Защо тийнейджърите проявяват насилие?

  • 5 719
  • 126
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 480
Защо тийнейджърите проявяват насилие?
Автор: РИОКОЗ
 
"Насилие е всяко действие, което наранява хора или поврежда имущество. Повечето от проявите на насилие са престъпления, които законът наказва.

 

Причините, поради които тийнейджърите проявяват насилие, са различни.

На преден план излизат емоционалните проблеми, особено със започването на пубертета, когато за всяко нещо подрастващите реагират бурно, гневно и агресивно. Смята се, че агресията е биологично заложена у човека, като средство за извоюване на място в живота. В основата и обаче се открива неумение и липса на опит у хората да реагират по друг начин.

От друга страна агресията е израз на слабост - тя компенсира някои дефицити при тийнейджърите, като например нерешени проблеми, различни комплекси или чувство на страх.

Друга причина за проява на насилие е желанието за подражание. Тийнейджърите обичат да бъдат в света на фантазиите и забавленията. Те се възхищават на известни личности в шоу бизнеса, музиканти, спортисти, филмови супергерои и се стремят да приличат на своя идол. Без да си дават сметка, че техният кумир не винаги постъпва правилно.

Стремежът към извършване на забранени неща също може да доведе до насилие. Обикновено се започва с дребни нарушения и ако те не бъдат разкрити, се действа по-дръзко. Това за много тийнейджъри е предизвикателство, което ги прави “герои” както в собствените им очи, така и в очите на другите.

Насилие се поражда и от извършено преди това насилие - когато тийнейджърът е бил жертва. Един вид отмъщение, да не остане “длъжен” на насилника. А всъщност старият закон “око за око, зъб за зъб” не решава проблема, а само го влошава. В повечето случаи се въвличат и други хора, които могат също да пострадат.

Насилието може да се превърне в стил на живот. В много семейства родителите проявяват редовно насилие над децата си или помежду си - реагират с буйства, взаимни оскърбления, побои. Това поведение на родителите често се превръща в модел на поведение за децата, става норма в общуването.
Има редица научни изследвания, според които проявяващите насилие и агресия деца, произхождат от подобни семейства.

Причина за насилие може да бъде скуката и отегчението при тийнейджърите. Често именно в пубертета се променят интересите или те просто изчезват. И за да се разнообразят депресираните или апатични напръв поглед момичета и момчета са склонни да прибягват до различни форми на насилие. Често казват, че всичко е започнало на шега.

Употребата на алкохол и наркотици от тийнейджърите променят техния начин на мислене, чувствителността и поведението. Някои от тях стават агресивни и опасни след употреба дори на малки количества. А всекидневното им приемане може да се превърне в навик, наречен пристрастяване. От своя страна невъзможността да бъдат закупени в даден момент също може да стане причина за нарушаване на законите и насилие. Не са редки и случаите на сексуална злоупотреба именно след приемане на алкохол и наркотици."-цитат


Вероятно сте видяли тази статия. Тя в момента е публикувана във форума. Според мен казаното в нея е съвсем точно и изчерпателно. Но предполагам, че доста родители не се замислят достатъчно дълбоко върху този проблем и причините за него. Ако желаете, коментирайте написаното, добавете нещо, задайте въпроси.


# 1
  • Мнения: 200
Защо тийнейджърите проявяват насилие ли?  Ами защото са безконтролни....ако всеки си гледа и възпитава децата,както ние едно време сме били възпитавани,нещата нямаше да излязат от контрол.  Защото сега ако видиш някое дете да пуши и пие до твоята маса в кръчмата или в кафето,ще си кажеш "Какво ме интересува,това не е моето дете"  Да,това безразличие ни вкара в това блато.  Но никой не съзнава,че всъщност "това дете" ще срещне твоето утре и ще правят същите тези неща,пред очите на накой друг,който пак ще си каже познатите фрази "Това не е моето дете...."     Напоследък,покрай тази "свободия",която настана,всеки взе да си мисли,че детето му е най-невинното и едва ли не се стига до саморазправа,ако учител си позволи само да смъмри "невинното ангелче" .   Самосъзнанието ни се изроди....  Сещате ли се за учителката,която уволниха,защото шляпнала ученик в час,който я напсувал.  И "загрижените" му родите,веднага  се застъпват за пикльото,че той е най-невинния.   Едно време да псуваш учителката ли....оооо,груба грешка от твоя страна....  Нека не само да го шляпнат,ами и хубаво да го напердашат моят ако направи това.   Но не в това е проблема. Трябва всички деца да се възпитават така,а не само аз на моето да му набивам в главата за ценностите ни,а трябва всички ние да изповядваме тези ценности.   Малко разпалено стана,но съм ужасно озлобена към обществото,което нищо не прави,към родителите,които дават крила на децата си и въобще не се замислят дали случайно тяхното дете не е виновно,а веднага нападат отсрещния.....  Яд ме е,че детето ми ще живее в тая пумия на улицата,защото каквото и да му говоря,както и да го възпитавам...сама птичка пролет не прави....жалко е,че не мога да го изведа от тази страна,където освен че държавата ни нищо не прави,ами и хората само се оправдават с нея,вместо да помислят с какво те биха били полезни за развитието на децата ни в правилна посока....

Последна редакция: чт, 27 яну 2011, 17:08 от milisa

# 2
  • Мнения: 1 217
Според мен и заобикалящата ги извънсемейна среда провокира агресия в децата. На всеки втори се е случвало да се сблъска с дрогирани криминогени, за които е достатъчно да ги погледнеш за да налетят на бой и да изкривят злобилските си, плъхоподобни мутри в заканителни гримаси. Когато най-после приемат закон, задължаващ всеки умопомрачен дрОгар нарушаващ обществения ред да ремонтира и строи всички държавни ( и не само ) сгради нещата ще се оправят.

# 3
  • София, откъм тъмната страна
  • Мнения: 246
Позовавайки се на една друга тема, проявяват насилие, защото като малки са гледали анимационни филми, пълни с насилие и скрити послания. И явно в пубертета подсъзнанието им узрява и се отприщва неосъзнатия и таения до тогава гняв....

# 4
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Всеки тийн проявява агресия. Никой не може да ме убеди,че старото поколение,не е било такова,заради сакралната ценностна система. Да,агресията не е била толкова силно изразена,но това не означава,че е липсвала. Много фактори са "виновни",за да е толкова агресивно младото поколение и те не се изчерпват с родителите.

# 5
  • Мнения: 1 788
Е, как няма да проявява агресия като възпитанието им е под всякаква критика от самото им раждане.
Ти го гледаш, че се налага, чупи, тръшка се, а майка му стои от страни, радва му се и мило нарежда: "М'чи к'о да го праиш, такова буйно си е, характер!".
Характер, ама друг път! Лигавиш го, позволяваш му всичко, пък после се чудиш що било такова.
Имам такава съседка с дете тийнейджърка. По цял ден се шляе, не чете, после майка й ходи да се кара с учителките, че били тъпи и й пишели двойки. А ненагледното стои пред огледалото цял ден, иска само маркови парцалки и чати във флиртче!
Напълно съм съгласна с мнението на milisa

П.П. Старото поколение тийнове въобще пък не е било такова... Агресията, която са проявявали едно време масово е била да свирят на китари, да носят дълги коси, скъсани дънки и т.н. А още по-назад - да идат в нечия градина и да си откраднат ябълка, праскова, да поканят някоя мацка на среща и т.н. Времената се менят, но такова чудо, каквото е в момента, никога не е имало. Вие си приказвайте каквото искате...

П.П.П. По мое време, което не беше чак толкова отдавна - някъде около '96 точно в детските дискотеки ставаха такива мелета. Предпочитах да излизам нощно време, барабар с все мутри и пищаци в заведенията, отколкото в 20 вечерта да се върна с натрошен нос. Мое мнение е, че точно в тези години нещата излязоха извън контрол и от тогава насам, става по-зле...

Последна редакция: чт, 27 яну 2011, 17:10 от Servalan

# 6
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Проявяват насилие, защото знаят, че ще им се размине.
Ако за убийство на 15-годишно бременно момиче ще те наградят с 5 годинки на топло(справка - новините от преди 2-3 дни), защо пък да не се пробваш каква е тръпката да си двоен убиец?

Ти го гледаш, че се налага, чупи, тръшка се, а майка му стои от страни, радва му се и мило нарежда: "М'чи к'о да го праиш, такова буйно си е, характер!".
А особено сладичко е когато започне да ти се тръшка майката, защото нейното "съкровище" не получава полагащите му се кралски почести. Mr. Green
Направо си задавам въпроса дали не трябва да въведат и лиценз за родители.  Naughty

# 7
  • София
  • Мнения: 15 469
Всеки тийн проявява агресия. Никой не може да ме убеди,че старото поколение,не е било такова
Аз пък питах майка ми и тя каза,че изобщо не е усетила нищо от пубертета  ни, на мен и сестра ми! И мойте деца бяха горе-долу кротки. Е, имаше бягства от училище, големи телефонни сметки,малко опъване и инатене, но толкова злоба и агресия нямаше!

Проявяват насилие, защото знаят, че ще им се размине.

  Точно!

# 8
  • София
  • Мнения: 62 595
щото са тийнове! от хормоните - момчетата си търсят белята заради тестостерона, правят банди, зулуми. Едно време са участвали в хайдушки дружини и са ходели на война. Сега за щастие, не ходят на война, дори няма казарма и те съвсем пощръкляват. Момчетата много приличат на младите слонове и други бозайници, които биват изгонвани от стадото при първите признаци на пубертета, живеят на групи от млади самци, докато им уврат хормоните и предявят претенции към женските. А на момичета им избиват чивиите пак от хормоните да се перчат пред младите мъжки за внимание, и покрай това си издират очите от ревност и злоба една към друга. Абе, ман, маани, пубертетът не си е работа!

# 9
  • Мнения: 17 407
Баси пубертета, те не излизат от него. Дори и родителите са безпомощни пред бушуващите хормони, а? Simple Smile

# 10
  • Мнения: 1 788
Какъв пубертет, бре? Само оправдания!
Докато е малко и се тръшка - характер, като стане по-голямо - пубертет, като стане голямо - вече е късно!
Не става така, става с възпитание, а не само с хвалби и лигавене!

# 11
  • София
  • Мнения: 62 595
вярно е баси пубертета! при толкова много инфантилни родители, тийновете съвсем откачат! Ние просто не смеехме да си проявяваме пубертета, защото здраво биеха през ръцете по пионерски и комсомолски. А по-назад във времето момичетата в пубертета са ги женели, а момчетата са чиракували и са ги юркали от тъмно до тъмно. И много бой са яли.

# 12
  • София
  • Мнения: 2 623
Не знам за вас, но аз се плаша, какво ни чака
след десетина години  ooooh!
На моменти дори си мисля, че са неуправляеми.

# 13
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Не знам за вас, но аз се плаша, какво ни чака
след десетина години  ooooh!
На моменти дори си мисля, че са неуправляеми.
Голяма оптимистка си Wink Чак след десетина години...

И са неуправляеми не само на моменти Flutter

# 14
  • Мнения: 613
вярно е баси пубертета! при толкова много инфантилни родители, тийновете съвсем откачат!

Я, колко точно.

# 15
  • София
  • Мнения: 62 595
почти цялото население нашенско. Хората масово се държат като деца в сладкарница, самите те не могат да се контролират, а какво остава да са опора за децата си!

# 16
  • Мнения: 326
 Отчасти проявяват агресия,за да привлекат внимание. Когато родителите не се занимават с децата си,те подсъзнателно чувстват липсата на внимание и също така подсъзнателно намират начини да го привлекат. Агресията е един много успешен начин за това.

# 17
  • Мнения: 1 788
Ако родителите се вглеждаха в начина на възпитание (обясняваха повече и от по-рано кое/как/защо), който прилагат повече и обръщаха основно внимание на тези неща, а не на "как да купим на детето маркови маратонки за Коледа", "как да купим най-скъпия телефон за чадото" и т.н., то тогава и пубертетите щяха да минават малко по-различно. А именно, поне децата щяха да имат малко повече доверие на родителите си и не на последно място - уважение...
Защото, честно, хич не ми пука, ако нечие разлигавено синче троши прозорци и чаши вкъщи, но ще ми пука, ако същото това мамино синче или дъщеричка, претрепе в гнева си моето или съседското дете, само защото имало по-хубави маратонки, било по-хубаво, било по-умно или безброй такива нелепи обяснения...
И сега, ако кажете, че и това е простено, щото било от пубертета...

П.П. дадох го и в друга тема:
http://www.facebook.com/album.php?aid=10844&id=108482009173242
За мен това не са деца, а чисти изроди! Но за това са виновни и милите им родители, а не пубертетът!

# 18
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Servalan, това с котето ме разплака. Как може да има такива изроди, наистина?! И те са нечии деца, мамка му... /извинете/.
Как може индивид с нормален мозък да направи подобно нещо? Малко им е било да го запалят, а те допълнително са му сложили и пластмаса, за да се мъчи повече.
Нямам деца, не искам и да имам.

# 19
  • Мнения: 1 788
Аз също останах меко казано потресена след като прочетох историята на котето...
Що за болен мозък може да имаш, че да си и толкова "изобретателен" и да сложиш горяща пластмаса отгоре?!
Що за садизъм е това?!
Затова исках да я споделя и тук. За някои неща и действия няма оправдания.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Кое те прави такъв? Кое те кара умишлено и целенасочено да причиняваш болка на безпомощно същество? Това е извратено в крайна сметка. И не се знае какви последствия ще има във вече "зрелия" физически индивид.
Малките изродчета сигурно дори не са били порицани, а е трябвало най-малкото да бъдат картотекирани.

# 21
  • Мнения: 1 788
Не знам, темата е необятна и може да се говори с часове, но според мен всичко започва и е свързано със семейството и семейната среда. Особено, когато става дума за агресия.
Какво значи "околната среда вреди"? Тя може да навреди до толкова, че да накара тийнейджър да пропуши, да пие, да си боядиса косата зелена, да си продупчи веждите и т.н.
Но когато става дума за насилие, как така те променя средата, ако в семейството са те научили, че не е редно да нараняваш/измъчваш физически някого друг?
Като малка имах позната, която беше доста агресивна, опитвала се е да "увлича" и други да й ходят по акъла, но мен не можеше да привлече към тези неща, защото първата мисъл ми е била - "ами него ще го боли, не е редно, то/тя ще се мъчи, ще плаче". Чисто и просто ми е било мъчно за тероризирания, защото това ми е било обяснявано у дома.
Никой не може да ме убеди, че удоволствието от агресията, от болката в очите на измъчвания е просто плод на буен пубертет! За мен това е плод на болен и увреден мозък!

# 22
  • София
  • Мнения: 62 595
е, тук дори психиатрите, психолозите, социолозите и всякакви изучители на човешката природа и социума са  с противоречиви теории!  Някои казват, че е заучен модел, други казват, че е заради възможно увреждане на мозъка (примерът с един френски работник в желензинице, в чиято глава се забил метален кол; човекът оживял, но станал много агресивен, а  преди това бил кротък човек), трети че е генетично...  Кой знае? Може и да е отт всичките химии, с които се тъпчат!

# 23
  • Мнения: 1 749
Не е  свързано само със семейната среда. Има нещо, което е заложено от рождението.

# 24
  • Мнения: 1 753
Кое те прави такъв? Кое те кара умишлено и целенасочено да причиняваш болка на безпомощно същество? Това е извратено в крайна сметка. И не се знае какви последствия ще има във вече "зрелия" физически индивид.
Малките изродчета сигурно дори не са били порицани, а е трябвало най-малкото да бъдат картотекирани.
В съседна тема една  майка казва,че щом и пречат бездомните кучета,значи трябва да бъдат избити.Едно дете, ако от малко слуша това дали няма да си мисли-бездомно е,мога да го убия.

# 25
  • Мнения: 136
Преди 2-3 години имаше една тема " За страшна агресия у деца " , където авторката пишеше за проява на отвратителен садизъм от подрастващи към кучета ! Тя просто биеше тревога , че ако не се вземат мерки за превъзпитание на такова отношение , ще дойде време на ето такива теми като днешната ! Дете заколило майка си , убило братчето си , или съученика си ! Тогава една Бабилия каза " Нее , такова нещо няма ! Аз не съм виждала ! "
 Интересно къде се спотайва сега Бабилия ,...ами сигурно не е чула ...

# 26
  • Мнения: 46 526
Не знам защо, но е било факт винаги ...

Защо тийнейджърите проявяват насилие ли?  ...

Не съм съгласна. Родителите на тези деца са възпитавани именно едно време, явно не сме получили достатъчно добър пример, за да се справим.
И липсата на свободни медии преди 1989 г. не трябва да те оставя с впечатление, че тогава не са се случвали подобни неща, Поправителният в Бойчиновци пак си се пукаше по шевовете и бълваше после изпечени престъпници, но тези неща не се говореха, разбираш само, ако ти е станало пред носа.

# 27
  • Мнения: 2 480
Бабилия вчера участваше в някаква тема. Явно, че тази тук не я интересува. С нея имахме твърде дълги спорове в някои други теми. Тя направо ме удари в земята с някои свои виждания. Не можела да съди никого, всеки бил прав за себе си, щом се стреми към пари и благополучие! Оправдаваше тези, които ни заливат с пошлост от телевизията.
Сега по темата. Доста верни неща добавихте. Нямам на какво да възразя. Обаче аз пак ще стигна до изчезналата роля на църквата във възпитанието на цялото общество. Затова се погрижиха още на 9.09.1944г. Повечето от моите учители бяха израстнали и възпитани преди тази дата. Дори се е случвало предишният директор на техникума, който завърших да поздравява колеги-учители, вдигайки бомбето си! Това го разправяше наша учителка. Нас още от малки ученици ни караха да си сваляме шапките при влизане в у-ще и да поздравяваме дежурния учител на входа. Преследваха ни за дъвченето на дъвка и яденето в час(никога не ми се е случвало). Имаше и една хубава показалка от 1-ви до 4-ти клас. Имаше и до стената, ръцете горе, а сега някои модерни психолози казват, че това е унижение за детето. Като че ли тогава училището е имало по-силна възпитателна роля, отколкото сега. Дори преди време някои ме изумиха казвайки, че в у-ще само се учи, а не се възпитава! А ние учихме педагогика на обучението и педагогика на възпитанието по 1семестър в СУ. Тези дни пак имаше някакъв случай на застреляни в американско у-ще. Можем да бъдем в някаква степен доволни, че поне това не се случва в Бг. Май от някакъв филм си спомням следното:"Даскале, на теб го поверявам да направиш от него човек!" Едва ли в наши дни някой родител ще каже такова нещо на учителя. Напротив, учителският авторитет въобще не се пази от родителите. Отдавна с отчуждаването на хората от църквата е изчезнало и "Обичай ближния си!" Сега са на мода лошите момчета и момичета. Добрите не са интересни. Аз смятам, че МАФИЯТА ги поощрява да бъдат такива-лоши, невъзпитани, арогантни, себични, да не уважават възрастните. Някой ще пита какъв е смисълът. Смисълът е в консумацията на цигари, алкохол и наркотици. Там са колосалните печалби! Когато едно дете е тръгнало по лош път, много по-лесно ще посегне към тези "благини". Истина е, че те се нуждаят от модели за подражание. Но е особено важно кои точно ще изберат. Една потребителка скоро написа, че не искала тя да определя тези модели на подражание. Добре, но ако са най-лошите, тогава?
Преди 4г. имаше случай в Милано на срязан език на дете от учителка, заради нещо казано(вероятно неприлично). Доста дискусии за възпитанието се получиха по италианските телевизии. И там говореха същото-че децата са изпуснати. Един възрастен човек казваше, че някога щом дете се оплаче от учителката, веднага започвали шамарите в къщи. Естествено поведението на въпросната учителка не може да бъде оправдано по никой начин. Тя явно не е за тази професия, липсват и елементарни задръжки и самоконтрол. Но и за децата се отнася същото, тоест проблемът е много тежък.  

# 28
  • Мнения: 2 480
Не знам защо, но е било факт винаги ...

Защо тийнейджърите проявяват насилие ли?  ...

Не съм съгласна. Родителите на тези деца са възпитавани именно едно време, явно не сме получили достатъчно добър пример, за да се справим.
И липсата на свободни медии преди 1989 г. не трябва да те оставя с впечатление, че тогава не са се случвали подобни неща, Поправителният в Бойчиновци пак си се пукаше по шевовете и бълваше после изпечени престъпници, но тези неща не се говореха, разбираш само, ако ти е станало пред носа.

Това е истина. Нямаше гласност. Но като че ли тези случаи на агресия бяха по-редки. Почти нямаше наркотици, вярно че създадоха преди доста години клиниката за наркомани, но все пак наркоманиите и пиянството сред учениците не бяха масово явление. Преследваха тези, които пушат дори в парковете през голямото междучасие. А сега пушенето е легално? Какво да кажем на това?
Аз не виждам смисъла новините по телевизията и по радиото да бъдат като полицейска информация-кой кого е изнасилил и убил. Такива новини носят само вреда. Е, ако е някакво масово убийство, няма как да се скрие. Дори през далечната 1974г. не скриха такова, а го казаха в новините-син на някогашен партизанин застрелял дузина студенти в едно общежитие казвайки, че ще си поиграят на филма "Кръстника"! Баща му се застрелял, не могъл да понесе деянието. На някогашните партизани им прибраха оръжието след това масово убийство.  

Последна редакция: пт, 28 яну 2011, 02:33 от vl

# 29
  • Мнения: 2 885
Децата свикнаха, че всичко им е поднесено наготово. Не знаят в какво да вярват и за какво да се борят. Във всяка една държава това се случва. Не е само в БГ.

# 30
  • Мнения: 81
Борят се за място под слънцето. А в борбата винаги има елемент на агресия.
Тук не визирам психично лабилните...

# 31
  • Пловдив
  • Мнения: 23 692
Кое те прави такъв? Кое те кара умишлено и целенасочено да причиняваш болка на безпомощно същество? Това е извратено в крайна сметка. И не се знае какви последствия ще има във вече "зрелия" физически индивид.
Малките изродчета сигурно дори не са били порицани, а е трябвало най-малкото да бъдат картотекирани.
В съседна тема една  майка казва,че щом и пречат бездомните кучета,значи трябва да бъдат избити.Едно дете, ако от малко слуша това дали няма да си мисли-бездомно е,мога да го убия.
И аз искам да бъдат избити, ама хуманно приспани, без да страдат. Въобще не мога да си представя да мъча котка/куче/мишка по такъв начин!

# 32
  • Мнения: 24 467
Липсва адекватен своевременен контрол. Нужната ответна реакция или липсва напълно, или е насочена в погрешна посока, или е приложена с неадекватна сила и вид.
Навикналите на лигоч хлапета често стават недоволни и агресивни тийнове. Просто е- мама и тати не са навред да задоволяват веднага всеки каприз. А се срещат и със себеподобни. Ха сега де, чие желание следва да се осъществи преимуществено?


По мое време агресията не беше само "дълги коси и китари", имаше си я в настоящия й вид доволно. Онези, които не са си седели само вкъщи и не са се движили из живота с капаци на очите- ще си спомнят и помнят. Нямаше информация, което не значи, че не е имало агресия.
Пред очите ми са били момиче големи момчета, понеже "не им било симпатично", например.

# 33
  • Мнения: 420
Вижте ценностите на съвременното общество. И не пожелателните, а реално съществуващите. Важни са, защото те имат голяма роля в изграждането на един млад човек. Какво виждат сега:
     - силният, нахалният, грубиянът, този с някаква протекция е човекът, който в повечето случаи успява да постигне желаното.
     -  красивото момиче с леко съмнително поведение- напреварата да и угодят е явна.
     -  вида, цената, марката на дрехата-  По нея посрещат и свалят шапка.
     -  често е по-важно не какво можеш и знаеш, а кого познаваш.
     -  всичко е позволено, за да достигнеш дадена цел.
     -  липсват ясни правила и последици

# 34
  • Мнения: 599
1-во тръгва от родителите и продължава в училището.
Защото аз може да си възпитавам детето по един начин, но в у-ще вижда съвсем друго.
Година и половина 3-ма вилнееха в класа на сина ми безнаказано и когато тръгна като вирус към останалите, се сетиха, че трябва да се предприеме нещо. Изгониха ги, но късно - вече и другите бяха интересните на деня, и така .....
Става случка - не се наказва този, който я практикува всеки ден ( безнаказано естествено) и се знае за него, но не са го хванали ( а дали са искали???), а наказват случайно посмял да му подражава един единствен път.
Подстрекателят отново остава ненаказан и продължава да въвлича и други със себе си, успявайки да се измъкне всеки път.
Казах им, че не лекуват болестта, а последствията от нея, но си работят по някаква стара система, от която ползата е нулева. Или просто си измиват ръцете по най-лесния начин, а проблемът си остава. До следващият път  Tired
Жалко за децата, наистина.

# 35
  • Мнения: 1 217
Борят се за място под слънцето. А в борбата винаги има елемент на агресия.
Тук не визирам психично лабилните...
За всички има място под слънцето и не е нужно да се избиват хора за да му бъде по-широко на някой умопомрачен агресор. Освен това има и културна борба, тип: " Да погледнем първо себе си преди да " наказваме " околните ", но я владеят само културните хора.
Основната отговорност за агресията при децата е на родителите според мен, особено когато никога не са на едно мнение. Или когато единият се опитва да внуши уважение към околните, а другият се чуди как да му угоди и не пропуска възможността да наругае поне по веднъж учителките му в училище, дето не го учили на нищо, защото някой трябва да свърши и неговата родителска " работа "все пак.

# 36
  • Мнения: 81
Борят се за място под слънцето. А в борбата винаги има елемент на агресия.
Тук не визирам психично лабилните...
За всички има място под слънцето и не е нужно да се избиват хора за да му бъде по-широко на някой умопомрачен агресор. Освен това има и културна борба, тип: " Да погледнем първо себе си преди да " наказваме " околните ", но я владеят само културните хора.
Абсолютно съггласен с теб.
Но законът на джунглата си действа и много смятат, че няма място за всички под слънцето или пък, че клонът се е препълнил...
Отбелязвам мнение с опит да не давам оценка.  Peace

# 37
  • Мнения: 4 806
Винаги съм смятала, че тинейджърите проявяват агресия, защото знаят, че са тинейджъри и
по право им се пада. Когато ние бяхме в тази възраст - ник'ви такива думички нямаше, затова
и никой не си е задавал въпроса, поставен в темата. И ето на, дойде новото време, появиха
се нови понятия, а с тях и нови задължения - "във всеки тийн се крие по един (поне) агресор".

А беше време, когато котките бяха подлагани на изтезания не от тинейджъри, а от саморасляци,
дето обикаляха дворовете и улиците, защото нямаше интернет ... упс, по-точно нямаше ГСМ-та,
с които да се заснеме това любопитно експериментиране и да се турне в ю-тюб (примерно).
А саморасляците бяхме ние - нямаше проблеми да тичаш навън по цял ден, да крадеш от съ-
седните дворове я череши, я сливи. О, богове, това не бе кражба, а лакомия (макар самите
съседи да не бяха съгласни с тази интерпретация) и изобщо ... какви времена бяха. Да, и игрите
бяха съвсем различни (не няк'ви си там, а "стражари и апаши" - едно многоговорящо заглавие,
изпълнение с миролюбивост и благост), а пък самоделните оръжийца са направо смешки на
фона на днешните, дето ги продават по цени, като да са истински. Други времена бяха, каз-
вам ви. А агресията яко се притъпяваше с кадри от Япония - не, не вишневите клонки, а атомни
бомби, със снимки на пораженията ... Както и в часовете по военна подготовка. А който е
ходил на военно, дорде е жив е имунизиран от агресия всякаква - като потичаш по баирите,
постреляш с Калашник, постоИш на пост в майските нощи студени ... всякаква агресия се
лекува завинаги ...

# 38
  • Мнения: 1 217
Според мен децата от малки трябва да се научат, че никой освен тях самите не е отговорен за постъпките им. Сигурно на всеки плиткоумен садист, измъчващ животни и занимаващ се с недостойни постъпки винаги ще е много удобно да каже: " правех го, защото бях сам, защото не ми обръщаха внимание и защото има  и други , които правят така ". Истината е, че семейството и околните не винаги дават добър пример, но всеки сам избира по кой път да тръгне и повечето тинейджъри прекрасно разбират кое е добро и кое - лошо.

# 39
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Аз вече стигнах до извода, че е от простотия. Те са прости, агресивните. Умният, разумният винаги ще намери начин да надделее без да се мори и без мускули. Простият при недостиг на аргументи налита на бой.

# 40
  • Мнения: X
Основната вина за агресивното поведение и на деца,и на тийнове имат родителите.
Като малко детето се тръшка,вика,реве и получава каквото иска.Никой не му противоречи, никой не му обяснява ,че не това е начина.
Ама детето пораства...и продължава да иска да е център на внимание.
Но насреща си вече има не инфантилните си родители,а човек,смятащ ,че е равностоен на него.
И какво се получава?
За да получи каквото иска ,трябва да надделее.
И понеже не става един 12-15 18-годишен да се тръшка на земята, варианта е -агресия.
После ще се ожени,и жена си "ще възпитава" с юмруци...и неговите деца ще станат същите насилници...
У дома винаги се е говорило негативно и осъдително за насилието ,във всякакви форми.
Като бяха малки,не им беше позволено да гледат екшъни и прочие филми с насилие, изнасилвания,бой ...
Е,поне досега,нито един от синовете ми не е участвал в сбиване ,не е предизвиквал такова, не е проявявал насилие към никого.
Надявам се така бъде и занапред.

# 41
  • Мнения: 81
Аз вече стигнах до извода, че е от простотия. Те са прости, агресивните. Умният, разумният винаги ще намери начин да надделее без да се мори и без мускули. Простият при недостиг на аргументи налита на бой.
И е така, и не точно.
Комплексите са причина за страх, а страхът често ражда агресия.
А комплекси се намират и у умните и разумните.

# 42
  • Мнения: 2 480
Това малко не го разбирам. Комплекси на малоценност или на друго?

# 43
  • Мнения: 390
Защото по телевизията постоянно вървят филми с насилие. Игрите им са да убиват виртуално и никой родител не е в състояние да ги опази от това.

# 44
  • Мнения: 1 788
Защото по телевизията постоянно вървят филми с насилие. Игрите им са да убиват виртуалнои никой родител не е в състояние да ги опази от това.
Хайде, хайде, пак се почна с оправданията! И затова родителите ги оставят да вилнеят на воля, така ли? Може да трепят наред себеподобни, да изливат комплексарската си злоба върху беззащитни, но родителите са все безсилни и не могат да ги спрат, така ли?
А къде са били тия родители, когато е трябвало да се обясни разликата между насилието във филм/игра и насилието върху живи същества?
То да гледаш дете не е само да му се кефиш колко е сладко, да му купуваш парцалки и да му даваш да яде...

# 45
  • Мнения: 2 176
Според мен децата от малки трябва да се научат, че никой освен тях самите не е отговорен за постъпките им. Сигурно на всеки плиткоумен садист, измъчващ животни и занимаващ се с недостойни постъпки винаги ще е много удобно да каже: " правех го, защото бях сам, защото не ми обръщаха внимание и защото има  и други , които правят така ". Истината е, че семейството и околните не винаги дават добър пример, но всеки сам избира по кой път да тръгне и повечето тинейджъри прекрасно разбират кое е добро и кое - лошо.
Дават си сметка, ако са от страната на потърпевшите. Но когато имат подгласници, които подкрепят агресията им, изобщо не са в състояние да оценят поведението си, особено да се поставят на мястото на подложено на агресия дете и да помислят как те самите биха се чувствали в това положение. От това лъха голяма доза егоцентризъм.

С останалото съм напълно съгласна.  Peace

# 46
  • Мнения: 1 849
Скоро бях извадила сборник разкази на Каралийчев. Четохме със синът ми за едно момче което плаче на дядо си да го пусне на училище, а дядото му обеснява, ч енямат толкова пари и те като бедни хора са обречени да работят на нивата. Моят син не го разбра, трябваше да обяснявам...
Та мисля, че основния проблем на младите е, че не са научени да работят и да ценят нещата които имат. Преди години децата са помагали от невръстна възраст в изкарването на прехраната, сега им се нарушавали човешките права... Ако някой родител се опита да възпитава детето си веднага бива плашено с Агенцията за защита на детето...
Какво можем да очакваме от едно поколение, което дори не искаме да научим да ходи на гърне, а го влачим с памперсите докато тръгне на училище ("То детето само ще си покаже кога е готово"). Оправдаваме неспособността си да възпитаваме с "детски пубертет". И през всеки един етап от живота все не научаваме децата на най-важното - да носят отговорност.
А колко жени оправдават невъздържните си, егоцентрични и емоционални хлапета с това, че били деца  индиго...

# 47
  • Мнения: 1 788
О, да, поредната простотия е въпросния "бебешки пубертет".
Което е толкова нелепо, че няма накъде повече.

# 48
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Мигито, страхотен пост smile3501

Ужаси ме отношението на роднините при скорошното двойно убийство. Навсякъде се изтъква, че тийнът от нищо не бил лишаван. Говори се за Армани, маткови дрехи и екскурзии до Англия. Като че ли това е еталонът за перфектно родителстване. А къде са били тези родители, че и медицински лица при това, за да не забележат началото на психичното разстройство? Ама не, на нашето дете такива неща не се случват, как може да си го помислите Twisted Evil

Китана, агресията е генетично заложена у всеки. Механизъм за оцеляване на най-силния - нищо повече. Много малък е процентът на родените психопати. И затова ролята на обществото е да постави рамки на този механизъм - това може, това - не, а който е съвсем извън рамката - да го прибере така, че да не вреди на другите. Първият вал са родителите. Ако те не могат или не искат да се справят - намесва се държавата. Полиция, социални, психиатри, затвори, ако трябва.

Ние нямаме рамки. Резултатът ни залива отвсякъде.


# 49
  • Мнения: 2 480
Да се научат да се трудят, това е изключително важно! Вярно, че сега няма нива, лопата и мотика, но възможности за трудова дейност винаги се намират. Например нещо да се ремонтира в къщи, да се боядиса, да се подреди. Да се поправи велосипедът или нещо по колата. Да се смени някой контакт, някоя фасунга, да се поправи врата на гардероб или на шкаф, да се оправи чешмата и още и още....А момичетата могат нещо да ушият или да изплетат.
Баща ми ме научи още като бях в пети клас да си оправям спуканата гума на велосипеда, после всякакви други от изброените неща в къщи и по колата. В шести клас можех да я вдигам на крик и да свалям колелото и спирачния барабан.
Забелязах, че някои от моите съученици в техникума са неуморни, когато става въпрос за рушене и трошене. Ако се отнася до работа бяха мързеливи, но за бели-не! По време на военното обучение един от тях с престъпни наклонности беше забил съчма с въздушна пушка в крака на бившето си гадже. И дори съжаляваше, че не я улучил в главата! А друг често биеше наша съученичка, понеже му била антипатична!
Редовно трошаха пейките в парковете и телефонните кабини. Затова телефонните кабини бяха премахнати. А ние, когато през 1987г. ходихме в Швейцария се чудехме как няма дори една телефонна кабина със счупени стъкла!
Агресията съвсем не е отвчера, но като че ли през последните години стана доста по-голяма. Някои така разбраха демокрацията-да вършат всякакви безобразия и дори престъпления безнаказано. Още преди 15г. чувах разни неща за побой над учители от учениците. По наше време на никого не му идваше наум точно това. Но и нашите родители бяха израстнали и възпитани в по-друго време.

Не разбрах за какъв детски пубертет говорите. Това някакво ново понятие ли е? Нали всички знаем кога идва пубертетът? Известно е, че в редки случаи той може да закъснее или да подрани. Но що за глупост е това "детски пубертет"?

Последна редакция: сб, 29 яну 2011, 10:37 от vl

# 50
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Как бе хора не разбирате - това са децата "индиго"  Rolling Eyes
Казвам го иронично.
Имам близка с проблемно дете на възрастта на сина ми, от сега образованата и иначе възпитана майка се е зачела в такива неща и това ме накара да се разчета в нет-а. Та това й е оправданието - защо чедото е различно и как да не го прави идентично с другите, то си имало своя индивидуалност. Нищо, дори психоложката в градината, учителките мислят друго....

# 51
  • Мнения: 3 181
Ако родителите се вглеждаха в начина на възпитание (обясняваха повече и от по-рано кое/как/защо), който прилагат повече и обръщаха основно внимание на тези неща, а не на "как да купим на детето маркови маратонки за Коледа", "как да купим най-скъпия телефон за чадото" и т.н., то тогава и пубертетите щяха да минават малко по-различно. А именно, поне децата щяха да имат малко повече доверие на родителите си и не на последно място - уважение...
Защото, честно, хич не ми пука, ако нечие разлигавено синче троши прозорци и чаши вкъщи, но ще ми пука, ако същото това мамино синче или дъщеричка, претрепе в гнева си моето или съседското дете, само защото имало по-хубави маратонки, било по-хубаво, било по-умно или безброй такива нелепи обяснения...
И сега, ако кажете, че и това е простено, щото било от пубертета...

П.П. дадох го и в друга тема:
http://www.facebook.com/album.php?aid=10844&id=108482009173242
За мен това не са деца, а чисти изроди! Но за това са виновни и милите им родители, а не пубертетът!
Peace

# 52
  • Мнения: 1
Има един фундаментален принцип - всеки един от нас е отговорен за всичко, което се случва около нас, независимо от това дали участваме или сме само свидетели на дадено събитие - това е мотива за действието и бездействието. Това пряко подкрепя предишно мнение тук, че не трябва да се игнорират нередностите, които се случват около нас, дори и да не са свързани пряко с нас. Защото всички ние живеем в едно общество заедно.

Тинейджърите са агресивни и проявяват насилие, защото:

-родителите не се интересуват от развитието на собствените си деца; родителите се концентрират върху кариерата си, съответно проявяват склонност към пренебрегване на децата си от най-малка ранна възраст; а знаете за първите седем години... Wink

-освен това, хората като цяло, през последните години, стават все по злобни, завистливи, агресивни, с подчертано лошо отношение - това неминуемо влияе както върху децата, така и върху тяхната семейна среда; коренната причина тук е парите;

-средата, външните фактори на влияние; въпреки това, родителите са основният коректив, който трябва да 'пази', възпитава и 'регулира' развитието на децата;

Все в този ред на размисли, ключовата дума е самосъзнание - това трябва да притежава всеки човек, за да може да оцени всяка ситуация адекватно. Това е още по-критично важно за родителите.

# 53
  • Мнения: 5 710
тази тема е много сложна и има много неща, които да се кажат по нея, но на мен анализ сега не ми се прави и ще прескоча. Включвам се да кажа, че в Италия наскоро гледахме някакъв репортаж за нова мода при децата и тийновете , да ходят въоръжени с ножове. Има най-различни, продават се свободно и е въпрос и аз на не знам какво да имаш нож - примерно на това колко си  cool. Обърнете внимание дали нещо такова не се разпространява и у нас, защото вече започват и да ги вадят, не само да ги носят  Rolling Eyes

# 54
  • Мнения: 1 849
По-голяма част от децата от класа на сина ми са поверени на баби и често си говорим докато чакаме да пуснат децата. Та всички се оплакват какво е това поколение, колко са агресивни, как било съвсем нормално да бият бабите си (става въпрос за деца 1 - 2 клас), да висят по цял ден пред телевизорите. На моят коментар, че не може да остават безразлични и, че родителите трябва да вземат мерки, ми се изсмяха, поколението било такова, техните деца преди били различни... а родителите били твърде заети да изплащат заеми за луксозни жилища, че не поглеждат децата и разчитат на бабите си. А мен ме обявиха за амбициозна откачалка. Всички деца от класа имат РСР (надявам се така се пише) и прекарват всеки ден с часове на него, а родителите (респективно бабите) приемат това за огромна грижа за детето. Една майка се фукаше как сина и нямал игра различна от това да се стреля и убива, а сега започнала да дава да играела и дъщеря и (2ри клас).
Какво можем да очакваме от деца които във втори клас не могат да си връзват обувките, бабите им носят раниците, нормално е да млатят някого само, защото ги дразнел (на въпроса с какво точно, няма отговор), нормално е да се удрят възрастни и да се играят игри с насилие... И най-вече живеят с мисълта, че света се върти около тях и техните желания. Пиша това, защото важи за 95% от съучениците на сина ми, т.е. не е изолиран случай.

# 55
  • Мнения: 2 480
Боже, каква безотговорност! Поколението било такова! Може би ще добавят, че е съвсем нормално да пушат, пият и да се дрогират от съвсем малки?! Толкова ли са изкукали тези баби? Дотолкова ли се стремят да не развалят кефа на тези внучета и евентуално на родителите им? Може би за всички тях изплащането на кола и апартамент ще се окажат много по-важни от възпитанието на децата? Явно доста добре се следва американския модел-доживотно изплащане, непрекъсната работа, печелене на пари, липса на време за децата и абдикиране от тяхното възпитание. Някои родители си мислят, че ако печелят много и купуват всякакви скъпи и не особено потребни неща на децата си, това е напълно достатъчно и  вероятно е най-доброто, което могат да направят за тях. Така децата ще ги уважават, защото имат пари да им купуват всичко това. Но един ден ще бъдат неприятно изненадани. И дори по телевизията се прокарва идеята, че възпитанието било отживелица! Че децата трябвало да се възпитават сами, тоест да ги възпитава улицата! Онзи ден написах каква според моите виждания е ролята на МАФИЯТА  в този процес. Тук пак стигаме и до религиозното възпитание, против което някои водят война и го смятат за архаизъм, който няма място в 21век! Не може дете да обича ближния си и да го бие! Но никой не акцентира върху обичта към ближния! Може би и тя е архаизъм, който трябва да остане в миналото?

Последна редакция: нд, 30 яну 2011, 02:30 от vl

# 56
  • Мнения: 2 885
Тук пак стигаме и до религиозното възпитание, против което някои водят война и го смятат за архаизъм, който няма място в 21век! Не може дете да обича ближния си и да го бие! Но никой не акцентира върху обичта към ближния! Може би и тя е архаизъм, който трябва да остане в миналото?

Ще ми е интересно да прочета твоето мнение по темата за религиозното възпитание. И не, не съм от онези майки, които го отхвърлят. Синът ми е на 5 г, в училище имат Religion.

# 57
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Религията не е единствената, която може/това дори е съмнително/ да възпита обич и да отхвърли насилие. Религията вкарва такава заблуда, каквато незрелият детски мозък може да изтълкува различно. Затова няма нужда да бъде натрапвана и предлагана като единствено средство за справяне с насилието. Посочете ми държава, в която е въведена религията в училище и насилието е елиминирано. Аз не знам за такава.

# 58
  • Мнения: 1 404
Мигито, много от тези родители не изплащат луксозни жилища, а панелки в Люлин, недей така с голямата шапка покрива всичко Peace

Аз тук да вметна за т. н Детски пубертет-  може теминът да ви дразни, но е факт наличието на някакъв труден и неуправляем период при децата около 2-3 години. Голямата ми дъщеря премина през такава вихрушка,че стигнах до депресия....не малка заслуга имаше и този форум, защото тогава приех за чиста монета подобни на горните писания и приех поведението И като личен провал. Сега е 6-годишна първокласничка, кротка, любезна, доста срамежлива, но много старателна и изпълнителна.

Всичко това го пиша просто,за да помогна на някой,който ви чете, да не ви вземем насерозно, детски пубертет или каквото и да е там-има.

В класа на Ния пък няма агресори, бабите са около 50 процента по обяд- не знам дали е от значение Laughing

# 59
  • Мнения: 1 788
Мигито, много от тези родители не изплащат луксозни жилища, а панелки в Люлин, недей така с голямата шапка покрива всичко Peace
Точно там е и сбърканото.
Ако не можеш да свържеш двата края нормално, как тогава се трепеш да купуваш лъскави и скъпи дрехи, коли, мебели и за какъв стандарт говорим тогава?
И въобще, според Вас, какви приоритети имат такива хора? На какво точно ще научат децата си по този начин?
И аз искам да си купувам неща като Евгения Банева (например), но колкото и да си ги купувам, застанем ли една до друга, ще си личи отдалече на кой стандартът е по-висок, нали така?
Така че - и да парадирам, и да симулирам разни чужди стандарти, аз реално не мога да ги стигна.
Следователно е безсмислено и не виждам никаква идея/цел в едно такова начинание.
По-скоро ще изгубя много повече нерви, отколкото да спечеля нещо.
Относно "детския пубертет", може да има такова "понятие" и подобно схващане, но как така едно 2-3 годишно дете, може да бъде чак неуправляемо за един възрастен индивид?
Пак казвам, за мен това са просто оправдания за безсилието и малкото акъл на някои родители.

# 60
  • Мнения: 1 404
Мдааа, за 4 години нищо не се е променило, всезнайковци по темата за възпитанието винаги ще има. Имате ли деца?

По въпроса за панелките и изхвърлянето нещо се обърках-имах предвид, че в много семейства и двамата родители са принудени да работят за елементарен стандарт на живот,затова се налага бабите да помагат с децата. 

# 61
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Много се дразня при включването на религията като универсално средство за борба с насилието. Аз съм атеист, да не кажа воинстващ атеист, но нито бия по-слабите от мен, нито изтезавам животни, нито имам намерение да убивам някого.

# 62
  • Мнения: 4 300
Мигито, много от тези родители не изплащат луксозни жилища, а панелки в Люлин, недей така с голямата шапка покрива всичко Peace

Аз тук да вметна за т. н Детски пубертет-  може теминът да ви дразни, но е факт наличието на някакъв труден и неуправляем период при децата около 2-3 години.
Разбира се, че съществува детски пубертет, ужасните две или както там го наричат психолозите. И това не е нито откритие на бг-мамма, нито на последните години. Описано е отдавна ( в оригиналната книга на Д-р Спок например), има елементарно обяснение, както и много други неща в живота.
Естествено, ако някой потребител тук е решил да обяснява всичко, в това число изгрева и залеза с бебешкия пубертет, проблемът е в нейния телевизор, но това не значи, че подобно явление не съществува, както и 'нормалният ' пубертет, кризата на средната възраст и прочие неща, през които преминават повечето индивиди.

А агресията и насилието не са характерни само за тийнейджърите, напротив. Огледайте се около вас- в автобуса, в магазина, в офиса, пред лекарския кабинет , в задръстването, и ще се ужасите от агресията у възрастните хора. Обществото ни е слабо, озлобено, уплашено и криещо се зад агресивна маска.

# 63
  • Мнения: 2 885
Тук се учи религия и семейни ценности. И децата не се хапят, бият, скубят и крещят още от детската градина едно друго. Поне аз не съм забелязала такива прояви за разлика от ДГ в София. Има си Кодекс за правила и дисциплина и се спазва. На родителската среща със всеки родител се коментира поведението на детето. Има силна връзка учител-родител.
Детето няма откъде да се научи да уважава възрастните или учителите щом родителите му не го правят.

# 64
  • Мнения: 5 710
Много се дразня при включването на религията като универсално средство за борба с насилието.

Аз също не виждам особена връзка м/у християнството, като средство за борба с насилието. Едва ли в човешката история има нещо по-агресивно и воинстващо от нея, и общите постулати макар да звучат по един благ и разумен начин, са ми недостоверни и дори лицемерни.

На ценностно ниво смятам, че хуманизма е достатъчен, за основа на възпитанието на един не-агресивен човек.

Немирница, едно време ( аз съм на 36) нямаше религия и религиозно обучение и в детската градина и училище беше тихо и спокойно, естествено не вярвам никъде да не минава без скубане и ритници, но бяха изолирани случаи, които бяха овладявани веднага. В училище беше същото.  Някак си реда и правилата бяха налагани и без намесата на духовни лица/или техните внушения.

# 65
  • Мнения: 4 300
Те затова децата учат религия, а не история на християнството  Grinning
Предполагам, че за едно дете е по лесно да възприеме хуманизма и моралните ценности под формата на притчи или разкази за уж случили се събития ( друг е въпросът защо да са точно за Исус).

Между другото, снощи четох на детето приказка за Мечо Пух, в която той взема от меда на пчелите, а те го подгонват и една го ужилва по носа. Детето ( 3.5г) казва 'пчелите са лоши', аз пък се замислих да му обяснявам ли нещо изобщо и лоши ли са пчелите задето са ухапали Мечо пух- крадецът на техния мед. Агресивни ли са, или просто си защитават неприкосновена частна собственост.  Дали важното е че лакомникът е пожелал осела на ближния, или че ближният не е споделил едната си риза.

# 66
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Рокси, аз бях голям фен на Мечо Пух преди да купя книжката. ТАм той краде от пчелите мед, изяжда всичкият мед на Зайко и засяда в дупката му... Показан е като лакомник, който от събуждането си мисли за яденене и как да го вземе без да се е потрудил. Затова вече не чета приказката... просто ме разочарова.
Извинете за офф-топика.

# 67
  • Мнения: 5 710
Ами дори да е на реглигиозно а не на историческо ниво, Рокси -  Исус Христос например четейки Новия завет изобщо не ми се струва хрисим човек. Непрекъснато ги командори, нарича майка си 'жено', и т.н много примери има, сигурно в байбъл клас са намерили и съответните обяснения и оправдания за поведението му,  но на мен ми е доста рязък и нетолерантен и общо взето съм загубила интерес от християнството. Да не говорим за безумните им вменявания на вина и т.н.
Ужас, кой знае в кой кръг на ада ще горя за тези думи.


Мечо Пух и Карлсон са примери за една черта на децата, която те притежават и затова са толкова любими герои - те са егоисти. Карлсон колко унижава и обижда Дребосъчето? Или бабата - не стига, че я краде а и оставя бележка " В тези кифлички би трябвало да има повече канела".
Пух е  егоцентрик " Пчелите служат за да правят мед, за да го ям аз". и т.н.
След определена възраст сигурно децата излизат от фазата на аз, аз, аз и минават на книги, като "Братята с лъвски сърца"... и т.н:–)


Изобщо не е нужно едно дете да бъде занимавано с религиозни притчи и т.н, за да получи хуманистични послания, тоест.

Последна редакция: нд, 30 яну 2011, 15:48 от 10 c's

# 68
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Рокси, има и други начини, приказки и разкази, възпитаващи в дух на хуманизъм, но без религиозни елементи.
Иначе аз, по твоята логика, както и много други нерелигиозни хора в темата биха били същи изроди, щом не вярват в христ.догми.

# 69
  • Мнения: 4 300
10с, аз всъщност не съм виждала религиозно помагало, преразказ или там по каквато литература обучават децата. Теоретично е възможно да е филтрирано нещо приятно, но и за мен библейските истории са страшни, жестоки и някакси не ги възприемам като еталон.

Топъл дъжд, то да беше само Мечо Пух. В книжката за Червената шапчица пише, че вълкът първо изяжда бабата, след това си облича нощницата й. Мъжът ми веднага реагира "Ама той първо я е съблякъл ли", а когато бабата излиза от корема на вълка облечена, ми намигна. Детето не е задавало въпроси тук, слава богу. Може би само ние, обременените възрастни, виждаме проблем във всяко нещо.
Не знам какъв е правилният начин да покажеш принципни житейски ситуации на децата, да им покажеш ценности и принципи. Клоня към личния пример сякаш.

пп. и на мен Карлсон ми е любима книжка, но мисля че я прочетох за първи път като по голяма. Най първите книги, които си спомням, че съм чела са Синовете на Великата мечка. Приказки евентуално реди това. Не съм сигурна че Мечо Пух  и Карлсон са били преди индианците. Сещам се и за Андерсеновите приказки, толкова са тъжни,а  ги обичах много като малка. Иска ми се да си спомня как съм ги възприемала тогава.

Последна редакция: нд, 30 яну 2011, 15:55 от Рокси

# 70
  • Мнения: 2 885
10 c's, аз съм на 35 и да, не се изучаваше религия в училище. Обаче на твоите родители им е идвало на ум да унижават, обиждат и злепоставят примерно учител. Рокси го е споменала в поста след мен. Или коментар на родител /още не мога да го проумея/, че децат да свиквали да им се крещи от учител, че след време така ще им крещи и работодателя. Shocked Тренинг, един вид, от малки.
Изучаването на религия не е това, за което си мислите повечето. Аз съм впечатлена от начина на поднасяне на информацията на едно 5 г дете. Вътре в учебната тетрадка на синът ми са рисунки за оцветяване със сцени от ежедневието и под всяка тема най-отдолу има молитва, като специално тази седмица темата е родителят да коментира с детето по какво тo се отличава от останалите членове от семейството, с какво е уникален/различен, какво обича или не обича да прави т.н. Т.е. книжката е за домашно с цел разговор с родител, оцветяване и научаване на стих. Не е задължително, препоръчително е.
Отдолу молитвата е:
Слава на Отца и Сина, и Светия Дух.
Както беше в началото, сега и всякога,
Свят без край. Амин.

# 71
  • Мнения: 1 788
Не съм сигурна дали точно религията е в основата на липсата на агресията, макар че лично аз съм религиозна в някаква степен.
Има толкова реални случаи на насилие, при които престъпникът е бил дете в религиозно семейство.
Знам само, че религията може да бъде просто като някаква добавка към възпитанието, която би помогнала, но само ако в семейството детето също се учи и възпитава да е против насилието.
Не бих забранила на детето си да посещава часове по религия, разбира се като тя е по мой избор, т.е. тази, която аз изповядвам.
Не мисля, че това е ограничаване на правото за избор, а просто някаква насока, защото така или иначе, след навършване на определени години, като един изграден индивид, порасналото дете ще избира пътя на живота си, интересите си самО (брех, че криво като няма ударения).

# 72
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Отдолу молитвата е:
Слава на Отца и Сина, и Светия Дух.
Както беше в началото, сега и всякога,
Свят без край. Амин.
Кхм, това ми звучи доста ... /няма да използвам груби думи/ Особено пък отнесено до 5г дете. Как го тълкува то? Интересно ми е.

# 73
  • Мнения: 4 300
А на мен ми е интересно и  как се очаква родителят атеист като мен да обясни на детето си защо не казваме молитвата от учебната тетрадка преди да почнем вечерята си.

# 74
  • Мнения: 5 710
Добре, каква е връзката например между едно занимание с оцветяване на ...сцена как любимата ти баба ти приготвя палачинки с молитвата отдолу. Каква е връзката
На мен тази молитва, която е дадена за пример не се връзва по никакъв начин с
например една история за това как да пресичаш на зелено, което очаквам от подобно книжле

# 75
  • Мнения: 2 885
Надали ще ме разберете. Аз съм атеист и не си казваме молитва преди което и да е ядене.  Whistling

# 76
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Тогава ми е още по-странно как атеист може да смята, че само религията е спасението от насилие???

# 77
  • Мнения: 2 885
Кога пък съм твърдяла такова нещо? Само религията надали....
Казвам какво е по тукашните ширини, че се учи религия, че училищата са под опеката на църквата, че църквата играе значителна роля в държавното управление, че е страната с най-малко разводи, че семейство с 4 деца е нормално нещо и пр. и пр. Възпитанието е в основата, не религията.

# 78
  • Варна
  • Мнения: 1 744
А има ли училища, които НЕ са под опеката на църквата???

# 79
  • Мнения: 2 885
Да, има. Но са много малко, т.к. са нови. Домашното обучение е разрешено от закона. Ти решаваш къде искаш да запишеш детето си. Коментира се да се прекъсне практиката учителят да има задължителен сертификат по религия. Но на мен ми харесва именно традиционното, т.к. знам последствията от слободията в БГ.

# 80
  • Мнения: 5 710
Според мен, в днешно време светът е горе-долу хомогенен, като  ценности.
Да кажем хуманистични такива ( да обичаш хората, да пазиш живота, да си състрадателен и т.н) . После идват някакви умения как да се държиш в обществото, в което си ( да си учтив, да уважаваш възрастните хора, да помагаш и т.н) или норми ( да не ходиш без гащи,  да не си ядеш сопола и т.н).
Религиите не виждам какво общо имат, какво като накрая на материала за "Защо не е ОК да обеся котката" им прочетат 3 реда за Бог, че е единствен, или че Исус е неговия спасител. Не виждам логика. Единственото, което предполагам се цели е да се назубрят тези 10 думи, без разбира се детето да разбира нищо, за да може сигурно в по-напреднала възраст да почне по-лесно облъчването за първородния грях, за това как Исус е умрял за него и неговото спасение и как ако не приеме Исус в сърцето си ще бъде загубен за вечен живот.
Ужас, като си помисля, че живея в Италия и трябва да се примиря с всичко това ми иде да се гръмна.

Последна редакция: нд, 30 яну 2011, 16:44 от 10 c's

# 81
  • Мнения: 2 885
10 c's, не е това основната цел. Никой не държи да знаеш N на брой молитви в края на срока.

# 82
  • Мнения: 5 710
10 c's, не е това основната цел. Никой не държи да знаеш N на брой молитви в края на срока.

сигурно, интересно ми е каква е целта, тогава.


(ПС: Дядо ми е на 90г. и пълен атеист и комунист. Той е изучавал вероучение. На погребението на баща ми нямаше свещеник и дядо ми разчувстван включи спомени от първите си 5 години и изпя една молитва. Дума по дума запомнени, като тези от книжката. Така че аз мисля, че тези неща се закодират много дълбоко и са на това място там, с конкретна цел).

# 83
  • Мнения: 2 885
10 c's, препоръчително е. Писах вече. В училищата, които не са под опеката на Католическата църква програмата е разделена на направленията ‘Moral and Spiritual Development’, ‘Justice and Equality’, ‘Belief Systems’ and ‘Ethics and the Environment’.

Последна редакция: нд, 30 яну 2011, 17:11 от немирница

# 84
  • Германия
  • Мнения: 327
Как бе хора не разбирате - това са децата "индиго"  Rolling Eyes
Казвам го иронично.
Имам близка с проблемно дете на възрастта на сина ми, от сега образованата и иначе възпитана майка се е зачела в такива неща и това ме накара да се разчета в нет-а. Та това й е оправданието - защо чедото е различно и как да не го прави идентично с другите, то си имало своя индивидуалност. Нищо, дори психоложката в градината, учителките мислят друго....

Това с децата-идиго е най-голямата глупост,която напоследък се тиражира по медиите.И  вместо да се помогне на тези деца,проблемите им се задълбочават,а родителите им просто си търсят оправдание вместо да реагират адекватно.

# 85
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
почти цялото население нашенско. Хората масово се държат като деца в сладкарница, самите те не могат да се контролират, а какво остава да са опора за децата си!

Точно така....

Това лято нервите ни се скъсаха. Пуберите от съседния вход всяка вечер до 2 през нощта крещаха пред прозорците ни. Съпругът ми им направи забележка, съседа отгоре направо ги изпъди, а съседа от първия етаж излезе посред нощ с отверка и взе да разглобява пейката, защото не може да мигне от викове и глупости. Бащата на един от тийновете го видял...и разбрал-неразбрал какво прави взе да го псува от петия етаж. До бой между двамата се стигна. Биячът е шеф във МВР, а съседа и той там работеше.
Синът ми казал на една от майките на тийновете, че вечер не можем да спим от крясъците им, я тя му отговорила - "Да вземат ваш`те да цепят дърва и ще видиш как непробудно ще спят."
Ами прост народ и каквото и да кажеш няма абсолютно никаква полза. Какво трябва да очаквам от децата им, ако родителите са такива диваци.

# 86
  • Мнения: 2 480
почти цялото население нашенско. Хората масово се държат като деца в сладкарница, самите те не могат да се контролират, а какво остава да са опора за децата си!

Точно така....

Това лято нервите ни се скъсаха. Пуберите от съседния вход всяка вечер до 2 през нощта крещаха пред прозорците ни. Съпругът ми им направи забележка, съседа отгоре направо ги изпъди, а съседа от първия етаж излезе посред нощ с отверка и взе да разглобява пейката, защото не може да мигне от викове и глупости. Бащата на един от тийновете го видял...и разбрал-неразбрал какво прави взе да го псува от петия етаж. До бой между двамата се стигна. Биячът е шеф във МВР, а съседа и той там работеше.
Синът ми казал на една от майките на тийновете, че вечер не можем да спим от крясъците им, я тя му отговорила - "Да вземат ваш`те да цепят дърва и ще видиш как непробудно ще спят."
Ами прост народ и каквото и да кажеш няма абсолютно никаква полза. Какво трябва да очаквам от децата им, ако родителите са такива диваци.

О, затова има по-разумно решение! Не кавга, не бой, а хвърляне по тях от висок етаж или от покрива на 2шишета от кока-кола, пълни с вода! Ефектът е невероятен! Изчезват на секундата! Хвърляме едното шише и преди още да е стигнало до земята, трябва да хвърлим и другото. Тоест създаваме впечатление, че ако останат да вдигат шум ще има и още! Но, разбира се трябва да хвърлим шишетата така, че да паднат до тях, а не да улучим някое дете. Малко е деликатно. Такова шише, ако удари по главата някого, може и да го убие! Целта е хубаво да ги изплашим и евентуално да ги окъпем с вода.  А как гърмят при падането, не е за разправяне! Но аз по-християнски начин за разправа с тях от този не зная.

Последна редакция: пн, 31 яну 2011, 17:51 от vl

# 87
  • Мнения: 4 300
Много зряло  Tired Да утрепем някой, да научим децата, че агресията е начинът за решаване на проблемите.
Дано да е шега ...

# 88
  • Мнения: 2 480
Религията не е единствената, която може/това дори е съмнително/ да възпита обич и да отхвърли насилие. Религията вкарва такава заблуда, каквато незрелият детски мозък може да изтълкува различно. Затова няма нужда да бъде натрапвана и предлагана като единствено средство за справяне с насилието. Посочете ми държава, в която е въведена религията в училище и насилието е елиминирано. Аз не знам за такава.

Да, религията не е единствената, но може да помогне доста. Това, че я споменаваме не означава, че я натрапваме! Твърде много хора не знаят какво значи "натрапване". Да я натрапваме означава да кажем, че именно тя е единствената, която ще реши проблема и да настояваме, че вие върлите атеисти НЕПРЕМЕННО трябва да станете религиозни и да възпитате децата си в религиозен дух! Е, не сме стигнали дотам. Просто смятаме, че религията може да направи от децата свестни хора. Вярно, че има и престъпници, произлизащи от религиозни семейства, но явно че те са тръгнали по лош път и вероятно са кривнали от религията. А нима Дядо Коледа, Снежанка и 7-те джуджета не вкарват децата в заблуждение? Но като че ли никой атеист не ги заклеймява.
Разбирам добре трагедията на върлите атеисти, които са отишли да живеят в страна, където религията е на уважение, за разлика от Бг. На тях им се иска да е както в Бг, но това няма как да се получи. Трябва да се адаптират към тамошните условия, просто нямат избор. Или трябва да се върнат в Бг, ако религията е толкова непоносимо нещо за тях.
Аз пък смятам, че е необходима умереност, както в религиозността, така и в атеизма. Крайностите и непримиримостта не водят до нищо хубаво.
На децата може да се обяснява, че минаването на зелено е обич към ближния.

Последна редакция: пн, 31 яну 2011, 02:30 от vl

# 89
  • Мнения: 2 480
Много зряло  Tired Да утрепем някой, да научим децата, че агресията е начинът за решаване на проблемите.
Дано да е шега ...

Не е шега! Но както обясних, важно е да внимаваме да не утрепем някого! Нима можем да се раправяме с пияни и дрогирани пубертетчета и да има резултат? Да им обясним човешки, че трябва да отиват да спят и те ще ни послушат, така ли? Или да ги търпим всяка нощ, за да бъдем "хуманни" към тях? А те и техните родители хуманни ли са към нас?
Можем да извикаме полицията да ги прибере. Но, ако тя не иска да дойде? Съвсем логично е, ако вдигат шум и не искат да си отиват, а часът вече е 1 или 2, да бъдат прибрани в участъка да пишат обяснения до сутринта и евентуално да изтрезнеят. Но не е сигурно, че полицията толкова ще се загрижи.

Последна редакция: пн, 31 яну 2011, 02:20 от vl

# 90
  • Мнения: X
Много зряло  Tired Да утрепем някой, да научим децата, че агресията е начинът за решаване на проблемите.
Дано да е шега ...

Не е шега! Но както обясних, важно е да внимаваме да не утрепем някого!
А ти как си сигурен, че няма да утрепеш някого????????????????????
Все повече ме шокираш! Shocked

Можем да извикаме полицията да ги прибере. Но, ако тя не иска да дойде? Съвсем логично е, ако вдигат шум и не искат да си отиват, а часът вече е 1 или 2, да бъдат прибрани в участъка да пишат обяснения до сутринта и евентуално да изтрезнеят. Но не е сигурно, че полицията толкова ще се загрижи.
Ти пробва ли преди да мяташ бомбичките?
Не е истина!  ooooh!

# 91
  • Мнения: 1 788
А не е ли по-лесно някой съвсем културно да им каже, че вдигат много шум и да помоли да намалят децибелите?
Децата са агресивни, точно защото с агресия се опитваме да ги възпитаваме. Ще хвърлиш бутилката, но те ще се ядосат, ще те намерят кой си и тежко ти после. Т.е. не е ли каквото повикало, такова се обадило?
Пред нашия блок също се събираха до късно на пейките. Честно казано, мен техния смях не ми пречи, предпочитам да слушам смях, отколкото чалгата от нечий дом, например.
Но когато им се направи културна забележка, намаляваха децибелите.
Е, пак се смеят, но поне след 22 ч. не викаха толкова.
В това отношение не мога да ги виня, защото къде ли да отидат? По-добре ли е да киснат по кафенетата и да пушат цигари? Или да се шляят по чуждите улици?
Като си спомня и ние как играехме по етажите, да са ми живи и здрави съседите, че ни търпяха.

# 92
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Именно. Не можеш да даваш агресия и да очакваш покорство....

# 93
  • Мнения: 1 788
По този повод с играенето в/покрай блока се сетих, какво всъщност ни е притеснявало, когато съседите ни се сърдят.
Не това, че се е случвало да ни подгонят, уж за да ни ступват, а това, че могат да се оплачат на родителите ни и те да ни забранят да се събираме там.
Ето това, например, сега липсва, т.е. родителския контрол.
Затова и децата сега са толкова уверени и спокойни, че нищо никой не може да им каже.
Т.е. пак стигаме до семейната среда, възпитанието и родителското поведение.

# 94
# 95
  • Мнения: 2 480
А не е ли по-лесно някой съвсем културно да им каже, че вдигат много шум и да помоли да намалят децибелите?


И това е пробвано, но не е дало резултат. Все пак те са пияни и дрогирани. Има къде да отидат. Наблизо има парк.  
Но родилският контрол липсва. Нима е нормално цяла нощ да бъдат навън и родителите да не се интересуват?

# 96
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
А ти откъде знаеш,че са дрогирани? Виждаш ли ги как се друсат,или просто е така,щом са шумни,значи са надрусани...

# 97
  • Мнения: 2 480
А ти откъде знаеш,че са дрогирани? Виждаш ли ги как се друсат,или просто е така,щом са шумни,значи са надрусани...

Видяли са ги съседите, дори са намерили спринцовки. И някои са се карали в 2часа през нощта с тях, но не е имало никакъв резултат.

# 98
  • Мнения: 9
И все пак vl, по-тъп начин за преодоляване на детската агресия, от пускането на тези "бомбички", не бях чувала. Да беше дете, да разбера по някакъв начин, защо го прави, още е незряло и неосъзнаващо последствията, но от голям и зрял човек, такава реакция, ще ме простиш, но меко казано е направо убийствено тъпа, и с нищо не води до осъзнаването на децата, че извършват нещо нередно. ooooh!

       Всичко е свързано с родителите, възпитанието и примера, който се дава от тях, и не знам, как може да не го виждаме това  newsm78

# 99
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
А най-гадно от всичко беше, когато сутринта излизаме за работа и в краката ни се замятат бутилки безалкохолно, обелки от кремвиши и това, което най- много ни възмути - комати от хляб. Като им се яде, да си ходят в къщи, като белите хора или да си правят мизериите пред техния вход, ние не сме им чистачи.
Направо ми се повдига като се сетя. Мизерници.

Последна редакция: пн, 31 яну 2011, 12:49 от Мишел_

# 100
  • Мнения: 2 480
И все пак vl, по-тъп начин за преодоляване на детската агресия, от пускането на тези "бомбички", не бях чувала. Да беше дете, да разбера по някакъв начин, защо го прави, още е незряло и неосъзнаващо последствията, но от голям и зрял човек, такава реакция, ще ме простиш, но меко казано е направо убийствено тъпа, и с нищо не води до осъзнаването на децата, че извършват нещо нередно. ooooh!

Пак нищо не си разбрала! Това не е начин за преодоляване на тяхната агресия, а просто вариант за тяхното изгонване. Жалко, но друг начин няма! Има паркове, да ходят там да вдигат шум в 2ч. през нощта. Но те въобще нямат загрижеността дали ще пречат на другите или не. Дори снощи в автобуса видях такива. Заедно с това са невъзпитани, безочливи и арогантни. А в нашия случай дори с алкохол в ръцете и спринцовки около тях. Можем ли да ги превъзпитаме?

Последна редакция: пн, 31 яну 2011, 13:05 от vl

# 101
  • Мнения: 9
И все пак vl, по-тъп начин за преодоляване на детската агресия, от пускането на тези "бомбички", не бях чувала. Да беше дете, да разбера по някакъв начин, защо го прави, още е незряло и неосъзнаващо последствията, но от голям и зрял човек, такава реакция, ще ме простиш, но меко казано е направо убийствено тъпа, и с нищо не води до осъзнаването на децата, че извършват нещо нередно. ooooh!

Пак нищо не си разбрала! Това не е начин за преодоляване на тяхната агресия, а просто вариант за тяхното изгонване. Жалко, но друг начин няма! Има паркове, да ходят там да вдигат шум в 2ч. през нощта. Но те въобще нямат загрижеността дали ще пречат на другите или не. Дори снощи в автобуса видях такива. Заедно с това са невъзпитани, безочливи и арогантни. А в нашия случай с алкохол в ръцете и спринцовки около тях. Можем ли да ги превъзпитаме?

           Нещо май ти не схващаш. Не сме ние, които да превъзпитаваме чуждите деца. Затова си имат родители, те са тези, които трябва да ги възпитават и превъзпитават. Предпочитам да се карам с родителите им, но така да им пускаш "бомбички" върху главите им, незнам... newsm78.
Днес ще избягат, след два дена ще се върнат, и ще викат още повече, хей така на пук, и на тебе и на мене.

# 102
  • В Космоса
  • Мнения: 9 880
Какви са тез пък наркомани със спринцовки (значи хероинови), които пият алкохол? Пък и шумни... Пияните са шумни, определено, но наркоман на хероин едвам си държи очите отворени, камо ли да крещи и да се смее.

# 103
  • Мнения: 2 480
Какви са тез пък наркомани със спринцовки (значи хероинови), които пият алкохол? Пък и шумни... Пияните са шумни, определено, но наркоман на хероин едвам си държи очите отворени, камо ли да крещи и да се смее.

Не зная, не разбирам от хероин. Но ако действително хероинът не е съвместим с алкохол можем да предполагаме, че веднъж там са се събирали такива, а друг път са били тези само пияни. Не зная.

# 104
  • Мнения: 2 480
           Нещо май ти не схващаш. Не сме ние, които да превъзпитаваме чуждите деца. Затова си имат родители, те са тези, които трябва да ги възпитават и превъзпитават. Предпочитам да се карам с родителите им, но така да им пускаш "бомбички" върху главите им, незнам... newsm78.
Днес ще избягат, след два дена ще се върнат, и ще викат още повече, хей така на пук, и на тебе и на мене.

През следващите дни се появяваха, но към 23, или най-късно 24ч. си отиваха. Или са били други, не зная. И не са викали повече напук.

# 105
  • Мнения: 2 480
Днес по порограма "Хр. Ботев" имаше предаване за агресивността на юношите. В него участва училищната психоложка Елена Александрова.
Ето какво е казала тя в предишни предавания:

http://bnr.bg/sites/radiobulgaria/Lifestyle/Life/Pages/U4ilishtni_psiholosi.aspx

Това, което говори днес беше подобно.

Спомена, че трябва да има у-ще за родители.

# 106
  • Мнения: 41
Защото са логично отражение на действителността.Ако се промени системата - те също.

# 107
  • Мнения: 2 885
Цитат
По собствено желание нерядко за съвет към училищния психолог се обръщат и самите ученици. Доста въпроси имат и когато започне пубертета. Елена Александрова добавя още за причините, поради които у децата може да възникне агресивно поведение.

“Нещо много важно, казва тя, е несъответствието между психичното развитие на децата и учебния материал, който им се поднася. Учебниците са написани на много висок стил и ако децата не разбират нещо, спират да учат. Мотивацията за учене приключва или пък го наизустяват. Така идва умората и неразбирането. Второто са неясните правила за живота. Те не знаят какво да очакват, явяват се и повишените родителски изисквания. Родителите пък не винаги знаят какво се случва в училище. Неясни са правилата от една страна в семейството, от друга страна в училището. И се получава различие в правилата на двете институции, няма съгласуваност в работата с децата.”

# 108
  • Мнения: 12 667
немирница , къде живееш?

# 109
  • Мнения: 2 885
Това какво значение има? Хъм....местоживеенето де.

# 110
  • Мнения: 12 667
Това какво значение има? Хъм....местоживеенето де.

Не особено, светът е един и същ, но ти говориш за някакви особени неща - училище + църква, държава, подчинена на църква. Затова се учудих.

# 111
  • Мнения: 2 885
Трещерица, в Ирландия.

"Религиозното образование в европейската училищна система днес" от Валентин Кожухаров. Има я Google books.

Последна редакция: пн, 31 яну 2011, 19:13 от немирница

# 112
  • Мнения: 1 788
В Ирландия също имат доста проблеми, не е чак толкова идеално.
Голяма част от хората водят децата си заедно с тях по кръчмите изключително често, което според други не е много възпитателно.
Отделно, много хора споделят, че училищата (дори и учителите) и при тях не са това, което са били - доста по-освободена програма и т.н. да не споменавам и факта, че традициите им относно gaelic-а също вече са отхвърляни от доста млади хора...
И като цяло, ирландците страдат от мързела си и затова процентът на работливите емигранти китайци при тях, които купуват домовете си, имат стабилни спестявания и работят по много, непрекъснато нараства.

# 113
  • Мнения: X
В Ирландия също имат доста проблеми, не е чак толкова идеално.
Хич даже не е идеално. Специално в религиозните училища: http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=2169651

# 114
  • Мнения: 2 885
Не измествайте темата. За нас е идеално. В челните редици по стандарт в света. Около 50 са училищата по системата Educate together от средата на 70-те г на миналият век за цялата страна. Държа децатa ни да учат в католическо училище. Въобще не може да се сравнява с условията в БГ. И за българите в световните новини дават циганите от Столипиново, но истината е друга.
Сякаш в София не се водят децата по кръчмите, айде моля. Тук си има достъпна услуга за гледане почасово. Не съм видяла дете по заведение след 20 ч.

Последна редакция: пн, 31 яну 2011, 21:02 от немирница

# 115
  • Мнения: 1 788
Идеално е, разбира се, сравнено с БГ.
Възпитанието на децата, сравнено с нашето, също е на светлинни години. Най-лошото нещо, което може да ти направи футболна агитка в метрото, е да започне да ти се подиграва и закача за нещо...
Сравнени с нашите футболни агитки, са си направо цвете. Но попитайте ирландците, за тях това е върхът на нахалството и наглостта Simple Smile
Така че реално аршините са доста различни.
Но относно стандарта на Ирландия, обаче, добре, че е Англия...
Както и да е, де...

# 116
  • Мнения: 2 885
Мен не ме интересува кое как е, важно е децата да се чувстват добре и да нямат сблъсък с агресивните си приятелчета от ДГ в София. Нагледах се на какви ли не изпълнения за 2 г. В яслата бе къде-къде по-добре. След това бяхме хапани, драни, скубани и бити. Момичетата бяха много по-агресивни от момчетата.
Включих се в темата, защото vl спомена религия. Тепърва като атеист имам сблъсък с религиозното образование.
Ако бяхте прегледали книжката в Гугъл, там се прави преглед на религиозното образование в 33 европейски страни. В 6 от тях /Австрия, Гърция, Ирландия, Северна Ирландия, Кипър, Румъния и Сан Марино/ се изучава религия задължително без право на избор на алтернативен предмет. В други 8 страни пак е задължително, но има алтернатива Етика, Нравственост или Гражданско образование - Белгия, Германия, Литва, Полша, Словакия, Сърбия, Финландия и Черна гора. В други 6 страни се изучава като незадължителен предмет без алтернатива - Грузия, Естония, Италия, Русия, Словения, Унгария. Незадължителен с алтернатива Етика - Чехия и Испания. В страните Холандия, Исландия, Швейцария /според кантона/, Латвия е различно задължително или незадължително според определени специфики. Не се изучава религия в училищата във Франция, Беларус и Украйна и в някой части на Руската Федерация.
България не е вкл. в изследването.
Това само за справка един вид.
Дали има отношение към агресивното поведение на децата не зная, но се интересувам в БГ има ли предмет Етика, Семейни ценности /в книжките на Моливко има тук там наченки/ , Нравственост и пр. Помня в среден курс имахме Философия, материалът бе поднесен безинтересно. Сега как е?

# 117
  • Мнения: 1 788
Да, виж за етиката, нравственост, семейни ценности, за тези неща съм напълно съгласна, че биха били само в плюс на подрастващите. Знам от баба ми, че са имали етика в училище, но това е било доста отдавна. В момента такива предмети няма. То май вече няма и трудово обучение, пък какво остава за етика... Не знам часове по музика дали все още имат... Това поне се чуваше по мое време. Сега някой, който има ученици вкъщи, нека сподели.
Лично аз приемам и религиозното обучение и смятам, че по никакъв начин не би могло да навреди.
Честно казано, не знам дали причината да са агресивни се корени в липсата на тези предмети, но знам, че ако ги имаше, то със сигурност децата щяха да гледат на заобикалящия ги свят с по-други очи.

# 118
  • Мнения: 2 176
Включих се в темата, защото vl спомена религия. Тепърва като атеист имам сблъсък с религиозното образование.
Огромна промяна в ценностната система има у нас, и според мен проблемът идва именно от там. Изучаването на религия в училищата едва ли би успяло да промени коренно ситуацията в този момент. Учебната ни система е пълна дупка.., а резултатът е, че децата нямат респект към учителите, а пък те самите далеч не дават всичко от себе си (има и изключения разбира се). В семействата се мисли и се говори първо за пари, коли и вещи, а отношението към емоционалните проблеми на децата е пренебрежително. Както е написала психоложката, повечето родители гледат децата да са нахранени и обути, да им се купят скъпи играчки като телефони, лаптопи и пр., а не от какво се вълнуват и как постъпват в ежедневието си. Нито в училище, нито в къщи се отдава нужното за тяхното етично и морално съзряване. Какви ли ще станат като възрастни..??  Confused

# 119
  • Мнения: 0
Аз си мисля че проявата на насилие и агресията при тинейджърите е в резултат на несигурност, комплекси и безсилие в самите тях. В неточна преценка за тях и света който ги заобикаля. Страх от това че порастват и няма  да  могат да се справят с изграждането на собствената им личност.Тепърват опознават себе си и истинския живот. За мен тези които са склонни да проявят насилие са слабите. Безсилни да намерят мирно и интелигентно решение на проблема си.

# 120
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
Аз си мисля че проявата на насилие и агресията при тинейджърите е в резултат на несигурност, комплекси и безсилие в самите тях. В неточна преценка за тях и света който ги заобикаля. Страх от това че порастват и няма  да  могат да се справят с изграждането на собствената им личност.Тепърват опознават себе си и истинския живот. За мен тези които са склонни да проявят насилие са слабите. Безсилни да намерят мирно и интелигентно решение на проблема си.

Аз по филмите гледам, че този проблем е силно изявен и в Америка, има го и в Европа, но далеч не в такива размери...няма начин да го няма и у нас.

Направи ми впечатление, че тарторите в гимназията, после в истинския живот са пълни буклуци, неспособни да се оправят с предизвикателствата му.
Най-вървежните момичета и момчета в университета /ако въобще стигнат до там/ вече не струват и пет пари.
Моят син не е от вървежните, а и аз не бях. Понякога се прикачах към някои от тях, но по-често съм била от другата страна на барикадата, както се казва. После и в нашия випуск забелязах, че тези, които бяха най-почитани се провалиха в живота по един или друг начин. А тихите и работливи пчелички изплуваха и сега са в пъти по-добре от тези, които са ги подтискали.
Понякога се опитвам да го обясня това явление на сина ми, но той не е готов да я смели тази информация. Често се опитва да подражава на ИНТЕРЕСНИТЕ, но аз парирам тези му опити. Просто не си заслужава.

# 121
  • В тъмната гора.
  • Мнения: 2 343
А имах и един случай и това по социалистическо време, когато бях в четвърти клас. Имаше две момичета, от по-горен клас, които вечер след втора смяна ме причакваха и биеха. Две хлебарки с едни ехидни физиономии. Така и не разбрах, защо не казах на нашите. Мина се време и аз започнах да тренирам волейбол, заякнах, порастнах и познайте като ме срещнаха един ден, как бързо свиха нанякъде... Вече физиономиите им не можех да видя.

# 122
  • Мнения: 15 226
................
Понякога се опитвам да го обясня това явление на сина ми, но той не е готов да я смели тази информация. Често се опитва да подражава на ИНТЕРЕСНИТЕ, но аз парирам тези му опити. Просто не си заслужава.

Точно това виждам и аз. Твърде много е информацията, а децата нямат нито опит, нито зрелост за да отсеят доброто. Мисля, че дори се получава объркване и агресивността е вид защита.
Написаното от немирница говори за това как родители, учители/училище и църква работят съвместно за да преодолеят проблемите. /Далеч съм от идеята, че църквата е в основата на успеха, но прави нещо./ У нас всеки прехвърля топката на другия и обвинява, че не си е свършил работата. Вярно е, че всичко започва от семейната среда, но тя не е изолирана и ако няма подкрепа извън нея не виждам как може да се преодолее проблема.

# 123
  • Мнения: 2 480
Вчера психоложката каза, че пренебрегването е форма на агресия. Аз се учудих, но май е права. Вие как мислите?

# 124
  • Мнения: 24 467
Вчера психоложката каза, че пренебрегването е форма на агресия. Аз се учудих, но май е права. Вие как мислите?

Твърдо заставам зад идеята. И то от много години.
Още от дете помня това като похват към някой, който не ти е симпатичен. Става въпрос за прилагане от хора, които не ползват открита агресия- физическа или с обиди. А не сме психолози- бяхме малки деца.

# 125
  • Мнения: 2 885
Чак на 5-та страница, хъм....я на първа again!
Откровено и агресивно за една дискусионна кръгла маса за агресията

И коментарите, нали?!

Цитат
Най-важното е - как да променим родителите, повечето от които мислят само за насъщния? Можем ли да ги убедим, че човек трябва да учи за родител и през целия си живот да продължи това учение, ако иска да бъде успешен родител? Поканихме лектор -  професор, и от 454 родители присъстваха двама!?!?

# 126
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Вчера психоложката каза, че пренебрегването е форма на агресия. Аз се учудих, но май е права. Вие как мислите?
Абсолютно.
И то много успешна форма на психическа агресия.

Общи условия

Активация на акаунт