Въпрос от сферата на психологията...

  • 5 958
  • 91
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 710
Провеждаме един спор тук и не ми достига аргументация, затова моля за помощ особено психолози, или чели по темата  

Казусът в/у който спорим е:  дете на 3-4г преживява инцидент, например среща с педофил, или нещо друго ( не се сещам сега за друго, но ако трябва мога да дам и др. примери).

Според едната страна на спора, ако детето забрави случката, няма да има последици за него, като възрастен. Тоест, всичко се забравя и си расте нормално.
Според другата страна ( т.е аз Simple Smile), подобни случки оставят следа в подсъзнанието, което може да повлияе по някакъв начин на живота му.  Само че не мога да се аргументирам защо ( след като е забравено), както и как да се намери 'следата' от този инцидент в живота на човека по-натам.

Благодаря на знаещите повече, които ще се включат.

# 1
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Това, че е забравило, не означава, че подсъзнанието му също е забравило. В повечето случаи травмиращите преживявания се запечатват именно в подсъзнанието, без човек дори да подозира, че ги има там и да не си спомня откъде са се взели. Нещо като един вид защита. Но никога не се знае от какво и в кой точно момент тези неподозирани спомени ще бъдат отключени. Това неминуемо става, особено при травмиращи преживявания на по-късен етап от живота.

# 2
  • Мнения: 265
La Sombra го е написла.Подсъзнанието запечатва случилото се и след време не се знае дали няма да има нещо,което да отключи спомена.

# 3
  • Мнения: 2 401
Писах брисах, писах брисах.. Но предпочитам и аз да чуя мнението на психолог, понеже все пак става въпрос за съвсем малко дете.   Най-общо, ще остане в подсъзнанието му и съответно ще даде отражение, ако самата случка го е впечатлила по някакъв начин. А това е трудно да се разбере, може да го направи само психолог.

# 4
  • Мнения: 55
Оставя следа.  Джордж Байрон е пример.  А той също е бил около четири годишен.

Жените, върху които е упражнявано сексуално насилие в детството се явявят по- често в позицията на жертва по- късно в живота. При тях са по- чести изнасилванията и насилието от страна на съпруга.

            Има неоспорими доказателства по отношение на връзката между сексуална травма в детството при момчета и последващи актове на сексуално насилие   като мъже. Много е вероятно тези актове на сексуално насилие да предсавляват реактивиране на първоначалната сексуална травма и идентификацията с насилника.  


http://www.swinfo.hit.bg/spiro.htm

Детето може да е подтиснало случилото се някъде дълбоко в себе си, дори да го е забравило, но външните фактори могат да отключат негативни аспекти в по-късен етап.

# 5
  • София
  • Мнения: 18 679
Кажи на другата страна в спора да про4ете "Библиоте4на полиция" на Стивън Кинг Confused

# 6
  • Мнения: 955
Педофилите много я обичат тази версия за забравянето и липсата на последици.
 Последици винаги има, както и спомен на клетъчно ниво, така да се каже. Дали и доколко детето ще се травматизира, зависи от много други фактори, включително и реакцията на родителите. Това важи и за други форми на насилие. Деца на тази възраст се объркват (много меко казано) от сексуални действия.

# 7
  • Мнения: 2 457
То си има и определено название на това т.н забравяне - "изтласкване' се нарича в психологията, ако не се лъжа.

# 8
  • Мнения: 0
Възможно е  да се опита да забрави,подсъзнателно да се бори да отхвърли този спомен,но не може да не му повлияе,дори след време.Обикновено такива преживявания са в основата на фобии.Не е нужно да си го спомня или да го осъзнава,за да му влияе. Peace

# 9
  • Мнения: 1 568
Подсъзнанието запечатва и не забравя, нищо че съзнанието не помни.
То ще отреагира в бъдеще и ще има определени последствия без дори индивидът да предполага на какво се дължи факта че има проблеми в някаква област от живота си.

# 10
  • Мнения: 14
 На тази възраст дъщеря ми преживя автомобилна катастрофа.
През цялото време е била в съзнание.
Баща й почина а аз съм била в безсъзнание и не помня какво се е случило.
Детето разказваше какво е станало в детайли.
 Претърпя множество операции, беше на косъм от смъртта  - 2 месеца в болница.

 Мисля, че на тази възраст децата приемат нещтата, като част от заобикалящия ги свят. Не ги осъзнават като проблеми.
 Цели 2 години знаеше, че баща и е заминал някъде... не знаеше, че е починал.
 Тя получаваше много внимание и глезотия от близки и познати. Не и припомняхме това и тя много бързо забрави.
 Не мисля, че е останала следа.


# 11
  • Мнения: 2 457
Аз пък познавам момче, абсолютен красавец, а е и добре материално, който обаче  малтретира всичките си гаджета  Confused. Поинтересувах се защо е така и какво му има на това момче, питайки една моя приятелка, чиято баба е близка с неговата баба. Та тя ми каза, че като малък е бил изнасилен от някакъв мъж, баща му не е могъл да го преживее, получил е инфаркт и е починал  Sad. Та най-вероятно, тези случки в детството му неминуемо имат връзка с начинът, по който се отнася в момента с по-слабите от него...

# 12
  • Мнения: 7
Остава,разбира се.
И то не просто следа,а травма.
Може да не се вижда,но голяма част нещата,които са ни се случили в детството ни определят настоящето.

# 13
  • Мнения: 2 617
Оставя следа.  Джордж Байрон е пример.  А той също е бил около четири годишен.

Жените, върху които е упражнявано сексуално насилие в детството се явявят по- често в позицията на жертва по- късно в живота. При тях са по- чести изнасилванията и насилието от страна на съпруга.

            Има неоспорими доказателства по отношение на връзката между сексуална травма в детството при момчета и последващи актове на сексуално насилие   като мъже. Много е вероятно тези актове на сексуално насилие да предсавляват реактивиране на първоначалната сексуална травма и идентификацията с насилника. 


http://www.swinfo.hit.bg/spiro.htm

Детето може да е подтиснало случилото се някъде дълбоко в себе си, дори да го е забравило, но външните фактори могат да отключат негативни аспекти в по-късен етап.
Интересно ми стана за Байрон - имаш предвид случая с неговата бавачка ли? Но не беше ли по-голям от 3-4- годишен? Или с отхвърлената му първа любов - Мери Чауърт? При него влияние е оказало и нещо друго, както знаем.
Според мен, без да съм психолог, важно е към момента на случката, тя дали ще бъде осъзната като травма, за да бъде и съхранена (макар и подсъзнателно) като такава.

# 14
  • София
  • Мнения: 12 554
Нищо подобно - като травма в детска възраст не се забравя. Рано или късно то изплува и се отразява на цялостното поведение на индивида.

Общи условия

Активация на акаунт