Насилието, наричано "възпитание"

  • 12 821
  • 282
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 1 547
Детето е плакало по улицата, докато момчетата са го блъскали и ритали да върви напред...

Толкова ли е трудно да се вникне в съществената разлика между гореописаното поведение и ситуацията от първия пост? Къде точно очевидното физическо насилие между деца се припокрива с плачещо до майка си дете в количка? Вече двеста-триста пъти се спомена, че намесата е желателна и допустима, само ако сме свидетели на реална заплаха за физическото добруване на детето - тъкмо като в твоя пример, а не в този на лю.

# 211
  • Мнения: 9 908
историята с малкия Джеймс е потресаваща и надминава и най-големите страхове на една майка - да не дава Господ! - но в същото време показва, че западното общество с неговата гражданска позиция далеч не съответстват на очакванията и описанията.

# 212
  • Пловдив
  • Мнения: 23 881
историята с малкия Джеймс е потресаваща и надминава и най-големите страхове на една майка - да не дава Господ! - но в същото време показва, че западното общество с неговата гражданска позиция далеч не съответстват на очакванията и описанията.
Аз мисля, че при този случай става дума за "синдром на споделената отговорност". Тоест всички виждат, че става нещо, нещата са публични и всеки си казва - ако наистина има нещо все някой ще се обади в полицията. Е, да, ама никой не се обажда. Има изследвания на това поведение. Много обсъждаха случай на убийство на млада жена, всички наоколо са чули и ако някой е позвънил е щяла да оживее.

# 213
  • Мнения: 1 121
Лю, аз не мисля, че описаната от теб ситуация е "насилие". Детето е плакало 30 минути, вързано в количката и не му е обърнато никакво внимание. На мен ми се струва, че се е заинатило за нещо и в последствие се е захласнало и понеже е било уморено, например или са го мъчели зъби е било още по-раздразнително и в един момент може да не е и знаело за какво реве. Моят син понякога изпада в такива състояния и да го успокоявам и да не го успокоявам и да го гушкам и да не го гушкам пак си реве и не спира. Няма успокояване, докато не заспи, например. Затова понякога не го успокоявам, просто го оставям да се нареве и накрая обикновенно заспива. Не разбирам за какво насилие става въпрос. Може би защото моите деца са по-ревливи и инатливи Thinking

# 214
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
На мен пък голямо насилие ми се струва завързването в количката на детска площадка с цел лично спокойствие и свободни минути за хортуване и клюки. Още по-голямо насилие е лишението от храна...ако майката е имала точно "лишаване" впредвид. Това е недопустимо. Дори и детето да е с наднормено тегло не е този начина за ограничение.
А за липсата на внимание...рекламата на Уницеф си го по/казва много точно "Мълчанието днес поражда виковете утре"...
Принципно не смятам един шамар за голяма трагедия, тогава когато е с умерена сила и в ситуация, която по преценка на родителя е наистина наложителна, но ритането, блъскането и обиждането ги приемам за недопустими.

# 215
  • Пловдив
  • Мнения: 23 881
Абе то и аз лишавам от храна. Онзи ден го почерпиха с цяло пакетче чипс. Ми взех го, дадох 2-3 парчета и после настана рев, рев, рев. Ама няма да го оставя да излапа един пакет!

# 216
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Янтра, въпрос на семснтика е. За мен лишаване от храна означава да не дадеш на детето да закусва/обядва/вечеря поради някакво наказание.
Всичко останало е ограничение от вредни храни, което аз не мога да нарека "лишаване от храна", защото практически детето се храни...макар и не с това което му се иска  Laughing

# 217
  • София
  • Мнения: 17 595
А за липсата на внимание...рекламата на Уницеф си го по/казва много точно "Мълчанието днес поражда виковете утре"...


Пак ли се върнахме на овайкването на бавноразвиващото се 4 годишно момиченце?
И как пък никой не овайка бедната му майка, избрала да си го отгледа сама, в семейна - или близка до нея - обстановка, вместо да го изостави, както много друго постъпват?
И да си го гледа, и да си го обича - когато никой друг не ги иска, да му купува играчки, с които вероятно изобщо не може да играе... само и само да не изглежда "различно"?

# 218
  • Пловдив
  • Мнения: 23 881
Пак ли се върнахме на овайкването на бавноразвиващото се 4 годишно момиченце?
От къде става ясно, че е бавноразвиващо се?!

# 219
  • София
  • Мнения: 17 595
Пак ли се върнахме на овайкването на бавноразвиващото се 4 годишно момиченце?
От къде става ясно, че е бавноразвиващо се?!

От простия факт, че на 4 - 5 години все още спи в легло с прегради, джвака биба и не може да говори.
Особено силен е последният факт.
Децата нормално започват да говорят м/у годинка и 2. Със сигурност няма нормално дете на 4 - 5, което още да не може да контактува вербално.
Освен, ако не е глухо, разбира се... но тогава музикалната играчка би била странен избор на утеха.

# 220
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Пак ли се върнахме на овайкването на бавноразвиващото се 4 годишно момиченце?
От къде става ясно, че е бавноразвиващо се?!

Ами някой търсят под вола теле!
Споменала съм мотото, а не ТВ рекламата. Не разбирам подобно желание за интригантство и създаване на излишно напрежение в темата. Кати няма нужда да си правиш свободни съчинения за неща, които явно не можеш да разбереш.
Казаното от мен беше насочено към описания пример в първи пост, в който майката нехаеше за детето си (независимо от причините за поведението му) заради важната й "работа" да обсъди махленските клюки. Това не е инцидент, това се случва с десетки (не ми се иска да казвам стотици) деца в България.

# 221
  • Мнения: 9 814
Пак ли се върнахме на овайкването на бавноразвиващото се 4 годишно момиченце?
От къде става ясно, че е бавноразвиващо се?!

От простия факт, че на 4 - 5 години все още спи в легло с прегради, джвака биба и не може да говори.
Особено силен е последният факт.
Децата нормално започват да говорят м/у годинка и 2. Със сигурност няма нормално дете на 4 - 5, което още да не може да контактува вербално.
Освен, ако не е глухо, разбира се... но тогава музикалната играчка би била странен избор на утеха.


Оф, трудно е да се работи с 2-годишно.
Всъщност става въпрос именно за дете на тази възраст, но е използвано по-голямо, за да може, да му се казва какво да прави и то да осъзнава какво му говорят.

# 222
  • София
  • Мнения: 17 595
Пак ли се върнахме на овайкването на бавноразвиващото се 4 годишно момиченце?
От къде става ясно, че е бавноразвиващо се?!

От простия факт, че на 4 - 5 години все още спи в легло с прегради, джвака биба и не може да говори.
Особено силен е последният факт.
Децата нормално започват да говорят м/у годинка и 2. Със сигурност няма нормално дете на 4 - 5, което още да не може да контактува вербално.
Освен, ако не е глухо, разбира се... но тогава музикалната играчка би била странен избор на утеха.


Оф, трудно е да се работи с 2-годишно.
Всъщност става въпрос именно за дете на тази възраст, но е използвано по-голямо, за да може, да му се казва какво да прави и то да осъзнава какво му говорят.

Няма такова нещо. Синът ми (вече почти на 3, но...) много добре осъзнава точно какво му се казва да прави. И не хленчи по този начин от 1 - 1.5 годишен. Не казвам, че не му се случва да се събуди нощем, забележете. Нито дори, че не се е случвало първо да е писък / рев, после - смислени думи. Но по никой начин дете над годинка няма да хлипа така, без да направи никакъв, ама никакъв опит за контакт, освен, ако не е ментално болно - както е в случая с детето в рекламата.

А това с "ами той не бил шведски, а съветски"... мерси. Маса пари са се похарчили за изобретяването на тази пародия на призив. Вместо да вземат да ги дадат за ограмотяване на родителите по отношение на масовите ваксинации, примерно, или дори просто за закупуването на ваксини за третия свят или, ако не се сещат за какво друго, за подаряването на пентаксим на българските родители.  Crossing Arms

# 223
  • София
  • Мнения: 9 892
Пак ли се върнахме на овайкването на бавноразвиващото се 4 годишно момиченце?
От къде става ясно, че е бавноразвиващо се?!
И аз това щях да попитам.Понеже и моето дете е...да използвам този израз "бавноразвиващо се" дете.За толкова време гледане на рекламата никога не ми е хрумвало,че това дете има някакво изоставане в развитието.

# 224
  • Мнения: 9 814
Ами за теб Кати парите са похарчени неправилно, за мен- пък да.
Предвид твоята личност съм сигурна, че синът ти е много напредничав и вече срича. 
ССФ нЕма кой да надвие.

Общи условия

Активация на акаунт