Защо тийнейджърите проявяват насилие?

  • 5 715
  • 126
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 176
Според мен децата от малки трябва да се научат, че никой освен тях самите не е отговорен за постъпките им. Сигурно на всеки плиткоумен садист, измъчващ животни и занимаващ се с недостойни постъпки винаги ще е много удобно да каже: " правех го, защото бях сам, защото не ми обръщаха внимание и защото има  и други , които правят така ". Истината е, че семейството и околните не винаги дават добър пример, но всеки сам избира по кой път да тръгне и повечето тинейджъри прекрасно разбират кое е добро и кое - лошо.
Дават си сметка, ако са от страната на потърпевшите. Но когато имат подгласници, които подкрепят агресията им, изобщо не са в състояние да оценят поведението си, особено да се поставят на мястото на подложено на агресия дете и да помислят как те самите биха се чувствали в това положение. От това лъха голяма доза егоцентризъм.

С останалото съм напълно съгласна.  Peace

# 46
  • Мнения: 1 849
Скоро бях извадила сборник разкази на Каралийчев. Четохме със синът ми за едно момче което плаче на дядо си да го пусне на училище, а дядото му обеснява, ч енямат толкова пари и те като бедни хора са обречени да работят на нивата. Моят син не го разбра, трябваше да обяснявам...
Та мисля, че основния проблем на младите е, че не са научени да работят и да ценят нещата които имат. Преди години децата са помагали от невръстна възраст в изкарването на прехраната, сега им се нарушавали човешките права... Ако някой родител се опита да възпитава детето си веднага бива плашено с Агенцията за защита на детето...
Какво можем да очакваме от едно поколение, което дори не искаме да научим да ходи на гърне, а го влачим с памперсите докато тръгне на училище ("То детето само ще си покаже кога е готово"). Оправдаваме неспособността си да възпитаваме с "детски пубертет". И през всеки един етап от живота все не научаваме децата на най-важното - да носят отговорност.
А колко жени оправдават невъздържните си, егоцентрични и емоционални хлапета с това, че били деца  индиго...

# 47
  • Мнения: 1 788
О, да, поредната простотия е въпросния "бебешки пубертет".
Което е толкова нелепо, че няма накъде повече.

# 48
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Мигито, страхотен пост smile3501

Ужаси ме отношението на роднините при скорошното двойно убийство. Навсякъде се изтъква, че тийнът от нищо не бил лишаван. Говори се за Армани, маткови дрехи и екскурзии до Англия. Като че ли това е еталонът за перфектно родителстване. А къде са били тези родители, че и медицински лица при това, за да не забележат началото на психичното разстройство? Ама не, на нашето дете такива неща не се случват, как може да си го помислите Twisted Evil

Китана, агресията е генетично заложена у всеки. Механизъм за оцеляване на най-силния - нищо повече. Много малък е процентът на родените психопати. И затова ролята на обществото е да постави рамки на този механизъм - това може, това - не, а който е съвсем извън рамката - да го прибере така, че да не вреди на другите. Първият вал са родителите. Ако те не могат или не искат да се справят - намесва се държавата. Полиция, социални, психиатри, затвори, ако трябва.

Ние нямаме рамки. Резултатът ни залива отвсякъде.


# 49
  • Мнения: 2 480
Да се научат да се трудят, това е изключително важно! Вярно, че сега няма нива, лопата и мотика, но възможности за трудова дейност винаги се намират. Например нещо да се ремонтира в къщи, да се боядиса, да се подреди. Да се поправи велосипедът или нещо по колата. Да се смени някой контакт, някоя фасунга, да се поправи врата на гардероб или на шкаф, да се оправи чешмата и още и още....А момичетата могат нещо да ушият или да изплетат.
Баща ми ме научи още като бях в пети клас да си оправям спуканата гума на велосипеда, после всякакви други от изброените неща в къщи и по колата. В шести клас можех да я вдигам на крик и да свалям колелото и спирачния барабан.
Забелязах, че някои от моите съученици в техникума са неуморни, когато става въпрос за рушене и трошене. Ако се отнася до работа бяха мързеливи, но за бели-не! По време на военното обучение един от тях с престъпни наклонности беше забил съчма с въздушна пушка в крака на бившето си гадже. И дори съжаляваше, че не я улучил в главата! А друг често биеше наша съученичка, понеже му била антипатична!
Редовно трошаха пейките в парковете и телефонните кабини. Затова телефонните кабини бяха премахнати. А ние, когато през 1987г. ходихме в Швейцария се чудехме как няма дори една телефонна кабина със счупени стъкла!
Агресията съвсем не е отвчера, но като че ли през последните години стана доста по-голяма. Някои така разбраха демокрацията-да вършат всякакви безобразия и дори престъпления безнаказано. Още преди 15г. чувах разни неща за побой над учители от учениците. По наше време на никого не му идваше наум точно това. Но и нашите родители бяха израстнали и възпитани в по-друго време.

Не разбрах за какъв детски пубертет говорите. Това някакво ново понятие ли е? Нали всички знаем кога идва пубертетът? Известно е, че в редки случаи той може да закъснее или да подрани. Но що за глупост е това "детски пубертет"?

Последна редакция: сб, 29 яну 2011, 10:37 от vl

# 50
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 383
Как бе хора не разбирате - това са децата "индиго"  Rolling Eyes
Казвам го иронично.
Имам близка с проблемно дете на възрастта на сина ми, от сега образованата и иначе възпитана майка се е зачела в такива неща и това ме накара да се разчета в нет-а. Та това й е оправданието - защо чедото е различно и как да не го прави идентично с другите, то си имало своя индивидуалност. Нищо, дори психоложката в градината, учителките мислят друго....

# 51
  • Мнения: 3 181
Ако родителите се вглеждаха в начина на възпитание (обясняваха повече и от по-рано кое/как/защо), който прилагат повече и обръщаха основно внимание на тези неща, а не на "как да купим на детето маркови маратонки за Коледа", "как да купим най-скъпия телефон за чадото" и т.н., то тогава и пубертетите щяха да минават малко по-различно. А именно, поне децата щяха да имат малко повече доверие на родителите си и не на последно място - уважение...
Защото, честно, хич не ми пука, ако нечие разлигавено синче троши прозорци и чаши вкъщи, но ще ми пука, ако същото това мамино синче или дъщеричка, претрепе в гнева си моето или съседското дете, само защото имало по-хубави маратонки, било по-хубаво, било по-умно или безброй такива нелепи обяснения...
И сега, ако кажете, че и това е простено, щото било от пубертета...

П.П. дадох го и в друга тема:
http://www.facebook.com/album.php?aid=10844&id=108482009173242
За мен това не са деца, а чисти изроди! Но за това са виновни и милите им родители, а не пубертетът!
Peace

# 52
  • Мнения: 1
Има един фундаментален принцип - всеки един от нас е отговорен за всичко, което се случва около нас, независимо от това дали участваме или сме само свидетели на дадено събитие - това е мотива за действието и бездействието. Това пряко подкрепя предишно мнение тук, че не трябва да се игнорират нередностите, които се случват около нас, дори и да не са свързани пряко с нас. Защото всички ние живеем в едно общество заедно.

Тинейджърите са агресивни и проявяват насилие, защото:

-родителите не се интересуват от развитието на собствените си деца; родителите се концентрират върху кариерата си, съответно проявяват склонност към пренебрегване на децата си от най-малка ранна възраст; а знаете за първите седем години... Wink

-освен това, хората като цяло, през последните години, стават все по злобни, завистливи, агресивни, с подчертано лошо отношение - това неминуемо влияе както върху децата, така и върху тяхната семейна среда; коренната причина тук е парите;

-средата, външните фактори на влияние; въпреки това, родителите са основният коректив, който трябва да 'пази', възпитава и 'регулира' развитието на децата;

Все в този ред на размисли, ключовата дума е самосъзнание - това трябва да притежава всеки човек, за да може да оцени всяка ситуация адекватно. Това е още по-критично важно за родителите.

# 53
  • Мнения: 5 710
тази тема е много сложна и има много неща, които да се кажат по нея, но на мен анализ сега не ми се прави и ще прескоча. Включвам се да кажа, че в Италия наскоро гледахме някакъв репортаж за нова мода при децата и тийновете , да ходят въоръжени с ножове. Има най-различни, продават се свободно и е въпрос и аз на не знам какво да имаш нож - примерно на това колко си  cool. Обърнете внимание дали нещо такова не се разпространява и у нас, защото вече започват и да ги вадят, не само да ги носят  Rolling Eyes

# 54
  • Мнения: 1 849
По-голяма част от децата от класа на сина ми са поверени на баби и често си говорим докато чакаме да пуснат децата. Та всички се оплакват какво е това поколение, колко са агресивни, как било съвсем нормално да бият бабите си (става въпрос за деца 1 - 2 клас), да висят по цял ден пред телевизорите. На моят коментар, че не може да остават безразлични и, че родителите трябва да вземат мерки, ми се изсмяха, поколението било такова, техните деца преди били различни... а родителите били твърде заети да изплащат заеми за луксозни жилища, че не поглеждат децата и разчитат на бабите си. А мен ме обявиха за амбициозна откачалка. Всички деца от класа имат РСР (надявам се така се пише) и прекарват всеки ден с часове на него, а родителите (респективно бабите) приемат това за огромна грижа за детето. Една майка се фукаше как сина и нямал игра различна от това да се стреля и убива, а сега започнала да дава да играела и дъщеря и (2ри клас).
Какво можем да очакваме от деца които във втори клас не могат да си връзват обувките, бабите им носят раниците, нормално е да млатят някого само, защото ги дразнел (на въпроса с какво точно, няма отговор), нормално е да се удрят възрастни и да се играят игри с насилие... И най-вече живеят с мисълта, че света се върти около тях и техните желания. Пиша това, защото важи за 95% от съучениците на сина ми, т.е. не е изолиран случай.

# 55
  • Мнения: 2 480
Боже, каква безотговорност! Поколението било такова! Може би ще добавят, че е съвсем нормално да пушат, пият и да се дрогират от съвсем малки?! Толкова ли са изкукали тези баби? Дотолкова ли се стремят да не развалят кефа на тези внучета и евентуално на родителите им? Може би за всички тях изплащането на кола и апартамент ще се окажат много по-важни от възпитанието на децата? Явно доста добре се следва американския модел-доживотно изплащане, непрекъсната работа, печелене на пари, липса на време за децата и абдикиране от тяхното възпитание. Някои родители си мислят, че ако печелят много и купуват всякакви скъпи и не особено потребни неща на децата си, това е напълно достатъчно и  вероятно е най-доброто, което могат да направят за тях. Така децата ще ги уважават, защото имат пари да им купуват всичко това. Но един ден ще бъдат неприятно изненадани. И дори по телевизията се прокарва идеята, че възпитанието било отживелица! Че децата трябвало да се възпитават сами, тоест да ги възпитава улицата! Онзи ден написах каква според моите виждания е ролята на МАФИЯТА  в този процес. Тук пак стигаме и до религиозното възпитание, против което някои водят война и го смятат за архаизъм, който няма място в 21век! Не може дете да обича ближния си и да го бие! Но никой не акцентира върху обичта към ближния! Може би и тя е архаизъм, който трябва да остане в миналото?

Последна редакция: нд, 30 яну 2011, 02:30 от vl

# 56
  • Мнения: 2 885
Тук пак стигаме и до религиозното възпитание, против което някои водят война и го смятат за архаизъм, който няма място в 21век! Не може дете да обича ближния си и да го бие! Но никой не акцентира върху обичта към ближния! Може би и тя е архаизъм, който трябва да остане в миналото?

Ще ми е интересно да прочета твоето мнение по темата за религиозното възпитание. И не, не съм от онези майки, които го отхвърлят. Синът ми е на 5 г, в училище имат Religion.

# 57
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Религията не е единствената, която може/това дори е съмнително/ да възпита обич и да отхвърли насилие. Религията вкарва такава заблуда, каквато незрелият детски мозък може да изтълкува различно. Затова няма нужда да бъде натрапвана и предлагана като единствено средство за справяне с насилието. Посочете ми държава, в която е въведена религията в училище и насилието е елиминирано. Аз не знам за такава.

# 58
  • Мнения: 1 404
Мигито, много от тези родители не изплащат луксозни жилища, а панелки в Люлин, недей така с голямата шапка покрива всичко Peace

Аз тук да вметна за т. н Детски пубертет-  може теминът да ви дразни, но е факт наличието на някакъв труден и неуправляем период при децата около 2-3 години. Голямата ми дъщеря премина през такава вихрушка,че стигнах до депресия....не малка заслуга имаше и този форум, защото тогава приех за чиста монета подобни на горните писания и приех поведението И като личен провал. Сега е 6-годишна първокласничка, кротка, любезна, доста срамежлива, но много старателна и изпълнителна.

Всичко това го пиша просто,за да помогна на някой,който ви чете, да не ви вземем насерозно, детски пубертет или каквото и да е там-има.

В класа на Ния пък няма агресори, бабите са около 50 процента по обяд- не знам дали е от значение Laughing

# 59
  • Мнения: 1 788
Мигито, много от тези родители не изплащат луксозни жилища, а панелки в Люлин, недей така с голямата шапка покрива всичко Peace
Точно там е и сбърканото.
Ако не можеш да свържеш двата края нормално, как тогава се трепеш да купуваш лъскави и скъпи дрехи, коли, мебели и за какъв стандарт говорим тогава?
И въобще, според Вас, какви приоритети имат такива хора? На какво точно ще научат децата си по този начин?
И аз искам да си купувам неща като Евгения Банева (например), но колкото и да си ги купувам, застанем ли една до друга, ще си личи отдалече на кой стандартът е по-висок, нали така?
Така че - и да парадирам, и да симулирам разни чужди стандарти, аз реално не мога да ги стигна.
Следователно е безсмислено и не виждам никаква идея/цел в едно такова начинание.
По-скоро ще изгубя много повече нерви, отколкото да спечеля нещо.
Относно "детския пубертет", може да има такова "понятие" и подобно схващане, но как така едно 2-3 годишно дете, може да бъде чак неуправляемо за един възрастен индивид?
Пак казвам, за мен това са просто оправдания за безсилието и малкото акъл на някои родители.

Общи условия

Активация на акаунт