За майчинство ще се плаща 160 лв.

  • 4 322
  • 105
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 6 315
Че някои си мислят: "Ами да, аз съм зле, с тия 160 лева за какво по-напред, но защо на тебе ще ти е добре? Откъде накъде аз ще взимам 160 лева, а ти ще вземаш 500 лева? Аз така и така ще вземам 160 лева, но колко по-добре ще се почувствам, ако и ти взимаш толкова малко..."
Просто е жалко...

Май си от скоро тук! В този форум не е на особена почит онази шопска поговорка.

# 61
  • Мнения: 3 342
Че някои си мислят: "Ами да, аз съм зле, с тия 160 лева за какво по-напред, но защо на тебе ще ти е добре? Откъде накъде аз ще взимам 160 лева, а ти ще вземаш 500 лева? Аз така и така ще вземам 160 лева, но колко по-добре ще се почувствам, ако и ти взимаш толкова малко..."
Просто е жалко...

Май си от скоро тук! В този форум не е на особена почит онази шопска поговорка.

Очевидно е, че съм отскоро тук! Това означава ли, че не мога да изразя мнението си при това, без да правя лични коментари, без да се заяждам и без да отправям нападки...
А ти имаш ли друго обяснение за променения тон на темата, освен това, което написах аз и което силно се надявам да няма нищо общо с действителността... Би ми било интересно да го чуя и се надявам да се съглася с него. А това, че онази шопска поговорка не е на почит тук, може само да ме радва.

# 62
  • София
  • Мнения: 44 120
160 - 160 какво толкова много по-добре е от 0 нали. Пък има мами като мен, на които държавата просто им показва среден пръст и да бегат си играят.... извинявам се но е точно така. Аз хем майчински нямам право да взимам, хем болнични няма, хем работата си трябва да напусна и никой няма да ми пази мястото, хем и данаци си плащам,трябва и сама да се осигурявам вече, хем ми казват, че и на помощи нямам право защото видиш ли съм работила предходните 6 месеца и то на добра заплата така че и доход над мин на член на семейството сме имали....
А вие се оплаквате че ви дават пари... може да са малко но са нещо... друг е въпроса че принципно много неща трябва да се променят в нашата държава, а това не е правилната посоката Sad

# 63
  • Мнения: 46 518
Ако имам възможност да се осигурявам на минимална, ще го правя! Защото парите, които внасям за здравни реално не ги ползвам, нито зъболекри, нито лекари, за толкова години внасяне, не съм ползвала и стотинка от това, което ми се полага, докато не ми се наложи да родя  /въпреки, че и тогава голяма част от нещата ги правих на частно/. И сега пак не ползвам. Това е моя избор и доброволно съм се отказала от това, което ми се полага, затова искам да давам колкото се може по-малко.

# 64
  • София
  • Мнения: 8 932
Замисляли ли сте се дали всички хора, които се осигуряват на мин. заплати го желаят. Да има и такива, но в повечето случаи, както е при младите жени (потенциални майки) всичко е на принципа: ако не ти изнася търси си друга работа. Мисля, че всеки би предпочел да се осигурява на по-висока заплата ако това му гарантира повече соц. придобивки. Така че не нападайте майките без работа и тези с ниски осигуровки, защото и те не са виновни. Тук не включвам циганите, защото техния случай е друг.

# 65
  • Мнения: 6 315
Очевидно е, че съм отскоро тук! Това означава ли, че не мога да изразя мнението си при това, без да правя лични коментари, без да се заяждам и без да отправям нападки...
А ти имаш ли друго обяснение за променения тон на темата, освен това, което написах аз и което силно се надявам да няма нищо общо с действителността... Би ми било интересно да го чуя и се надявам да се съглася с него. А това, че онази шопска поговорка не е на почит тук, може само да ме радва.

Можеш да изразяваш мнението си, както и аз своето, но не си прави погрешни заключения от една тема за майките, пишещи тук.

Самата иконка на ядосаното човече в заглавието на темата (както и първия постинг) е достатъчна за да провокира в мен  раздразнение от това, че все пак се прави нещо, вярно минимално и пак има  #2gunfire #Cussing out #2gunfire и тям подобни щуротии.

# 66
  • Linz
  • Мнения: 11 619
И аз разсъждавам като Никол. Здравни услуги почти не ползвам. Ако ми се наложи- обикновено отивам на частно. И пак давам по-малко пари.

# 67
  • Мнения: 2 655
Реших малко да скандализирам обществото тук със следните въпроси:
Защо все попадам на майки, които реват че 130 лв. не им стигат за нищо?
Защо все се оплаквате?
Защо е тази злоба и омраза към това законотворство /отпуска по майчинство?

Знаете, че родихме АЛИ в Америка. После се прибрахме тук и понеже съм се осигурявала 5 години сега получавам обезшетението от 130 лв., при мен е и по малко, защото от него заплащам и здравни осигуровки за себе си, но не се оплаквам.
Позицията ми: Поглеждам на тези пари така: 50 лв. памперси, 40 лв. д.кухня, 40 лв. нови дрешки и допълнителна храна за нея със специалната ми благодарност към Държавата ни, че ми позволява да стоя и отглеждам у дома детето си 2 години. Най-важните за детето и мен. Разбира се не разчитаме само на тези пари. С татко сме ги определили като паричките на АЛИ. И не се оплаквам, че всеки месец ходя в НОИ при дежурен ревизор, на който показвам, че предварително съм си внесла здр. осигуровки и с попълнен документ той ми заверява. После се връщам в ДСК, отново чакам на опашка и там плащам 1 лв., за да ми преведе НОИ парите на АЛИ.
А какво бихте направили, ако ги нямаше тези пари? Shocked
Или отпуска по майчинство беше 3-4 месеца? Shocked

Мисля, че това е добър остатък от комунизма и е един от факторите, които оказват влияние на повишената раждаемост в БГ, а всичко това може само да ни радва в тези времена.
Аз съм щастлива от увеличението /ако се гласува/, АЛИ ще има парички за плодове и една играчка например.
Моите мисли, не Ви карам да ги приемате, само ги изложих тук.

# 68
  • Мнения: 1 111
Ще ви кажа при мен как е. Работя в частна фирма и както казвате вие работим здраво. Само, че шефа ни го оценява и когато някой е болен или в майчинство, понеже той държи на персонала винаги ни дава допълнително пари. Мисля с, че ако наистина работиш както трябва шефа ти ще го оцени и тогава няма да разчиташ на държавата. Е зависи вече от началника, но аз в това отношение съм доволна.

София не е българия скъпа! Ела в провинцията и ще те питам,колкото и здраво да работиш колко ще получаваш! Плюс това заплатите в София са значително по високи от другите градове. Поледната статистика беша такава : средна РЗ в София -700, Варна и Пловдив - 500, Бургас-400 какво ще кажеш?

# 69
  • Мнения: 582
Според мен, когато човек е млад, не го интересува на колко го осигуряват, а колко получава в действителност. Това му е най-важно-нали така?! Затова не го прави на въпрос пред работодателя! В повечето случаи си получаваш някаква чиста договорена сума, а той поема разходите за осугуровки и данъци в/у някаква минимална сума-от теб не взима нищо и ти си доволен.
Така беше при мен, докато забременея. В последствие като разбрах, реших, че е важно последните 6 месеца да се осигурявам на истинската сума. Шефа каза-о`к, ако поемаш твоята част, както си е по закон, нямам против. И знаете ли какво се оказа-че в този случай трябва да дам повече, отколкото ще взема. Така, че....а, бе трудно ще  е със 160лв, но това е...

# 70
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
Плюс това заплатите в София са значително по високи от другите градове. Поледната статистика беша такава : средна РЗ в София -700, Варна и Пловдив - 500, Бургас-400 какво ще кажеш?
това всъщност е разговор в страни от темата, но първо не всичики заплати в София са 700 лева и нагоре, освен това тук ни се налага да плащаме квартири често на стойност около половината от заплата, така че....мися, че няма място за спор по градове, защото такива обобщения винаги са погрешни...

# 71
  • София
  • Мнения: 8 932

София не е българия скъпа! Ела в провинцията и ще те питам,колкото и здраво да работиш колко ще получаваш! Плюс това заплатите в София са значително по високи от другите градове. Поледната статистика беша такава : средна РЗ в София -700, Варна и Пловдив - 500, Бургас-400 какво ще кажеш?
Ако беше прочела предишните ми мнения, щеше да видиш, че аз защитавах тезата че всички майки са равни и не са виновни тези, които нямат високи заплати и съответно високи осигуровки. Написах обяснението в отговор на някои нападки. Иначе съм съгласна, че в провинцията заплатите са ниски и хората там и да искат не могат да внасят повече пари.

# 72
  • Мнения: 46 518
София не е българия скъпа! Ела в провинцията и ще те питам,колкото и здраво да работиш колко ще получаваш! Плюс това заплатите в София са значително по високи от другите градове. Поледната статистика беша такава : средна РЗ в София -700, Варна и Пловдив - 500, Бургас-400 какво ще кажеш?

Да, София не е България, но за да осигуря покрив за детето си плащаме по 400 лв. на месец, а ако живеех в моя си град щях да плащам 100 лв. Има разлика, нали? И 4 пъти да ми беше по-ниска заплатата, пак щяхме да живеем по-добре, от колкото тук ...

# 73
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Мисля, че това е добър остатък от комунизма и е един от факторите, които оказват влияние на повишената раждаемост в БГ, а всичко това може само да ни радва в тези времена.
Точно! Колко ли време още ще се задържат нещата така?! Обаче недоволни винаги ще има.

# 74
  • Мнения: 248
160 - 160 какво толкова много по-добре е от 0 нали. Пък има мами като мен, на които държавата просто им показва среден пръст и да бегат си играят.... извинявам се но е точно така. Аз хем майчински нямам право да взимам, хем болнични няма, хем работата си трябва да напусна и никой няма да ми пази мястото, хем и данаци си плащам,трябва и сама да се осигурявам вече, хем ми казват, че и на помощи нямам право защото видиш ли съм работила предходните 6 месеца и то на добра заплата така че и доход над мин на член на семейството сме имали...
bubu_to, и аз съм точно като теб и много се ядосвам, ама засега няма какво да направя. Според мен, трябва кардинално да се променят нещата, но преди да го направят, да се допитат до настоящите и бъдещи майки.
Аз принципно съм ЗА майчинството да е % от заплатата. Ако това се комбинира с известно намаляване на осигуровките, рязко ще се увеличи процента на хората, които се осигуряват на реална заплата. Сега как да се осигуряваш на реална? Ами ако това е 300 лв например, работодателя плаща още 150 отгоре за осигуровки. Съгласете се, много е. Отделно ти удържат и на теб. 
Ако се направи майчинството % от заплатата, това ще намали раждаемостта при циганите  и ще ги принуди да работят. Вие чували ли сте циганин да си плаща осигуровки и данъци? Работят или нелегално, или крадат, или по социалните програми, където осигуровките се плащат от нашия джоб. Нека и при тях да има малко "изваждане".
Също съм ЗА на майките с близнаци да се плаща двойна сума. Защо ощетяват едното дете? Те имат двойни разходи.
По-нагоре четох за държавните служители, че ако майчинството е % от заплатата, те ще бъдат ощетени. Ами, незнам дали ще бъдат ощетени, но държавните служители не плащат осигуровки. Осигуровките се плащат от бюджета, т.е. пак от нашия джоб.
И накрая, смятам, че детски трябва да има за всички деца.

Общи условия

Активация на акаунт