Синът ми иска пари от съучениците си - как да постъпя?

  • 7 814
  • 160
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 62 595
според мен връщането на парите лично не е нищо лошо, дори е положително! Така детето си оправя сметките и потвърждава поговорката "чисти сметки - добри приятели".

# 16
  • Мнения: 275
Andariel сигурно си права, че е хубаво той самият да върне парите, но аз си мислех, че може детето да се почувства засрамено пред другарчетата от класа. На тази възраст съучениците може да са много жестоки дори и към най- елементарните случки.
Не се знае дали момчето не си е купувало пица, защото и другите ядат пица, а не ходят за стол.

# 17
  • София
  • Мнения: 62 595
мисля, че по08скоро биха реагирали гадно, ако майката започне да връща парите на другите родители. По-добре е детето да върне парите лично на тези деца, от които е взел.

# 18
  • Мнения: 512
Така се ражда истината - в спора. Благодаря ви за отделеното време, много ми помагате!

Да, аз съм наистина много взискателен родител, кипвам и по най-малък  повод, ясни са ми причините детето да не е сопделило с нас... Но все пак това е първото ми дете, на него се уча, както се казва, явно често греша  Blush.

Затова тази вечер разиграхме сценката с доброто и лошото ченге - баща му си поговори с него, уж тайно от мен, без да се карат и да се наказват, като добри приятелчета. Той е споменал за взетите пари и детето само е предложило да ги върне на другото детенце. Засега разчитаме, че казва истината и че не дължи пари и на други деца.

Отделно от това аз ходих до училището и разказах всичко на госпожата им - помолих я да
внимава и ако види някаква размяна на пари, веднага да ни се обади. Разчитам и на нея, тя обеща, че в часа на класа може да поговорят за парите, за какво се ползавт, как се заемат и връщат - по принцип да засегнат въпроса.

А Никола ще върне паричките от касичката си, все пак харчът си е негов.

Колкото до пиците (и аз ги обичам  Blush), решихме да спрем временно ходенето на стол и да му даваме пари да си купува обяд по свое усмотрение - той с грейнало лице ни разказа, че имало и хот-дог и че с него щял да си редува пицата  Sick.
Ако и след това искането на пари продължи вече официално ще приема, че имаме много сериозен проблем...

# 19
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Колкото и неприятно да е за детето веднага бих поговорила най-напред с него насаме. Да видя от какво има нужда за да взема тези пари. А когато това се изясни... ами ще му давам толкова, колкото да му стигат и разбира се ще го накарам да върне взетите пари...

# 20
  • Мнения: 371
Трябва да поговориш с детето, да му обясниш, че трябва да разполага само със своите пари. Освен това е добре да разбереш за какво точно ги харчи. 50 стотинки са твърде малко, та дори и за дете в първи клас. В днешно време едно малко сокче струва повече, а като се замисля какви други глупости си купуват децата....

# 21
  • Мнения: 22 437
Нямам дете в първи клас, но....се занимавам с учители в начална степен и съответно се засяга въпроса и за парите.
Задължително е добре да обясните на детето си от къде идват парите, как се изкарват, за какво се харчат и т.н. Също за размяната, взимането на заем и др. подобни.
Защо очаквате от едно дете, на което не е обърнато внимаине на тези неща да знае всичко и да знае как да постъпи? Обяснявали ли сте му подобни неща, говорили ли сте за парите, желанията, как се задоволяват?
Не съдете детето, което самите вие не сте подготвили.
Нормално е, попадайки сред други деца, съученици, които си купуват о пределени неща и то да поиска да си купи. А с тези 50ст няма как да стане естествено. Детето е намерило начин да осигури това, което желае. Но без да знае, че това донякъде е проблем.
Така че съвета ми е първо хубаво да си поговорите за тези неща, и после да му увеличите джобните пари.

# 22
  • Мнения: 85
Вие най-добре си познавате детето. Лошото е, че още в първи клас ви лъже. Предполагам, че го прави от страх. Защо само баща му, е говорил с него?
Всички допускаме грешки. Но поставете се на мястото,на сина си, той не е читанка, че на него да се учите.

# 23
  • Мнения: 8 999
От първи клас децата ми имат по два лева на ден джобни плюс сандвичи, сок и вода в раниците. Говорили сме надълго и нашироко как човек може да придобие нещо, за което няма пари в момента - отлага покупката и спестява. Започнаха да си правят сметка дали да харчат всичко или да трупат за нещо по-съществено. Сетиха се, че ако ходят на лавката през ден, ще имат по 4 лв. за лакомства. Но моите разполагат с пари от много малки. И от много малки са запознати със семейния бюджет, начина, по който се разпределя, размера на заплатите ни и т.н.
В случая смятам, че е добре да му увеличите джобните - 50 ст. за какво ли може да му стигнат?! Преди да се спрете на тази сума, освен онзи уникален "пътеводител за родители", разгледахте ли цените в училищната лавка? В нашата например една малка мин. вода струва 80 ст., ако детето ми е жадно, ще трябва да пие вода от чешмата в тоалетната, ако няма достатъчно пари, за да си купи.

Последна редакция: пт, 12 ное 2010, 08:58 от baibibi

# 24
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Трябва да поговориш с детето, да му обясниш, че трябва да разполага само със своите пари. Освен това е добре да разбереш за какво точно ги харчи. 50 стотинки са твърде малко, та дори и за дете в първи клас. В днешно време едно малко сокче струва повече, а като се замисля какви други глупости си купуват децата....

Първата мисъл и на мен ми беше тази, че какаво са 50 стотинки на днешно време? Но пък авторката пише, че детето се храни в стол, прави му сандвичи. Това донякъде обяснява нещата, но само донякъде, защото децата наистина гледат едно от друго и купуват какво ли не. На това дете също му се иска да има тези...нещица, така както ги имат и другите. Не му достигат парите и може би затова иска. Това разбира се само предположения. Само детето може да каже цялата истина...

# 25
  • Мнения: 54
Според мен 50 ст. са напълно достатъчни за първокласник при положение че има закуска. Ако е по ящно детето можеш да му слагаш и допълнителен сандвич и плод.

Явно на детето не му се яде сандвич а пица.Вместо да се занимавате да правите  сандвичи,все пак и те  струват нещо,давайте му повече пари да си купува това,което му се яде!
Поинтересувайте се съучениците му по колко джобни получават!

# 26
  • Мнения: 2 134
И все пак на училище не се ходи само за да се яде!
Не може родителите да са подготвени за всички ситуации,важното е адекватно да се реагира.Колкото до сумата - това е разтегливо понятие,може да варира от...до,зависи от много фактори.По-добре пари за пица,вместо да гладува с
храната в стола.Детето за първи път пазарува само и стъпка по стъпка ще се научи
за стойността на парите.Не може да се изисква от едно човече в първи клас да постъпва като разумна домакиня.

# 27
  • Мнения: 1 072
Моят син има още време до първи клас, но темата е актуална и за мен. Макар, че е на 5, от сега го учим за парите - от къде идват и как се харчат... Когато помага на баща си, му се дава надница (примерно 2 лева), а после му обяснявам какво може да си купи с тях. В магазина разглеждаме цените и обсъждаме покупките. Помага и за смятането Wink
Моето скромно мнение е, че трябва да се дават повече пари на детето, а то да има стимул да ги спестява в касичката си (всъщност, как по друг начин се пълнят тези касички newsm78). Сериозният разговор (и не веднъж) би помогнал ако засяга и теми като: дали той да даде пари на заем и какво да прави ако не му ги върнат, какво да направи ако някое по-голямо дете му вземе парите (това често се случва, а децата се страхуват да кажат на родителите си), какво да направи ако види просяк и т.н.. Просто превантивни разговори, за да знае детето какво може да се случи и да има някаква идея за реакциите в случая (не че трябва да му се налага модел на поведение..)

# 28
  • Мнения: 411
Този проблем е почти при всички деца в първи клас. Не се паникъосвай. И мойта взимаше всеки ден назаем от другите деца като почна училище. После ми казваше - дай ми и ... ст. които трябва да върна, докато не я научих да връща от дневните си за другия ден и с останалите  си купува глупостите в лъскава опаковка- чипс.... и др. След години сама направи коментр, че в първи клас си е купувала много глупости.

Но 50ст. са крайно малко- какво може да си купи детето. Чипс- НЕ, сандвич- НЕ, сок -НЕ. Всичко е около лев. Така че и вие май сте го принудили да взима назаем. Другото дете едва ли получава по 50ст.- та да може и да дава заем.

В първи клас децата се учат да боравят с пари. После към 5-6 колкото и да е странно започват да са по-пестеливи.

Не правете драми, а сменете модела. Разбира се детето трябва да върне парите, които е взело- ЛИЧНО. Да знае, че в живота нищо не се взима просто така- заемите се връщат.

Аз бих постъпила така. От другата седмица получаваш левче на ден. НО ако надвишиш тази сума и вземеш заем, на другия ден го връщаш, ако не достига от касичката. Това са правилата!!!

Последна редакция: пт, 12 ное 2010, 11:40 от kessy

# 29
  • Мнения: 1 817
И все пак на училище не се ходи само за да се яде!Не може родителите да са подготвени за всички ситуации,важното е адекватно да се реагира.Колкото до сумата - това е разтегливо понятие,може да варира от...до,зависи от много фактори.........
По моите скромни наблюдения доста деца ходят повечето заради това. То не са пици, дюнери, чипсове, снаксове, и т.н. Наистина потребителско общество.  Sick
И ето за какво си дават парите.
А има и много "добре" ориентирани деца, дори в 1 клас как да си набавят средства. Големият ми син така го манипулираше едно дете от неговия клас . Казваше му, че ако не му даде рестото си - няма да му бъде приятел.  Rolling Eyes А нашето глупаче дава ли, дава. Съвсем случайно разбрахме.  

Разбира се, че родителите не могат да предвидят всички ситуации и да 'въведат децата си. А аз отчитам като наша /родителска/ грешката, че детето ни е толкова ....наивно. Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт