отоплението, за да отгледам пълноценен поданик хуквам да работя, работя и внасям на държавата за да дава тя на циганката ... е това социално ли е спрямо мене?
2. С помощите да се покрият оределените като екзистенц-минимум нужди: така е навсякъде по света, дори в Америка. А при нас така ли е? С нашите 130 лева как се покриват тези нужди и на майката и на бебето, защото това са "социалните" доходи и на двамата. 
3. Да е справедлива към всички. Това става като се обвързва размера на обезщетенията с размера на вноските за социално осигуряване. При нас не е така  със сумата за майчинството, а и за множество други социални плащания, за които е сложен т.нар. "таван", който е много далече от заплатата, върху която си внасял социални осигуровки (дадох ти пример за обезщетението за безработица, същото е и с пенсиите и кой знае с колко още неща...).
Специално за майчинските - вярно е, че всички дечица имат еднакви нужди, но защо тогава не правим всички еднакви вноски???

Не съм съгласна с тебе, че помощите са прилични спрямо заплатите. Те са прилични единствено спрямо минималната заплата. Те не са никак прилични спрямо средната заплата, да не говорим за по-високите от средната заплати.

Ето затова не можеш да ме убедиш, че ИМА СОЦИАЛНА ПОЛИТИКА. И още нещо, мисля, че държавата може да си позволи по-добра политика, твоето твърдение е обратно. Не може ли например да не се отделят пари за ток, отопление и не знам още какво за мързеливи цигани, а същите тези пари да се използват за българските майчета? Има, мила, доста резерви в хазната и доста пари, които отиват за незначителни нужди, с които държавата може да направи по-добра политика за раждаемостта.

# 88
  • София
  • Мнения: 2 298
На 150% съм съгласна с тебе,понеже съм ги видяла нещата отблизо.
СърДечко, и аз така съм ходила много по света и съм живяла в Европа, затова се паля толкоз, като спорим тук има или няма социална политика. Ти беше споменала за Франция, аз живях там известно време и си спомням през 1995г. в Париж (тогава си пишех там дипломната работа) една невиждана за моите очи стачка. Питам ги защо стачкуват, а те - паднал им стандарта. Естествено "остатъка" от техния стандарт беше и сега си остава бленувана за средния българин мечта, аз затова и не можах да им разбера стачката. Но думата ми е за друго - за половин ден блокираха целия град и следобед правителството си подаде оставка. Та хората затова имат стандарт, защото се борят за него. Сега едни наши приятели от Париж (мъж българин и жена французойка) си "клатят" там някакви дипломни работи и си отглеждат бебето със социалните за студенти, живеят си в собствен 3-стаен апартамент, пътуват си и те по света, от време на време си купуват нова (не "втора ръка") кола и така ... със социалните.

# 89
  • Мнения: 2 755
Nati_nat, явно има някакво неразбиране на терминът социална политика. Социалната политика се определя, като дейност за обществено регулиране на социалните отношения ( и социалното положение ) на различни хора и социални групи от населението за защита на техните интереси при производството, разпределението, обмяната и потреблението на социални продукти.
Обект на социалната политика са здравеопазването, образователната сфера, социалното подпомагане и социалните услуги, пенсионните фондове, и т.н. Да се твърди, че у нас няма социална политика е равносилно да се каже, че нямаме нито едно от изброените неща. Това, че у нас, социалната политика в конкретни случаи е несправедлива, не означава, че я няма. Това беше в защита на моята теза, че в България ИМА социална политика. 
Нелепо е да се сравнява бедната балканска държава България с една от най-богатите страни членки на ЕС - Швеция. Ами като сме тръгнали по този път, дайте преди социалните им политики да сравним :
- Вътрешният брутен продукт на глава от населението
- Процентът на безработните
- Процентът на социално слабите.
За Швеция нямам данни ( ако трябва ще намеря ), но у нас социално слабите, разчитащи на помощи са : около 1 000 000 цигани + пенсионерите ( в по-голямата им част ) + безработните и това прави някъде към 2 000 000!!! Ами значи всеки трети у нас, разчита на социални помощи. Дали процентът в Швеция е такъв, а? Дали те имат да плащат 12 милиарда външен дълг?
По въпроса за майчинството. Ей, момичета, няма детегледачки и ясли, които да гледат децата ви по-добре от вас, собствените им майки. Радвайте се на 2-те години, които ви дава "несоциалната" ни държава, дори и с мизерните 130 лв. Ама това, ще бъде оценено, когато бъде премахнато.
Социална страна е България и повече отколкото би могла да си позволи при този "закърпен" бюджет.

П.П. Спирам да пиша, защото явно станах досадна за някои от вас. Ако някой иска да продължим, да заповяда на ЛС.

Общи условия

Активация на акаунт