Как бягат децата от ДГ?!?

  • 3 120
  • 59
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 9 517
В нашата градина има охрана - един охранител всичко на всичко. Градината към момента е с два входа за влизане на децата (от едната страна на сградата) и един за достъп до администрацията (от противоположната). Скоро се очаква да ремонтират другото крило и да открият още един вход, разположен от третата страна. Двора има три изхода - пак от три различни страни. Е, няма как този един охранител да огрее всичките тези входове, нали? Обикновено човекът стои до администрацията - там е касата и приходите от такси, на входовете за децата съм го виждала веднъж - когато никой не можеше да ни каже, къде са ни децата и 15-тина родителя се готвехме да щурмуваме детската градина  Peace

Няма как при това положение да се надява някой на охрана, която да опази детето, затова отговорността на учителките е точно "след като го поеме от майката и докато й го предаде", т.е. докато децата са в стаята за игра или в салоните за допълнителни занимания или на двора  Peace

Моите деца оставям и взимам на вратата на детската градина- облечени и обути. Оставяме ги или ги чакаме във фоайето.
Дрехите им са вътре в гардеробчетата на групата, където си оставят и пантофките.
Родителите не се допускат вътре, освен с разрешение от охраната и само по работа.
Е, в нашата градина родителите се допускат до шкафчетата (но нашите шкафчета са във фоайето) - децата се събуват и събличат (вкл. и яслените групи) и се предават на учителките вече готови, аналогично се поемат от родителя голи и по пантофи и родителят ги преобува и облича  Peace

# 31
  • Мнения: 3 993
....................
Дете по пантофи и без дрехи НЕ МОЖЕ да напуска САМО детската градина.

Точно така.  Peace

Dachy, blanc,  Hug

Дзвер , да предположим, че отговорността на учителките се простира само на територията на изброените от теб помещения.
НО чие задължение е цялостната организация и ред в детското заведение?   
Кой е отговорен пред външни контролни органи, пред висшестоящи?
Всяка институция, всеки екип от хора си има началник, и той затова е началник, да ги управлява, организира и контролира. Отговорностите му са повече отколкото на обикновен служител.
Погледни малко по-мащабно на случката...нещо куца в това заведение, щом се случват такива неща....
То и в болниците ни така, току съобщят/напишат медиите за някой смъртен случай на дете, уж се прави разследване на лекари, персонал и болница, пък никога не се намират виновни и тези случаи остават без последствия.  Най-много да уволнят някой, но съдебна отговорност?! Mr. Green
Не трябва да чакаме да се случи най-лошото, за да потърсим персонална отговорност, нали.
Ако в един офис стане инцидент с клиент, никой няма да търси отговорност от него, ами от работещите в офиса. Peace

Затова не разбирам пишещите тук, които изказват мнение "майката е виновна" и с това всичко е приключено и забравено. Може би защото не се е случило във вашата детска градина?  Rolling Eyes
Не е нормално и не е редно да се случват такива неща. Сега след случилото се е редно СО/Минчева/Фандъкова да назначат проверка поне, най-малкото.   

# 32
  • София
  • Мнения: 9 517
Ами съжалявам, но според мен не е нормално и не е редно да съм си поела детето в детската и след това то да избяга и да обвинявам директорката и охраната за това. Peace В крайна сметка това е моето дете и от момента, в който ми е предадено аз нося отговорност за него. Представете си момента 17-17,30 ч. вечерта, детска градина с 10-тина групи, родители и деца - всички вървят и бързат на някъде, разминават се, как може някой друг освен родителя да опази децата?

# 33
  • Мнения: 690
И аз за пръв път чувам, че детските градини нямали охрана...пък и се заплащала от родителите?!?  Rolling Eyes


в нашия провинциален град, незнайно защо набеден за втори по големина в страната, не всички градини имат охрана. Тези, които са с охрана се броят на пръсти и има такава, защото родителите плащат годишна такса  Peace Останалите, които нямат охрана, заключват входните си врати. Общината НЕ осигурява безплатно човек, който да стои на вратата  Naughty
Извинете, но в 17.30 ч. когато градината няма охрана и в групите има по една учителка кой точно трябва да следи децата ви на улицата ?!
при положение, че детето вече е изведено и предадено на майката, кой трябва да отговаря?
при нас детето се извежда извън групата заедно с якето, обувките са в шкафчета пред групата, учителката си влиза вътре, а родителят си поема детето. Ако учителят следи и за децата извън групата, вътре кой ще гледа останалите ?! В правилника е записано - учителката лично приема и предава детето на родителя, т.е. учителката носи отговорност докато детето е в групата, останалото си е наша отговорност, мили дами  Peace

Little wingels, тази институция също си има началник - казва се директор Peace При все, че не отпускат повече средства за персонал, директорката да застане може би лично на вратата от 07.30 до 19 ч., за да има охрана Mr. Green 
 

# 34
  • Мнения: 3 993
*vesela*, тези подробности с бюджета, персонала и прочие, хич не ме вълнуват лично мен, защото не е моя работа. Моята работа е в моя офис и там отговорността е моя.
Аз като плащам такса на въпросното заведение, искам срещу нея да получавам адекватни услуги. Ако не могат да ми ги осигурят, ще си намеря друго заведение.

Директорката трябва да създаде организация, така че да гарантира сигурността на децата и да не могат да бягат сами по пантофи.  Mr. Green Как ще го направи, с какви средства, хич не ме вълнува, интересува ме само резултата.

Добре, че се отказах от въпросната градина още миналата година, след като не приеха дъщеря ми в яслената група. За добро е. Ама бях събрала информация от родители, чиито деца я посещават. Не веднъж съм писала тук във форума, че в 62-ро ОДЗ не отглеждат децата както трябва.

# 35
  • Мнения: 9 990

Мдаа...за пореден път се убеждавам, че малцина успяват да вникнат през това, което съобщават в медиите.

Детето не е било облечено, било е по пантофи и САМО е излязло през входа на детската градина. Пък за майката- ясно. Там спор няма.


Литъл  Peace

Нашата градина е на отделни сгради.Охрана за Всяка сграда Няма, а също в централната сграда има поне 4-5 различни входа/изхода за всяка група-не стои охрана на всеки вход.
Децата в детската градина при нас се предават на вътрешната врата на всяка група.Следва помещение, където се преобличат и преобуват с родителите, а не с госпожата.Госпожата е вътре, при останалите деца.Освен родителя, друг няма там по това време, няма и как да има.Та-чия отговорност е, след като детето е сдадено?Каква охрана, какви пантофи?
В цитираната 62 градина къде се преобуват и преобличат-вътре в групата преди да са предадени децата или след като ги вземе родител? Crazy Rolling Eyes
Отговорността в случая е изцяло на майката.Случва се.На мен ми се е случвало.Независимо къде.Аз самата съм "забравяна" от моите родители навремето, имагме един Стефчо в градината, който редовно си тръгваше сам, има случаи на родител, оставил детето само да влиза, а то не е стигнало до групата и т.н.
Детето е Избягало от Майка си, не от Градината.И на пазара да е била-пак така е щяло да хукне.
Има си правилник-вътрешен-как и къде се предават децата.При нас този правилник гласи , че децата се предават по пантофи и необлечени, хахаха, и е наша отговорността да си ги облечем и обуем.Аз съм си прибирала детето по пантофи, и охраната няма как да ме спре да го изведа по пантофи и без шапка. Crazy

Последна редакция: пт, 05 ное 2010, 16:07 от Jizzlobber

# 36
  • Бургас
  • Мнения: 171
И аз мисля, че отговорността в този случай е на майката. В нашата градина също няма охрана. И да отговорността на персонала в ДГ е от момента, в който си оставя детето и докато го взема, т.е. госпожата ми го предаде пред вратата на стаята. След това аз сама решавам как и колко време ще го обличам, дали ще си приказвам с някой, него ли ще следя, и т.н...

# 37
  • гр.София
  • Мнения: 4 156
 Vesela ,именно! Или има охрана,или вратите се заключват през деня.
/ Имам опит с две деца и две различни градини./  
 Дори и с охрана,пак се заключва -дали  сградата,или двора-зависи от разположението и вида на зданието.

 Детето от случката май е взето на обяд,т.е. не е било навалица от влизащи и излизащи, та вратите да си стоят отворени.

 

# 38
  • Мнения: 9 990
А в тази връзка-ние имаме забрана да си висим на приказки в градината.Помолени сме да напускаме територията на градината веднага при взимане на детето.Обличаме го и си тръгваме, не седим на раздумки. Wink
След като детето е предадено на майката, и учителката се е прибрала при останалите деца, какво се очаква-охраната да съпровожда всеки дръзнал да си взима детето ли?В колонка по един, моля.

# 39
  • София
  • Мнения: 44 120
Eeee, майката казва, че детето е избягало докато тя е била там, за да го вземе, така че вина в персонала на градината не виждам

и аз така..
детето вече е било предадено на майката, отговорността си остава за нея.

# 40
  • Мнения: 690
*vesela*, тези подробности с бюджета, персонала и прочие, хич не ме вълнуват лично мен, защото не е моя работа. Моята работа е в моя офис и там отговорността е моя.
Аз като плащам такса на въпросното заведение, искам срещу нея да получавам адекватни услуги. Ако не могат да ми ги осигурят, ще си намеря друго заведение.


най-вероятно посещавате ЧДГ  Hug Защото в държавната винаги има нещо неадекватно - укладът за деня е малък, персоналът също, по базата все нещо има да се прави, пък и пари за учебни помагала се събират всяка година, тоалетна хартия и др. консумативи също искат и то всеки месец ... и всичко това независимо от таксата

Нищо лично, но майката от статията не се оплаква, пък ние тук едва ли не подписка в нейна подкрепа ще спретнем  Wink

# 41
  • Мнения: 9 990
Ами как, аз подкрепям майката, че поема отговорността и пр.Защото е така.Изживяла съм го.С по-малко дете.Никой не очакваше, че само може да излезне, но се случи.Тук градината е много далеч от историята, случайността е била да са там, но са били Майка и Дете.Изпуснато от майката.Толкоз.
И аз съм забравяна.А майка ми не е лоша, несериозна и пр.И аз съм правила гафове.Никой не е застрахован, защото, въпреки старанието ни се случва човек да се отпусне за 2 секунди.Не сме машини.Хубаво е, че чужди хора са реагирали адекватно и не се е стигнало до лоша развръзка.Нито на майката и е добре, а градината е била длъжна да си защити реномето.
И всичко това е много извън темата за уклади и недостиг на каквото и да е.
Просто ситуация между майка и хлапе.Изнесена сякаш чудо невиждано е станало.
От край време зан за деца, които се шмугват за секунди, въпреки, че на майката очите са на 15, последно станах свидетел на Красно село.Майката го е пуснала за секунда-торбата да поеме.И аз бях там.Детето между тълпата изчезна.Добре, че се намери.

# 42
  • Мнения: 690
Просто ситуация между майка и хлапе.Изнесена сякаш чудо невиждано е станало.
...

и аз това се опитвам да кажа  Wink темата обаче тръгна с укори отново срещу градините, учителките, лели, охрана  /или поне на мен така ми се стори/.
А иначе е ясно, че на всеки може да се случи - не само на родител, но и на учител  Peace Ако се случи на родител - голяма част си мълчат и не признават, че грешката е тяхна, нооо ако се случи на учител - сигурно ще го линчуват ... 

# 43
  • София
  • Мнения: 388
Просто ситуация между майка и хлапе.Изнесена сякаш чудо невиждано е станало.
...

и аз това се опитвам да кажа  Wink темата обаче тръгна с укори отново срещу градините, учителките, лели, охрана  /или поне на мен така ми се стори/.
А иначе е ясно, че на всеки може да се случи - не само на родител, но и на учител  Peace Ако се случи на родител - голяма част си мълчат и не признават, че грешката е тяхна, нооо ако се случи на учител - сигурно ще го линчуват ... 
Да, когато родителят е проявил небрежност винаги се търси вина в училището, детската градина, общината, държавата. Ако в България имаше социални институции, защитаващи адекватно правата на децата, много родители щяха да се замислят не само дали държат "под око" детето си, ами и дали е редно да го "поступват" на улицата

# 44
  • гр.София
  • Мнения: 4 156
 Че е виновна майката-виновна е.

 Това не пречи да си проверят мерките за сигурност.
 Помня,как заради историята с изчезналия Пепи в градината  ни затегнаха много режима. 

Общи условия

Активация на акаунт