за сурогатните майки

  • 123 924
  • 3 017
  •   1
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 62 595
Това, което не ми харесва е възможността и за израждане на идеята и поведението на биологичните родители. Много е лесно те да сметнат и да започнат да се държат към СМ като към тяхна собственост, да имат не знам какви изисквания. Същото важи и в обратната посока - СМ да започне да ги изнудва за каквото се сетите. Договорът, какъвто и да е, не защитава изцяло правата на двете страни. Самата идея и осъществяването на СМ е много рисковано и който си слага главата в торбата, трябва да приеме и неблагоприятните последствия. Винаги има риск СМ да откаже да даде детето. Но има и други неприятни варианти. Например, какво се случва, ако детето се роди с проблеми, били те вродени, били те по време на износването и раждането? Всички знаем, а на някои за съжаление се е случило,  поради грешка в родовия процес детето да се роди с увреждане. Тогава ей така, както родителите претендират да са "собственици" на бебето, ако е здраво, дали ще са длъжни да го вземат и ако е увредено?

# 46
  • Мнения: 4 965
...
Мисля, че тя имаше предвид, че тези, които сте категорично против, говорите така, защото ИМАТЕ деца.
А ако нямахте, дали мнението ви щеше да е същото?
Не мисля.
...

От гледна точка на някой, който иска деца, но не може да има, е разбираемо. Но... според съществуващите закони в страни, където е регламентирано, сурогатната майка трябва да има вече свои деца. Т.е. пак стигаме до гледната точка на жена с дете/деца.

Съгласна съм с написаното от Клер, че опасността е да не се превърне в бизнес (макар да има реално такъв незаконен)...
И написаното от Andariel е сериозна заплаха.

# 47
  • Мнения: 6 703
Ако създаването на човешко същество имащо две майки в пряк биологичен смисъл не е извратено не знам кое е........................

# 48
  • Мнения: 4 841
Но има и други неприятни варианти. Например, какво се случва, ако детето се роди с проблеми, били те вродени, били те по време на износването и раждането? Всички знаем, а на някои за съжаление се е случило,  поради грешка в родовия процес детето да се роди с увреждане. Тогава ей така, както родителите претендират да са "собственици" на бебето, ако е здраво, дали ще са длъжни да го вземат и ако е увредено?

Може в закона да има предвиден срок за рекламация и клауза за подмяна.
Нелепо.

Ако по време на раждането възникне усложнение и трябва да се реши кой от двата живота да бъде спасен, кой ще има думата - законните представители на сурогатната майка, или "собствениците" на бебето?

# 49
  • София
  • Мнения: 787
В САЩ метода е позволен от 30 години, в Италия ,която се цитира тези дни ,също се прави от години-все цивилизовани общества,а ние винаги се пишем по-големи католици от папата...

Ще цитирам откъс от пост на Фуси
Цитат
Сурогацията е изрично забранена след сериозен обществен дебат  в страни като Австрия, Норвегия, Швеция, Франция, някои щати на САЩ, Италия, Швейцария и Германия. За нарушения на забраната, някои от изброените законодатества предвиждат отговорност както за сурогатните майки, така и за генетичните родители . Санкциите са различни и варират само от глоби стигащи то 45 хиляди евро, до 3 години лишаване от свобода.

# 50
  • Мнения: 2 746
Охо, стара тема на нов глас!

И в предишните подобни теми казах, че съм Против. Тези, които искат да се възползват от такава услуга, ги разбирам, донякъде. Но наистина не мога да разбера жените, които биха станали сурогатни майки. Здрави, прави жени, да се подлагат на ин-витро процедура насила....и може да не заченат от първия път...Ами ако ходят на работа? Какво ли ще обяснят на колегите си за порасналия корем - че заработват допълнително пари в свободното си време, раждайки дете ? Роднини, близки, собствените им деца - какви ще са реакциите?

# 51
  • Мнения: 4 585
Точно затова са необходими промени в законодателството ни, за да се предвидят всички ако-та.
Ако еди какво си, законът отрежда това. В момента законът мълчи.

# 52
  • Мнения: 1 907
... тези, които сте категорично против, говорите така, защото ИМАТЕ деца.
А ако нямахте, дали мнението ви щеше да е същото?
Не мисля.

Абсолютно същото щеше да е.

# 53
  • Мнения: 47 988
Лично аз съм против, но разбирам нуждата от закон, защото няма какво да се лъжем- има такава практика, прави се постоянно, просото не е регламентиррано законово

# 54
  • Мнения: 4 585
... тези, които сте категорично против, говорите така, защото ИМАТЕ деца.
А ако нямахте, дали мнението ви щеше да е същото?
Не мисля.

Абсолютно същото щеше да е.
Не си искрена, не е възможно да е същото.

# 55
  • Мнения: 14 654
А интерсите на третата страна (детето) кой закон ще урежда? Или то чисто и просто се приема за обект на размяна? Не намирам за нормално съвсем умишлено да подложиш новороденото на страдание, което то ще изпита след раздялата с майка си. И да не ви се вярва - бебетата имат пренатален живот и познават майка си отпреди раждането.

# 56
  • София
  • Мнения: 1 163
Цитат
Не случайно тялото на бременната жена отделя хормони,които я карат да се привърже към бебето
А защо някои жени си ги оставят под път и над път, в домове, кофи  и т.н.
Цитат
Ами ако ходят на работа?
Ами ако не ходят и избират този вариант за доход.
Казаха по телевизията, че по-нискоинтелигентните биха се съгласили на такова нещо, сигурно защото няма да вложат толкова чувства и емоции.
Цитат
Не намирам за нормално съвсем умишлено да подложиш новороденото на страдание, което то ще изпита след раздялата с майка си
Много жени го правят, без да им пука особено и пак бебето отива за осиновяване, с тази разлика че при СМ осиновителите на "зарязаното "дете са си истинските.
Казаха по телевизията, че по-нискоинтелигентните биха се съгласили на такова нещо, сигурно защото няма да вложат толкова чувства и емоции.

# 57
  • Мнения: 4 585
А интерсите на третата страна (детето) кой закон ще урежда? Или то чисто и просто се приема за обект на размяна? Не намирам за нормално съвсем умишлено да подложиш новороденото на страдание, което то ще изпита след раздялата с майка си. И да не ви се вярва - бебетата имат пренатален живот и познават майка си отпреди раждането.
Ами то това се отнася и за родените и изоставени деца. Какви са причините да не питаш и за тях?
Наскоро имаше родено в тоалетната на болница и изоставено.
След като законът каже чие е, то по нищо няма да се отличава от гледна точка на закона от другите деца.
Имало е случаи на жени, които, докато чакат да се роди детето им от СМ са получавали лактация.

# 58
  • Мнения: 3 367
Намирам правото на избор на 2 семейства, подкрепено с детайлна информираност и  закон/лични адвокати специализиращи в това, за абсолютно приемливо.Имам далечни познати и пациентка (на близанци,на момченце-сурог. и с 2 свои момчета) които са били сурогатни майки,приятелче на син ни е дете родено от сурогатна майка-освен положителност,много обич и липса на табу-та по въпроса,друго лично не съм видяла без да съм се занимавала с темата детайлно. Дали би бил мой личен избор е съвсем друга тема.

# 59
  • Мнения: 5 370
Против-и то много, поради причините, изброени от АНДАРИЕЛ, Бърдс Флу и други и други.
Ако не можехме да си родим-щяхме да осиновим. За осиновяване сме говорили с мъжа ми даже преди да почнем да работим за наше бебе. И той беше за, и аз, че и свекърва ми.

Общи условия

Активация на акаунт