Моля за съвет, имах крадла в къщата си

  • 4 651
  • 57
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 149
Здравейте!
Проблемът е с дъщерята на моя приятелка. Всичко започна миналата година, но явно назря момента да сложа край на проблемите си/им. Първо трябва да поясня, че никога не съм посягала на чужди вещи, следователно никога не съм предполагала, че в дома ми ще влезне човек, който ще посегне на нещо мое, затова нито си крия парите, нито си крия скромните бижута. Наречете ме наивна, глупачка, такава бях.

Моя приятелка, познаваме се от 4г 8м, защото родихме по едно и също време децата си, има дъщеря от първи брак, която сега ще направи 15 г. Бащата на момичето мята всеки месец една кирлива издръжка от 70 лв и не взима никакво отношение по въпроса за възпитание, отглеждане и контакти с дъщеря си.

Миналата година, пролетта мисля, че беше, от бюрото, където в един тефтер беше оставена заплатата на съпруга ми, изчезнаха 100 лв, една банкнота. Тогава и аз изкарвах пари, не бяхме супер-супер финансово затруднени, аз плащат в тези дни сметки, такси, пазарувах, и съответно не можахме да установим къде са се дянали тези пари. Някой ще каже, че това са цели 100 лв, но наистина не можах да им хвана спатиите на парите и реших, че нещо съм объркала, някъде съм се набутала сама по магазините, бях с малко бебе и едно палаво момче на ръце, недоспала и т.н.
След няколко месеца, идвайки това момиче вкъщи, за да му помагам с решаването на задачи по математика, понеже беше много закъсала в у-ще, на масата имахме точно 2 бр по 10 лв, от които с тръгването й от вкъщи видях, че липсват 10 лв. Започнах да я моля да си види учебниците, тетрадките, рових по масата, търсих, но така и не намерих парите. Тогава вече мъжът ми беше вкъщи и ясно ми даде да разбера, че малката ми е задигнала парите. Вече уведомих майка й, последваха бурни скандали у тях, пердах, рев, говорене, даже беше изгонена една седмица да спи у баба си, защото майката каза, че крадла не е възпитавала и тя няма да гледа крадла вкъщи. Дойде й в повече, след неизвинените отсъствия, двойките, сега и кражба на пари. На свой ред аз бях обвинена, че не съм я извикала да си прибере дъщерята, за да може лично да си я съблече и прерови, т.е. приятелката ми беше права - повярва на мен за парите, като подложи на съмнение твърденията на дъщеря й, че не ми е откраднала тези 10 лв. Но наказание за детето имаше, въпреки всичко.

След месеци реших, че всеки може да сгреши, че са в такава трудна възраст, че говоренето, молбите и всички роднини, които тогава взеха отношение са помогнали. Нима не сме били деца и ние, и не сме правили по някоя поразия... Дъщерята беше станала по-ниска от тревата пред мен, малко по малко започна да идва, но вече аз и пазех портмонето. Споделяше с мен проблеми, които я вълнуват, аз я съветвах, тя с майка си не иска и не може да говори. Приятелката ми знае, че тя идва у нас, или стои с децата на двора, знае, че тя с мен споделя и все ми казва, че няма нищо против, такива са й разбиранията - не можело една дъщеря да говори с майка си за всичко, нормално било да има доверен по-възрастен човек, с който да споделя.

В началото на лятото, се усъмних, че липсват 2 златни висулки на синджирче, които не можах да разбера къде са се дянали. Разхвърляна съм, у нас понякога има 2-3 деца, реших, че може да са ми бръкнали в кутията за бижута, въпреки, че никога не са ми ровили по тези неща - момчетии са, не пипат, на тях само коли и влакове са им в главите, а са и малки на по 1-2-4 годинки. Чистих пода, рових под шкафове, питах ги - те са малки деца, ще кажат ако с нещо са играли, аз бях спокойна, все мислех, че са някъде я под бюрото, я в някое чекмедже изсипани. Не се намериха много време. От месец и нещо няколко пъти се сещам да си сложа моето бижу - на едно синджирче си имам 2 висулки. Бре, не ги намирам! Shocked Вече започна да ме друса параноята, отново търсене, ровене, отчаяно мислене как да си "върна лентата" и да се сетя къде може да са. Бях на море с тях, апартамента е на моя позната, щеше да каже ако ги е заварила, аз бях огледала всичко като си тръгвахме, но на мен ми се губи кое кога съм носила. Пак себе си изкарах виновна, че аз съм отвеяната, която някъде си ги е прибрала и сега не ги намирам. От месец търся отчаяно по всякакви местенца, кутийки, все преглеждам, но не ги намирам.

Преди 3 дни, въпросната госпожица беше вкъщи, под мое наблюдение, в портмонето си имах 20+4 лв, то стоеше на масата до лаптопа, говорихме си, аз започнах да приготвям вечеря, но все я наблюдавам с половин око какво прави. За няколко минути бях с гръб и не я виждах, когато чух как ми хлопва телефона, явно пак кликнала на някоя приятелка, за да й се обади. Но не последва разговор. Трябваше ми подправка и тя предложи да отиде до магазина, за да ми купи и аз...си отворих портмонето. Звукът от хлопване не бил от GSMа ми, а от копчето на портмонето. Нямаше ми 20 лв, само 4 бяха останали. Побеснях. Бях станала червена, тя ми вика "Спокойно, Ангелинче, я каква червена си станала!" Не знам дожаля ли й и за миг за мен, на какво ме подлага.
Този път не подходих като идиотка, да я пусна да си тръгне и да търся като изтрещяла, а направо изсипах всичко на масата и казах, че ми няма 20 лв. Питах я, тя ли ми е пипала парите, последва отричане, кле се с живота на брат си /пълни глупости/ Каза ми, че веднъж ми е крала пари /!!!/ но си била направила изводите, че никога не би ми посегнала на нещо, аз съм й простила и съм й гласувала доверие, дрън-дрън. ..Аз бях непреклонна, обясних й за това, че този път е лош, че води към Сливенския затвор, че приятелите й са лоши, че има много голям проблем и да ми признае какво става и т.н. Отиде в детската стая, аз ровя се тръшкам, обаче минавайки натам я виждам как си е свалила долнището и нещо си намества в чорапогащника. След като казах, че грешката няма да я повторя и че майка й ще получи шанса сама да я съблече и да намери парите, но не ми се мисли какво ще последва, момичето извади 20-те ми лв и ми ги остави на масата. Беше си ги напъхала в чорапогащника под долнището, което беше обула. ooooh! Същинска циганка! Призна ми:
1. Изхрачила за цигари и по кафенето 20 лв, които майка й  дала, за да си плати за родителското настоятелство в у-ще
2. набъркала е едни пари, които са от касата на входа, за да плати след това в у-ще
3. продала е златен пръстен на майка си, а тя го търси и мисли, че го е загубила на пазара ooooh!
Започна да ми се извинява. Бях не само много обидена, а започнах открито да я обвинявам, че ми е откраднала висулките на детето, че е окрала и моите бижута, тя само мълчеше , а после започна да мрънка, че трябвало да ходи на психолог, кой щял да й помогне, тя от малка така била започнала и не можела сама да се справи. Не каза "Никакво злато не съм ти пипала" - само мълчеше, когато крещях, че няма как да възстановя кръста, с който детето ми е кръщавано, че няма какво да търся, явно нищо не е загубено, а просто е откраднато....
Тръгна си. Опитах да се обадя на майка й, не можах да говоря с нея, но на следващия ден й се обадих и й разказах всичко от-до - какво й липсва, колко пари й е взела точно, къде й е пръстена : "Кой пръстен, халката ми от .....?!" - "Да, точно тази, която си търсила!" - абсолютно съвпадение на това, което ми призна момичето, и това, което липсва от дома им.
Беше шоков момент, не питайте просто как се чувствах - да обвинявам дъщерята на жена, която сама си отглежда двете деца, която ми е помагала често пъти, и която е идвала да ядат у нас, когато са нямали и филия хляб, защото просто е имало моменти, в които няма какво да ядат.
Случката с 20-те лева се развива в четвъртък. В петък отварям кутията си за бижута, която стои в гардероба на децата, вече на достатъчна височина, за да не могат да я стигнат /не че са ми я пипали/, и каква сила ме накара да си я разровя и да си проверя едни златни плочки, гравирани и двете по случай ражданията на децата ами и....просто отварям и виждам една голяма празнота! Cry Не мога да кажа колко секунди нямах сърцебиене, такъв шок не съм изживявала от много време!  Изпаднах в истерия, точно бях говорила с приятелката ми, отново й се обадих и виейки като вълчица й крещях как ми няма златото. От там не знам какво е последвало, но у тях е имало голям скандал. Мъжът ми се прибра, завари ме в окаяно състояние, казва, че все едно някой ме е пребил. И сега , когато пиша отново плача. На кой направих нещо лошо, на кого не помогнах, кой не прибрах, не му сложих храна на масата, с какво заслужих да ме окрадат и не само мен, ами и децата ми, защото повечето неща са техни. Толкова зле се чувствам, не е като да ти разбият вандали вратата и да ти откраднат имущество, още по-лошо е! Да пуснеш човек, и той от вътре да ти изнася малко по малко.
Какви са тези деца, къде са тръгнали?
Мъжът ми е категоричен, че ще подадем жалба в полицията, дала съм 2 дни време да се свържат с бащата, за може той да вземе ако ще взима някакво отношение, момичето да и признае кога, как, какво е взела и къде го е дала. Златото няма да ми се върне, това е ясно. То е заминало по заложните къщи. Казаха ми, че от малелетни взимат и плащат веднага, без да се залага с/у документ. Нейно гадже е на 21 г, ако е искала да залага може и той да го е дал.

Как мислите, ще има ли някакъв възпитателен или наказателен ефект такава жалба?
Майка ми се притеснява, че в полицията само ще направят досие на момичето, колкото да й съсипят бъдещето, и че няма да има положителен, а по-скоро отрицателен ефект. Тя казва, че тези институции не възпитават, а съсипват по-скоро хората.
Приятелките й съща крадат това-онова се оказа. Веднъж-два пъти е идвала с 2 момичета у нас, стояли са на двора, но се е случвало някоя да влезне до тоалетната, не съм им засичала време, не е изключено да са ми претършували и те кутията. Знаеше се къде стои, не съм си го поставяла за цел да я крия, от нея съм вадила едни обички, които й дадох да носи преди време, не са ценни и бяха подходящи за възрастта й. Т.е. тя щом е знаела къде я държа, значи може и те да са знаели.

Говорила съм с мой близък, който е службите, той ще се опита да изолира отпечатъци от кутията. Поне ми е близък и знам, че ако може да се направи, ще го направи по най-добрия начин.

Знам, че стана много дълго, просто ми се искаше и хора отстрани да погледнат на случките и може би ще забележат някакви мои грешки, или просто ще дадете мнение. Praynig
Днес е неделя, смятам, че ако има желание, за два-три дни или родителите ще се намесят както трябва, или заминавам в полицията и подавам жалбата. Призна си за предишните ми липси на пари, хванах я с 20-те лева, това ми е достатъчно , за да подам жалба. Крала е от майка си, призна си за нейния златен пръстен, значи веднъж видяла, че може да даде в заложна къща злато и да изкара пари, няма логика да не рови у нас.
 
Има жена, която идва от няколко години, за да ми помага с децата, за да ги гледа ако имам работа. Не е често у нас, но и тя е идвала, оставала е сама вкъщи. Не ми е давала повод да се притеснявам по някакъв начин, да не говорим, че е наша далечна роднина, живее в квартала, винаги съм й давала парички, не искам да повярвам, че тя може да ми е откраднала нещата. Донякъде и това ми е довод да повдигна обвинения, защото сега не мога да я извикам, нали си представяте как и нейното име има петно, докато не разбера точно кой е виновен.

Последна редакция: нд, 07 ное 2010, 12:04 от Чаено момиче

# 1
  • София
  • Мнения: 12 375
Добре, де, а с майката говори ли? Тя знае ли, че детето и има такива прояви?

# 2
  • Мнения: 72
1. Подай жалба в полицията.
2. Вече не допускай въпросното момиче и приятелките и у вас по никакъв повод. Все пак добротата и съчувствието трябва да имат някакви граници.

# 3
  • Мнения: 2 149
Да, още при първата липса на пари от нас, когато ги беше взела от масата.
Проблемът е в това, че тя й се накара, наби я, изгони я за седмица /при майката на баща й беше отишла, тя е в квартала също/. тогава се почувствах много зле - знам, че боят не е решение, беше ми хем съвестно, молех я да не я бие, а просто да поговори сериозно с нея, тя беше обезумяла. След това уж всичко беше тихо и кротко, смени у-щето, вече не е пълна с двойки, е, не е с висок успех, но крета някак.
И като вече я хванах как ми краде 20-те лева, веднага се видях с майка й, говорихме....
Момичето мислеше, че ще й простя и този път, молеше ме да не казвам на майка й....но аз не можах да премълча, каква майка съм и аз, това щеше ли да е правилно - тя като не успя да открадне от мен, ще открадне от другаде!

И след ден вече установих всъщност големите липси при кое са били. Че то ми е изнесено малко по малко злато от къщата. Значи от лятото е започнало, но аз глупачката не съм осъзнала, че няма какво да търся, а че ме крадат. Thinking

Вече няма  да стъпи нито на двора, нито вкъщи. Изтрила съм я от скайпа и ФБ, изобщо дадох й да се разбере, че бях до тук!

# 4
  • София
  • Мнения: 12 375
Може да звучи всякак, но е по- добре да се обадиш в полицията, социалните, кватралния.. Няма да приберат детето в затвора, но ще му помогнат. Има си специалисти, които работят с деца с проблеми, а след като майката явно постъпва напълно погрешно, детето има нужда от външна помощ. Ще и направиш услуга, защото склонността към подобни поряви не минава с времето и един ден може да се озове в затвора за нещо далеч по- голямо и неприятно.

# 5
  • София
  • Мнения: 388
Добре, де, а с майката говори ли? Тя знае ли, че детето и има такива прояви?
Да, говорила е, не четете ли?
 И аз смятам, че не трябва да се избързва с жалби и полиция, говорете с момичето и се опитайте да я накарате да си признае сама. Всичко! Естествено оставете в нея впечатление, че нещата няма да останат ненаказани.

# 6
  • София
  • Мнения: 12 375
Добре, де, а с майката говори ли? Тя знае ли, че детето и има такива прояви?
Да, говорила е, не четете ли?
 
Чета, но това съм го пропуснала.  Embarassed

С останалата част от поста не съм съгласна. Въпросът не е в наказанието. Това дете има проблем и има нужда от помощ. Майката няма ресурс да помогне, авторката на темата няма ангажимент, за да поема такава отговорност и е нормално да се обърне към някаква отговорна за такива случаи институция. Момичето сега е на 15 и докато тоя и оня се опитват да я спасяват ще стане пълнолетна и ще започне да лежи по затворите.

# 7
  • София
  • Мнения: 388
Оф, така е, но за съжаление май отговорни служби няма. Ще говорят с детето разни, дето и хал хабер си нямат от работа с деца и само ще и лепнат етикет, тя и сама вече знае, че успех няма да има. Нали самата тя е казала на авторката, че има нужда от психолог. Явно детето има нужда от помощ, но полицията не е начинът. Досега при всичките ми наблюдения на подобни случаи няма особен напредък. Колелото се е завъртяло и трудно спира.
 Бояна, прочитайки всичко до сега отново, съгласна съм за неспособността на майката да се справи сама, трябва външна помощ, но не и полиция.

# 8
  • София
  • Мнения: 12 375
missmarina Изброих няколко варианта, но не казвам, че полицията е най- удачният от тях. Социалните служби, кварталния полицай- преди към него имаше и детска педагогическа стая. Един психолог сам по себе си нищо не може да направи, защото проблемът на детето е в средата и реално в липсата на родители, защото майка, която реагира така не е способен и отговорен родител.

Има разни програми, по които се помага на деца в риск, на деца с девиантно поведение, но трябва да се порови из нета за адреси.

# 9
  • Мнения: 2 149
Опасявам се, че малката страхотно се е объркала, защото веднъж е имало наказания, пердах, но реално погледнато все едно случая е останал назад и всички сме го забравили. Изобщо не беше осъзнала, че едно е да опиташ, но друго е да повториш, потретиш.
Според мен оправия почти не може да има, много малък е шанса да се оправят с нея родителите, явно няма как да кажа....има страх от майка си, но няма респект. Няма уши да я чуе, няма сърце да я разбере, реално погледнато не я уважава, ама хич!
Средата е определяща, но какво може да направи един родител, освен да забрани приятелите да влизат в къщата, освен да разговаря, освен да заплашва и ако трябва да наказва?
Явно като няма 7г възпитание, т.е. не са изградени тогава основите на една честна личност, няма как да стане вече. Веднъж усетил сладкото на това да откраднеш и да спечелиш, без да си положил труд, а реално да ти паднат лесните пари, как ще се върнеш в правия път?
 ooooh!

# 10
  • Мнения: 59
Момичето има нужда от помощ. А на себе си ще помогнеш като я държиш далеч от дома ти.

# 11
  • Мнения: 116
Бих подала жалба веднага.Тези малките крадли много добре знаят какво вършат!

# 12
  • Мнения: 4 615
И как ще докаже, че точно това момиче е ровило и крало? Думата на Чаено момиче с/у тази на дъщерята на прятелката й. По-скоро майката на момичето трябва да предприеме нещо. Жалко е ако не иска да го направи, но обвинение без неоспорими доказателства едва ли ще доведе до резултат.

# 13
  • Мнения: 2 154
Вариантите са два :
- пиеш една студена вода и прекратяваш всякакви отношения,
- пускаш жалба до съответните органи,вкл. и до директора на училището
 Лично аз бих се спряла на втория,защото още много ще бъдат потърпевшите.
Мисля,че разговор с класната и директорът ще те ориентират най-точно,защото от семейната среда резултат няма.Може да има подобни "случки" и в училище,а подобно поведение не бива да се толерира.
"Няма ненаказано добро!"
Каквото и да решиш успех ,но провери нещата и в училище!

# 14
  • Мнения: 419
Предлагам ти да отидеш у тях и да проведете спокоен и откровен разговор - ти, тя и майка и, без да я нападате, без да я обвинявате. Нека разкаже кога, как, защо. Детето има нужда от помощ. Ти и майка и сте възрастните, опитайте се да овладеете емоциите си. Аз възприемам постъпките и като отчаян вик за помощ, подкрепа  и разбиране. Обяснете и какви биха били последиците за нея, ако не осъзнае накъде се е запътила. Препоръчай на майката детето да се консултира с психолог. Крясъците и боят никому не са помогнали и никого не са изкарали на правия път.

# 15
  • Мнения: 2 646
Полицията едва ли ще реши проблема наистина.Ще й напраавят досие,ще й зададат служебни въпроси,ще препоръчат психолог най-много.Добре де,всъщност вие какво целите като подавате жалба?Не се заяждам,просто питам какви са очакванията ви към полицията.Според мен проблемът е много голям,дано майката на момичето вземе мерки,защото очевидно то е тръгнало по лош път.Да посетят психолог непременно,детето има спешна нужда от помощ.

# 16
  • Мнения: 419
Идеята за жалба в полицията не е лоша, още повече не трябва да се поощрява чувството за безнаказаност, друг е въпросът как тази жалба ще се отрази на приятелството между двете жени, затова според мен тя /жалбата/ трябва да се предхожда от разговор с детето.

# 17
  • Мнения: 2 154
Мисля,че повече разговори не са необходими - авторката е разговаряла достатъчно и е правила компромиси.
Колкото до приятелството - след подобни случки ..... лично аз бих прекратила.

# 18
  • Мнения: 503
Спри да допускаш момичето в дома си и проблемът ти е решен. А нейният проблем е по-сериозен, може да е клептомания (избирателна явно, щом посяга само на скъпи неща), може да е липса на възпитание/ необърнато навреме внимание, а може и цял живот да е крала разни неща, за да помага на майка си (доколкото разбрах не са богати) или просто за да живее нормално (да има пари за нова дреха например).

# 19
  • Мнения: 304
Според мен трябва да подадеш жалба.Това което ти се е случило е ужасно.Това момиче има нужда от помощ.а ти бъди непреклонна,защото чувствам ,че си много добра и доверчива.

# 20
  • Мнения: 419
Мисля,че повече разговори не са необходими - авторката е разговаряла достатъчно и е правила компромиси.
Колкото до приятелството - след подобни случки ..... лично аз бих прекратила.
Белла, разговорите никогаа не са достатъчно - винаги може още и още. Да, авторката разговаряла е с момичето след случката, но под влияние на емоциите, но девойката и се доверява и споделя с нея, има и доверие. Колкото до приятелството - аз не бих....  /не упреквам и не обвинявам, само размишлявам  Hug/

# 21
  • Мнения: 116
Добре де,всъщност вие какво целите като подавате жалба?Не се заяждам,просто питам какви са очакванията ви към полицията.
Даже да не си получа парите и вещите обратно,бих пуснала жалбата с цел да покажа на момичето,че няма да стоя и да се примирявам с кражбите и,тъй като това не е било еднократно.Един вид възмездие за емоционалния дискомфорт,който ми е причинила.И повече не бих я допуснала вкъщи,без значение дали майката ще се сърди на моите действия.Мен тези кражби ме навеждат на една друга мисъл,но дано греша... Thinking

# 22
  • Мнения: 2 149
Много ми е болно. Болно ми е за майката, за приятелката.
Първият път, когато ми открадна 10 лв, майка й както я би и наказва, така се обърна и ми каза, че всичките нейни приятелки са ме обвинили, че съм натопила дъщеря й без да съм й дала възможност сама да я хване. Моята дума с/у нейната. И тогава ми беше болно, никога не бих излъгала - къде ми е цялата файда от лъжи от подобен род? Нито естествено се обърна и ми каза "Ето ти 10-те лева, независимо от думите й, аз съм длъжна да ти ги върна". Пих тогава студената вода, а беше много студена - останахме с 10 лв всичко на всичко.
Казвам аз от много време, че майка и дъщеря трябва да си споделят, да се подкрепят. Казвам й аз, че не е толкова малка, ще започне да води полов живот, и трябва тя като майка да знае, за да я учи, да я предпазва, да може една дъщеря да разчита на най-искрените думи от своята майка, а не да се доверява на приятелки и близки. Е, аз разбрах преди майка й, че и секс е правила, явно не съм сбъркала.
Пушила е трева, лятото се беше напила до несвяст /майка й отново с караница и наказание реагира/, пробвала е да се друса с хапчета. Все се карах, обяснявах кое какво е, колко е опасно, как ще започне да задлъжнява, как ще си опропасти живота.
Направи си тайно тату, бях шокирана, накарах й се, защото се беше възпалила, после ми показа, че е правила "подобрения", дадох й лекарство да я намаже, звънях на приятел, за да каже той с какво трябва да я маже, за да не се възпали пак .... Все казвах на майка й, че трябва тя да говори с нея, а тя просто каза "Нали с тебе споделя, ти ще я съветваш, нормално е с мен да не говори за всичко".

Днес говорих със следовател, от кутията ще се вземат пръстови отпечатъци, но все пак и той ме посъветва да се съберем на 6 очи и да говорим. Обясни ми, че момичето най-вероятно се друса  Shocked Привидно не виждам да има такива отклонения, не че всеки ден сме заедно, не съм я виждала и неадекватна, обаче той явно има повече опит и може би е прав - щом е пробвала и повтаряла, значи ще потрети и т.н.
Преди година-две, когато бягаше от у-ще и беше нанизала не знам колко там двойки, ми каза, че щяла да вгорчи живота на майка й, защото се е развела с баща й , и заради това тя нямала нормално семейство. Била обичала повече малкия си син, все за него дрехи и играчки, а за нея - нищо, понеже казвала "Твоят баща не се интересува от теб, аз не съм виновна, че нямам пари, а че на малкия баща му е богат и дава за него". Казваше, че я мрази, и че някой ден ще съжалява....думи от дете, което за съжалние вече е  донякъде жена, особено щом и до секс се е стигнало, аз поне така го разбирам.

Аз послушах следователя, обадих се на майка й, тази вечер пак говорихме по телефона, защото е на работа, обаче какво ме изненадва неприятно: явно се е консултирала с близки и ми каза, че какво можели да направят със следствието - досие, щяла да има отбелязано в у-ще, че има провинение, но това й е първо такова нещо, демек няма да има кой знае какви последствия. Попита ме какво точно липсва, изброих й, и тя се захвана с това, че съм й казала само за двете плочки и синджира, а не за останалите неща. Ама кога са изчезвали, знам ли като дати /сякаш аз мога да знам, все едно си гледам всеки ден и се подписвам при бижутата си приел-предал/, ама сега за всичко ли тя ще излезне виновна....ами да, кой друг, като вече ми е крала пари, като сама призна за пръстена на майка си...?Баща й казал, че не го интересува, да се оправят сами.
Един вид да си подавам жалбата, нямало как да докажа, че е тя. Никаква подкрепа няма да имам от страна на майка й.
Да, може би всяка майка би постъпила така , и най-лошото да е детето й, тя е длъжна да го защити. Социалните какво щели да установят - ходела на училище, класната казва, че била добро дете, била отглеждана в много добра семейна среда. Е, според мен не е така, явно, щом като краде. Не е ли виновна средата, за да го прави?
Тя е признала на майка си за онези 10 лв, но майка й така и не ми каза'"така и така, тя си призна", мълчала си е . Сега отново ще си замълчи, да не мислим, че ей така ще ми върне няколко стотина лева, колкото са ми загубите? Ще настоява, че не е щерката, въпреки, че може малката още вчера да е изпяла на кой какво е дала и къде е заложила....
Намекнах й, че един проблем с дъщеря й може да рефлектира в/у родителските права в/у  малкия й син - на какъв огън се пече с дела, колко сълзи проля, докато извоюва режим на свиждане и издръжка,  толкова я тормозеше баща му, бях й опора, на едно дело като свидетел отидох ако има нужда да говоря в нейна полза. Тя пък ми каза, че е споделила с баща му, той й бил казал, че не може да се докаже, че дъщеря й е откраднала нещата, демек имала подкрепата му. Е, може и така да е. Но като цяло не е много добре да му дава козове, защото вбъдеще ако се изпокарат може по тази линия да я работи.
Ами те като не искат да си изчистят калта, колкото и да ми е гадно, аз ще се жалвам.

За приятелството - първия път преглътнах, макар да се оказа може би втори път, но все пак замълчах. Казах си, че проблемът е и у мен, имах забрана да я пускам вкъщи, но се предоверих, уви. И мъжът ми казва, че спрямо майката няма лоши чувства, а най-тежкото е, че нашите синове много се обичат, особено моят син мило и драго дава за нейния. Имаше период, в който Тони все питаше за него, беше ми много тежко да отклонявам темата....все лъжех нещо, а той оставаше тъжен. Много странно, но всеки ден говори за сина й, все заделя бонбони за него, все го чака да дойде на гости. Не съм от хората, които запращат ей така едно приятелство, материалното винаги е било на заден план за мен, но вече не мога да преглъщам. Дали ще имаме контакти в бъдеще с  приятелката ми и сина й, това ще е неин избор, или естествен ход на нещата.

Последна редакция: нд, 07 ное 2010, 22:22 от Чаено момиче

# 23
  • Мнения: 116

Мен тези кражби ме навеждат на една друга мисъл,но дано греша... Thinking

Пушила е трева, лятото се беше напила до несвяст /майка й отново с караница и наказание реагира/, пробвала е да се друса с хапчета.

Днес говорих със следовател, от кутията ще се вземат пръстови отпечатъци, но все пак и той ме посъветва да се съберем на 6 очи и да говорим. Обясни ми, че момичето най-вероятно се друса  Shocked

Май съмненията ми ще се потвърдят...Приятелката ти да се хваща сериозно,защото детето само ще задълбава по-надолу.А мине ли 18 г.,после никой няма да може против волята и да я накара да се лекува.Като чета разказът ти,мисля,че е много напред с материала.

Последна редакция: нд, 07 ное 2010, 21:56 от FREZZ

# 24
  • София
  • Мнения: 16 108
Момичето вече е изпуснато. Явно майката не е авторитет, завистта към по-малкото братче също е голяма. На твое място бих подала жалба в МВР пък дано те стреснат малката крадла и разбере, че така не се прави.
А за златото не тъжи - краденото злато носи само нещастия на крадеца и близките му.

# 25
  • София
  • Мнения: 12 375
Децата далеч не крадат само, когато се друсат. Много по- често това е отделен проблем.

Чаено момиче Можеш да направиш много различни избори в случая, но преди това се запитай дали не си преживяла достатъчно с тези хора.

# 26
  • Мнения: 15 379
Обясни ми, че момичето най-вероятно се друса  Shocked

Още от първия ти пост съм почти убедена, че това е причината да краде - за да си набавя наркотици.
Много вероятно е и да проституира за пари.
Ужасяващо е, но много често причината за кражбите е именно такава.

Приеми моето съчувствие. Това, което ти се случва е наистина ужасно Hug.

# 27
  • Мнения: 4 291
  Майката явно няма отношение към дъщеря си. Момента с "твоя баща не дава пари за теб и за това не ти купувам" е доста жесток. Не щади тази жена чувствата на детето си. Изгонила я от къщата, набила я.....Момичето е достатъчно голямо за да знае какво прави и че не правилно, но то няма да получи подкрепа от майка си, нито разбиране. Приятелката ти се интресува как да няма последствия за нея(финансови) и за дъщеря и(досие), но не се фокусира върху проблема.

# 28
  • Мнения: 2 149
Имаме малко развитие по въпроса, вчера са се събирали на семеен съвет. Баба, леля, майка...дано все пак са успели да я убедят, че е по-добре да си признае и да й олекне, че ще има последствия ще има., но поне да не лъже, защото само така ще могат и те да й помогнат. Вторият й дядо е полицай, дано неговата дума да има тежест за нея, той поне като работи в системата знае какво ще последва при намесата на полицията.
Вярвате ли ми, продължавам да търся, 1% да има шанс да открия нещо от нещата някъде пропаднало, трябва да знам, че съм претършувала така, че и този процент възможност да отпадне. Говоря за нещо от първите изчезнали неща, последното най-значимо като грамаж и ценност е откраднато, него не търся изобщо.

Просто е по-лесно да оклепаш нечие име, другото е по-трудно - да се опиташ дори наранен, да помогнеш. Трябва някой да помогне на детето, в такава възраст са, даваш им джобни, обличаш ги, храна имат, и пак не е гаранция, че няма да тръгнат по грешна пътека, но без помощ и подкрепа няма да се върнат в правия път.
Надявам се повече семейства да са имали нервите да ми четат писанията и вашите коментари, за да се огледат и да се замислят, че възпитанието е нещо, което лъкатуши в непрестанните изпитания на живота, и че никой не казва на детето си "Открадни, за да имаш повече пари", обаче премълчавайки, или правейки се на слепи, неми, заети и угрижени, оставяме нашите деца често да попадат в лапите на недобросъвестни хора и лоши "приятели".

# 29
  • Мнения: 2 154
Чаено момиче,няма да оправиш света,но може да направиш нещо за себе си -
забрави това "приятелство".

# 30
  • Мнения: 2 978
Тук майката е за социални. Ще работи ли с тях, с психолози ли ще се среща, не знам.
Не трябва обаче само момичето да се оставя в ръцете на всички хора.

Дори да не са наркотици, това си е чист вик за помощ: "Ще крада, за да накажа майка. За да може да ме забележи и мен, тя има и дъщеря, не само син."

# 31
  • Мнения: 419
...
Просто е по-лесно да оклепаш нечие име, другото е по-трудно - да се опиташ дори наранен, да помогнеш. Трябва някой да помогне на детето, в такава възраст са, даваш им джобни, обличаш ги, храна имат, и пак не е гаранция, че няма да тръгнат по грешна пътека, но без помощ и подкрепа няма да се върнат в правия път.
...
Чаено момиче Hug

# 32
  • Мнения: 1 849
Къде са "разкрепостените" писателки от ДИС (преди), които всяка жена споделила проблем съветват да се развежда и да тръгва подир сърцето си, че децата без един родител не били нещастни....
Момчето има нужда от психолог!
Не вярвам социалните да свършат нещо. Имах подобна позната преди години само, че с три деца, като се грижеше само за последното, а предишните две тероризираше. Дъщеря и започна да краде още от втори клас. Някъде около осми клас заведоха дело срещу майката за тормоз над децата, но само момичето пратиха в институция. Сега момичето е пълнолетно и проституира... а беше страхотно дете.
Та освен да вкарат въпросното момиче в институция и да си измият ръцете не вярвам нещо друго да направят социалните и тези от защита на детето. Приказките за интегриране на децата в семействата им са си само красиви прикази за съжаление.

# 33
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 465
Много неприятно положение.
Няма смисъл от жалби. Ще и направят досие, но това едва ли ще я стресне, защото е непълнолетна и най-вероятно  конското ще го отнесе майка и, а не тя. Златото отдавна е продадено, парите са похарчени и едва ли ще си ги видиш отново - така че, какъв е смисълът? Хукнала е с все сили по надолнището и освен да краде, може би прави и други лоши неща за които не знаеш.Най-доброто, което можеш да направиш за себе си в този случай е да не пускаш въпросното момиче повече в дома си.
 Очевидно девойчето има крещяща нужда от здраво семейство и психологическа помощ, но ти колкото и да си добронамерена няма как да и ги дадеш, ...

# 34
  • Мнения: 2 149
Вчера се свърза с лелята на мъжът ми, от нейното семейство през годините са правени тези подаръци, тя извади кое колко е тежало, както и пазарната им цена към момента, за да мога да ги опиша в жалбата.
Моя приятелка младши съдия днес ще говори с колеги, за да ми дадат съвет какво трябва да се направи.
Всички казват обаче, че е добре да се тества за наркотици. Е, аз няма да я карам да пишка в чашка - нито ми е работа, нито и е длъжна да го прави, казала съм на майка й, тя да си решава. Все пак има власти, нека и те да се намесят. Давам и днес срок за реакция.
Като цяло, моето мнение е, че ако майката е изклинчила признание от дъщеря си, от морална гледна точка, трябва да ми възстанови загубите. Много са големи, не предполагах, че съм имала толкова "пари" в тази кутия. Confused
Ще си платя солено за глупостта!
Баща ми казва да не пия мента, глог и валериан, а да пия една студена вода.
Че няма да влезне повече вкъщи е ясно, въпросът е как да се овъзмезди едно подобно деяние.

Беллора, не можем да променим света, но поне можем да опитаме. Ако викнат майка й в полицията и си отнесе конското, пак ще е нещо, нали? Иначе да си затваряме очите няма да помогне нито на малката, нито на нас, нито на майка й. Това ще е поредното дете, което утре ще е на улицата и кой знае какви ще ги върши.И как нашите деца ще живеят в страна, където не се полагат усилия такива случаи да бъдат разрешавани, да бъде оказвана помощ?
Ох, много е сложно, но е много пагубно да свикваме с това, че ни обират, че бият децата, че в общообразователното училище няма ниво, че има безработица, убийства и наркотици....и че няма какво да се направи! Днес нея са зарибили и използват, утре ще са нашите деца, имаме ли гаранция?  Sad

Последна редакция: ср, 10 ное 2010, 09:09 от Чаено момиче

# 35
  • София
  • Мнения: 12 375
Ох, много е сложно, но е много пагубно да свикваме с това, че ни обират, че бият децата, че в общообразователното училище няма ниво, че има безработица, убийства и наркотици....и че няма какво да се направи! Днес нея са зарибили и използват, утре ще са нашите деца, имаме ли гаранция?  Sad
Имаме. Ако не дремем, когато децата ни имат проблем, дори и някой да ги зариби ще им помогнем. Предполагам става ясно, че повечето родители на деца с проблеми имат един фундаментален проблем и той е, че не биха понесли собствените си грешки и по тази причина отказват да забележат резултатите от тях в лицето на детските отклонения.

# 36
  • Мнения: 2 154
Мисля,че това е "кауза пердута",познавайки ситуацията в държавата.
В случая,материалната загуба за мен ,не е съществената част,по-страшното е
усещането за безпомощност на всички нива.

# 37
  • Мнения: 8 999
И майката, и дъщерята имат нужда от помощ. Но не от полиция. От квалифициран психолог. И за двете. Заедно да ходят на терапия и да изясняват чувствата и мислите си. Да разберат защо, къде и как е възникнал проблемът между тях и да намерят вярното решение. Смятам, че майката има точно толкова вина за случката, колкото и щерката.
Можеш да я посъветваш да потърси помощ, но не можеш да се месиш.
Зачеркни това семейство от списъка с приятелите си. Синът ти ще си намери друго другарче.
Ако майката сама не се обърне първо към училищния психолог, а после и към независим такъв, не мисля, че ще се справи с детето си.

# 38
  • Мнения: 160
И майката, и дъщерята имат нужда от помощ. Но не от полиция. От квалифициран психолог. И за двете. Заедно да ходят на терапия и да изясняват чувствата и мислите си. Да разберат защо, къде и как е възникнал проблемът между тях и да намерят вярното решение. Смятам, че майката има точно толкова вина за случката, колкото и щерката.
Можеш да я посъветваш да потърси помощ, но не можеш да се месиш.
Зачеркни това семейство от списъка с приятелите си. Синът ти ще си намери друго другарче.
Ако майката сама не се обърне първо към училищния психолог, а после и към независим такъв, не мисля, че ще се справи с детето си.

Това го има само по филмите... Тук сме безпомощни и можем само да се отдалечим от такива хора, колкото е възможно. Не помагай повече, за да не затънеш още в тази кал! А в полицията изобщо няма да ти помогнат, само ще си загубиш времето. За една година три пъти ми обираха обекта, що пари в стока ми отидоха, камерите ми бяха включени, гледаха филма от тях, обаче нищичко не можаха да направят. А имам чувството, че някои родители се карат на децата си защото са ги ХВАНАЛИ  в кражба, а не защото изобщо крадат.

# 39
  • София
  • Мнения: 11 756

 Все казвах на майка й, че трябва тя да говори с нея, а тя просто каза "Нали с тебе споделя, ти ще я съветваш, нормално е с мен да не говори за всичко".


Преди година-две, когато бягаше от у-ще и беше нанизала не знам колко там двойки, ми каза, че щяла да вгорчи живота на майка й, защото се е развела с баща й , и заради това тя нямала нормално семейство. Била обичала повече малкия си син, все за него дрехи и играчки, а за нея - нищо, понеже казвала "Твоят баща не се интересува от теб, аз не съм виновна, че нямам пари, а че на малкия баща му е богат и дава за него". Казваше, че я мрази, и че някой ден ще съжалява....думи от дете, което за съжалние вече е  донякъде жена, особено щом и до секс се е стигнало, аз поне така го разбирам.


Чаено момиче от къде намери тази твоя приятелка?

В горните редове се крие цялата истина.Момичето няма нормално семейство,няма и майка/родител,с коя/йто да е близка.
Като страничен наблюдател майката държи повече на малкото си момченце,отколкото на порасналото момиче.
Ако някой е за бой,то това е майката!!!Защо трябвало да споделя с нея,нали споделяла с теб?!?Няма подход към дъщеря си и тя е изпусната вече,личи отдалеч.
И двете имат нужда от помощ,то е повече от ясно,за съжаление майката не по-малко от дъщеря си.Първата стъпка е майката да се научи да комуникира с дъщеря си,а не да си заравя главата единствено в собствените си проблеми.
Дано се намери квалифицирана помощ и за двете и най-вече да е успешна!

Стана ми жал за момичето...
Искрено ти съчувствам,дано ситуацията има благоприятен изход и за теб!

# 40
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Не зная какво точно да те посъветвам, но зная какво лично аз бих направила в случая, макар, че се моля да няма такъв. Колкото и чудно да звучи - няма да прекъсна приятелството си с майката. Лошо е, че нещата са задълбали и са стигнали толкова далеч, но ще се опитам да и помогна по всички възможни начини.Ще говоря и с двете поотделно. След това ще ги събера и пак ще говорим. Ако трябва заедно ще отидем на психолог. Не мисля, че да избягаш от едно приятелство в такъв момент е най-доброто решение...

# 41
  • Букурещ
  • Мнения: 7 839
Изчетох на един дъх дългия разказ от първия пост! Само мога да се прекланям пред фантазията на авторката! Достойна история за Пулицър!!! Joy Joy Joy Само на едно местенце малко издиша - можеш на финала като за черешка на тортата да сложиш, че и майката на момичето е била замесена, а ти през цялото време не си знаела и си се оплаквала, а всъщност майката е била в основата. Помисли над този вариант за завършване на романа, иначе сюжетът е перфектен, добра си, признавам те  Peace

# 42
  • Мнения: 2 154
Карма,много отдавна приятелство тук няма.
Още при първия сигнал,майката не е реагирала адекватно - що за приятелство е това?Разговори,приказки ....

# 43
  • Мнения: 2 149
Liorena, явно съм или много тъпа, че е мога да те разбера, или съм много тъпа, че съм допуснала всичко това да ми се случи. Лошото е, че и при двата случая съм явно много тъпа.

Майката не е замесена 100%.

# 44
  • Букурещ
  • Мнения: 7 839

ОК, майката не е замесена - аз само дадох хинт, но и без да е замесена майката е страшно интересно и завладяващо като сюжет  Wink

# 45
  • Мнения: 2 149
ОК, майката не е замесена - аз само дадох хинт, но и без да е замесена майката е страшно интересно и завладяващо като сюжет  Wink
Падам си по писането на стихове. Романи, разкази и т.н. не ми се отдават.

# 46
  • Букурещ
  • Мнения: 7 839
Падам си по писането на стихове. Романи, разкази и т.н. не ми се отдават.

Ако и в стиховете си толкова добра, значи си истински талант! Peace
И как да не ти се отдава - аз ти свалям шапка, съвсем съм сериозна!!!! Peace

# 47
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Карма,много отдавна приятелство тук няма.
Още при първия сигнал,майката не е реагирала адекватно - що за приятелство е това?Разговори,приказки ....

Ами, красива белла може пък и да си права. Може би аз самата съм все още прекалено наивна да вярвам, че някои неща ще се оправят по този начин.

# 48
  • Букурещ
  • Мнения: 7 839
Романи, разкази и т.н. не ми се отдават.

Един съвет, ако позволиш като за финал от мен: хем безпаричието ще свърши, хем няма да се налага да продаваш повече бебешки дрехи, хем няма да се налага да гледаш 3-то дете за смешни пари, хем ще можеш спокойно да върнеш заемите на банката - оттова нещо може да станеш много богата и известна, имаш основната нишка, седни, и без друго ти се отдава с лекота, написвш романа, всяко издателство като топъл хляб ще го грабне, да не говорим, че и филм може да стане спокойно и си решаваш финансовите проблеми завинаги  Peace

# 49
  • София
  • Мнения: 12 375
Liorena Не разбирам какъв е проблема, заради който се заяждаш с авторката. Познаваш я лично? Или нещо друго?

# 50
  • София
  • Мнения: 11 756
Liorena кое те кара да мислиш,че тази история е нереална?

# 51
  • Мнения: 2 149
Ами явно ме познава. Да, продавала съм умалелите дрехи, други съм дарявала, трети подарявала. Да, гледала съм деца, за да не стоя на майчинство от МРЗ.
Между другото никът ми е един и същи навсякъде, всеки може да намери това, което го интересува.
Но не разбирам защо трябва да мисли, че съм финансово затруднена. Да, всеки е така в днешно време малко или много, но има два вида хора - такива, които изкарват парите си честно, и такива които могат да продадат и майка си, за да спечелят. Досега нито съм крала, нито съм продавала приятелите си, нито съм лежала - все съм полагала някакъв труд, за да мога да си плащам сметките.
Заеми към банката може би повечето хора имат, но те са си част от разходите всеки месец на всяко семейство. Слава Богу, плащаме си ги.
Нали не мислите, че ще споделя за някакъв проблем, само за да занимавам пространството, ей така, колкото да си чешам крастата? Shocked
Мога само да уважа мнението на Liorena, защото е нейно  и го дава, но не мога да уважавам хора, които крадат. Малки, възрастни, възпитани, невъзпитани....няма значение кой откъде идва, важното е накъде е тръгнал. Няма прошка за крадеца, за този, които удря, за този, които мами. То възмездие за всеки ще има. Да те изнасят "вътрешни хора" го определям като престъпление не само срещу имуществото, ами и срещу личността ми.



# 52
  • Мнения: 2 154
Чаено момиче,под "вътрешни хора" разбирам членове на семейството.
Няма по-страшно от това предателство.
Може би и тук ще се окаже вярна народната мъдрост "който е посегнал веднъж -
ще го направи пак",но и въпросът за втори шанс и по-точно ,а след него какво?
Много въпроси и мисли около тази случка.
Как реши да процедираш?

# 53
  • Мнения: 2 149
Ами не, нямах предвид семейството под 'вътрешен човек", явно грешка в израза и значението му правя, ням да ми присъдят Пулицър.
Я да видим днес в районното какво ще кажат.
Да, за съжаление се оказва, че вълкът козината си мени, но нрава не. Почнало ли се е , няма да има спиране, но за това съм виновна и аз, не трябваше да има прошка, защото не съм била коректив за поведението й. Че как да осъзнае, че е супер нередно, щом като не си взел крути мерки?
Майка ми казва, че не съм глупава, а доверчива. Може и да има разлика, сега не я окривам.
Не съм реагирала овреме, понеже вратата ни цяла, нямаме влизане с взлом, къде да ти хрумне, че ти обират малко по малко неща? Rolling Eyes То така един приятел започна да си търси едно старо видео преди години, после си търсеше бормашината, после  още нещо и...за съжаление семейството разбира последно, че брата така се е забъркал, че връщане назад няма. Една сутрин се събудиха без кола пред входа - покрила е дълг на 18-годишен, представете си! Младежът сега е в комуна. ooooh!

Не ми се обаждат вече 5 дни, за да ми кажат "Не е детето, признава за това и онова, но не е то за златото ти" , а си мълчат и чакат резултатите от пръстовите отпечатъци. Надяват се, че няма да има такива. Ще видим, може пък да не изолират добри такива, може и да успеят. Но само те си знаят, роднините, как ще спят спокойно, определено мира няма да имат.
Аз крадец в къщата си няма да имам, те ще си го отглеждат.

# 54
  • Мнения: 2 154
Чаено момиче,случват се тези неща и това са част от уроците.
"Няма ненаказано добро"!
Не се измъчвай,не се вини - погледни от хубавата страна - това не е акт
на член от семейството!
И игнорирай това "приятелство",нещата ще си дойдат на място и най-важното -
спокойствие.

# 55
  • Букурещ
  • Мнения: 7 839
''Обичам фантазията си! '' - това са първите думи, написани в блогърския ти профил, Чаено момиче! Много ми хареса това - и по всичко си личи, че е така - наистина я обичаш Simple Smile

Много от стихотворенията ти също много ми харесаха - да знаеш, че наистина в теб има талант - развивай го!!  Peace

# 56
  • Мнения: 2 149
Хехехе, Лиорена, едно е да обичаш да си фантазираш, друго е да обичаш да лъжеш. Едното няма общо с другото  Peace
Вчера се наложи все пак да подам жалба, попаднах на една много спокойна и видимо поне добродушна полицайка. Изслуша ме, като без да се пули предположи, че са ми изчезвали дребни неща, ценни. Кимаше с разбиране. Един вид, ако не всеки ден, то твърде често имат подобни сигнали.
После изчете всичко, което съм написала, каза колкото се може да е по-подробно, за да могат колегите да се ориентират по-добре. И беше категорична, че от ДПС трябва да се намесят. Достатъчно съм изчакала според нея за адекватна реакция в семейството. Писала съм, че и друга жена е идвала , за да гледа децата, т.е. изпях си и майчиното мляко, май имаше такъв израз.
Тази нощ май съм спала добре, не помня да съм се будила и да съм сънувала нещо по случая, май е по-добре съвестта на човек да е чиста, направих каквото смятам, че е редно.

Предполагам, че ако за един страничен наблюдател, който умее да борави само с факти,  "невинен до доказване на противното" е явно, че не може да се прехвърли вината на момичето ей така /то направо ще е грях да обвиниш някой, който е невинен/, поне полицаите ще са именно такива. Ако кажат, че не искат и не е редно да я обвиняват за бижутата, да си взимат отпечатъци. Не е като да са влизали абсолютно непознати индивиди да те обират и да търсят игла в купа сено. Ако искат, не знам колко ще са отговорни, но се надявам да са такива.

# 57
  • Пловдив
  • Мнения: 1 594
Спокойно, постъпила си правилно  Peace

Общи условия

Активация на акаунт