Защо тийнейджърите проявяват насилие?

  • 5 739
  • 126
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 2 484
Днес по порограма "Хр. Ботев" имаше предаване за агресивността на юношите. В него участва училищната психоложка Елена Александрова.
Ето какво е казала тя в предишни предавания:

http://bnr.bg/sites/radiobulgaria/Lifestyle/Life/Pages/U4ilishtni_psiholosi.aspx

Това, което говори днес беше подобно.

Спомена, че трябва да има у-ще за родители.

# 106
  • Мнения: 41
Защото са логично отражение на действителността.Ако се промени системата - те също.

# 107
  • Мнения: 2 885
Цитат
По собствено желание нерядко за съвет към училищния психолог се обръщат и самите ученици. Доста въпроси имат и когато започне пубертета. Елена Александрова добавя още за причините, поради които у децата може да възникне агресивно поведение.

“Нещо много важно, казва тя, е несъответствието между психичното развитие на децата и учебния материал, който им се поднася. Учебниците са написани на много висок стил и ако децата не разбират нещо, спират да учат. Мотивацията за учене приключва или пък го наизустяват. Така идва умората и неразбирането. Второто са неясните правила за живота. Те не знаят какво да очакват, явяват се и повишените родителски изисквания. Родителите пък не винаги знаят какво се случва в училище. Неясни са правилата от една страна в семейството, от друга страна в училището. И се получава различие в правилата на двете институции, няма съгласуваност в работата с децата.”

# 108
  • Мнения: 12 676
немирница , къде живееш?

# 109
  • Мнения: 2 885
Това какво значение има? Хъм....местоживеенето де.

# 110
  • Мнения: 12 676
Това какво значение има? Хъм....местоживеенето де.

Не особено, светът е един и същ, но ти говориш за някакви особени неща - училище + църква, държава, подчинена на църква. Затова се учудих.

# 111
  • Мнения: 2 885
Трещерица, в Ирландия.

"Религиозното образование в европейската училищна система днес" от Валентин Кожухаров. Има я Google books.

Последна редакция: пн, 31 яну 2011, 19:13 от немирница

# 112
  • Мнения: 1 788
В Ирландия също имат доста проблеми, не е чак толкова идеално.
Голяма част от хората водят децата си заедно с тях по кръчмите изключително често, което според други не е много възпитателно.
Отделно, много хора споделят, че училищата (дори и учителите) и при тях не са това, което са били - доста по-освободена програма и т.н. да не споменавам и факта, че традициите им относно gaelic-а също вече са отхвърляни от доста млади хора...
И като цяло, ирландците страдат от мързела си и затова процентът на работливите емигранти китайци при тях, които купуват домовете си, имат стабилни спестявания и работят по много, непрекъснато нараства.

# 113
  • Мнения: X
В Ирландия също имат доста проблеми, не е чак толкова идеално.
Хич даже не е идеално. Специално в религиозните училища: http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=2169651

# 114
  • Мнения: 2 885
Не измествайте темата. За нас е идеално. В челните редици по стандарт в света. Около 50 са училищата по системата Educate together от средата на 70-те г на миналият век за цялата страна. Държа децатa ни да учат в католическо училище. Въобще не може да се сравнява с условията в БГ. И за българите в световните новини дават циганите от Столипиново, но истината е друга.
Сякаш в София не се водят децата по кръчмите, айде моля. Тук си има достъпна услуга за гледане почасово. Не съм видяла дете по заведение след 20 ч.

Последна редакция: пн, 31 яну 2011, 21:02 от немирница

# 115
  • Мнения: 1 788
Идеално е, разбира се, сравнено с БГ.
Възпитанието на децата, сравнено с нашето, също е на светлинни години. Най-лошото нещо, което може да ти направи футболна агитка в метрото, е да започне да ти се подиграва и закача за нещо...
Сравнени с нашите футболни агитки, са си направо цвете. Но попитайте ирландците, за тях това е върхът на нахалството и наглостта Simple Smile
Така че реално аршините са доста различни.
Но относно стандарта на Ирландия, обаче, добре, че е Англия...
Както и да е, де...

# 116
  • Мнения: 2 885
Мен не ме интересува кое как е, важно е децата да се чувстват добре и да нямат сблъсък с агресивните си приятелчета от ДГ в София. Нагледах се на какви ли не изпълнения за 2 г. В яслата бе къде-къде по-добре. След това бяхме хапани, драни, скубани и бити. Момичетата бяха много по-агресивни от момчетата.
Включих се в темата, защото vl спомена религия. Тепърва като атеист имам сблъсък с религиозното образование.
Ако бяхте прегледали книжката в Гугъл, там се прави преглед на религиозното образование в 33 европейски страни. В 6 от тях /Австрия, Гърция, Ирландия, Северна Ирландия, Кипър, Румъния и Сан Марино/ се изучава религия задължително без право на избор на алтернативен предмет. В други 8 страни пак е задължително, но има алтернатива Етика, Нравственост или Гражданско образование - Белгия, Германия, Литва, Полша, Словакия, Сърбия, Финландия и Черна гора. В други 6 страни се изучава като незадължителен предмет без алтернатива - Грузия, Естония, Италия, Русия, Словения, Унгария. Незадължителен с алтернатива Етика - Чехия и Испания. В страните Холандия, Исландия, Швейцария /според кантона/, Латвия е различно задължително или незадължително според определени специфики. Не се изучава религия в училищата във Франция, Беларус и Украйна и в някой части на Руската Федерация.
България не е вкл. в изследването.
Това само за справка един вид.
Дали има отношение към агресивното поведение на децата не зная, но се интересувам в БГ има ли предмет Етика, Семейни ценности /в книжките на Моливко има тук там наченки/ , Нравственост и пр. Помня в среден курс имахме Философия, материалът бе поднесен безинтересно. Сега как е?

# 117
  • Мнения: 1 788
Да, виж за етиката, нравственост, семейни ценности, за тези неща съм напълно съгласна, че биха били само в плюс на подрастващите. Знам от баба ми, че са имали етика в училище, но това е било доста отдавна. В момента такива предмети няма. То май вече няма и трудово обучение, пък какво остава за етика... Не знам часове по музика дали все още имат... Това поне се чуваше по мое време. Сега някой, който има ученици вкъщи, нека сподели.
Лично аз приемам и религиозното обучение и смятам, че по никакъв начин не би могло да навреди.
Честно казано, не знам дали причината да са агресивни се корени в липсата на тези предмети, но знам, че ако ги имаше, то със сигурност децата щяха да гледат на заобикалящия ги свят с по-други очи.

# 118
  • Мнения: 2 176
Включих се в темата, защото vl спомена религия. Тепърва като атеист имам сблъсък с религиозното образование.
Огромна промяна в ценностната система има у нас, и според мен проблемът идва именно от там. Изучаването на религия в училищата едва ли би успяло да промени коренно ситуацията в този момент. Учебната ни система е пълна дупка.., а резултатът е, че децата нямат респект към учителите, а пък те самите далеч не дават всичко от себе си (има и изключения разбира се). В семействата се мисли и се говори първо за пари, коли и вещи, а отношението към емоционалните проблеми на децата е пренебрежително. Както е написала психоложката, повечето родители гледат децата да са нахранени и обути, да им се купят скъпи играчки като телефони, лаптопи и пр., а не от какво се вълнуват и как постъпват в ежедневието си. Нито в училище, нито в къщи се отдава нужното за тяхното етично и морално съзряване. Какви ли ще станат като възрастни..??  Confused

# 119
  • Мнения: 0
Аз си мисля че проявата на насилие и агресията при тинейджърите е в резултат на несигурност, комплекси и безсилие в самите тях. В неточна преценка за тях и света който ги заобикаля. Страх от това че порастват и няма  да  могат да се справят с изграждането на собствената им личност.Тепърват опознават себе си и истинския живот. За мен тези които са склонни да проявят насилие са слабите. Безсилни да намерят мирно и интелигентно решение на проблема си.

Общи условия

Активация на акаунт