Родителската амбиция

  • 7 890
  • 134
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 9 814
Е, сега искате да ми кажете, че ако майка ми е трактористка в ТКЗС-то, няма как от мен да стане лекар?
Или че, децата на майки, които не работят, стават като тях?

# 31
  • София
  • Мнения: 62 595
newsm10
И си мисля, че родители , които си имат разни занимавки, но все пак се интересуват и подпомагат на децата си в техните занимания, показват че и в тях (родителите) "има хляб" и могат да дадат пример, а не са се вкопчили единствено в преуспяването на отрочетата, са по-дбрия вариант за успеха на децата. Пък дано не греша. Не съм била обсебено дете, ма не ми звучи добре.
Абсолютно съм съгласна с теб. Не може родител /най-често майка/  да е загърбила личния и професионалния си живот и по цял ден да го играе нещо между  детегледачка и гувернантка да е добър пример за децата си. Не може да излезеш с приятели и единственото нещо , за което говориш и те вълнува да са курсове и школите на децата ти. Най - добрата мотивация за децата е личният пример. Ако ти си се реализирал като професионалист, ще го направи и детето ти независимо в коя област.

А защо да не може? А защо останаллите от компанията да могат да разказват за работата си, за постиженията на своя екип или фирма, в която обикновено са наемни работници и от тях нищо не зависи, а една жена, която работи  гледането на собствените си деца, да няма право? И не е задължително да е някаква задръстенячка, отказала се от себе си, а сериозна жена, която знае какво прави и защо го прави! Ако не работеше със своите деца, а беше детегледачка на заплата по-висок ли щеше да е статусът й в твоите очи?

# 32
  • Мнения: 156
Е, сега искате да ми кажете, че ако майка ми е трактористка в ТКЗС-то, няма как от мен да стане лекар?
Или че, децата на майки, които не работят, стават като тях?
Абсолютно не искам да кажа това-майка ми е чистачка с 4 отделение, а аз съм завършила математика в СУ. Не е въпроса в това какво точно работят родителите, а да имат някакви амбиции за себе си, а не да кажат майната ми на мен, аз ще правя всичко за вас деца, НО от вас искам да покорите света.
Важно е децата сами да имат възможност за избор, според мен-така успехът е по-сладък.

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
е, то има и родители, дето пръста си не мръдват за децата си, ама пак искат от тях да покорят света!
Нещо много се завъртяха неещата в клишетата! истинатта е, че всеки знае себе си и децата си. Много е лесно отпосле да се правят изводи кой е бил прекалено амбициозен и кой е бил здравосовно амбициозен за децата си. Ей на, наскоро стана въпрос за ена нашенска тенисистка и как от съвсем малка е на корта, как баща й е треньор и прочие. Е, не й ли ръкопляскате като научите, че е стигнала нагоре в класирането на някое състезание или ранг-листата? Ама, може да изглежда, че бащата е свръхамбициоззен за дъщеря си и я тормози! И на Моцарт му се възхищавате, ама знаете ли как баща му се е отнасял с него, каква работа е било и напрежение? Медалът има две страни.

# 34
  • Мнения: 3 331
В никакъв случай не подценявам жените, решили да си стоят в къщи и да гледат децата си. Говорех за личният пример и желанието за развитие. Заниманията с децата са до време. На 18-20 всеки поема по своя път. Имам позната, която 20 год. стоя вкъщи да гледа децата си и сега не може да си намери работа, защото няма 1 ден трудов стаж. Съпругът й я напусна и не може да се справя. Пък и да не отварям темата, че на съпрузите им писва 20 год. да имат жена - домакиня.

# 35
  • Мнения: 1 615
Идеята не беше ли всеки да каже за себе си? Обобщените оценки на база "познавам една, дето...", не са особено полезни, май? Аз познавам всякакви варианти и когато ми дойде на ум да очертая тенденция, винаги се сещам и за опровергаващи я примери. И си трайкам Simple Smile

# 36
  • София
  • Мнения: 62 595
Добре дде, това прави ли избора й грешен? в края на краищата, този избор не е бил само неин, а мъжът й също е бил съгласен! А как щеше да ти изглежда същото това семейство, ако мъжът й не я беше напуснал и тя "въпреки" избора си си беше намерила работа? Сигурно тогава щеше да си кажеш "брей, евала на жената, и две деца отгледа, и са страхотно семейство, и тя си намери работа и си живее добре".

Според мен нещата не са до родителските амбиции, а до възможността да се предоставят на децата по-добри условия да се развиват. А в общия случай едно дете започне ли да се занимава с едно или повече неща и се види, че дръпва, подкрепата на родителя е решаваща - водене, прибиране, ходене по разни събития (конкуррси, състезания, подготвителни лагери), а това означава единият, а често и двамата роодители да са способни финансово и организационно да поемат ангажимента да са в еди-колко си часа на място Х.

# 37
  • Мнения: 156
Прекрасно е да можеш да се посветиш на отглеждането на децата си, стига да не си ги обсебил напълно и те да вършат и мечтаят само каквото мама или тате кажат. Също толкова гадно за децата ми се струва е и обратното - супер заети и постигнали успехи родители, които казват "Виж АЗ какво правя, а ти ...". Да им помагаме, но и да им дадем право на избор, дори право на грешки.

# 38
  • Мнения: 3 331
Май най-голямата ни грешка на жените е, че се стремим да бъдем винаги най. Най-добрата майка, най-добрата съпруга, най-добрата приятелка, най-добрата дъщеря, най-добрата в работата си....и още най-.....И някъде по средата на всичко това сме ние.

# 39
  • Мнения: 156
Подкрепям Beba2, да бъдем искрени с децата си, да им кажем, ето аз имам своите предимства и недостатъци, своите слабости и мечти, да вървим заедно напред с теб. Да ги пуснем да отлетят, когато им дойде времето и ние да сме щастливи newsm51

# 40
  • Мнения: 1 296
Лелее, това с пускането при мен ще е много мъчителен процес, да знаете Thinking
Аз съм ненормално привързана към децата си. Не ги пуснах дори при майка ми за няколко дни в провинцията, въпреки че тя си идва в БГ на 3-4 години по веднъж. И тя се обиди.

# 41
  • Мнения: 24 467
Идеята не беше ли всеки да каже за себе си? Обобщените оценки на база "познавам една, дето...", не са особено полезни, май? Аз познавам всякакви варианти и когато ми дойде на ум да очертая тенденция, винаги се сещам и за опровергаващи я примери. И си трайкам Simple Smile
И аз така разбрах. Обаче съм сигурна, че освен здравословна амбиция и неамбиция няма да прочета, нито да чуя друго, когато човек обсъжда себе си. Нормално е, разбира се.   Wink
Иначе за оценката /своя/ на околните бих могла да си кажа кое на мен ми струва прекалено, но само така, от страни. Което не е задължително да е обективната действителност. Може за мен да е твърде много детето да посещава ежедневни тренировки и език, но за него това да не идва като прекомерно натоварване. За тендеция пък някаква и дума не мога да обеля. Може за някой пък да са ужасни 20- те състезателни задачи ежедневно на ден, които решава синът, но този някой представа си няма колко време и усилия му отнемат и дали пък не го върши за половината от времето и без страдания, както му се струва на този страничен наблюдател. За мен и сина би било болестна амбиция 4- часово цигулиране всеки ден, но за цигулиращият и родителите му може да не е баш така.

# 42
  • София
  • Мнения: 62 595
във всеки случай моите всяка есен ги питаме какво ще правят с извънкласните занимания, кое ще продължават, кое ще спират, много ли им е ,малко ли им е и прочие. Те си решават. Дотук на 90% от нещата се занимават по 5 години, някои са от по-скоро, но всяка есен ми сервират по още нещо - я СИП, я кръжок в училище. Ако някой погледне отстрани ще каже, че направо съм се побъркала от амбиции, дори много познати са се опитвали да ни критикуват, че сме ги товарели, по подразбиране, насила и т-н. Е, какво да правя, да счупя мерака на децата ли? Като искат да ходят, докато имаме възможност да плащаме харчовете. Пък, не дай Боже, стигне ли се да закъсаме дотам, че да опрем до техните кръжоци, ще ги спрем, къде ще идем!

# 43
  • Мнения: 2 487
Според мен,всеки родител има амбиции за децата си..Някои имат прекалено големи,та чак болни..Но,все пак всичко си зависи от самото дете и не може да му се промени мнението,само защото майката/таткото искат да е такъв.  Peace

# 44
  • дълбоката провинция
  • Мнения: 578
Според мен,всеки родител има амбиции за децата си..Някои имат прекалено големи,та чак болни..  Peace

Това е истината и според мен, всеки иска някакъв успех за детето си, което ни определя като амбициозни родители. Въпроса с болната амбиция вече е друг...

Амбициозен родител съм и нищо не ме притеснява да го призная.

Общи условия

Активация на акаунт