Въпрос от сферата на психологията...

  • 5 966
  • 91
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 3 634
Мозъкът приема, обработва и съхранява определено количество информация. Не винаги обаче тя може да бъде възпроизведена. Процесът е сложен, но ако настоявате ще го обясня. В този смисъл
нищо не се забравя истински, ако има подходящите обстоятелства, си спомняш.

не е правилно съждение.

# 46
  • Мнения: 7 947
Не съм от много-знаещите, но темата ми стана интересна и ще напиша и аз нещичко, вместо просто запис. Няма доказателства нито за едното - нито за другото според мен. Възможни са и двата варианта - и да забрави и никога да не сети, и да не забрави и да му окаже влияние. Зависи от психиката на човека. А може и да не забрави, но да не му окаже влияние...

# 47
  • Мнения: 270
Последици оставят.
До колкото съм чела тази материя, за мен тези неща не се забравят. Те се подтискат в подсъзнанието на индивида. И при дадени обстоятелства и факти могат да бъдат отключени.
Детската психика е най- нежното нещо.
Въобще  насилието над децата оставя своите последици които могат да бъдат под формата на - несигурност във връзките си, враждебност с останалите, ниска само оценка, слаба адаптивност, ниска академична и социална компетентност, усещане за захвърленост, изоставеност и неприоритетност, чувство за съществуване на един враждебен сват.

# 48
  • София
  • Мнения: 38 845
Последици оставят.
До колкото съм чела тази материя, за мен тези неща не се забравят. Те се подтискат в подсъзнанието на индивида. И при дадени обстоятелства и факти могат да бъдат отключени.
Детската психика е най- нежното нещо.
Въобще  насилието над децата оставя своите последици които могат да бъдат под формата на - несигурност във връзките си, враждебност с останалите, ниска само оценка, слаба адаптивност, ниска академична и социална компетентност, усещане за захвърленост, изоставеност и неприоритетност, чувство за съществуване на един враждебен сват.

Тези неща могат да се получат и без някаква тежка психическа травма. Просто от недобро възпитание. Но темата не е за това.

# 49
  • Мнения: 7 947
А какво е усещане за захвърленост и неприоритетност  newsm78

# 50
  • Мнения: 270
А какво е усещане за захвърленост и неприоритетност  newsm78
това значи да си захвърлен, ненужен, не си ценен за околните

# 51
  • Мнения: 7 947
"отхвърлен" може би имаш предвид Crazy

А другото? Предполагам и ти самата не би могла да го обясниш, при положение, че си го копнала отнякъде...

# 52
  • Мнения: 7 128
Предполагам, че зависи до каква степен го е впечатлило тогава и дали го е травмирало въобще.
Тогава може и да няма последици за поведението му.

# 53
  • Мнения: 3 634
Въртим се в кръг, а през страницата темата скача от мислене и памет на детско насилие. Laughing И да повторя... не всяка стресова ситауция води до психологическа травма.

# 54
  • Мнения: 420
А какво е усещане за захвърленост и неприоритетност  newsm78
Някои му казват "депривация". Забелязва се често като поведенчески модел и светоусещане при деца, отглеждани в институции, дори за една-две години.

# 55
  • Мнения: 7 947
И значи???
За неприоритетност питам...

# 56
  • София
  • Мнения: 38 845

Неприоритентност предполагам значи че чувстваш, че не си приоритет за никого -т.е. че на никой не му дреме за теб. Демек си захвърлен и изоставен.

Между другото, дългосрочно и всекидневно психо травмиране на едно дете вероятно ще остави много повече следи от една единствена по-тежка травматична случка, която наистина има голям шанс да забрави.

# 57
  • Мнения: 3 634
наистина има голям шанс да забрави.

Не всичко се помни, за да бъде после забравено. Май не обяснявам много добре.

# 58
  • Мнения: 1 174
Мозъкът приема, обработва и съхранява определено количество информация. Не винаги обаче тя може да бъде възпроизведена. Процесът е сложен, но ако настоявате ще го обясня. В този смисъл
нищо не се забравя истински, ако има подходящите обстоятелства, си спомняш.

не е правилно съждение.

Нищо, което ти е направило впечатление, не се забравя истински, ако има подходащите обстоятелства си спомняш.
Така по - правилно ли е ?

# 59
  • Мнения: 3 634
Нищо, което ти е направило впечатление, не се забравя истински, ако има подходащите обстоятелства си спомняш.
Така по - правилно ли е ?

Да, ако е изпълнено подчертаното условие. Peace

Общи условия

Активация на акаунт